Doğal Taşlar

Taç Çakra İçin Doğal Taşlar

12 Ağustos 2021

Çakralar, vücudunuzda eşit olarak dağılmış enerji merkezleridir. Onları nasıl dengeleyeceğinizi öğrenmek, bu güçlü enerji kaynaklarını istikrarlı bir duruma getirirsiniz. Bu da sağlık, mutluluk ve güven duygularını teşvik eder. Buna karşılık, dengesizlik olduğunda, kendinizi kötü ve duygusal olarak düşük hissedebilirsiniz. Taç çakra, ruhsal düzeyde ne kadar iyi bağlantı kurduğumuzu yöneten enerji merkezidir. Onu taç çakra taşları ile dengelemek, birliği kucaklamamıza ve aydınlanmaya ulaşmamıza yardımcı olur.

Taç çakra, vücuttaki 7.enerji merkezidir. Bir taç gibi başın üzerinde bulunur. Yüksek bilinç ve evrensel farkındalığa olan bağlantımızı ve aynı zamanda birlik ve ruhsal mevcudiyet duygumuzu yönetir. Taç çakra, yaşam gücünün vücudumuza girdiği yerdir. Aynı zamanda, toprak enerjisi omurganın tabanındaki kök çakra yoluyla vücudumuza girer. Bu nedenle, taç ve kök çakralar, çakra sisteminin uç noktalarını temsil ettikleri için doğal olarak bağlantılıdır.

Bu aşırı uçları dengelemek hayatın en büyük maceralarından biridir. Ancak başarıldığında, aynı anda hem toprağa hem de ruhsal olarak kaynağa bağlı hissedilir.

Taç Çakra nedir? Nerede bulunur?

 • Konumu: Başın üst kısmı
 • Renk: menekşe
 • Element: Kozmik enerji
 • İlişkili hayvan: Kartal
 • Tıkalı taç çakra belirtileri: Taç çakra tıkalı olduğunda, dünyada pek fazla güzellik göremeyebilirsiniz. Ayrıca, depresyon belirtileri yaşayabilirsiniz. Bu tür bir tıkanıklığı yeni geliştirdiyseniz, genel motivasyon ve heyecanınızda bir azalma fark edebilirsiniz. Fiziksel olarak ise, kronik baş ağrıları ortaya çıkabilir.

Taç Çakra Nasıl Açılır?

Artık, “taç çakra nedir?” sorusunun cevabını biliyorsunuz. Şimdi, onu nasıl hizalayabileceğinize bakabilirsiniz. Taç çakra için, isterseniz zamanla öğrenebileceğiniz daha gelişmiş teknikler var. Bununla birlikte, en basit olanları genellikle en etkilidir. Bu basit tekniklerin hepsi günlük yaşama kolayca dahil edilebilir ve özel bir eğitim gerektirmez. Kendi başınıza gerçekleştirebilir ve bazılarını birlikte yapabilirsiniz. Örneğin, meditasyon yaparken taç çakra taşları kullanabilir veya taç çakra olumlamalarını söyleyebilirsiniz.

Taç çakra meditasyonu

Meditasyon, çakraları açık ve hizada tutmak için iyidir. Öz farkındalığı, duygusal düzenlemeyi ve rahatlamayı teşvik eder. Ayrıca yeni başlayanlar için her çakrayı hedefleyen çakra meditasyon teknikleri vardır. Basit ve etkili bir taç çakra meditasyonu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Sırtınız düz ve ayaklarınız yerde olacak şekilde rahatlayın.
 • Ellerinizi kucağınıza koyun ve avuçlarınızı gökyüzüne çevirin. Bu pozisyona “mudra” denir ve enerji almanıza yardımcı olur.
 • Gözlerinizi kapatın ve burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan nefes verin.
 • Başınızın tepesinde bir nilüfer hayal edin.
 • Yavaş ve eşit bir şekilde nefes almaya devam ederken, size parlak mor bir ışık, taç çakra rengi göstermek için açılan lotus yapraklarını görün.
 • Işığın giderek daha parlak hale geldiğini, başınızın tepesini ısıttığını hayal edin.
 • Bu sıcaklığın tüm vücudunuza yayılmasına izin verin.
 • 5-10 dakika sonra gözlerinizi açın ve birkaç dakika sessizce oturun.

Taç çakra olumlamaları

Olumlamalar, çakraları dengelemek için iyi bilinen bir tekniktir. Taç çakra benlik saygısı ile bağlantılı olduğu için, olumlamaların genellikle açık bir taç çakrayı desteklediği düşünülebilir. Tepe çakrası olumlamalarından bazıları şöyledir:

“Sürekli olarak en yüksek benliğime bağlıyım.”

"Hepimiz bu dünyaya bir fark yaratmak için geldik."

“Evrenin ilahi enerjisine uyumlandım.”

“Kendi ruhsal gerçeğimi biliyorum ve ona göre yaşıyorum.”

“Bugün ilahi rehberliğe açığım.”

“Dünyadaki güzelliği görüyorum ve onu kucaklıyorum.”

"Ben aşkım, ben ışığım ve ben neşeyim."

“Çevremdeki dünyayla birim.”

“Şu anda kendime güveniyorum, mutluyum ve değerimden eminim.”

