Palo Santo Nasıl Yakılır?

Palo Santo nasıl yakılır? Birçok insan merak etmektedir. Olukça faydalı olan palo santo ağacının yakımı ile ilgili bilgileri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Pek çok tütsü severin en çok tercih ettiği ve şifalı özellikleri ile öne çıkan bir koku türü olan palo santo tütsü yakımı son derece kolay ve pratiktir. Palo santo tütsü kullanarak manevi ve fiziksel olarak pek çok faydadan yararlanabilirsiniz.

Güney Amerika’da yetişen ve o coğrafyaya özgü bir ağaç türü olan palo santo çok eski zamanlardan beri şifalı özellikleri ile öne çıkmış, gerek yerliler gerekse İspanyolların kıtaya gelmesi ile birlikte tüm dünya tarafından eşsiz kokusu için kullanılmaya başlanmıştır. Eşsiz koku özellikleri sayesinde meditatif etkisi bulunan, güçlü bir sakinleştirici ve ortam enerjisi temizleyicisi olan palo santo sayesinde pek çok yarara kavuşabilirsiniz. Palo santo güçlü bir manevi temizlik aracıdır ve bu sayede ruhunuzun dinginleşmesini, rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Gün içerisinde oluşan endişe, kaygı, yorgunluk gibi olumsuz durumlar palo santonun ılık ve tatlı kokusu ile yok olmaktadır. Aynı zamanda palo santo güçlü bir şifa ve ağrı kesici de olduğu için çeşitli rahatsızlıklarını, özellikle solunum yolları başta olmak üzere rahatlıkla giderebilirsiniz. Etkin bir gevşeme ve rahatlık aracı olan palo santo sayesinde çok özel bir masaj yapılıyor gibi kendinizi hissedebilir ve aynı zamanda da vücudunuzu yenileyebilirsiniz.

Tüm bu koku özelliklerinden yararlanmak için palo santo ağacının yakılışını doğru olarak yapmalısınız.

Palo Santo Tütsü Nasıl Yakılır?

Öncelikli olarak Mitr olarak sunduğumuz palo santo ağaç tütsüler yaş palo santo ağaçlardan oluşmamaktadır. Yaş ağaçlardan elde edilecek parçalar hem palo santonun kendisine, yaşam alanına zarar vereceği hem de tütsü için kullanmaya olanak tanımadığı için sunmuş olduğumuz palo santo ağaç tütsüler, 3 – 5 yaşında olan ve kendiliğinden ağaçlardan düşmüş parçalardan oluşmaktadır. Bu parçalar özel yöntemler ile kurutulmaya bırakılmaktadır ve kuruma esnasında parçaların içinde çeşitli tepkimeler meydana gelmektedir. Esasında palo santoya enfes kokusunu sağlayan bu tepkimelerdir. Tepkimenin sonlanması sonucu palo santo tütsü olarak kullanılmaya hazır hale gelmektedir.

Palo santo tütsüyü yakmak için şu adımları takip edebilirsiniz;

  • Paket içerisinden aldığınız palo santo tütsüyü yaklaşık 45 derecilik bir açıyla aşağıya doğru tutunuz. Bu sırada uç kısmını kibrit, çakmak ya da mum vasıtası ile alev alıncaya kadar yakınız. Ortalama olarak 30 saniye içerisinde uç kısmı alev alacaktır.
  • 30 saniye sonunda küçük bir alev oluşacaktır ve üfleyerek alevi söndürünüz. Uç kısmı biraz daha mevcut pozisyonda tutarak bekleyiniz.
  • 1 – 3 dakika içerisinde üfleyerek söndürdüğünüz kısımdan palo santo tütmeye başlayacaktır. Bu esnada istediğiniz ortamda palo santoyu dolaştırabilir ya da özel tütsülüğüne bırakabilirsiniz.

Palo Santo Tütsü Kullanımında Dikkat Edilecekler

Palo santo tütsünün etkin şekilde koku özelliklerini göstermesi için palo santo tütsü dikkat edilecekler şu şekildedir;

  • Palo santo tütsü, tütsü çubuklarından farklı olup esasında ağacın özel yöntemler ile kurutulmuş parçasıdır. Bu bakımdan ağaç tütsüyü istediğiniz yerde söndürerek daha sonra tekrar kullanabilirsiniz. Ancak yakmış olduğunu tütsüyü koku özelliklerini kaybetmemesi için tekrar paket içerisine koymayınız, ayrı bir yerde tutunuz.
  • Palo santo ağaç tütsünün etkili ve dengeli bir şekilde yanma özelliği göstermesi için serin, kuru ve nemden uzak bir yerde saklanması gerekmektedir.
  • Yanma esnasında güvenliğiniz için belirli aralıklar ile tütsüyü kontrol ediniz, etrafında çocukların ve evcil hayvanların olmamasına dikkat ediniz.
  • Tütsüyü dolaştırmak istediğinize tütsülük ile hareket ettirmeye özen gösteriniz. Tütsülüğün de mutlaka ısıya dayanıklı olmasına dikkat gösteriniz.
  • Palo santo ağaç tütsü doğal olduğu için sağlık açısından hiçbir zarar taşımamaktadır.

BENZER İÇERİKLER

OKUYUCU YORUMLARI

Yorumlar (0)

Yorum Yazın