Tütsü Çeşitleri ve Faydaları

Tütsü çeşitleri ve faydaları nelerdir, nasıl kullanılır? Tütsüler hakkında merak edilen bilgileri inceleyebilirsiniz.

Çok eski zamanlardan beri, özellikle alternatif tıp yöntemi olarak tütsü çeşitleri ve faydaları önemli olmaktadır. Tütsüler eşsiz kokularını bulunan ortama getirerek ortamın sadece güzel kokular ile tanışmasını değil, aynı zamanda da pek çok fiziksel ve zihinsel yararda bulunmaktadır. Tütsülerin bu koku özellikleri bakımından gerek dini gerekse din dışı ritüellerde kullanmak mümkündür.

Birbirinden güzel kokulara ve faydalara sahip olarak sunulan tütsü çeşitleri sayesinde bulunduğunuz ortamın havasını değiştirebilir, daha güzel bir havaya sahip olabilir, ortam enerjisini yenileyebilir, odaklanma sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Tüm bunların yanında ise tütsüler daha derin düşünmenizi de yardımcı olmaktadırlar.

Tütsü Faydaları Nelerdir?

Tütsü çeşitleri farklı olmalarına rağmen hepsinde ortak fayda özellikleri görünmektedir. Buna göre tütsü faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Tütsüler enfes kokuları ile birlikte etkili bir sakinleştirici ve rahatlama sunmaktadırlar.
 • Tütsü kullanılan ortamda negatif enerji çok kısa süreler içerisinde dağılır ve yerini hem kişiler hem de nesneler nezdinde olumlu kokulara bırakır.
 • Tütsüler meditasyon ve yoga gibi seanslarda daha kolay bir şekilde odaklanma sunarlar.
 • Tütsülerde kullanılan içerikler organik oldukları için tamamen insan sağlığı için zararsız özellikler taşırlar.
 • Ortama daha egzotik ve otantik bir hava katarlar.
 • Kullanımları pratik ve zahmetsizdir.
 • Günün mutsuzluklarından ve yorgunluğundan kurtulmak isteyen günümüz insanına müthiş bir imkân sunarak, daha mutlu ve huzurlu bir ruh haline girmesine neden olurlar.
 • Özel tütsü çeşitlerinin afrodizyak ya da solunum yolları gibi çeşitli alanlarda etkileri bulunmaktadır.

Tütsü ve Çeşitleri Nedir?

Tütsü kadim zamanlardan beri kullanılan ve yanma esnasında kokusu ile kötü kokuları gideren, aromatik biyotik özellikleri olan bir üründür. Tütsülerin çok farklı kullanım alanları bulunmaktadır; astetik nedenler ile kullanıldığı gibi terapide, meditasyonda ve çeşitli törenlerde de kullanıldığı gibi aynı zamanda ortamdaki kötü kokuların da giderilmesi amacıyla da doğal özellikleri tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca tütsünün olduğu yerde böceklerin de olmaması bakımından böcekleri kovmak için de kullanılmaktadır.

Tütsüler doğal içeriklere sahiptir ve sağlık açısından zararlı değildirler. Bu bakımdan her yaştan insanın rahatlıkla kullanacağı özelliklere sahiptirler. Bu bakımdan tütsüler dünyanın pek çok kültüründe, başta Asya ve Uzakdoğu olmak üzere Ortadoğu, Antik Yunan, Mısır ve Roma gibi uygarlıklarda da tercih edilmişlerdir. Tütsü çeşitleri ise koku ve yapı özelliklerine göre ikiye ayrılmaktadır.

Yapılarına göre ayrılan tütsü çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Çubuk tütsüler,
 • Konik tütsüler,
 • Ağaç tütsüler,
 • Bitki tütsüler,
 • Geri akışlı tütsüler,

En sık olarak tercih edilen ve çok eski zamanlardan beri kullanılan tütsüler bu şekildedir. Bu tütsüleri kokuları üzerinden açıklamak ise daha yararlı olacaktır.

