Raja Yoga Meditasyonu

Raja yoga meditasyonu nedir, raja yoga nasıl yapılır, içsel dönüş için hangi meditasyon yapılır, yoga meditasyonda raja tekniği nedir, nasıl yapılır?

Meditasyon, kendini keşfetme gücü bulmaktır. Aynı zamanda kişinin iç dünyasına doğru çıktığı bir yolculuktur. Kişinin yaşadığı günlük rutin hayatından çıkarak, manevi bir yola girdiği, varlığını anlamlandırabildiği sade ve güçlü bir akıştır.

Günlük yaşamın koşuşturmalarından uzakta, biraz huzur ve sessizlik için kişinin kendisine harcadığı bir zamandır. Zamanı aşmak, zamanın ötesine geçmek, merkezli bir varlık haline dönüşmenin mükemmel bir yoludur.

Bir Ben Var Benden İçeri

Geçmişten bugüne kadar insan daima kendini keşfetme gayreti içerisinde olmuştur. Yaşamı sorgulamış, neden var olduğunun cevabını hep bir yerlerde bulmaya çalışmıştır. Bunun en güzel örneği bir halk ozanı olan Aşık Veysel’in dizesinde yer almaktadır. “Bir ben var benden içeri” diyerek insanoğlunun sadece maddeden ibaret olmadığını, bunun ötesinde bir ben olduğunu kısa ama öz bir şekilde ifade etmiştir.

Aslında gözümüzden gören bir göz olduğunu anlamanın bir yoludur meditasyon. Kişinin kendi üzerine bir gözlem gerçekleştirdiği belki de aradığımızı kendimizde bulacağımızı anlatan içe doğru bir yoldur.

Modern Dünya Etkileri

Modern dünya yaşamı oldukça hızlı bir biçimde gelişiyor ancak bu süreçte insanlık gerçek anlamda iç huzuru ve güçle temasını ne yazık ki kaybediyor. Artık bağlantınızın olmadığını, topraklanın olmadığını hissettiğinizde, kendinizi özünüzden çekilmiş ve birçok tarafa itilmiş olduğunuzu deneyimleyebilirsiniz.

Fiziksel hayatı ve toplum düzeninin gerektirdiği maddesel ihtiyaçları bir araç değil amaç olarak görmeye başladığımızda yaşamanın sadece bundan ibaret olmayacak kadar değerli olduğunu düşünebilirsiniz. Sadece satın almak, yemek, içmek, uyumak, tüketmek üzerine kurulmuş bir sistemin siz olmadığınızı düşündüğünüzde artık hiçbir şeyin aynı kalmayacağını anlamaya başlarsınız.

Bu noktada, stresin yanı sıra, kapana kısılmış hissi yaşamaya başladığınızı düşünmeye başlarsınız. Zamanla, duygusal, fiziksel ve zihinsel olarak sağlığınız denge kaybederken, hissedilen negatif duygular yavaş, yavaş hastalığa yol açar.

Raja Yoga Meditasyonu Nedir?

Raja Yoga meditasyonu Bhagavad Gita’da bahsi geçen ve daha sonra 19. Yüzyılda Swami Vivekananda tarafından popüler bir hale getirilen meditasyon şeklidir. Yaygınlaşmaya ve popülerlik kazanmaya devam eden bu meditasyon, zihinsel akıl sağlığını ve istikrarı korumak adına dünya çapında öğretilmektedir. Krallığa benzeyen bir farkındalık yaratmak, güven ve bağımsızlık gibi niteliklerin aşılanması amaçlandığı için “raja” olarak adlandırılmaktadır.

Raja Yoga meditasyonu kendinizi daha iyi anlayabilmenize ve zihnin gücünü kullanarak vücudu kontrol edebilmemize yardımcı olan manevi bir öğretidir. Derinlerde gizlenmiş, gömülü kalmış olan pozitif kalitenizi uyandırmaya yardımcı olur. Böylece, daha gelişmiş bir performansa izin verir, içsel bir gözlemin ve sessizliğin önemini öğretir.

Raja Yoga meditasyonuna birçok yerden ve kaynaktan erişilebilir. Mantraları ya da ritüelleri olmadığı gibi herhangi bir zamanda herhangi bir yerde uygulanabilir. Gözler açık şekilde uygulama yapılır. Bu da bu medityasyonu daha basit, çok yönlü ve pratik hale getirir.

Raja Yoga Meditasyonunu Nasıl Yapabilirsiniz?

Raja Yoga meditasyonunun günlük hayatınıza uyması oldukça kolaydır. Düzenli bir şekilde uygulamak, aklınızdan anlamsız düşünceleri ve endişeleri uzaklaştırmanıza yardımcı olur. Aşağıda Raja Yoga meditasyonun nasıl yapıldığını ayrıntılı bir şekilde okuyabilirsiniz.

 

Raja Yoga Meditasyonu Teknikleri

  1. Adım: Sakin bir yer bulun:

Evinizin içinde huzurlu bir ortam bulmalı ya da bahçeye çıkmalı ve meditasyon yapmak için kendinize uygun bir yer belirlemelisiniz.      Genellikle daha az gürültülü olduğundan sabah saatlerinde meditasyon yapmak daha iyi olacaktır. Ayrıca sabahları meditasyon yapmak, gününüzün geri kalanı için modunuzu belirleyebileceğiniz mükemmel bir yoldur.

