Om Sembolünün Anlamı

Om Sembolünün Anlamı

Om Sembolünün Anlamı

Om sembolünün anlamı üzerine hiç düşündünüz mü? Maneviyat, yoga, meditasyon veya Doğu felsefelerine ilgi duyuyorsanız, muhtemelen Om sembolüne aşinasınız. Derin bir manevi anlamı olan, benzersiz bir sembol olan Om sembolünün tam olarak neyi temsil ettiğine daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Geleneksel olarak yoga seanslarının başında ve sonunda söylenen Om; tüm yaratılışın var olduğu anda yapılan her şeyi kapsayan sesi temsil eden yavaş, titreşimli bir ilahi sayılabilir. Om’dan önce hiçbir şeyin olmadığı, sadece boş bir boşluk olduğu söylenir.

Farklı Kültürlerde Om Sembolü

Om ifadesi ve sembolü, farklı kültürlerde farklı isimlerle bilinir. İşte, onlardan bazıları:

 • Aum
 • Pranava: Yaşam gücünün kontrol edicisi, hayat veren
 • Aksara
 • Ekaksara: Alfabenin bir harfi
 • Omkara: Hayat veren, başlangıç, dişi ilahi enerji
 • Udgitha: İlahi söylemek anlamına gelebilir.

Om sembolü, temelde bir dizi karmaşık kavramı temsil ettiği söylenen üç heceden (a-u-m) oluşan bir sestir. Om sesi, Hayat Ağacı’nı simgelediği için, olduğu gibi ses çıkarmaktır. Om olarak tanıdığımız bu sembol, sesin yazılı temsilidir.

Om sembolü kolye,Hinduizm sembolü om,Om hangi dinin sembolü,om sembolü ne deme, ohm sembolü

Om Sembolünün Tarihi

Om sesi ve sembolünün kökeni Hinduizm’e dayanır. Hinduizm sembolü Om, aynı zamanda Budizm ve Jainizm gibi diğer doğu dinleri ile de ilişkilendirilmektedir.

Hristiyanlıktaki Amen ve İslamiyet’teki Amin sözcüğünün, “om” sesinden geldiğine dair bazı inanışlar da vardır ancak tartışmalar sürmektedir. Tarih içinde kaybolduğu için, om sembolünün ortaya çıkışı konusunda kesin bir zaman dilimi verebilen kimse yoktur.

Nasa, Güneş’in sesinin bazı kısımları çıkardığı sesleri kaydettiğinde, om sesine çok benzer olarak yorumladı. Çoğu kişi, bunun Om'un evrenin sesi olduğu görüşünü güçlendirdiğini düşündü.

Om Sembolü Ne Demek?

Om sembolünün bir ses olarak anlamı kapsamı o kadar geniştir ki, pratik olarak tüm evreni kapsar. Om sesi o kadar karmaşıktır ki, ne anlama geldiğini açıklamak için bir kenara ayrılmış bütün bir kutsal Hindu metni vardır.

Bu metin, Om’u şu şekilde tanımlar: Geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek, tüm bunlar, olacak olan her şey om…. Zamanın ötesinde var olabilecek diğer her şey, o da Om”.  Hinduizm sembolü om, evren dahil her şeyi temsil etmektedir.

 1. Om sembolü, tüm yaratılışı sembolize eder. Tüm yaşam için evrensel olan üç aşamayı içerir: doğum, yaşam ve ölüm.
 2. Om, Çakra sistemindeki Üçüncü Göz Çakraya bağlı olduğu için bilgiyi ve sezgileri temsil eder.
 3. Om, diğer diğer birçok dinin yaptığı gibi kutsal bir üçlüyü temsil eder. Om sesini söylediğinizde, kulağa kesintisiz bir ses gibi gelebilir ama aslında 3 ayrı heceden oluşur. Bu üç ses, aralarında çeşitli farklı yönleri temsil edebilir:
 • Ruh, beden ve zihnin ahenkli birliğini temsil etmektedir.
 • Cennet, yeryüzü ve yeraltı dünyasını temsil eder.
 • Hindu tanrıları Brahma, Vishnu ve Shiva
 • Doğum, yaşam ve ölümü eder.

Om sembolü, yazılma şekli açısından, farklı bilinç durumlarını sembolize etmesi amaçlanmıştır. Bazıları, bu sembolün Hindu Fil Tanrısı Ganesha'yı temsil ettiğini söylemektedir. Sembole bakarsanız, şeklin onun formunu nasıl sembolize ettiğini görebilirsiniz. Bazı Om sembolü kolye ve aksesuarları, bu benzerliği göstermek için aslında fili sembole dahil eder.

Om Sembolü ve Sesi Nasıl Kullanılır?