Çubuk Tütsüler

Çubuk tütsüler yaygın olarak “stick” olarak da adlandırılırlar ve pratik oluşları nedeniyle pek çok kimse tarafından tercih edilirler. İnce bir çubuk oldukları için bu isimle anılırlar ve genelde yaygın olarak kullanılan tütsü çeşidini oluştururlar. Çubuk tütsülerin kullanımı için iki bin yıl öncesine kadar kayıtlar bulunmaktadır. İnce bir çubuğun etrafına el yöntemi ile yapılan tütsüden oluşan bu yapıdaki tütsüler hem geleneksel olarak hem de günümüz imkânları ile pek çok koku ve notadan oluşmaktadır. Çubuk tütsü çeşitleri arasında öne çıkan tütsüler şu şekildedir;

Nag Champa Tütsü

Çubuk tütsü severlerin çok sevdiği notalar barındıran nag champa ortaya çıktığı ilk günden itibaren harika notaları ile tütsü severlere farklı bir deneyim yaşatmaktadır. Nag champa enfes kokulara sahip olup farklı çiçek ve bitki özlerinden elde edilmektedir. Doğal olanı eve ve işyerlerine rahat bir şekilde getirerek özel bir kullanım imkânı sunan bu özel tütsü, çubuk tütsüler arasında sık tercih edilen ürünlerden olmaktadır.

Lavanta Tütsü

Lavanta tütsü yer yer kesif ancak yumuşak kokuları ile birlikte etkili bir sakinleştirici olarak tercih edilmektedir. Kullanımından çok kısa süreler sonrasında özel bir sakinleşme sunar ve günlük yaşamın yorgunluğunu üzerinizden atmanıza yardımcı olur. Bunun yanında lavantanın en güzel notaları ile birlikte hoş bir deneyim yaşamanıza da neden olan lavanta, uykusuzluk gibi sorunlara da uyku öncesinde kullanıldığında çözüm sunabilmektedir. Tüm bu özellikleri ile birlikte lavanta sevilen çubuk tütsüler arasında yer almaktadır.

Amber Tütsü

Amber çubuk tütsü egzotik ve otantik kokusundan ötürü tercih edilmektedir. Yer yer odunsu ancak genel anlamda hoş ve hafif kokulardan oluşan amber tütsü, bu bakımdan hem sakinleşmek hem de meditasyon gibi ritüellerde daha etkili bir sakinleşme elde edilmesi için tercih edilmektedir. Amber kokusu ayrıca eşsiz kokusu ile birlikte ortam enerjisini de yenilemeyi sağlamaktadır.

Vanilya Tütsü

Çok sevilen çubuk tütsülerin başında gelen vanilya tütsü de özel kokuları ile birlikte öne çıkan ve yumuşak notaları sayesinde herkesin hoşuna giden özellikler taşımaktadır. Vanilya kokusu güçlü bir sakinleştirici olduğu gibi aynı zamanda da ortamdaki negatif enerjiyi gidermek amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca vanilya kokusu solunum yolları üzerinde de etkili olarak daha rahat nefes alıp vermeyi sağlarken, bir taraftan ise meditasyonlarda daha başarılı odaklanmaya yardımcı olur.

Gül Tütsü

Gül kokulu çubuk tütsü çeşitleri sadece gülü barındırdığı gibi farklı kokular ile de özel harman yapılıp bulunabilmektedir. Ancak hepsinde ortak özellik adeta bir gül bahçesine girmiş gibi izlenim yaratmasının yanında genel huzur durumuna etki edebilmeleridir. Gül kokusu yatıştırıcı özellikleri ile kısa sürede huzurlu olmayı sağlarken, asıl etkisi özel anlarda da göstermektedir. Güçlü bir uyarıcı olan gül kokusu bu sayede özel anların daha özel bir şekilde geçmesine yardım etmektedir.

