Sandal Ağacı Hakkında

Santalaceae familyasında öne çıkan bir ağaç türü olan sandal ağacı, özellikle hoş kokusu ve alternatif tıp açısından yararlanılması bakımından tercih edilen, son derece özel bir ağaç türü olarak bilinmektedir.

Anavatanı Hindistan olan sandal ağacı, özellikle Asya’da, Uzakdoğu’da, Avustralya ve Mikronezya olarak bilinen bölgede yaygın olarak kullanılmaktadır. Gerek dini törenlerde gerekse günlük yaşamda kaygıdan, stresten ve olumsuz pek çok özellikten uzaklaşmak için asırlardır kullanılan sandal ağacı, pek çok kültürü de kokusu nedeniyle etki etmiş durumdadır. Budizm’den İbrahim kökenli inançlara kadar kendisine özel bir yer bulmuş olan bu ağaç, hoş kokusu ile öne çıkmaktadır. Aynı zamanda ayurveda tıbbında şifahi özellikleri ile bilinen sandal ağacı, günümüzde yararları ve koku özellikleri bakımından cilt bakımı, sabun, mum gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sandal Ağacının Kokusunun Özellikleri

Sandal ağacının koku özellikleri rahatlamayı, huzuru ve yaşama karşı büyük bir sevgi duymayı sağlamaktadır. Kokunun beyin fonksiyonları üzerinde sağaltıcı bir etkisi olması bakımından, sandal ağacının büyülü kokusu, onu duyumsayan her kişide rahatlamaya, gevşemeye ve huzuru bulmasına neden olmaktadır. Sandal ağacı ferah, yumuşak, ılık ve hafif baharatlı bir kokuya sahiptir. Ancak yoğun bir kokuya sahip olmadığı için istenilen her ortamda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Koku özellikleri sayesinde kimseyi rahatsız etmeyen sandal ağacı aynı zamanda cilt için de oldukça faydalıdır. Cilt üzerinde ferahlık oluşmasını, buna bağlı olarak güneş ışınlarından dolayı oluşan cilt üzerinde koyu renkli halkaların giderilmesini sağlayan sandal ağacı, ciltteki ölü derilerin ve kirin temizlenmesine de yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kokusuyla bile birlikte doğal bir balgam söktürücü özelliği göstermektedir, öksürüğü iyileştirir ve solunumu dengeler, antiseptik özelliği ile gevşemeye neden olur, dizanteri hastalığının tedavisine katkı sağlar, uykusuzluk, gerginlik, stres gibi sorunların çözülmesinde etkilidir, terleme sorununu giderir ve adeta topraklama dengeleyici aroması sayesinde duyguların dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

Sandal Ağacı Nasıl Kullanılır

Sandal ağacını kullanmak için paket içerisindeki çubuk ya da çubuklardan bir tanesini elinize alınız. Kibrit ya da çakmak vasıtası ile uç kısmını ateşe tutunuz. Dilerseniz küçük bir mumu da yakmak için kullanabilirsiniz. Uç kısmında oluşan mini alevin 30 saniye – 1 dakika aralığında yanmasına izin verdikten sonra üfleyerek çubuğu söndürünüz. Alevin sönmesine rağmen tütmeye devam eden çubuğu öncelikli olarak mutlaka ateşe dayanıklı bir kabın içerisine yerleştiriniz. Tütsünüz eşsiz ve canlandırıcı kokusunu ortama yaymaya devam edecektir.

Sandal Ağacı Nasıl Saklanır

Sandal ağacınızdan tam ve etkin bir şekilde yararlanmak için saklama koşullarına dikkat ediniz. Islak, nemli ya da doğrudan güneş gören yerlerde bırakmayınız. Koku özelliklerini tam göstermesi için serin ve doğrudan güneş görmeyen yerlerde saklayınız. Kullanım sonrasında kalan parçaları, diğer parçalar ile aynı pakete koymayınız.

Sandal Ağacı Hakkında Uyarılar ve Öneriler

  • Sandal ağacı tütsüyü kullanırken tamamının bitmesini beklemenize gerek yoktur. İstediğiniz yerden söndürerek, daha sonra kullanabilirsiniz. Bu bakımdan sandal ağacı tütsü birden fazla kullanıma imkân vermektedir.
  • Elle kesim yapıldığı için paket içerisinde çubuk sayısında değişimler oluşabilmektedir. Ancak her paket aynı gramaja sahiptir.
  • Sağlıkları ve güvenlikleri açısından evcil hayvanlarınızdan ve çocuklarınızdan tütsüyü yanma esnasında uzak tutmanız yararlı olacaktır.
  • Her ihtimale karşı ağaç tütsünün yanması esnasında göz önünde tutmanız ya da belirli aralıklar ile kontrol etmeniz güvenliğiniz açısından iyi olacaktır.
  • Meditasyon, yoga gibi ritüellerinizin yanı sıra istediğiniz her an kullanabileceğiniz bu tütsünün mevcut hastalıklarınız için ilaç olarak kullanmayınız, ilaç değildir.

BENZER İÇERİKLER

OKUYUCU YORUMLARI

Yorumlar (0)

Yorum Yazın