Basitçe söylemek gerekirse Om sesi; özellikle Hindular veya meditasyon yapanlar tarafından zikrederken kullanılan bir hecedir. Youtube'da olumsuzlukları ve zihinsel engelleri ortadan kaldırmak için 3 saatlik Om zikredilen videolar bulabilirsiniz.

Om sesi ile ilgili yorumunuz ne olursa olsun, onu duymanın sakinleştirici ve rahatlatıcı olduğuna şüphe yok. Om sesini duymakla ilgileniyorsanız, Youtube’daki videolardan birini dinleyebilirsiniz.

Om sembolünün yazılı versiyonu da her yerde bulunabilir. Bu aslında yoga, maneviyat ve meditasyonun resmi olmayan sembolüdür ve dövmelerden mücevherlere, mal ve sanata kadar çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Yogada Om Sembolü

Om sembolünü yogada neden bu kadar çok görüyoruz? Yoga için neden bu kadar önemli?

Om sembolü; benliğin birleşmesi ve evren ile barış ve uyumun sürekli bir hatırlatıcısıdır. Birçok insan için yoga uygulaması, bu huzuru bulmak ve daha büyük bir ruhsal fikrin parçası olmaktır. Om'u zikrettiğimizde, tüm evrenden ve tüm benlikten bahsederiz. Kendimizle gerçek arasındaki 'perdeyi' indirir ve kendimizi hem birliği hem de hiçliği hissetmeye açmış oluruz.

Spiritüel olmayan yoga uygulayıcıları bile om sembolünün gücünü barış ve birliğin sembolü olarak kabul eder. Hepimiz, her günün ötesinde daha büyük, birbirine bağlı bir evrenin parçasıyız. Bu kesinlikle popülaritesini beslemektedir.

Onun mesajını iyi bir mesaj olarak kabul etmek için Hinduizm veya Budizm'e atfetmek zorunda değilsiniz! Benliğin gelişimi ve bağlanabilirliği yoganın özüdür. Bu yüzden Om sembolü bunu özetlemektedir.

Om Sembolü Kolye ve Takılar

Aksesuarlarda om sembolü kullanmak oldukça popülerdir. Bir moda ifadesi olarak, Batı toplumlarında da kullanılır. Ancak bu, sembolün kutsal sayıldığı Doğu'ya seyahat ettiğinizde bazı çatışmalara neden olabilir. Bu nedenle, Om sembolü kolye takmaya karar verirseniz, neden giydiğinizin ve sembolün sizin için ne anlama geldiğinin farkında olmak iyi bir fikirdir.

Om sembolü kolye ve takılar takmak, bu kavramı her zaman hayatınıza dahil etmenin iyi bir yoludur. Bu; sizin için ister maneviyat, ister din ya da meditasyon olsun, om sembolü kolye ve takılarınız bunu size hatırlatacak.

Minimalist om aksesuarlar; Om tarafından temsil edilen anlamlar ve kavramlarla uyumlu olduğu için çoğu kişinin tercih ettiği bir seçenektir. Sembolün yer aldığı bir yüzük, hoş bir dokunuş ve basit bir ifade olabilir. Bileklikler de Om sembolünü zarif bir şekilde taşımanın harika bir yoludur.  Om sembolü, bir bileklik ya da kolyeye eklemek için mükemmeldir. Genellikle, değerli taşlar ile eşleştirilir.

Om Sembolü Kullanmanın Yolları

Her şeyin başlangıcını temsil eden, rahatlama ve gevşeme sağlayan om sembolünü kullanabileceğiniz tek yer mücevherler değildir. Onu, yoga ve meditasyon pratiklerine ya da ev dekorasyonunuza da dahil edebilirsiniz.

Örneğin, mum yakmak için kullandığınız buhurdanlık om temalı olabilir. Böylece, bu sembolü hayatınızın her anına dahil etmiş olursunuz. Om sembolünü evinizde bulundurmak için, aşağıdakiler harika birer seçenek olabilir:

 1. Yeşil Om Temalı Palo Santo Tütsülük
 2. Om Temalı El Yapımı Kahverengi Buhurdanlık
 3. Om Temalı Yuvarlak Hint Gül Ağacı Stick & Konik Tütsülük
 4. Om Temalı Yellow Hint Gül Ağacı Kayık Tütsülük
 5. Om Temalı Green Hint Gül Ağacı Kayık Tütsülük
 6. Mavi Om Temalı Palo Santo Tütsülük
 7. Pembe Om Temalı Palo Santo Tütsülük

ETİKETLER

BENZER İÇERİKLER

OKUYUCU YORUMLARI

Yorumlar (0)

Yorum Yazın