Taç çakra için doğal taşlar

Taç çakranın rengi menekşedir. Bununla birlikte, aynı zamanda berrak taşlar ve kristallerle de bağlantıları vardır. Şifalı taşları kullanmak söz konusu olduğunda, çok fazla esnekliğe sahipsiniz. Taç çakra taşları; kolye, küpe veya bileklik olarak takılabilir, elinizde tutabilir veya evinize yerleştirebilirsiniz. Taç çakra taşları, çakra çalışmasını simgeledikleri sürece, taç çakrayı hizalamanıza ve açmanıza yardımcı olabilirler. İşte, doğal taşlar ve taç çakra için faydaları: 

Kristal kuvars ve taç çakra

Kristal kuvars; taç çakrayı açar, ruhsal ışığın vücuda girmesine ve tüm çakraları dengelemek ve iç ışığımızı temizlemek için aşağı akmasına izin verir.

Bizi yüksek benliğimizle temasa geçirir ve evrene nasıl uyduğumuzu anlamamıza yardımcı olur. Bu taç çakra taşı, kullanıldığında daha yüksek bir frekansta titreşmemizi sağlar. Bu da daha pozitif bir niyetle yaşamamıza yardımcı olur.

Ametist taşı

Ametist, en popüler taç çakra taşlarından biridir. Bize ruhsal kavrayışı ve yeni algıları teşvik eden yatıştırıcı ama uyarıcı bir enerji sağlar. Aynı zamanda üçüncü göz çakra taşıdır. Bu nedenle, hem sezgimizi hem de zekamızı optimize ederek bilgeliğimizi artırır.

Ametist, zihni sakinleştirdiği, enerji alanını dengelediği ve bizi sakin ama uyanık bir duruma getirdiği için bizi derin meditasyona hazırlar. Titreşimimizi yükseltir ve negatif enerjiyi sevgiye dönüştürür.

Selenit taşı

Selenit, çok yüksek titreşime sahip bir başka taç çakra taşıdır. Bu nedenle, titreşimimizi de yükseltmek için çalışır. Bunu yapmak için negatif enerjiyi temizler ve çakralarımızı, enerji alanınızı ve çevremizi arındırır.

Selenit taşının yardımıyla çoğu zaman enerji tıkanıklıklarını ve olumsuzlukları ortadan kaldırarak kendimizi iyileştirebiliriz. Daha yüksek alemlere erişerek rehberlerimize bağlanabiliriz. Berraklık sağlayan bir selenit taşı bileklik satın almak, onun bu etkilerinden yararlanmanıza yardımcı olacaktır. 

Lodolit taşı

Lodolit, içsel benliğimizle olan bağımızı derinleştiren, bize yeni içgörüler sağlayan ve evrendeki yerimizi anlamamıza yardımcı olan bir taç çakra taşıdır. Bu nedenle, oldukça güçlü olan nazik bir kişisel güç deneyimlememizi sağlar.

Bu taş, ana şifacı olarak bilinir. Çünkü, kristal kuvars ve diğer minerallerin bir karışımını içerir. Bu da, güçlü temizleme ve iyileştirme özelliklerine sahip olmasını sağlar.

Ayrıca, derin meditatif durumlara ve ruhsal deneyimlere erişmemize yardımcı olur. Manevi algımızı arttırır, rehberlerimizle iletişim kurmamıza yardımcı olur ve enerji alanını temizler. Fiziksel olarak, epifiz bezini destekler.

Havlit taşı

Havlit taşı, bizi en iyi benliğimize ayarlayan ve yüksek bilinçle bağlantımızı derinleştiren bir taç çakra taşıdır. Gizli gerçeklerimizin ve ruhsal olarak kim olduğumuzun farkındalığını teşvik eder. Zihne, bedene ve ruha dinginlik getiren bir taştır.

Duygularımızı sakinleştirir, zihni sakinleştirir ve olumlu davranışları teşvik eder. Ayrıca, rüyalarımızdan daha derin içgörülere erişmemize yardımcı olur.

Ametrin taşı

Ametist ve sitrin taşlarının güzel bir birleşimi olan ametrin, ruhsal benlik ve yüksek bilinç ile ilişkilendirilir. Bu, bize kişisel güç tarafından yönlendirilen manevi bir bağlantı sağlar. Topraklanmış kalırken manevi bir yaşam sürmemize izin verir.

Bu taç çakra taşı; iç uyumu, iyimserliği ve mutluluğu teşvik eder. Sınırlayıcı inançları serbest bırakmamıza, rehberli kararlar vermemize ve kendimizi ve başkalarını kabul etmemize yardımcı olur. Fiziksel olarak ise kronik yorgunluk, baş ağrısı, depresyon veya bağımlılıkla mücadele edenler için destekleyicidir.

Taç çakra hizalama için diğer öneriler

Taç çakra taşları dışında, onu hizalamanın başka birçok yolu vardır. Bazıları şunlardır:

 • Meditasyon
 • Beyaz ışığın taç çakraya aktığını görmek gibi görselleştirmeler
 • Olumlama
 • Yoga pozları
 • Uçucu yağlar (yasemin, gül, lavanta, sandal ağacı)
 • Reiki
 • Besleyici sağlık gıdalar
 • Sessizlik
 • Farkındalık uygulamaları (Hemen Deneyebileceğiniz 6 Mindfulness Egzersizi)
 • Om çalışmaları
 • Güneşte kitap okumak
 • Doğa
 • Nezaket
 • Şükran ve minnettarlık

Taç çakra dengelemek için çalışarak, hayatı çok daha derin bir seviyede deneyimleyebilirsiniz. Ve yukarıda bahsettiğimiz taç çakra taşları, bunu yapmanın en etkili yollarından biridir. 

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar