Sandal Ağacı Nasıl Yakılır? Tütsü Yakma Yöntemleri Nelerdir?

Sandal ağacı tütsü faydaların dolayı kullanımı oldukça yaygındır. İnsanlar, sandal ağacı nasıl yakılır? Tütsü yakma yöntemleri nelerdir? Merak etmektedir. Ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Pek çok tütsü severin koku özellikleri ile vazgeçemediği ağaç tütsü çeşidi olan sandal ağacı hoş ve etkileyici kokusu ile öne çıkmaktadır. Bu özel ağacın koku özelliklerinden yararlanmak için ise sandal ağacı nasıl yakılır sorusu gündeme gelmektedir. Sandal ağacının koku özelliklerini tam olarak göstermesi açısından yakımına dikkat edilmeli ve gereken özen gösterilmelidir. Canlı bir tütsü çeşidi olduğu için yakılması sırasında gereken enerjinin sağlanması ile sandal ağacı tam enfes koku özelliklerini tam olarak gösterebilecektir.

Sandal Ağacı Nasıl Yakılır?

Sandal ağacı, Hindistan ve Avustralya’da yetişen, tropik bir ağaç türüdür. Kokusunun baş döndürücü ve iyileştirici özellikleri ile yerliler tarafından kutsal ağaç olarak da bilinen sandal ağacı kadim kültürlerde kendisine önemli yerler edinmiştir. Veda metinlerinden Ayurveda tıbbına kadar kendisine geniş bir yer edinmiş olan sandal ağacı psikolojik ve fiziksel olarak çok fazla iyileştirici özelliklere sahip bir ağaç türüdür. Başlıca faydaları olarak bahsedilecek noktalar; kurumuş ve yıpranmış ciltleri onarır, kuru ciltleri besler, cilt üzerinde biriken kirli gözenekleri ve bakterileri temizler, balgam sökülmesine yardımcı olur, öksürüğü geçirir, antiseptik özellikleri nedeniyle uyku sorunu yaşayanlara iyi gelir, dizanteri tedavisinde kullanılır, akne ve sivilcilere karşı iyi gelmektedir, afrodizyak etkisi gösterir, doğal bir antibiyotik özellikleri gösterir, şişlik ve kaşıntılara karşı iyi gelir, böcek ısırığı gibi hassas sancıları iyileştirir, aşırı terleme sorunun önüne geçer, vücudun doğal işleyişini hızlandırır, sinir sistemini güçlendirir. Bu fiziksel etkilerinin yanı sıra en çok manevi – psikolojik etkileri ile öne çıkmaktadır. Uykusuzluk, melankoli, gerginlik, stres gibi durumlara karşı iyi gelmektedir. Özellikle gün içerisinde yaşanan pek çok sorunun giderilmesinde zihinsel rahatlamayı ve gevşemeyi sağlamaktadır. Ruh durumun dengelenmesini sağlamaktadır. Odaklanma gerektiren meditasyon ya da yoga gibi ritüeller için kişinin dikkatini toplamasına yardımcı olmaktadır.

Tüm bu faydalarını sandal ağacı koku özellikleri ile gösterebilmektedir. Solunum yolu ile vücuda alındığında vücut kimyasını hemen etkiler ve olumlu değişimlere neden olur. Sürekli kullanımlarda ciddi yararlar sağlayan sandal ağacı, bu özellikleri ile çok eski zamanlardan beri toplumların belleğinde yer etmiştir.

Koku özelliklerinden yararlanmak ve sandal ağacından faydalanmak için ise Mitr olarak sunduğumuz sandal ağacı tütsü paketini tercih edebilirsiniz. Özel olarak sunduğumuz sandal ağacını yakmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Paket içerisinde bulunan sandal ağacı tütsü çubuğunu elinize alarak uç kısmını aşağıya doğru eğiniz. Yaklaşık 45 derece açıyla tuttuğunuz çubuğun uç kısmını mum, kibrit ya da çakmak vasıtası ile alev alasıya kadar yakınız. Ortalama yanma süresi 30 saniye ilâ 1 dakika sürecektir.
  • Alev alması sonucunda uç kısmındaki alevi üfleyerek söndürünüz.
  • Daha sonra ateşe dayanıklı bir kap içerisine sandal ağacı tütsü çubuğunu uç kısmı aşağıya bakacak şekilde bırakınız. Bu yüzden derinliğe sahip bir kap kullanmanız gerekmektedir.
  • Alevin söndüğü yerden sandal ağacı eşsiz kokusunu etrafa yayacaktır.

Sandal Ağacı Tütsü Kullanımında Dikkat Edilecekler

Son derece kolay ve pratik kullanıma sahip sandal ağacı tütsüyü kullanırken belirli noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu bakımdan;

  • Sandal ağacı tütsünün koku özelliklerini iyi göstermesi açısından serin ve loş bir ortamda saklanması gerekmektedir. Islak, nemli ya da doğrudan güneş ışını alan yerlerde tutulan tüsü çubuklarından yeteri kadar faydalanmanız olanaklı değildir.
  • Koku özellikleri yumuşak olması yüzünden sandal ağacı herkesin beğeneceği kokulara sahiptir. Fakat kokulara karşı hassas olan kişilerin sağlıkları açısından tütsüyü kullanılmamaları tavsiye edilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

OKUYUCU YORUMLARI

Yorumlar (0)

Yorum Yazın