Lotus Tütsü

Özellikle Budizm için de son derece önemli olan lotus çiçeğinin yumuşak ve naif notalarını barındıran lotus tütsü dinginlik ve mutluluk arayanların tercihi olmaktadır. Lotus çiçeğinin tıpkı görünüşündeki gibi saflığı özel kokusu ile sunan bu özel tütsü, çubuk tütsü çeşitleri arasında sıklıkla tercih edilmektedir.

Konik Tütsü Çeşitleri ve Faydaları

Konik tütsüler, daha yoğun koku isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Yapıları çubuk tütsülerden bir hayli farklılık gösterir, görünürde küçük bir tepeyi ya da piramidi andırmaktadır. Konik tütsüler kullanım sırasında ilk başlarda çok fazla koku çıkarmazlar ancak sonlara doğru yoğun bir şekilde kokuyu ortama yayarak, kullanıcının notalardan daha özel bir şekilde yararlanmasını sağlarlar. Kokuları ile öne çıkan bazı konik tütsüler ve faydaları ise şu şekildedir;

Ejderha Kanı Tütsü

Konik tütsü çeşitleri arasında enerjik ve dinamik kokusu ile öne çıkan ejderha kanı tütsü, etkili bir canlanma isteyenlere özel bir tütsü deneyimi sunmaktadır. Hoş kokusuna yer yer canlandırıcı notaların eşlik ettiği bu özel tütsü, günlük yorgunluğun çok kısa sürelerde gitmesine yardımcı olduğu gibi aynı zamanda da melankoli gibi durumların da geride kalmasına neden olmaktadır.

Aloe Vera Tütsü

Aloe vera sadece yaprakları ile değil, aynı zamanda etkileyici kokusu ile de tercih edilmektedir. Güçlü bir sakinleştirici ve huzur vericidir. Cilt üzerinde de çakra dengeleme için rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle keskin kokusu çakra alanları bozulduğunda, o bölgeler üzerine tutulduğunda kısa sürelerde dengeleme işlemi yapmaktadırlar. Bunun yanında keskin ancak dengeli kokusu ile birlikte ortamda bulunan kötü kokuları da çok kısa süreler içerisinde uzaklaştırmaktadır.

Afyon Tütsü

Egzotik kokuları sevenlerin tercihi olan afyon tütsü ise kesif ancak genel anlamda hoş notalardan oluşmaktadır. Yatıştırıcı ve rahatlatıcı özelliği ile özellikle gün içinde meydana gelen yorgunluğu gidermek için tercih edilecek olan bu özel tütsü, meditasyon gibi ritüeller için de etkili bir odaklanma aracı olmaktadır. Afyon tütsü ayrıca meditatif etkisi ile de pek çok alanda kullanılmaktadır.

Ağaç Tütsü Çeşitleri ve Faydaları

Ağaç tütsü çeşitleri ve faydaları üç özel ağaç tütsü üzerinden irdelenmelidir. Ağaç tütsüler, genel itibariyle diğer tütsülere göre biraz farklılık gösterirler çünkü doğrudan ağacın kendisini içerirler. Çok eski zamanlardan beri kullanılan ve belki de en eski tütsü çeşitleri olan ağaç tütsüler pek çok kültürde kutsal sayılıp şifalı özellikleri bakımından saygı görürler.

