Meditasyon Yoga

Taç Çakra

13 Mart 2022

Sanskritçe girdap, döngü anlamına gelen Çakra vücudumuzun 7 faklı bölgesinde bulunan enerji bölgelerinin psikospritüel ana merkez noktalarıdır. Çakralar bir kapak gibi enerjinin dışa veya içe akışını ve vücut, ruh ve zihin arasındaki dengelemektedir. Her bir çakra gökkuşağındaki renklerden birisi ile temsil edilmektedir. Omurganın en alt noktasından, kafamızın en üst tepe noktasına kadar sıralanmaktadırlar. Çakralar vücudumuzun fiziksel, ruhsal, duygusal tüm enerji geçişlerini dengede tutmaya ve sağlıklı bir şekilde yönetmeye çalışmaktadırlar.

Taç Çakra

Vücudumuzdaki en üst noktada bulunan ve 7. Sırada olan çakra Taç çakradır. Crown Chakra, Sahasrara diye de isimlendirilmektedir. Başarımızın en üst noktasında ortada bulunmaktadır. Vücudumuzun hipofiz bezi, beyin, beyin zarı ve kafatası gibi kısımları ile ilgilidir. Diğer 6 çakranın üzerinde olduğundan aydınlanma, ruhsal gelişim ve saf bilincin en ileri düzeyine ulaşması durumu ile sembolize edilmektedir. Taç çakranız açıksa maneviyat sizin için öncelikli olmaktadır.  Taç çakra tüm çakraların enerji başlangıç noktasıdır. Bu çakranın açılması diğer çakraların açılmasına da destek  olacaktır. Taç çakra açıksa ön yargının hayatımızda yeri olmaz, empati önceliğimiz olur. Fiziki dünya ile sadece ihtiyacınız kadar ilgilenirsiniz ve spiritüel olmaya yatkın olursunuz. Taç çakranın kapalı olması migren ağrılarının da sebebi olabilir. Taç Çakra fiziki olarak meditasyon, duygusal bakımdan varoluş, zihinsel olarak da evrensel bilinç konularını ayarlamaktadır. Taç çakrayı menekşe rengi temsil etmektedir, bu renk en kısa dalga boyuna sahiptir. En yüksek titreşime sahip olan menekşe rengi maneviyatın rengidir, kişisel cennetimizin anahtarıdır. Eğer taç çakra kapalı ise fiziki dünyaya bağlılık artar.

Taç Çakra Nasıl Açılır?

Taç çakra meditasyon, aromaterapi yardımı ile açılabilir. Gül, portakal çiçeği, ylang ylang, günlük ağacı sakızı gibi bitkilerin yağları ile masaj yapmak 7.Çakrayı aktif hale getirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca tai chi ve meditasyon yaparak taç çakra aktif hale getirilebilir. Bunun için meditatif yoga pozları uygulanabilir. Bunlardan bazıları tree pose, corpse pose ve lotus pose ‘dir. Yoga egzersileri ile fiziki olarak esneklik ve güç kazanmanın yanında duygusal olarak da bir rahatlama sağlanmaktadır. Bu şekilde çakralar aktivite edileceğinden iç huzur hissederek özgüven artışı da sağlanmış olmaktadır. Çakraları açmak için doğal, şifalı taşlardan da faydalanabilirsiniz. Takı veya aksesuar olarak üzerimizde taşıyacağımız taşın çakraları açacağına inanmamız faydalarını arttıracaktır. Faydalanmak istediğiniz taşı çakra noktasına koyarak meditasyon yapmak iyi bir çakra açma alternatifi olmaktadır. Çakra taşını elimizde tutarak enerji akışını da başlatabiliriz. Taşlardan ve meditasyondan aynı anda da yararlanabiliriz. Taşlar kullanımından sonra akan suda belli bir süre yıkayarak ya da güneş gören bir yerde belirli bir süre bekleterek taştan beklediğimiz etkiyi arttırırız. Bu şekilde taşın emmiş olduğu enerji arındırılmış olur.  Çakraları açmada beslenme de önemli bir etken olmaktadır. Mideyi az yorarak, bol su içerek çakra açmaya yardımcı olabiliriz. Kırmızı et yemekten kaçınarak, sebzeli yemekler diyeti ile çakra açmaya yardımcı olabiliriz. Doğayla baş başa olmak, çimlere ayakkabısız basmak, denize girmek etkili olmaktadır. Denize sık sık giremiyorsanız bir leğenin içine elma sirkesi ve biraz tuz koyarak ayaklarımızı içine sokmak, on on beş dakika o suyun içerisinde ayaklarımızı dinlendirmek her zaman iyi gelecektir.

Taç Çakrayı Açmaya Yarayan Ürünler

Taç çakrayı temsil eden menekşe aynı zamanda maneviyat rengidir. Menekşe rengi yeni başlangıçları ve huzurlu sonları da anlatmaktadır. Taç Çakra,  yedinci ve  en spritüel  çakradır. Taç çakra entelektüel varlığımızın devamlılığını da sağlamakta ruhsal ve fiziki bütünlüğümüze yardımcı olmaktadır.

