Palo Santo Ağacının Kokusunun Etkileri ve Faydaları

Oldukça özel ağaç olan Palo Santo insanlar tarafından yüzyıllardır kullanılmaktadır. Palo Santo ağacının kokusunun etkileri ve faydaları nelerdir, nerelerde kullanılır? Ağaç ile ilgili bilgileri inceleyebilirsiniz.

Kutsal ağaç olarak da bilinen ve koku özellikleri ile meditatif etkiler gösteren palo santo ağacı son derece etkili koku özellikleri taşımaktadır. Palo santo ağacı kokusunun etkileri vücut açısından hem psikolojik hem de fizyolojik olarak sıralanabilmektedir. Güçlü bir enerji temizliği sağladığı gibi aynı zamanda da ortamın enfes kokular ile dolmasına neden olan palo santo ağacı, koku özellikleri bakımından çok eski zamanlardan itibaren insanlar tarafından tercih edilmekte ve kokusundan yararlanılmaktadır.

Palo santo ağacı, tür olarak geniş yaprakları ağaçlar familyasına mensup olup günümüzde Güney Amerika’da yetişmektedir. Güney Amerika’nın iklim özelliklerine uyum sağlayan ve başka bölgelerde yetişmeyen palo santo ağacı, buradaki yerliler tarafından çok eski zamanlardan beri çeşitli amaçlar ile kullanılmaktadır. Meyve vermeyen ancak geleneksel tıp içerisinde ya da Şaman törenlerinde kullanılan palo santo ağacı özellikle İnka’ların pek çok törenlerinde kullandıkları özel bir ağaç olarak öne çıkmaktadır. Kıtaya İspanyolların gelmesi ile birlikte kutsal ağaç adını alan palo santo, İspanyollar ile birlikte dünyanın farklı bölgelerine yayılmış ve canlandırıcı etkileriler sayesinde pek çok kesim tarafından günümüzde tütsü olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Palo Santo Kokusunun Yararları Nedir?

Mitr olarak sunduğumuz Palo santo ağacı kokusunun yararları her şeyden önce güçlü bir limonen ve a-terpineol kaynağı olması ile kendisini göstermektedir. Bu yüzden beyin oksijenleri terpenleri bakımından oldukça zengin bir ağaçtır. Beyin üzerinde bu kimyasallar, olumsuz ruh halinin atılmasına, endişe ve kaygıların giderilmesine, mutsuzluğun uzaklaştırılmasına ve genel olarak negatif enerjinin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Ayrıca limonen etkisi bakımından güçlü bir meditatif etki göstermektedir ve özellikle meditasyon ya da yoga gibi ritüellerde tercih edilen bir ağaç türü olmaktadır. Tatlı, yumuşak ve ılık notaları ile birlikte gün boyunca etkin bir enerji kazanılmasına palo santo ağacı yardımcı olmaktadır.Palo santo ağacının sunduğu yararlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Manevi temizlik; palo santo ağacı ile birlikte güçlü bir ruhsal temizlik yapabilirsiniz. Kasvet, endişe, melankoli, sıkıntı gibi ruh hallerinizi palo santonun eşsiz kokusu ile kısa süreler içerisinde giderebilir ve kendiniz için rahatlatıcı bir hava sağlayabilirsiniz.
  • Ağrı kesici; palo santo koku özellikleri arasında ağrılara karşı iyi gelmesi öne çıkmaktadır. Çeşitli eklem ağrıları başta olmak üzere özellikle solunum yolu rahatsızlıkları, astım, kuru öksürük gibi pek çok duruma karşı palo santo ile birlikte etkin bir iyileştirme sunabilirsiniz. Çeşitli rahatsızlıkların etkin bir şekilde iyileştirilmesini sağlayan palo santo ağacı, bu sayede şifalı özellikleri öne çıkmaktadır.
  • Arıtma ve detoks; palo santo ağacı sahip olduğu bileşenler sayesinde cildinizin harika bir parlaklık kazanmasına yardımcı olur. Cildin gevşemesinin ve kuruluğunun önüne geçen yapısı sayesinde, harika görünüme sahip olabilirsiniz. Cilt üzerindeki kapalı gözeneklerin de giderilmesine yardımcı olan palo santo, bu özellikleri ile etkin bir cilt temizleyici olarak öne çıkmaktadır.
  • Böcek ilacı; palo santo, Güney Amerika yerlileri tarafından şifalı özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda etkin bir böcek savar olarak kullanılmaktadır. Özellikle yaz aylarında son derece katlanılmaz olan sinek ve çeşitli böceklere kimyasal içeren ilaçlar sıkmak yerine palo santo ağacının kokusunu kullanabilirsiniz. Koku duyargaları çok gelişmiş olan böcekler, palo santo kokusunun olduğu alana gelmeyeceklerdir. Doğal bir böcek savar olmasının yanı sıra aynı zamanda böceklere zarar vermemesi ile de bu eşsiz koku öne çıkmaktadır.
  • Rahatlama; palo santo kokusu ile birlikte tüm enerjinizi yeniden bulabilir ve vücudunuzun etkin bir şekilde gevşemesine sebep olabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

OKUYUCU YORUMLARI

Yorumlar (0)

Yorum Yazın