Doğal Taşlar

Solar Pleksus Çakra Taşları Nasıl Kullanılır?

03 Ağustos 2021

7 temel çakra merkezinin hakim olduğunuzda, zihinsel ve fiziksel sağlığınız üzerinde giderek daha fazla etki sahibi olabilirsiniz. İnsanların çakralarla uğraşmamalarının temel nedeni, başlangıçta oldukça kafa karıştırıcı gelebilmeleridir. Hangi isimlerin hangi bölgelere karşılık geldiğini hatırlamayabilir veya “çakra” kelimesinin ne anlama geldiğini gerçekten anlayamayabilirsiniz.

Aslında, çakralarla çalışmak aşırı karmaşık olmak zorunda değildir ve yoğun bir çalışma gerektirmez. Solar pleksus çakra dengeleme, özellikle düşük benlik saygısı ile mücadele edenler veya hayatını daha fazla kontrol altında hissedenler için faydalıdır.

Solar pleksus dengeleme ve tıkanıklıkları kaldırma temeline dayalı bu kılavuzda, en etkili sakral çakra taşları ve bu çakrayı tam potansiyeline ulaştıracak günlük uygulamaları paylaştık!

Solar Pleksus çakra nedir? Hakkında bilgi

Renk: Sarı

Element: Ateş

Temel fonksiyonları: kişisel güç, bağımsızlık, dönüşüm, tezahür, sorumluluk, güven ve kişisel gelişim

Vücut alanları: Sindirim sistemi, pankreas, adrenaller, karaciğer, safra kesesi

Solar pleksus çakra; kişisel gücümüzü, dönüşümümüzü ve bağımsızlığımızı kontrol eden enerji merkezidir. Onu solar pleksus çakra taşları ile dengelemek, kim olduğumuz konusunda kendinden emin olmamıza yardımcı olur. Vücudun bu 3.temel enerji merkezi, diyaframda, karnın üst kısmında bulunur.

Benlik duygumuzu yönetir; dolayısıyla öz güvenimizi, özgünlüğümüzü ve arzuladığımız hayatı dönüştürme ve tezahür ettirme yeteneğimizi yönlendirir. Alt çakralardan biridir, ancak kalp çakrasına en yakın olanıdır. Bu nedenle, çevremizdekilerle nasıl etkileşime girdiğimizi düşünmek için bizi içe getirir.

Çakraları tüm vücuda dağılmış enerji merkezleri olarak düşünebilirsiniz. Uyum içinde olduklarında, daha mutlu ve fiziksel olarak daha güçlü hissedersiniz. Ancak, bir ya da daha fazlası tıkandığında, mutsuz ruh hali veya çeşitli sağlık sorunları yaşayabilirsiniz!

Solar pleksus çakra nasıl açılır?

Çakraların her birine odaklanan teknikleri öğrenmeye zaman ayırmak iyi bir fikirdir. Her bir teknik, kendi faydasını sunar. Bununla birlikte, en azından bir süreliğine yalnızca solar pleksus çakrasına odaklanmanın pek çok faydası vardır. Daha olumlu bir benlik imajı yaratmaya, sorumlu kararlar vermeye ve hayattan ne istediğinizi anlamaya çalıştığınızda, bunu iyi şeyler takip edecektir!

Solar pleksus çakrasının yaşam amacı ile de çok ilgisi olduğundan, bu çakra üzerinde çalışmak ertelemeyi de azaltabilir. Benzer şekilde, zamanınızı kendiniz için daha iyi bir gelecek yaratmak için kullandığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir. Doğal taşlar, meditasyon, olumlamalar ve bu teknikleri günlük hayatınıza nasıl dahil edeceğinizi öğrenin!

Solar pleksus çakra meditasyonu

Meditasyonda bir temele sahipseniz, solar pleksus çakra meditasyonu yapmak da kolay olacaktır. Birkaç dakikalık derin nefes alma ile başlar ve sonra uygun bir şekilde rahatlayıp odaklandığınızda, solar pleksus çakrasına erişmenize yardımcı olacak bir görselleştirme aşamasına geçebilirsiniz:

  • Dikkatinizi, solar pleksus çakrasının bulunduğu karnınızın üst kısmına çevirin
  • Burada parlak sarı bir ışıktan oluşan yuvarlak bir küre hayal edin ve enerjiyi daha geniş ve daha parlak hale getirmeye odaklanın.
  • Kürenin, saat yönünde büyüdükçe döndüğünü hayal edin.
  • Bunu yaparken alanın daha sıcak ve daha rahat hale geldiğini hissedin.
  • 3-5 dakika boyunca enerjinin tüm vücudunuza dağılmasına izin verin, tekrar birkaç derin nefes alın ve gözlerinizi açın.

Solar pleksus çakra olumlamaları

Olumlamalar, benlik saygınızı artırmanıza yardımcı olmayı amaçlar. Dolayısıyla, bu anlamda, hemen hemen her olumlu onaylama, solar pleksus çakranızdaki tıkanıklıkları azaltabilir. Ancak, doğrudan solar pleksus çakrası olumlamaları tasarlayarak da ilerleyebilirsiniz. Solar pleksus çakra olumlamaları, özgüven düşüklüğü veya amaç eksikliği gibi temel sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.

“Ben iç huzurun ve güvenin vücut bulmuş haliyim.”

“Kendime saygım yüksek ve her gün kendimi daha iyi hissediyorum.”

“Hayatımızdaki her şeyin kontrolünün bizde olmasına gerek yok.”

