Palo Santo Ağacı Tütsü Hakkında

Bursera Graveolens familyasına mensup olan ve İspanyolca “kutsal çubuk” anlamına gelen palo santo ağacı, hoş kokusu ile yüzyıllardan beri gerek dini gerekse din dışı törenlerde kullanılan bir ağaç türü olmuştur. Güney Amerika’da yetişen ve dünyaya buradan yayılan bu ağaç, eldeki kayıtlara göre İnkalar zamanından beri koku özellikleri ile kullanılmakta olup hoş kokusu ile dikkat çekmektedir.

Kıtaya, İspanyol kaşiflerin ve askerlerin gitmesi ile birlikte kokusunun hoşluğu yüzünden şaşkınlıkları gizleyemeyen ve bu yüzden ismine “kutsal” diyen İspanyollar ile birlikte tüm dünyaca tanınan bu ağaç, günümüzde manevi temizlik, şifa ve ağrı kesici, gevşeme, arıtma ve detoks faydaları olarak yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Aynı zamanda yoga ve meditasyon gibi ritüellerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Palo Santo Ağacının Koku Özellikleri

Palo santo ağacı kokusunun en büyük özelliği rahatlatıcı ve vücudu yenileyici bir kokuya sahip olmasıdır. Limon – çam karışımı ferah bir kokuya sahip olan bu ağaç hem meditasyon gibi ritüellerinizde hem de alternatif tıp yöntemleri olarak kullanılabilmektedir. Ruh halinizi iyileştiren ve insanları, nesneleri negatif enerjiden arındıran iyonların yayılmasına sebep olan bu ağaç, en büyük özelliğini manevi temizlik olarak göstermektedir. Olumsuzlukları gidermek, günün endişeleri ve kaygılarından kurtulmak için rahatlıkla kullanabileceğiniz bu ağacın kutsal diye anılması bu özelliğindendir. Aynı zamanda soğuk algınlığı, grip belirtileri, astım, baş ağrıları, iltihaplanma gibi çeşitli durumları gidermek ya da ağrılarını azaltmak amacıyla da kullanılmaktadır. Zengin bir antioksidan ve fitokimyasal kaynağı olduğu için solunum yolları üzerinde de büyük etkilere sahiptir. Ayrıca eşsiz kokusu, cildin yenilenmesine ve doğal rengine kavuşmasına da neden olmaktadır. Yenilenme konusunda, duygusal olarak da kendinizi iyi hissetmenize neden olan bu koku, doğrudan beyninize ulaşmakta, buradaki ilgili nöronları harekete geçirerek o an içinde bulunduğunuz ruh durumunuzu düzeltmenize yardımcı olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra bağışıklık sistemini de düzenleyen yapısı ile öne çıkan palo santo kokusu ile vücut üzerinde pek çok yarara sahiptir.

Palo Santo Ağacı Nasıl Kullanılır

Paket içerisinden aldığınız bir adet çubuğu, uç kısmı aşağıya bakacak şekilde elinizde tutunuz. Ardından çakmak, kibrit ya da mum yardımı ile uç kısmını alev alasıya kadar yakınız. Ortalama 30 saniye – 1 dakika aralığında alev belirecektir ve bu oluşan alevi üfleyerek söndürünüz. Ardından ateşe dayanıklı bir kap içerisine yaktığınız kısım aşağıda olacak şekilde koyunuz. Palo santo tütsünüz kap içerisinde tütmeye devam edecektir. Kabın bu yüzden derinliğe sahip olması önemlidir, düz yapıya sahip kaplarda düşme ihtimali nedeniyle kullanmayınız. İstediğiniz zaman söndürerek, daha sonra kaldığınız yerden yakarak tekrar kullanabilirsiniz.

Palo Santo Ağacı Nasıl Saklanır

Palo santo ağaç tütsüyü saklamak için doğrudan güneş ışığı görmeyen, ıslak ve nemli olmayan bir ortam seçiniz. Bu etmenler tütsünün koku özelliklerine kaybetmesine neden olacaklarından, tütsüyü serin ve loş ortamda saklayınız. Yakmış olduğunuz tütsü çubuklarını, diğer çubukların yanına koymayınız, ayrı yerde tutunuz.

Palo Santo Ağacı Hakkında Uyarılar ve Öneriler

  • Yanma esnasında doğrudan elinize almayınız. Eğer yerini değiştirmek isterseniz koyduğunuz kap ile değişiklik yapınız.
  • Yakma sonrasında etrafta bulunan gıda ya da yanıcı maddeleri uzaklaştırınız. Evcil hayvan ve çocukların güvenlikleri açısından tütsü çevresinde olmamasını sağlayınız.
  • Tütme esnasında tütsüyü göz önünden uzaklaştırmayınız. Güvenliğiniz için belirli aralıklar ile kontrol ediniz.
  • Elle kesim yapılmasından ötürü her pakette farklı adet tütsü çubuğu çıkabilmektedir, ancak tüm paketler aynı gramaja sahiptir.
  • Sağlık açısından doğrudan ilaç olarak kullanılmaz, ilaç değildir.

BENZER İÇERİKLER

OKUYUCU YORUMLARI

Yorumlar (0)

Yorum Yazın