Transcendental Meditation Nedir?

Transcendental Meditation Nedir?, Transcendental Meditation Nasıl Yapılır?, Transcendental Meditasyon Hangi Özelliklere Sahiptir?, Transcendental Meditation Neden Yapılır?

Transcendental Meditasyonu oldukça sık tercih edilen meditasyonlar arasında yer alır. Bu meditasyonlar ile kendinizi iyileştirme, enerjinizi yükseltme gibi özellikleri gerçekleştirebilirsiniz. meditasyon kolaydır. Meditasyonu herkes öğrenebilir ve yapabilir. Meditasyon sırasında konsantre olmak çok önemlidir. Gerekli konsantrasyonu sağladıktan sonra meditasyonu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. meditasyon sırasında beyin dalgalarınız ölçülür. Bu sayede vücut ve beyin dalgalarınızı inceleyebilir ve ne gibi değişikliklerin yaşandığını görüntüleyebilirsiniz.

Transcendental Meditation Nasıl Yapılır?

Meditasyon stresinizi doğru yöneltmek ve ruhu arındırdığı rahatlatmak için yapılır. Meditasyon yapmak için isterseniz bir eğitmen ile isterseniz kendi kendinize çalışabilirsiniz.

Transcendental meditasyon uygulaması esnasında vücudunuz ve beyninizin içerisinde neler olduğunu dalağalar ile çözmek mümkündür. Bu meditasyon oldukça eğlenceli ve etkilidir. Bu yüzden oldukça sık bir şekilde tercih edilir.

Meditasyon yapmak için rahat bir ortama ihtiyacınız var. Bu sayede vücut ve zihin gücünüzü doğru bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Aklımızı ve düşüncelerimi susturmamız imkansızdır. Ancak Transcendental meditasyonu sırasında akıl ve düşüncelerinizi doğru bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Bu şekilde vücudunuz derin bir rahatlama içerisine girer.

Meditasyon yapmak bazı durumlarda zorlayıcı olabilir. Ancak Transcendental meditasyonu her durumda eğlencelidir. Bu meditasyon sırasında beyin ve vücut dalgalarınız ölçülür. Bu sayede doğru ve kesin bilgiler elde edebilirsiniz.

Transcendental Meditation Nerede Yapılır?

Transcendental meditasyonunu diğer meditasyon türlerinde olduğu gibi kendinize uygun bulduğunuz ortamlar içerisinde gerçekleştirmeniz gerekir. Bu sayede meditasyondan verim alabilirsiniz. Meditasyon sırasında tütsü yakmak odaklanmanızı arttırır.

Meditasyonu fazla sıcak ya da fazla soğuk ortamlarda yapmaktan kaçının meditasyon başında bu durum sizi rahatsız etmese bile meditasyon sonlarına doğru ortamın sıcaklık derecesinden rahatsız olabilirsiniz.

Bu durumda sizlerin meditasyon sırasında dikkatinizin dağılmasına ve odağınızı başka şeylere çevirmenize neden olur. Bu şekilde meditasyondan istediğiniz verimi alamazsınız.

Transcendental meditasyonu sırasında beyin dalgalarınız ölçülür. Bu sayede meditasyon sırasında ne gibi düşüncelerden geçtiğiniz açık bir şekilde beyin dalgaları yoluyla gözükür. Transcendental meditasyon ve bilimin birleşmiş halidir.

Transcendental Meditation Kimler Yapabilir?

Transcendental meditasyonu dileyen herkes yapabilir. Meditasyonu yapmak için özel bir şart ya da özellik aranmaz. Transcendental meditasyonu vücutta ne gibi değişimler yapmış bu durum bağlandığınız cihazlar sayesinde kolaylıkla görülür.

Meditasyonu gerçekleştiren kişilerin vücut ve beyin dalgaları monitörlerden izlenir. Bu sayede meditasyona karşı vücudun ne tepki verdiği ölçülür. Transcendental meditasyonuna vücudun verdiği tepki genel olarak olumlu yöndedir. Meditasyonu gerçekleştirmek isteyen herkes sorunsuz bir şekilde Transcendental meditasyonunu gerçekleştirebilir.

Meditasyon yapan kişiler genel olarak bu işe meraklı insanlardır. Meditasyon yapmak için herhangi bir özellik aranmasa bile meditasyon yapmak isteyen kişinin bu işe meraklı olması gerekir. Bu sayede konsantre olması daha kolay olur. Meditasyon sırasında konsantrasyonunuz bozulursa hemen kendinizi üzmeyin. Meditasyon sabır gerektiren bir arınma biçimidir.

 

Transcendental Meditation Yararları Nedir?

Meditasyon zihninizi ve ruhunuzu geliştirmeniz için sizlere yardımcı olur.  bu meditasyon ile birlikte aradığınız iç huzurunuzu ve mutluluğunuzu kolaylıkla bulabilirsiniz.

Meditasyon bütüncül beyin gelişimini gerçekleştirmeniz için size yardımcı olur. Transcendental meditasyonunun yararlarını hissedebilmek için bu meditasyonu doğru bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Daha sonrasında meditasyonun insana olan faydalarından yararlanabilirsiniz. Meditasyonun insana olan yararları şu şekildedir;

Bütüncül Beyin Gelişimi: EEG ile beyin dalgalarınızın tutarlılıkları ölçülür.

İç Huzur Ve Mutluluk: Stres hormonlarınız azalır ve mutluluk hormonlarınız önemli derecede artar.

Derin Dinlenme Durumu: Normal bir rahatlamadan ya da derin uykudan daha ağırdır.

Yukarıda meditasyonun insan vücuduna olan yararları ve Transcendental meditaston tekniği sayesinde bu yararların bilimsel ölçümlerinin nasıl yapıldığı belirtilmiştir.