Palo Santo Ağaç Tütsü

Palo santo ağaç tütsü faydaları ile öne çıkan bir tütsüdür. Palo santo, Güney Amerika’nın tropikal iklimlerinde yetişen ve enfes kokulara sahip olan bir ağaçtır. Yerliler tarafından çok uzun yıllar kullanılmış ve kıtaya İspanyolların çıkışı ile birlikte tüm dünyaya yayılmıştır. Yerlilerin ağaca gösterdikleri saygı yüzünden İspanyollar ağaca “kutsal ağaç” anlamına gelen palo santo adını vermişlerdir. Palo santo’nun faydaları her şeyden önce kendisine özgü limon – çam karışımı, odunsu ve ılık kokusu ile belirlemektedir. Özellikle solunum yollarında sorun olanlara karşı etkili bir rahatlama sunar ve çok daha kolay şekilde nefes almaya yardımcı olur. Bunun yanında palo santo güçlü bir enerji temizleyicidir ve ortamda bulunan kötü enerjiyi çok kısa sürelerde uzaklaştırarak yerine pozitif enerjinin gelmesine yardımcı olur. Ayrıca palo santo beyin üzerine doğrudan etki ettiği için uyarıcı görevi de görür ve böylece meditasyon gibi uygulamalarda daha rahat bir şekilde odaklanmaya yardımcı olmaktadır. Palo santo bir taraftan da tamamen doğal olduğu için sağlık açısından hiçbir zararlı bileşen içermez.

Öd Ağacı Tütsü

Ağaç tütsü çeşitleri arasında koku özellikleri ile öne çıkan öd ağacı tütsü faydaları bakımından özellikle Ayurveda tıbbında kendisine özel bir yer bulabilmiştir. Kokusu yüzünden kendisine Vedalar gibi metinler de dahi yer bulabilmiş olan öd ağacı tütsü, kendisine özgü yumuşak ve odunsu bir kokuya sahiptir ve en büyük özelliği başka hiçbir kokuya benzememesidir.  Öd ağacı aynı zamanda, güçlü bir afrodizyak etkisi de barındırdığı için cinsel sağlık üzerinde de etkili olarak kullanılmaktadır. Öd ağacının ferah kokusu ortamdaki kötü enerjiyi ve kötü kokuları çok kısa sürede uzaklaştırarak daha sağlıklı ve ferah bir ortama kavuşulmaya yardımcı olduğundan ötürü de pek çok alanda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Sandal Ağacı Tütsü

Sandal ağacı tütsü ağaç tütsüler arasında sık kullanıma sahiptir. Sandal ağacının anavatanı olarak Asya ve Avustralya gösterilmektedir. Tropik iklimlerde yetişen sandal ağacı, kokusu bakımından sık tercih edilmiş ve pek çok kültürde kullanım alanı bulmuştur. Özellikle Tibet Budizm’inde tüm törenlerde tütsü olarak tercih edilmektedir. Meditasyon ve yoga gibi uygulamalar için daha kolay şekilde odaklanmaya yardımcı olduğu gibi, bir taraftan da günlük yaşamın yorgunluğunu çok kısa süreler içinde gidermektedir. Sandal ağacının bir diğer faydası ise genel vücut ağrıları üzerinde teskin edici özellikler içermesidir. Kokusu ile birlikte tüm vücudun rahatlamasına neden olur ve böylece ağrıların şiddetini azaltır. Sandal ağacı da tıpkı öd ağacı gibi afrodizyak etkisi yaptığından özel anların daha özel geçmesine katkı sunmasının yanında, bu özellikleri ile sık tercih edilir olmuştur.

Sandal ağacı da olmak üzere tüm ağaç tütsülerin kullanımı da oldukça pratik ve kolaydır. Ağaç tütsü çubuğunu 45 derecelik bir açı ile baş kısmı aşağıda olacak şekilde uç kısmı kibrit ya da çakmak vasıtası ile yakıldığında, etkileyici kokusunu hemen ortama yaymaya başlayacaktır. Ayrıca çubuk ya da konik tütsü çeşitleri gibi de tamamen bitmesine gerek yoktur, istenen yerde söndürülerek daha sonra tekrar kullanılabilmektedir.

