Sandal Ağacı Kokusunun Etkileri ve Faydaları

Sandal ağacı eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Sandal ağacı kokusunun etkileri ve faydaları insanoğlunun, çeşitli alanlarda ağacı kullanmasına neden olmaktadır. Sandal ağacı faydalarını yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Hoş kokulu ağaç türleri arasında etkileyici ve baş döndürücü kokusu ile öne çıkan sandal ağacı, çok eski zamanlardan beri koku özellikleri için çeşitli törenlerde ve alternatif tıp kapsamında kullanılmaktadır. Anavatanı Hindistan ve Avustralya olan sandal ağacı bu bakımdan bölgenin kültüründe önemli bir yere sahiptir. Özellikle yerliler sandal ağacını kutsal kabul etmekte, hoş kokusunu çeşitli törenler kapsamında kullanmaktadırlar. Başta stres, kaygı gibi psikolojik rahatsızlıkları gidermek amacıyla kullanılan sandal ağacı, aynı zamanda fiziksel kapsamda da büyük yararlara sahiptir. Ayurveda yani kadim sağlık öğretisinde kendisine özel bir yer bulmuş olan sandal ağacı koku özellikleri ile öne çıkmaktadır.

Sandal Ağacının Kokusunun Yararları Nedir?

Sandal ağacı kokusunun yararları zihinsel ve fiziksel olarak iki ana başlık altında incelenebilmektedir. Yetişkin sandal ağacından elde edilen parçaların meyvemsi, tatlı, ılık ve odunsu bir kokusu bulunmaktadır. Son derece yumuşak olan bu koku özellikle ağaç tütsü olarak kullanıldığında ortamdaki negatif enerjiyi temizlemekte, yerine pozitif enerjiyi temin etmektedir. Sandal ağacı temel bir ruh iyileştiricisi olarak kullanılabilmektedir. Duyguların aktif bir şekilde ifade edilmesi, bozuk olan duyguların düzeltilmesi, gün içerisinde yaşanan olaylar sonucunda oluşan mutsuzluk, stres, kaygı gibi durumların giderilmesini sağlayan sandal ağacının bu özelliği barındırdığı aromadan kaynaklanmaktadır. Güçlü bir sakinleştirici özelliği gösteren yapısı, solunum yoluyla vücuda girdiğinde beyin nöronları üzerinde harekete geçirici güç uygulamaktadır ve bu sayede psikolojik açıdan kişinin rahatlamasını sağlamaktadır. Duyguların dengelemesine yardımcı olması aynı zamanda çakraların bozulduğu anlarda da kullanımını olanaklı kılmaktadır. Bilindiği gibi duygular ve çakralar birbirleri ile yakından ilişki olduklarından bu noktaların dengeleme işlemlerini sandal ağacı ile gerçekleştirmek mümkündür.

Sadece psikolojik yararları değil, fiziksel olarak da vücudun çeşitli rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olan sandal ağacı başta solunum yolu sorunlarına karşı iyi gelmektedir. Solunumu açan yapısı ve ciğerlere ferahlık veren kokusu ile rahat bir şekilde nefes alıp vermeyi olanaklı hale getirmektedir. Diğer taraftan ise öksürük, gribal enfeksiyon gibi solunum yolu rahatsızlıklarını iyileştirmekte de kullanılmaktadır. Aynı zamanda sadece solunum için değil cilt üzerinde oluşan kirli gözeneklerin açılmasında, çürüklerin ve yanıkların tedavisinde, şişlik ve kaşıntıların giderilmesinde, böcek ısırmalarının iyileştirilmesinde, aşırı terlemenin giderilmesinde başta olmak üzere bağışıklık ve sinir sistemi üzerinde de pek çok yararı bulunmaktadır.

Bu özellikler kapsamında sandal ağacının öne çıkan yararları sıralanacak olursa;

  • Hoş kokusu sayesinde huzur, sakinlik ve dinginlik sağlamaktadır.
  • Verdiği rahatlama hissi ile en zor durumların bile geride kalmasını sağlamaktadır,
  • Solunum, bağışıklık, kalp ve beyin üzerinde iyileştirici etkisi bulunmaktadır.
  • Kuru ve yağlı ciltlere iyi gelmektedir.
  • İyi bir balgam sökücü olduğundan nefes kanallarını temizler,
  • Vücudun psikolojik ve fizyolojik dengesini bulmasını sağlar,
  • Alerjik hastalıklarda reaksiyonun çabuk geçmesini sağlar.

Sandal Ağacının Kokusundan Nerelerde Yararlanılır?

Sandal ağacının koku özelliklerinden yararlanmak için belirli bir ortam bulunmamaktadır. İstediğiniz her yerde başta ev ve ofis ortamları olmak üzere sandal ağacının enfes kokusunu duyumsamak için Mitr olarak sunduğumuz sandal ağacı tütsü paketlerini tercih edebilirsiniz. Kullanımı son derece kolay olan sandal ağacını rahatlama ya da fiziksel yararlarının dışında yoga ve meditasyon gibi seanslarınızda da kullanabilirsiniz. Bu ritüeller zihinsel odaklanma ve dikkat gerektirdiği için özel bir ortamın yaratılmasını gerekli kılmaktadır. Sandal ağacı özel kokusu ile zihninizin odaklanmasını sağlar ve uzun bir süre dikkatinizi sadece kendi bedeniniz üzerinde olmasına neden olur.

BENZER İÇERİKLER

OKUYUCU YORUMLARI

Yorumlar (0)

Yorum Yazın