Transcendental Meditasyon Hangi Özelliklere Sahiptir?

Transcendental meditasyonunun en önemli özelliği meditasyonun insan vücudu üzerindeki etkilerinin cihazlar sayesinde görülebilmesidir. Meditasyon yapmadan önce ve yaptıktan sonra cihaz ölçümleriniz gerçekleşebilir. bu şekilde meditasyon sırasında vücudunuzda ve zihninizde nelerin değiştiğini görüntüleyebilirsiniz.  Meditasyonun özellikleri şu şekildedir;

  • Stres hormonlarınız ve mutluluk hormonlarınız ölçülür. Bu sayede meditasyon işlemi sırasında stresten uzaklaşıp uzaklaşmadığınız görülebilir.
  • Beyin dalgalarınıza bakılarak meditasyonunun zihninizde yer alan belirli noktaları harekete geçirip geçirmediğine bakılır.
  • Derin bir dinlenme gerçekleştirirsiniz. Bu dinlenme en derin uykudan bile daha derindir.

Transcendental Meditation Neden Yapılır?

Transcendental meditasyon rahatlama, zihni genişletme, ruhu arındırma, stresten uzaklaşma, mutluluğa ulaşma durumları için yapılır. Bu meditasyon sırasında ruhunuzda ve bedeninizde meydana gelen gelişmeleri teknolojinin yardımı ile görüntüleyebilirsiniz.

Bu yüzden Transcendental meditasyon oldukça sık tercih edilen bir meditasyon çeşididir. Bu meditasyonu yapabilmek için kendinizi sakin hissettiğiniz bir ortam bulmanız gerekir. Aksi taktirde yaptığınız meditasyondan beklediğiniz sonuçları elde edemeyebilirsiniz.

Transcendental meditasyonunun yapılmasının en önemli nedeni meditasyon sırasında kendinizde meydana gelen değişimleri teknoloji yardımı ile görüntüleyebilmenizdir. Bu sayede meditasyonun işe yarayıp yaramadığını da görüntüleyebilirsiniz.

Transcendental meditasyonunu bu kadar çekici kılan nedenler şu şekildedir;

  • Meditasyon sırasında beyin ve vücut dalgaları ölçülebilir.
  • Meditasyon stres seviyesin düşürür.
  • Negatif enerjiyi uzaklaştırır.
  • Ruhun dinlenmesine ve arınmasına yardımcı olur.
  • Ruhu besler.
  • Pozitif enerjiyi çeker.

Transcendental Meditation Beyin Gelişimi Yapar Mı?

Meditasyonun beyin gelişimi yaptığı kanıtlanmıştır. Meditasyon sırasında çekilen beyin dalgalarının geliştiği görülmüştür. Bu yüzden birçok kişi Transcendental meditasyonu yapmaya başlamıştır. Bu meditasyonu yapabilmek için herhangi bir özelliğe sahip olmanız gerekmez.

Meditasyon yapmaya istekli olmanız transcendental meditasyonunu gerçekleştirebilmeniz için yeterlidir. Bu meditasyonu kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Transcendental meditasyon kolay ve eğlencelidir. Üstelik beyin üzerinde olumlu gelişmeler yaptığı da görülmüştür. Bu meditasyonu gerçekleştirerek zihnen ve ruhen gelişmeniz mümkündür.

Meditasyonu yaparken kendinizi rahat hissettiğiniz bir ortam içerisinde yer almanız oldukça önemlidir. bu sayede daha iyi konsantre olabilirsiniz.

Transcendental Meditation Rahatlama Yapar Mı?

Transcendental meditasyonu insan ruhunu ve bedenini rahatlatır. Bu meditasyon ile ruhen ve zihnen gelişmeniz mümkündür. Tek yapmanız gereken kendinizi rahat hissettiğiniz bir ortam bulmak ve bu ortam içerisinde meditasyonunuzu yapmaktır.

Meditasyon sırasında tütsü yakmak rahatlamanıza ve odaklanmanıza yardımcı olur. Ayrıca tütsünün negatif enerjiyi yok etme gibi bir özelliği vardır. Bu yüzden meditasyon yapan herkesin evinde tütsü bulunur.

Eğer tütsünüz yoksa da hemen bir tane tütsüye sahip olmanız gerekir. Bu sayede meditasyon sırasında daha kolay bir şekilde rahatlar ve daha kolay konsantre olabilirsiniz.

Transcendental meditasyonu sırasında gerçekleştirdiğiniz rahatlama diğer meditasyonlarda gerçekleştirilen rahatlamalardan daha yüksek seviyede olur.

 

Transcendental Meditation Duruşu

Transcendental meditasyonunu yaparken duruşunuzun herhangi bir önemi yoktur. bu meditasyon tekniğinde bir sandalye üzerinde normal bir şekilde otururken meditasyon gerçekleştirebilirsiniz. Transcendental meditasyonu kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız o şekilde gerçekleştirmeniz gereken meditasyon çeşitleri arasında yer alır.

Bu yüzden bu meditasyon sırasında özel bir duruş ya da nefes tekniği kullanılmaz. Bu meditasyonda amaç kendinizi rahat hissetmenizdir. Eğer kendinizi çok gürültülü bir ortamda rahat hissediyorsanız meditasyonu bu ortam içerisinde de gerçekleştirebilirsiniz.

meditasyonu isterseniz tek başınıza isterseniz arkadaşlarınız ile birlikte sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Transcendental meditasyonu özel bir duruş ya da nefes tekniği gerektirmediği için de sıklıkla tercih edilen bir meditasyon çeşididir.

BENZER İÇERİKLER

OKUYUCU YORUMLARI

Yorumlar (0)

Yorum Yazın