Bitki Tütsüler

Çok eski zamanlarda, özellikle Antik Yunan’da bitki tütsülerin kullanıldığı görülmektedir. Bitki tütsüler genel yapıları itibariyle, koku ve tütsü özellikleri taşıyan bitkilerden oluşmaktadır. Bu tütsülerin en sık tercih edileni ise adaçayı tütsü olmaktadır. Adaçayı tütsü, bilinen en eski bitki tütsü çeşididir. Yumuşak, rahat ve naif kokusu ile birlikte kullanılmaya başlanılmasından çok kısa süreler içerisinde ortama özel bir hava katar. Olumsuz enerjiyi giderir ve özellikle boğaz ile solunum yollarında olan rahatsızlıkları gidermeye yardımcı olur. Kokusu etrafı rahatsız etmez ve tam aksine herkesin seveceği notalardan oluşmaktadır. Güçlü bir yatıştırıcı olduğu için günlük kullanımlar için uygundur. Özellikle uyku sorunları yaşayanlar da uyku öncesinde adaçayı bitki tütsüyü kullanmaları ile çok daha rahat şekilde uyuyabilmektedir. Diğer taraftan ise adaçayı tütsü, meditasyon gibi uygulamalar için de rahatlama sağlayarak dikkatin vücut üzerinde toplanmasına özel bir yardım sunarlar. Adaçayı tütsünün kullanımı da kolay olduğu için herhangi bir ek çaba gerektirmeden kullanılmaktadır.

Geri Akışlı Tütsü Çeşitleri

Geri akışlı tütsüler görünüş itibariyle konik tütsülere benzemektedir ancak en büyük özellikleri kullanım sırasında özel kokularını yukarıya doğru değil aşağıya doğru vermeleridir, bu yüzden tütsüler için geri akışlı tütsü ifadesi kullanılmaktadır. Konik tütsüler ile aynı koku özelliklerine sahip olmalarının yanında geri akışlı tütsüler için özel olarak üretilmiş tütsülüklerde kullanıldıklarında son derece etkileyici bir görüntü oluşturmakta ve adeta doğadan bir parçayı kullanılan alana getirmektedirler.

Kırmızı Gül Tütsü

Geri akışlı tütsüler arasında çok sevilen notaları ile öne çıkan kırmızı gül tütsü, özel anlar yaratmak isteyenlerin tercihi olmaktadır. Özel anları daha özel ve değerli kılmaya yarayan bu tütsü aynı zamanda yanma sırasında kokusunu aşağıya doğru verdiği için de farklı bir tütsü deneyimi sunmaktadır. Kırmızı gül kokusu güçlü bir afrodizyak özelliği taşımakta olup uyarıcı niteliğe sahiptir. Tüm bunların yanında ise ortamdaki kötü kokuların da çok kısa sürelerde giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Yasemin Tütsü

Yasemin geri akışlı tütsü naif ve çok yumuşak koku sevenlerin ihtiyacını doğru şekilde karşılamaktadır. Yaseminin özel notaları ile birlikte günlük yorgunluğu çok kısa sürede üzerinizden atmak mümkün olduğu gibi aynı zamanda stres, kaygı, endişe ve mutsuzluk gibi duygu durumlarından çıkmanıza yardımcı olmaktadır. Bu olumsuz durumlara ise genelde çakraların dengesiz bir yapıya bürünmeleri neden olduğu için çakra dengeleme için de kullanılacak olan yasemin tütsü, egzotik kokusu ile de baş döndürücü yapıya sahiptir.

Paçuli Tütsü

Keskin ve kesif kokusu ile öne çıkan paçuli geri akışlı tütsü etkili bir uyarıcı ve yorgunluk giderici tütsüdür. Kesif kokusu solunum yolları üzerinde de etkili olmakta ve daha kolay bir şekilde nefes alıp vermeyi sağlamaktadır. Ayrıca paçuli notaları herkesin seveceği özelliklere sahiptir. Kullanımından çok kısa süreler içerisinde ortamda bulunan negatif enerjiyi etkili bir şekilde uzaklaştırmaya yardımcı olmaktadır. Tüm bunlarla birlikte paçuli kokusu meditasyonda da zihni sakinleştirdiği için daha kolay bir şekilde odaklanmayı sağlamaktadır.

BENZER İÇERİKLER

OKUYUCU YORUMLARI

Yorumlar (0)

Yorum Yazın