Tütsü

Tütsü Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yakılır?

12 Ağustos 2021

Hepimiz, pozitif bir hayat ve hayallerimizi hızlı, muhteşem bir şekilde gerçekleştirebilmek isteriz. Ancak unutmaya meyilli olduğumuz şey; titreşimimiz tezahür ettirmeye çalıştığımız şeyle uyuşmadığında, ortaya çıkmayacağıdır. Düşük titreşim seviyeleri, arzularımızı etkili bir şekilde uzağa iter. Bu, sinir bozucu olabilir ve hatta sürekli devam eden bir tıkanıklık haline gelebilir. Yüksek titreşim girdabına girmeyi öğrenme yolculuğunda size yardımcı olabilecek araçlardan biri de tütsülerdir.

Tütsü, dünyanın hemen her yerinde uzun bir geçmişe sahiptir. Yanan bir tütsü, sadece ev için güzel bir koku yaratmakla kalmaz, aynı zamanda zihniniz için çok sakinleştirici olabilir. Pek çok insan tütsüyü meditasyon ve yogaya eşlik etmek ya da günün sonunda bir kitapla rahatlamak için kullanmaktadır.

Tütsü yakmak, diğer titreşim yükseltme pratikleri ile birlikte, olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve kendinizle uyumlu hale gelmenize yardımcı olabilir. Peki, tütsü tam olarak nedir? Ne işe yarar? Faydaları nelerdir? Nazara iyi gelir mi? İslamiyet’te tütsünün yeri var mı? Tütsü hakkında en çok merak edilen soruları yanıtladık!

Tütsü nedir? Nasıl seçilir?

Tütsü, neredeyse insanlık tarihinin başlangıcından beri kullanılmaktadır. Ateş icat edildiğinde, insanlar farklı bitki ve odunları yakmanın, ruh halini etkileyebilecek belirli aromalar yaydığını fark etti. Ve o zamandan beri tütsü, çeşitli törensel amaçlar için kullanılmaktadır. Dine ve zaman dilimine bağlı olarak, Tanrı’ya adanan kutsal nedenlerle de kullanılmıştır.

Doğu dinlerinde, bir kişiyi veya evi negatif enerjiden “bulaştırmak” veya temizlemek için kurutulmuş beyaz adaçayı tütsü veya sedir - kullanılır. Roma Katolik Kilisesi de tören hizmetleri sırasında tütsü kullanmıştır. Ve son yıllarda, aromaterapi ile de bağlantılıdır.

Tütsü seçimi yaparken, tartışmasız en önemli kısmı kokunun kendisidir. Sunulan çeşitli farklı kokular bunu kafa karıştırıcı hale getirebilir, ancak her biri için farklı özelliklerden bahsedilebilir. Koku seçimi yaparken anahtar, size nasıl hissettirdiğidir.

Taşıyıcı olması önemli. Yani, sizi bir yere taşımalı ya da en azından dışarının genişliğini artık her zamankinden daha fazla evinize getirmelidir.

Tütsüleme nedir? nerede başladı?

Tütsü kullanımının ilk ne zaman başladığını kimse bilmiyor. İnsanlar önce ateşi ve daha sonra ateşte farklı maddelerin yakılmasının çeşitli farklı kokular ürettiğini keşfetti.

Tütsü yakmak ile ilgili ilk tarihsel söz, M.Ö 15.yüzyılda Antik Mısır’dadır. O zamanlar tütsü, tanrıların aroması” olarak düşünülmüş ve bir tür dini adak olarak yakılmıştır. Daha sonraları, çeşitli Batı ve Asya kültürlerinde dini törenlerin bir parçası olmuştur. Bazı evlerde, günde birkaç saat veya daha fazla tütsü dumanının bulunması da oldukça yaygındır.

Yakılan tütsü dumanının, farklı enerjileri ve ruhları çekme veya onlardan koruma gibi ruhsal çağrışımlara sahip olduğu düşünülmüştür. Taoizm ve Budizm'de tütsü yakmak geleneksel olarak atalara ve tanrılara tapınmak için kullanılır. Bazı Hıristiyan geleneklerinde, tütsü genellikle kilise hizmetleri sırasında ve çeşitli dini ayinlerde kullanılmaktadır.