"Ben güçlüyüm ve bu güçle rahatım."

“Amacıma ulaşmak için motive hissediyorum.”

“Kendimi olumsuz geçmiş deneyimlerden kurtarıyorum.”

"Hırslıyım, yetenekliyim ve amacımı gerçekleştirmeye hazırım."

“Değerli, iyi ve yetenekli olduğumu biliyorum.”

“Geçmiş hatalarım için kendimi affediyorum ve onlardan öğreniyorum.”

Solar pleksus çakra taşları

solar pleksus çakra taşları

Muhtemelen bildiğiniz gibi, tüm taşların özel anlamları ve özellikleri vardır. Bu nedenle, her çakraya atfedilmiş doğal taşlar olması şaşırtıcı değil.

Çakraları açarken, doğal taşları çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Solar pleksus çakra taşları ile yapılmış aksesuarlar takabilir, meditasyon yaparken avucunuzun içinde bir taş tutabilir veya solar pleksusunuzu hizada tutmaya yardımcı olması için cebinizde bir tane taşıyabilirsiniz. Solar pleksus çakra dengeleme ile en sık ilişkilendirilen taşlar şunlardır:

Sitrin taşı

Solar pleksus çakra taşları denildiğinde sitrin, çoğu insanın aklına ilk gelen taşlardan biridir. Çünkü, enerjisi dengeli bir solar pleksusla eşleşir. Bize güç, güven ve iyimserlik duygularını getirir.Güneşin enerjisini yakalar, bizi yükseltir ve daha fazla neşe ve mutluluk yaşamamıza yardımcı olur.

Sitrin taşı, bizi engelleyen korkuları ortadan kaldırmaya çalışarak bakış açımızı genişletir ve titreşimimizi yükseltir. Sonuç olarak, hayallerimizi gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğumuz zihinsel baskının yanı sıra fiziksel bir enerji artışı hissettirir.

Jasper taşı

Jasper, hayatımızda ilerlemek için ihtiyaç duyduğumuz özgüven, cesaret ve motivasyonu sağlayan bir solar pleksus çakra taşıdır. Bir koruma taşı olarak hayatımıza pozitif enerji çeker ve bize daha fazla neşe getirir.

Beden ve ruh arasındaki uyumu teşvik etme yeteneği ile derin bir iç huzur duygusu sağlar. Ayrıca, sinirlerimizi ve duygularımızı sakinleştirir ve dayanıklılığı artırmaya yardımcı olur.

Kaplan gözü taşı

Kaplan gözü; koruyucu, topraklayıcı ve temizleyici enerjisiyle solar pleksus çakra dengeleme konusunda iyi iş çıkarır. Cesaret taşı olarak bilinen bu taş, korkuları ortadan kaldırmaya ve engellerimizi aşabilmemiz ve risk alabilmemiz için kendimize güven duymamıza yardımcı olur.

Bağırsak sezgimize erişmemize yardımcı olan en iyi solar pleksus çakra taşlarından biridir. Aynı zamanda enerjimizi yeniler ve irademizi geliştirir.

Size cesaret verecek bir Kaplan Gözü doğal taş bileklik takarak enerjisini her zaman vücudunuza yakın tutun!

Pirit taşı

Pirit, yaratıcı ve tezahür etme güçlerimizi geliştirerek zenginlik, refah ve bolluğu teşvik eden bir şans taşıdır. Duygusal gücümüzü artırır, kişisel gelişime ilham verir ve kendi kararlarımıza güvenmemize yardımcı olur.

Motivasyon enerjisiyle bizi destekler, yaşamımızda ilerlemeye ve dönüşme cesaretine sahip olmaya iter. Bizi tutan düşüncelerden korunma yoluyla bu güçlü taş, sebat etmemize ve hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olur.

Rutil Kuvars taşı

Rutil kuvars, kendimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olarak özgünlüğümüzü ortaya çıkaran güçlendirici bir doğal taştır. Hafif ve neşeli enerjisi, yapmaktan hoşlanmadığımız işleri yapmak için bizi motive eder.

Bu solar pleksus çakra taşı kullanıldığında; ruhunuzu temizlenmiş hissedebilirsiniz. Sizi duygusal seviyede iyileştirmeye çalıştığından ve bağırsak sezgilerini harekete geçirdiğinden, kendinizi yükselmiş hissedersiniz. Onun yardımıyla, gerçek kişisel ihtiyaçlarınıza dayalı seçimleri yapmayı ve yeni bir bakış açısıyla çözümler bulmayı öğrenebilirsiniz.

Sarı kuvars taşı

Sarı Kuvars, bize canlı hissettiren hafif, mutlu, canlı bir enerji getiren güneşli bir eğilime sahip başka bir solar pleksus çakra taşı olarak öne çıkıyor. Dönüştürücü güçleri ile bu taş, arzu ettiğimiz değişiklikleri tezahür ettirmemize izin veren yaratıcı yeni çözümler bulmak için bize enerji verir.

Sarı kuvars; bize berraklık, iyimserlik ve güçlü bir yaşam gücü getirir. Kendi değerimizi görmemize ve kendinden emin, olumlu kararlar vermemize yardımcı olur.

Solar pleksus çakra dengeleme çalışmaları yaparak, arzu ettiğiniz yaşamı tezahür ettirmeniz daha kolaydır. Ve listelediğimiz solar pleksus çakra taşları bunu yapmanın en etkili yollarından biridir!

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar