Öd Ağacı Kokusunun Etkileri ve Faydaları

Aquilaria familyasına ait olan Öd Ağacı faydaları sayesinde insanoğlu tarafından birçok alanda kullanılmaktadır. Öd Ağacı kokusu etkileri ve faydaları nelerdir, nasıl kullanılır? İnceleyebilirsiniz.

Aquilaria familyasına mensup olan Asya ve Uzakdoğu’da koku özellikleri bakımından büyük bir saygı gören ve aynı zamanda da geniş kesimlerin eşsiz kokusundan yararlandığı öd ağacı sağlık açısından fizyolojik ve psikolojik olarak pek çok yarara sahiptir. Özel kokusu gerek kutsal törenlerde ya da ritüellerde gerekse sağlık açısından büyük yararların olmasını sağlamaktadır. Öd ağacının koku özellikleri çok eski zamanlardan beri bilinmekte olup bu yüzden geniş bir kesim tarafından kullanılmakta, çeşitli konular üzerinde yarar sağlamaktadır.

Öd Ağacı Kokusunun Faydaları Nedir?

Öd ağacı kokusunun yararları her şeyden önce güçlü bir sakinleştirici olması ile öne çıkmaktadır. Gün içerisinde ya da sonunda duymuş olduğunuz yorgunluğu öd ağacının ılık, dingin ve odunsu kokusu ile birlikte kolayca üzerinizden atabilirsiniz. Öd ağacı zengin notalara sahip olduğu için çok eski zamanlardan beri farklı kültürlerde kullanılmaktadır.

Zen Budizm’i için aydınlanmaya giden yolda kişiye yardımcı olmaktadır. Zen Budizm’in böyle bir tavsiyede bulunması öd ağacının sakinleştirici ama aynı zamanda da dikkat verici özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Öd ağacının kokusu kısa süre içerisinde beyne ulaşır ve buradaki ilgili kısımları hareket ettirerek kişinin endişe, stres başta olmak üzere olumsuz bir ruh halinden kurtulmasına neden olur.

Hindular için öd ağacı güçlü bir afrodizyak etkisi göstermektedir. Hormonları doğru bir şekilde dengelediği için pek çok özel anda öd ağacı günümüz Hinduları arasında hâlâ yaygın olan bir uygulama teşkil etmektedir. Aynı zamanda Hindular, öd ağacını ölülerinin arkasından esenlikle ruhlar aleminde yol alsınlar diye kullanmaktadırlar.

Öd ağacının yararları sıralanacak olursa;

 • Öd ağacı hoş, naif ve herkesin hoşuna gidecek yumuşak bir kokuya sahiptir. Bu yüzden kötü kokuya sahip olan ortamlarda güzel ve ferah bir koku elde etmek isteyenler tarafından rahatlıkla tercih edilebilir.
 • Sağlamış olduğu rahatlık hissi sebebiyle kişinin stres, kaygı, endişe, mutsuzluk gibi durumlardan kolayca çıkmasını ve kısa süre içerisinde huzur bulmasını sağlamaktadır.
 • Cilt sorunu olanlara, özellikle kuru ciltten sıkıntı duyan kimselere karşı ciltlerinin renginin sağlanmasını temin etmektedir.
 • Meditasyon ve yoga gibi ritüeller ciddi bir odaklanma gerektirmektedirler. Bu uygulamalar için en önemli nokta zihinsel olarak hazır olmaktadır. Aksi halde beklenen verim alınamayacak ve kişinin umduğu kadar başarılı bir seans geçmeyecektir. Öd ağacı kokusu kişinin kendi benliğini fark etmesi için gereken tüm özellikleri temin etmektedir. Bu sayede kişi bakışını kendi içine çevirecek ve başarılı bir uygulama yapabilecektir.
 • Solunum yollarında rahatsızlığı olan kişilere, özellikle soğuk algınlığı olan kişilere iyi gelmektedir. Solunumu kolaylaştıran yapısı sayesinde rahat bir şekilde nefes alınmasını sağlamakta, mevcut rahatsızlıkları ise gidermektedir.
 • Güçlü bir çakra ve duygu dengeleyicisidir. Çakralar bilindiği gibi vücuttaki temel enerji alanlarıdır. Birisi ya da birkaçı dengesiz olduğunda kişi pek çok sorunla karşılaşır, bu yüzden çakraların dengede olması oldukça önemlidir. Öd ağacı çakraların dengelenmesine yardımcı olarak kişinin enerji akışını düzenler, aynı zamanda kolay bir şekilde duygularının iyileşmesini sağlar.

Öd Ağacı Nerelerde Kullanılır?

Öd ağacı kullanmak için kısıtlı bir alan bulunmamaktadır. Öd ağacının ferah kokusu sayesinde istediğiniz her yerde öd ağacını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak özellikle olumsuz enerjiye sahip alanlarda enerji dengelemesi için kullanabilirsiniz. Daha sonra özel anlarınızda, meditasyon uygulamalarınızda ya da günün yorgunluğunu atmak istediğiniz her zaman öd ağacı tütsü rahatlıkla kullanabilir ve sağlamış olduğu enfes kokular ile birlikte eşsiz bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

OKUYUCU YORUMLARI

Yorumlar (1)

 • 5.04.2021

  samet okuyucu dedi ki;

  Merhaba ; Mitr sitesi üzerinden öd ağacı tütsü aldım fakat kokusu yanık lastik gibi.Ferah bi kokusu olduğunu söyleyemiyeceğim.

Yorum Yazın