Farklı dini uygulamalarda rol oynamanın yanı sıra, birçok insan tütsüyü evde hoş bir koku yaratmak için kullanır. Bir diğer popüler kullanım, yoga ve meditasyon sırasında rahatlatıcı bir atmosfer yaratmaktır.

Tütsü çeşitleri nelerdir?

Tütsü, pek çok farklı şekil ve boyutta olabilir. Ancak, en yaygın biçimleri konik tütsü ve çubuklardır. Çubuk tütsüler, tartışmasız en bilinenleri olsa da, giderek artan sayıda tasarımcı ve üretici konik tütsü de tercih etmektedir.Tütsü çeşitlerinin bazıları;

Bunun dışında, tütsünün pek çok farklı koku seçeneği de vardır. Her kokunun farklı kullanımları ve ruh haliniz üzerinde olumlu etkileri vardır.

Tütsülerin faydaları nelerdir?

Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar, tütsünün çeşitli yönlerden faydalı olabileceğini göstermektedir. 2006 yılında yapılan bir çalışmada; beyaz adaçayı tütsünün havayı gerçekten temizleyebildiği bulunmuştur.

Bir başka araştırma, sandal tütsünün beynin anksiyete ve depresyonun hafifletilmesine yardımcı olabilecek bir bölümünü harekete geçirdiğini bulmuştur. Lavanta tütsünün aromasının da, tıpkı uçucu yağında olduğu gibi kaygı ve stresi azalttığı gösterilmiştir. Tütsü yakmanın faydaları arasında ayrıca:

 • Farkındalık duygusunu arttırır
 • Bir sığınak yaratır
 • Odaklanma ve konsantrasyonu arttırır
 • Yaratıcılığı ve motivasyonu artırır
 • İç gücü geliştirmeye yardımcı olur

Yoga ve meditasyonda tütsü, hava temizleme amacıyla ve sakinleştirici bir atmosfer yaratmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir tütsü çubuğu; yandığında hoş kokulu, aromatik bir duman çıkar. Mekanı davetkar ve manevi bir koku ile kaplar.

Ayrıca, kokuyla uyarılmış bellek diye bir şey de vardır. Bu, bir koku anıları tetiklediğinde ortaya çıkan nadir ve güçlü bir deneyimdir. Koku, sözlü ve görsel uyaranlardan farklı olarak çok daha duygusal bir tepkiyi tetikler. Bu nedenle, arklı kokular farklı insanlarda farklı duygusal tepkileri tetiklediğinden, bireysel düzeyde oldukça iyi çalışır.

Tütsü nasıl yakılır?

Tütsü dumanında bulunan farklı bileşenleri anlamak için önce tütsünün neyden yapıldığını anlamamız gerekir. Tütsü geleneksel olarak farklı ağaç türleri, şifalı otlar ve reçineler gibi bitkisel materyallerin yanı sıra uçucu yağlar ile oluşturulur.

Herhangi bir şeyi yaktığınızda, yanma adı verilen süreci kolaylaştırmış olursunuz. Tütsü yakma durumunda, yanma, yakıt kaynağı olan tütsü ile oksijen arasında haz halinde bir ürün olan duman ile sonuçlanan kimyasal bir reaksiyon gerçekleşir. Peki, çubuk tütsü nasıl yakılır?