Taç çakra aromaterapi yardımı ile açılabilir. Aromaterapi bitkilerin yaprak, çiçek, tohum, kabuk gibi farklı kısımlarından alınan parçalarından elde edilen kokulu yağlar ile  ruh beden  zihin dengesini oturtmayı  amaçlayan koku tedavisidir. Gül, portakal çiçeği, ylang ylang, günlük ağacı sakızı gibi bitkilerin yağları ile masaj yapmak veya koklamak 7.Çakrayı aktif hale getirmeye yardımcı olacaktır. Aromaterapiden faydalanmak meditasyon yaparak çakrayı açmaya göre daha kolay olmaktadır. Meditasyon yaparak çakra açmak bu konularda ortalama üzeri bilgi ve tecrübe sahibi olmayı gerektirir. Taç çakra fiziki olarak meditasyon, duygusal bakımdan varoluş, zihinsel olarak da evrensel bilinç konularını ayarlamaktadır. Taç çakrayı menekşe rengi temsil etmektedir, bu renk en kısa dalga boyuna sahiptir. En yüksek titreşime sahip olan menekşe rengi maneviyatın rengidir, kişisel cennetimizin anahtarıdır. Eğer taç çakra kapalı ise fiziki dünyaya bağlılık artar. Çakra Yağları doğaldır.

 Mideyi az yorarak, bol su içerek çakra açmaya yardımcı olabiliriz. Çakraları açmada beslenme de önemli bir etken olmaktadır. Kırmızı et yemekten kaçınarak, sebzeli yemekler diyeti ile çakra açmaya yardımcı olabiliriz. Doğayla baş başa olmak, çimlere ayakkabısız basmak, denize girmek etkili olmaktadır. Denize sık sık giremiyorsanız bir leğenin içine elma sirkesi ve biraz tuz koyarak ayaklarımızı içine sokmak, on on beş dakika o suyun içerisinde ayaklarımızı dinlendirmek her zaman iyi gelecektir. Çakraları açmak için faydalanılacak besinlerde vardır.

 Aromaterapi sayesinde, uygun bitkisel özlü yağlar ile masaj yaparak taç çakra aktif hale getirilebilir. Çakra Yağları ile çakralar doğal ve kolay bir şekilde açılabilir. En etkili 7.Çakra yağlarından birisi de Günlük uçucu yağıdır. Portakal çiçeği yağı ,gül yağı ,ylang ylang yağı da taç çakrayı açmaya yardımcı olmaktadır. Bu aromatik bitkilerin kokularından da faydalanılmalıdır. Oda kokusu ve duş jelleri de tercih edilebilir. Çakra Yağları ve Çakra Kokuları doğal olduğu için rahatlıkla kullanılabilir.

Çakraları açmak için doğal, şifalı taşlardan da faydalanabilirsiniz. Çakra Taşları farklı çakraların açılmasında etkili olmaktadır. Takı veya aksesuar olarak üzerimizde taşıyacağımız taşın çakraları açacağına inanmamız faydalarını arttıracaktır. Taşlardan ve meditasyondan aynı anda da yararlanabiliriz. Faydalanmak istediğiniz taşı çakra noktasına koyarak meditasyon yapmak iyi bir çakra açma alternatifi olmaktadır. Çakra taşını elimizde tutarak enerji akışını da başlatabiliriz. Taşlar kullanımından sonra akan suda belli bir süre yıkayarak ya da güneş gören bir yerde belirli bir süre bekleterek taştan beklediğimiz etkiyi arttırırız. Bu şekilde taşın emmiş olduğu enerji arındırılmış olur. Taç çakra için en faydalı taş ametist ‘tir. Ametist uyum ve denge oluşturur. Bu güzel ve şifalı taş öngörüyü arttırmaya yardımcı olmaktadır. Ametist empati demektir. Estetik görüntüsü ile takı olarak en çok kolye ve bileklik yapımında kullanılmaktadır. Son derece kıymetli ve şifalı taş olan Ametist şifalı taşlar ailesinin en popüler üyesidir. Uyku problemine karşı, yastık altına konularak kullanılabilir. Bu taş ortamdaki negatif enerjiyi üzerine çekerek çakraları açmaya yardımcı olmaktadır. Sinir sistemi üzerinde koruyucu ve dengeleyici etkileri vardır. Kişiye huzur vererek karar verebilme hızını arttırır. Çakra Taşları  bedendeki birikmiş fazla negatif yüklemeleri alarak zihinsel yorgunluğu ve stres seviyesini azaltmaktadır.

Taç çakra tüm çakraların enerji başlangıç noktasıdır. Bu çakranın açılması diğer çakraların açılmasına da destek olacaktır. Taç Çakra açıksa ön yargının hayatımızda yeri olmaz, empati önceliğimiz olur. Taç çakranız açıksa maneviyat sizin için öncelikli olmaktadır. Fiziki dünya ile sadece ihtiyacınız kadar ilgilenirsiniz ve spiritüel olmaya yatkın olursunuz. Taç çakranın kapalı olması migren ağrılarının da sebebi olabilir. Çakralar aşırı stres ,affedici olamamak ,kötü beslenme, kirlilik ve kötü düşünceli olma nedeni ile kapanabilir. Çakraların  kapanmaması için sakin bir yaşantı ,iç huzur ,empati ve hoşgörü ilk kural olmalıdır. Çakraları  taşlar, kokular, yağlar, meditasyon ile açsanız bile eğer  sakin bir yaşam sürmüyorsanız  tekrar kapatabilirsiniz.

Çakralar hakında daha fazla bilgi almak için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Çakra ürünleri için bağlantıyı tıklayınız.

Bizi instigramda takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar