Om Mantrasının Gizemi ve Arkasındaki Bilim

Yoga ve meditasyon yapmayı seviyor musunuz? Güne “om” sesiyle başlayanlardan mısınız? Uzak Doğu’da “aum” ve Batı dünyasında “om” olarak hecelenen bu ses, yoga pratiğinin hayati bir parçasıdır. Bu bir araç ve fenomen olmasının dışında, aynı zamanda bir gizemdir.

Om, birçok insan için meditasyon sırasında söylenen bir mantradır. Yoga pratiğinde ise, kapanış duasıdır. Eski Hint geleneklerine göre, tüm konuşma ve düşünceler tek bir sesten türetilmiştir. Bu ses, nihai gerçekliği ifade etmektedir.

Aum, evrende yaratılışı, korumayı ve yıkımı temsil eden üç sese sahip olarak yorumlanan bir kelimedir. Aynı zamanda, evrenin her şeyini birbirine bağlayan ses olarak kabul edilir. Aum, çeşitli anlamlara ayrılır.

 • A harfi, bilinçli ve uyanık halini sembolize eder
 • U harfi, rüya halidir
 • M harfi, zihin ve ruhun rüyasız bir uyku halidir.

Sembolün tamamı, insanın kendi içindeki tanrısallığın gerçekleşmesini temsil etmektedir.

Aum Sembolü Anlamı Nedir?

Aum sembolü, Tibetlilerin kutsal uğultusu, Hristiyanların “amen”i ve Müslümanların “amin”idir. İbranicede “amin”, emin ve sadık anlamına gelir.

Yogaya yeni başlayan hevesli tüm uygulayıcılar, aum sesi ile iletişim kurmaya ve onu anlamaya çalışır. Bu ses, bir kutsallık duygusu yaratır. Ancak, gerçek aum anlayışı ancak onu içeriden duymak ve sonra tüm yaratılışta onunla bir olmakla elde edilir.

Aum Mantrası

Aum mantrası, ilahi olanın gerçekleşmesine yol açan zihnin konsantrasyonunu derinleştirmenin bir yoludur. Bu mantra, yüksek sesle söylenebilir, fısıldanabilir ya da zihinsel olarak tekrarlanabilir.

10 dakika boyunca yüksek sesle “aum” zikrederek meditasyona başlamak, sonraki 10 dakika boyunca fısıldayarak devam etmek ve son 10 dakika boyunca zihinsel olarak söyleyerek başlayabilirsiniz. Sonunda, hareketsiz kalın ve üçüncü göz çakrası meditasyonu yapın. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, Üçüncü Göz Açma Meditasyonu başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Meditasyon yaparken, “aum” sesinin titreşimlerine kendinizi bırakın. Farkındalığınızın saf bilinç alanına daha da genişlediğini hissedin ve onunla bir olun.

Om Sesinin Faydaları

Bugün birçok şifacı, om sesi ile iyileştirmek tekniklerini kullanmak için çeşitli talimatlar sunuyor. Evrendeki her şey enerjiden oluşur. Katılar, sıvılar, gazlar, ışık ve ses arasındaki barız farklılık, yalnızca titreşim oranlarındaki bir farktır.

Aum’u zikrederek, bedenin kozmik enerji arzını arttırabilir ve hatta ruh, beden ve zihnin herhangi bir bölümüne iyileştirici bir güç olarak yönlendirebilirsiniz.

Günlük meditasyonunuzda “om” tekrarları yapmaya çalışarak, ses ve titreşimin inanılmaz gücünün sizin için çalışmasına izin verin. Om sesi, zihninizi evrensel bir odağa getirecektir. Om mantrası, yoga derslerinde de kullanılabilir.

Om Sesinin Titreşimi

“Aum”, “Om” ya da “gerilmemiş ses” temel olarak, telaffuz edilirken ağız boşluğunda herhangi bir tıkanmaya neden olmayan sesleri ifade eder.

Belirli sesleri tekrarlamanın arkasındaki fikir, vücudumuzda belirli titreşimlere neden olmasıdır. Bunun, bilim insanlarının tüm evreni enerjinin yansımaları olarak gördükleri doğal bir sonucu vardır. Bu, tüm varoluşu seslerin bir karışımı olarak tercüme etmektedir.

Aum sesinin üç harfini söylerken, vücudunuzda aşağıda belirtilen üç noktada bir titreşim yaşarsınız:

 • A Sesi: Karın bölgesinin etrafında titreşim yaşanır. Bu ses, uyanma hali ile ilgilidir.
 • U Sesi: Göğüs boşluğunun içinde ve çevresinde titreşim deneyimlenir. Bu ses, rüya hali ile ilgilidir.
 • E Sesi: Boğazın içinde ve çevresinde titreşim yaşanır. Bu ses, derin uyku hali ile ilgilidir.

Bir om mantrası söylendikten sonra bir duraklama olur. Bu duraklama, sonsuz bilinci temsil eder. Ruh şifacılarına göre, bu üç ses, hayatınızda kendini göstererek size farklı şekillerde fayda sağlayacaktır. Ancak dikkat: yanlış bir mantra zikretmek olumsuz etkilere neden olabilir ve Aum ilahisi bir uzman tarafından öğrenilmelidir. Bu nedenle, kişinin kendisi tarafından uygulanmadan önce bir uzmandan öğrenilmelidir.

Aum’un Arkasındaki Bilim

Mantralara inanmak kesinlikle kişisel bir karar olsa da, aum sesinin etkinliğini kontrol etmek için sporcular üzerine yapılan bir çalışmanın sonuçları etkileyicidir.

Aum ilahisinin bir savunucusu olan bir vakıftan esinlenen bir çalışma; aum sesinin bilgi ve davranış arasındaki boşluğu doldurduğu, sporcuların daha enerjik kalmalarını sağladığı sonucuna varıldı. Aum zikri, ayrıca sporcuların kalp atışlarını iyileştirdi, daha fazla odaklanmalarını sağladı ve fiziksel gücü arttırdı.

2018 yılında yapılan başka bir çalışmada; om mantrasını tekrarlarken, katılımcıların beyinlerinin MR taramaları alınarak, bir mantra olarak om sesini kullanmanın etkileri değerlendirildi.

Çalışmada; kan basıncı, metabolizma, kalp atış hızını düzenleyen sinir sistemi üzerinde faydalı değişiklikler yaşandığı görüldü. Bunun, gevşeme deneyimi ile ilişkili olduğu belirtildi. Ayrıca, beynin limbik bölgelerinin devre dışı bırakılması da önemliydi.

Meditasyonda Om Mantrası

Om, sadece bir ses değildir. Aynı zamanda, evrenin bir dalgasıdır… Peki, meditasyon yaparken om mantrasını zikretmek ne işe yarar?

 • Çevredeki ortamı arındırır ve pozitif titreşimler yaratır.
 • Konsantrasyonu arttırır
 • Daha iyi bağışıklık ve kendi kendini iyileştirme gücü verir
 • Odaklanmaya yardımcı olur
 • Ses telleri aracılığıyla hissedilen bir titreşim üretir. Bu titreşimler, hava yollarını temizlemek için sinüsleri açar.
 • Kişiyi derin bir rahatlama durumuna sokar
 • Titreşiminin aktığı her yerde, etrafındaki insanlara yarar sağlar.
 • Vücudu ve zihni gevşeterek, kan basıncını düşürür. Bu da, kalbin düzenli bir ritimle atmasını sağlar.
 • Ses telleri ve etrafındaki kaslara güç vererek sesi geliştirir. Bu, özellikle yaşlılıkta çok faydalıdır.
 • Meditasyonda om mantrasını tekrar ederken elleri birbirine sürtmek ve daha sonra elleri vücudun farklı bölgelerine koymak, vücudun bu kısımlarını iyileştirebilir.
 • Duygular üzerinde daha iyi bir kontrol sağlar. Durumları net bir zihinle görmeye yardımcı olur.
 • Pozitifliğe ruhsal bir yolculuğa çıkarır.
 • Sorunların bir gecede çözümün, değil, sabırlı olmayı öğretir.

Om mantrası, bir yoga dersinde toplu olarak söylendiğinde, etkileri de daha fazla güçlenir. Bunu yapmak, tüm çevreyi şar eden muazzam pozitif titreşimler üretecektir. Meditasyona düzenli olarak dahil etmek, aynı zamanda cildi temizlemeye de yardımcı olabilir. Aurayı temizlediği için, bu yüzünüzde güneşli bir parıltıyı da sağlayacaktır.

 

ETİKETLER

BENZER İÇERİKLER

OKUYUCU YORUMLARI

Yorumlar (0)

Yorum Yazın