 1. Çubuk tütsünün bir ucunu tutmayı veya sabit ve yukarı doğru açılı tutmak için bir tütsülüğe yerleştirmeyi seçebilirsiniz.
 2. Tütsünün diğer ucunu bir çakmak veya kibritle mum yakar gibi yakın.
 3. Tütsü tutuşana ve küçük bir alev görünene kadar beklediğinizden emin olun.
 4. Alevin birkaç saniye yanmasına izin verin, ardından alevi yavaşça havalandırın veya üfleyin.
 5. Alevin olduğu tütsü ucunu kontrol edin. Küçük parlayan bir kor ve uçtan az miktarda duman çıktığını görüyorsanız, tütsü doğru şekilde yanmıştır.
 6. Emin değilseniz, tütsüyü bir dakika kadar bekletin, ardından kokuyu alıp almadığınızı ve uçta daha fazla kül oluşup oluşmadığını kontrol edin.
 7. Parlayan bir kor görmüyorsanız ve koku veya kül yoksa, tütsüyü yanlışlıkla söndürmüş olabilirsiniz. Bu durumda, yukarıdaki ilk 3 adımı tekrarlamanız gerekir.
 8. Çubuğu tutmak için elinizi kullanıyorsanız, şimdi tütsülüğe yerleştirebilirsiniz.
 9. Tütsünün ucunun tütsülüğün sınırları içinde olduğundan emin olun.
 10. Arkanıza yaslanın ve kokuların tadını çıkarın.

Tütsü alırken nelere dikkat edilmeli?

Tütsü çubuğu ne kadar uzun olursa, yanma süresi de o kadar uzun olacaktır. Ayrıca, daha uzun çubuklar daha fazla koku yayacaktır. İlk kez bir tütsü satın alıyorsanız, daha küçük bir paket satın alabilirsiniz. Böylece, tek bir kokuya bağlı kalmadan çok çeşitli kokuları deneme fırsatı bulabilirsiniz.

Bazı kokular, meditasyon ve yoga için yaygın olarak kullanılır. Bazıları da havayı arındırmak veya negatif enerjiden kurtulmak için kullanılır. Amacınız hangisi olursa olsun, size en çekici gelen kokuyu bulmak için koku hakkındaki ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

Tütsü nasıl söndürülür? Nelere dikkat edilmeli?

Her yanıcı maddede olduğu gibi, tütsü yakmak ile ilgili de dikkatli olunması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Dikkat etmeniz gerekenlerden bazıları şöyledir:

 • Tütsüyü ısıya dayanıklı bir yüzeye koyduğunuzdan ve küllerin düşebileceği yerlerde perde veya kitap gibi yanıcı maddeler bulunmadığından emin olun. Tütsülükler, buna yardımcı olmak için tasarlanmıştır.
 • Tütsüyü gözetimsiz bırakmadığınızdan emin olun.
 • Tütsüyü çocukların veya evcil hayvanların erişemeyeceği bir yere koyun.
 • Yakmayı bitirdikten hemen sonra kalıntılara dokunmayın. Ayrıca, yaktıktan sonra tütsülüğün varsa metal kısımlarına dokunmayın. Hala sıcak olabilir, bu nedenle soğuması için birkaç dakika verin.

Tütsü kötü ruhlara karşı korur mu?

Tütsü kelimesi, İncil’in bazı versiyonlarında pek çok kez geçmektedir. “Reçineli ağaçlardan elde edilen ve dini ibadet amacıyla kullanılan aromatik bir madde” şeklinde tanımlanır. Bu kelime, aynı zamanda tütsü yakıldığında çıkan dumanı ifade etmek için de kullanılır.

Eski Ahit kurban sisteminde, büyük kefaret gününde kutsalların kutsalında baş kahin tarafından tütsü yakılırdı. Yahudi tapınağı rahipleri tarafından tütsü yakılırdı, ancak tapınaktaki diğer her şey ve rahiplerin orada yaptığı her şey gibi, bunun da anlamı sembolikti.

Bununla birlikte, tütsü kötü ruhları uzaklaştırmaz ve hiçbir şey sihirli değildir. Ancak, bazı kötü ruhların hoşlanmadığı kokular vardır. Ve onu duyduklarında, başka bir yer bulmaya giderler.

Bazı kötü ruhlar o kadar kötü değildir. Tütsü yakmak gibi bazı uygulamalar onları sakinleştirebilir. Ama yine de tütsü sizi koruyamaz. Eğer kötü ruh size zarar vermek için güçlü bir niyet taşıyorsa, tütsü yaksanız da gitmeyecektir.

Tütsü nazara iyi gelir mi?

Evdeki kötü enerjileri ve dolayısıyla nazarı temizlemek için kullanılabilecek bazı tütsüler vardır. Örneğin, sandal tütsü ile negatif enerjiler nötralize edilebilir.

Şamanizm’de, vücutlarını ve çevrelerini arındırmak için beyaz adaçayı tütsünün doğasında bulunan temizleme özelliklerine uzun süredir güvenilmektedir.

Adaçayı’nın Latince karşılığı “Salvia” da “iyileştirmek” kelimesinden gelmektedir. Güçlü temizleyici etkilerine ek olarak, adaçayının bilgeliği, berraklığı ve ruhsal farkındalığı arttırdığına da inanılır.

Tütsü yakmak, en eski ruhsal arınma ritüellerinden biridir ve arındırıcı bir pratik olarak düşünülebilir. Tütsü dumanı, negatif enerjileri emecek ve onları duman dağıldıkça sürüklendikleri yerde hapsedecektir. Nazar için tütsü yakmaya karar verdiyseniz, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Ellerinizi dumanda yıkayın ve vücudunuza sürün.
 • Kendinizi içeriden arındırmak için dumanı biraz soluyun.
 • Dumanın çevrenizi tüm negatif enerjilerden anında temizlemeye başladığına şahit olacaksınız.
 • Evinizi Kızılderili geleneğine uygun olarak arındırmak için, tütsüyü her odada taşıyın.
 • Bunu yaparken, nazarı kovma niyetinizi güçlendiren bir mantra veya dua okuyabilirsiniz.
 • Kapının sol tarafından başlayın ve her odada soldan sağa doğru hareket ettirin.
 • Odalarda dolaşırken soldan sağa hareket etmenin negatif enerjiyi dışarı atmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Ters yönde hareket etmek, boşluktaki kötü enerjileri hapsedebilir ve daha fazla nazarı davet edebilir.
 • Evinizin girişini korumak için, adaçayı tütsü yakıp küllerini kapı eşiğine koyarak ritüeli tamamlayın.

İslamiyet’te tütsü kullanımı

Tütsü, Kabe’nin arınma ve temizlenmesi gibi birçok olayda kullanılır. Hz. Muhammed’in bir hadisine göre, melekler güzel kokuları sever ve kötü kokulardan nefret ederler. İslamiyet’te, evin etrafında hoş kokular yaymak için kullanıldığı sürece tütsü, aromatik yağlar ve benzerlerine izin verilir.

Peygamber efendimiz, evinin ve mescidinin güzel kokması için tütsü yakmıştır. Evde hoş kokular almak için kullanıldığı sürece İslamiyet’te tütsü kullanımı ile ilgili bir sorun yoktur. Ancak, insanların kötü ruhları kovmak için tütsü kullanma konusunda yaygın bir yanlış anlama da vardır.

Tütsü, bizi kötü ruhtan korumaz. Tütsü kullanın cinleri kovmada bir gücü olduğu gibi batıl inanışlar da vardır.

Tütsü fiyatları

Tütsü fiyatları; tütsünün uzunluğu, miktarı, doğal veya sentetik oluşu, aroması gibi çeşitli faktörlere göre değişkenlik göstermektedir.

Geri akışlı tütsü mü satın alacaksınız? Tütsü çubukları yoksa doğal reçine tütsü mü? Tütsü buketleri, ayurvedik tütsüler, çakra tütsüleri derken liste uzayıp gidiyor. Farklı ihtiyaçlara ve zevklere göre zengin bir tütsü koleksiyonuna sahip Mitr.com.tr adresini ziyaret ederek favori tütsünüzü sipariş verin!

İlginizi Çekebilir

En İyi Tütsü Kokuları ve Şifalı Özellikleri

 

Tütsüler hakında daha fazla bilgi almak için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Tütsü Satın almak için tıklayınız.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar