Öd Ağacı Kokusu Hakkında

Öd ağacı faydaları sayesinde birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle, öd ağacının kokusu tütsülerde şifa vermesi özelliği ve meditasyon seanslarında dengeleme özelliği ile oldukça sık kullanılmaktadır. Peki öd ağacının faydaları nelerdir? Öd ağacı nerede ve nasıl yetişir? Öd ağacı kokusu hakkında bilgileri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Öd ağacı özel kokusu ile birlikte özellikle Asya ve Uzakdoğu gibi coğrafyalarda manevi ve din dışı törenlerde sık olarak kullanılan, son derece şifalı özellikler gösteren ve aynı zamanda eşsiz kokusu ile öne çıkan Aquilaria familyasına mensup bir ağaçtır. Öd ağacı kokusu yüzünden farklı kültürlerde bilinmekte ve yetiştiği coğrafyaların dışına çıkmaktadır. Agarwood, Oud gibi isimler ile de bilinen Öd ağacı, eşsiz kokusu ile birlikte özellikle stres, kaygı gibi sorunları gidermekte, soluyanlar için ortam enerjisinin temizlenmesine, odaklanma, rahatlama gibi özellikler sağlamaktadır.

Öd Ağacı Nerede ve Nasıl Yetişir?

Öd ağacı yaygın olarak Doğu Asya ve Avustralya bölgelerinde yetişmekte olup tropik özellikleri seven bir yapıya sahiptir. Yaz ve kış aylarında yaprakları dökmeyerek sürekli yeşil kalan bir özelliğe sahiptir. Bazı bölgelerde yaprakları da sağlık açısından oldukça değerlidir. Yapraklarından özel yöntemler ile çıkarılan öz suyu güneşte kurutulur ve bu sayede yoğunlaştırma işlemi yapılır. İşlem sonrasında siyah parlak kütleler meydana gelir ve bu kütle özellikle sindirim yollarında oluşan sorunları çözmek için son derece etkilidir.

Öd ağacının yetişmesi farklı kültürlerde saygıya sebep olmaktadır. Esasında bakım isteyen bir ağaç olan öd ağacı, fidan olmaktan çıktığında Hindistan gibi bölgelerde kutlamalara vesile olmaktadır. Çünkü Öd ağacı özellikle Hindu gelenekte son derece önemli bir yere sahiptir. Her türlü psikolojik sorunun giderilmesi için tavsiye edilen öd ağacı, Hindular tarafından büyük bir sevgi ve saygı görmektedir.

Öd ağacı Japon kültürü için de kutsal ve özel kabul edilmektedir. Özellikle Zen Budizm’i için rahatlık ve ferahlık verici bir ağaç olarak bilinmektedir. Zen’e göre kişinin düşüncelerini sadece kendi üzerine odaklaması gerekmektedir. Ancak bu odaklanma kolay olmadığı için bunu yapabilmek için üstün bir çaba göstermesi gerekmektedir. Bu çabayı ise öd ağacının enfes kokusu ile birlikte rahatlıkla sağlayabilmektedir.

Öd Ağacı Koku Özellikleri Nedir?

Öd ağacı farklı kültürlerde dini törenlerin yanı sıra din dışı törenlerde de sık tercih edilen bir özelliğe sahiptir. Özellikle Hindular dini törenlerinde tanrılara yakarmak ya da ölen kişinin daha rahat yol alması için öd ağacının kokusundan yararlanmaktadırlar. Ayurveda’da da geçen ve güçlü afrodizyak etkisi ile bilinen öd ağacının kokusu pek çok soruna iyi gelmektedir. Vücudun özel kimyasallar salgılamasına neden olan eşsiz kokusu zengin ve güçlü notalardan oluşmaktadır. Cilt sorunlarında, stres, endişe, kaygı gibi durumlara karşı iyi gelmekte, özellikle meditasyon ve yoga gibi seanslarda gerekli olan odaklanmayı sağlaması ile bilinmektedir.

Öd ağacı tatlı, hafif odunsu ve ılık bir kokuya sahiptir. Bulunduğu ortamdaki olumsuz enerjiyi gidermek için son derece elverişlidir. Öd ağacı koku özellikleri bakımından zengin notaların oluşmasını sağlamaktadır. Çeşitli cilt sorunlarını gidermenin yanı sıra solunum yolları için de oldukça elverişli bir tütsü konumundadır.

Dikkat sorunu yaşadığınızda öd ağacını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Öd ağacının özel kokusu beyin üzerinde doğrudan uyarılmaya sebep olacak ve günlük yaşamdan kaynaklı çeşitli stres, kaygı gibi olumsuz durumların dağılmasına yol açacaktır. Aynı zamanda ortamdaki olumsuz enerjiyi giderdiği için çakraların dengelenmesi için de kullanılmaktadır. Çakranın bozuk olduğu bölgeye doğru öd ağacı tütsünün kullanılması çakranın dengelenmesine büyük katkı sunmaktadır.

Baştan çıkarıcı kokusu aynı zamanda özel anlarınızın daha rahat geçmesini de temin etmektedir. Afrodizyak etkisi ile birlikte özel anlarınızı daha rahat kılabileceğiniz öd ağacı tütsü hem ortamın havasını yenilemek hem de güçlü bir enerji yakalamak için tercih edeceğiniz özel bir ağaç türüdür.

BENZER İÇERİKLER

OKUYUCU YORUMLARI

Yorumlar (0)

Yorum Yazın