Yansıtıcı bir moda girebilmeniz için arka planda dinlendirici bir müzik çalabilir ya da zihninizi gevşetmenize ve temizlemenize yardımcı olmak amacı ile MONQ’nun Zen kişisel esansiyel yağı difüzörünü kullanabilirsiniz. Öğrenmenin erken aşamalarında, meditasyon bölgesine daha iyi adapte olmasına yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış bazı müziklerde bulabilirsiniz. Seçtiğiniz yer rahat ve konforlu hissetmenize yardımcı olmalıdır.

  1. Adım: Rahat bir şekilde oturun:

Yerde ya da bir sandalyede rahatça oturun. Lotus pozisyonu almak özellikle bu meditasyon için oldukça verimli olacaktır. Oturma pozisyonunda rahat değilseniz, daha rahat edeceğiniz bir konuma geçin. Seçtiğiniz oturma konumunda sabit bir şekilde kaldığınızdan emin olun. Omuzlarınızı aşağıda tutun, göğsünüzü açın ve sırtınızı doğal olacak şekilde düz tutun. Avuç içinizi dizlerinize yavaşça yerleştirin.

  1. Adım: Şimdide siz olun:

Gözlerinizi açık tutarak, odanızdaki belirli bir noktaya nazikçe bakışınızı odaklayın. Bakarak gözlerinizi strese sokmamaya özen gösterin. Alternatif olarak, bir mum yakıp önünüze yerleştirebilir ve daha sonra mum ışığına konsantre olabilirsiniz. Etrafınızdaki her şeyden yavaşça uzaklaşın ve doğal bir şekilde nefesinize veya odadaki noktaya, yani ateşin alevine odaklanmaya başlayın.

Bunu yaparken, zihninizde muhtemelen içinizden geçen bir sürü düşünce olacaktır. Onlardan kaçınmaya çalışmayın. Bunun yerine onları nazikçe kabul edin ve odaklandığınız noktaya geri dönerek şimdiki ana tekrar geri dönmeyi deneyin. Düşüncelerin size öznel bir yargı yaratmasına ve ulaşmasına izin vermekten kaçının ve bunun yerine sadece tarafsız bir şekilde ona bakın ve geçip gitmesine izin verin. Sabırlı olun ve başınızı bombalayan tüm düşüncelerle başa çıkın ve daima odak noktanıza dönmeye gayret edin.

  1. Adım: Düşünceye Odaklanın:

Kafanızdan geçen olumsuz düşüncelerin akışı azaldıktan sonra ve sakinleşmeye başladığınızda, meditasyon pratiğiniz boyunca size yardımcı olabilecek pozitif bir düşünce yaratın. Bu düşüncenin farkındalığı ile hareketsiz, sessiz ve sakin olduğunuzu hayal edin. İdeal olarak, düşünce “Hiç biri benden daha huzurlu değil” tarzında bir düşünce olmalıdır.

Bu fikra odaklanırken, yavaş yavaş bir his haline dönüşmeye başlayacak ve varlığınız yenilenmeye yönelecektir. Düşünceyi daha iyi idrak edebilecek ve bu sizi derin bir aydınlanma duygusunun olduğu bir yola sürükleyecektir. Bu pozitif düşünceden doğan daha olumlu duygu ve düşüncelerden zevk alın. Diğer anılar ve düşünceler muhtemelen sizi rahatsız etmeye çalışacaktır, ancak onların dikkatinizi dağıtmasına izin vermemelisiniz. Olumlu bakışınızı geçmelerine ve devam etmelerine izin verin.

  1. Adım: Barışı sağlayın:

Kafanızda yer ettiğiniz olumlu düşünceyi hissederken, huzur duygusu varlığınızı aydınlatacaktır. Meditasyon esnasında elde ettiğiniz iç huzuru devam ettirmeye çalışın ve gün boyunca daha iyi bir deneyim yaşamanızı sağlayacak bir şekilde gününüze yansıtın. Huzurun uzaklaştığını hissettiğiniz anda veya bir şey tarafından boğulmuş hissetmeye başladığınızda, zaman ayırın ve sakin kalmanıza yardımcı olmak için meditasyon yapmaya başlayın.

Meditasyonu başlangıçta 10 ila 20 dakika arasında, dışarıda ya da işte iseniz uygun olabileceğiniz bir yerde uygulayın. Uygulama devam ettikçe, genel olarak ferahlığınız üzerindeki pozitif etkisinin farkına varmaya başlayacaksınız ve bu sizin konsantrasyonunuzu ayrıca farkındalığınızı arttıracaktır.

 

Siz aynı siz olmayacaksınız

Raja Yoga meditasyonunu hayatınıza dahil ettiğiniz ve düzenli bir şekilde uyguladığınız zaman artık bir çok etkiden uzak, daha özgür olduğunuzu hissedeceksiniz.

Zaman içerisinde kendinizi gözlemleme gücünüzle meditasyona başlamadan önceki halinizi ve başladıktan sonraki halinizi değerlendirecek, kendiniz için harcadığınız bu çabanın boşa olmadığını fark edeceksiniz.

Artık istemediğiniz birçok özelliğinizi değiştirmiş, yerine daha pozitif, her şeyi daha olduğu gibi kabul eden, ön yargılardan arınmış, sakin ve mutlu bir kişi olduğunuzu gözlemleyeceksiniz.

BENZER İÇERİKLER

OKUYUCU YORUMLARI

Yorumlar (0)

Yorum Yazın