Doğal Taşlar

Obsidyen Doğal Taşın Özelikleri ve Yararları Nelerdir?

24 Ekim 2020

Obsidyen Taşı Hakkında

Gerçekleri arttırdığı bilinen bir değerli taş olan obsidyen taşı; güçlü, koruyucu ve olumsuzluklara karşı kalkan oluşturan bir taştır. Psişik saldırıları engeller ve çevreden gelen negatif enerjileri emer. Zihinsel gerginlik ve stresi ortadan kaldırır. Yeni ufuklar açar, zihinsel netlik getirerek kafa karışıklığını giderir. Gerçekte kim olduğunuzu anlamanıza yardımcı olur. Duygusal tıkanıklıkları ve eski travmaları çözer. Kişiyi, merhametli olmaya teşvik eder.

Obsidyen taşı; erimiş kaya materyali soğuduğunda oluşan ve atomların kendilerini kristal bir yapıya yerleştiremediği zaman oluşan magmatik bir kayadır. Kişiyi olumsuzluklara karşı koruyan güçlü metafiziksel özelliklere sahiptir. Enerjisi, kullanan kişinin önsezilerini arttırabilir.

Bir dizi farklı varyasyonu, türü ve rengi vardır. Yeşil ve mor, kahverengi, mavi ve yeşil olabilir. Ancak, siyah renkli versiyonu, sahip olduğu güçlü metafiziksel özellikleri ile oldukça dikkat çekicidir. Ancak, diğer tür ve renkler de çok iyi iyileştirici özelliklere sahiptir. Siyah obsidyen taşı, ruhsal topraklama titreşimine ve güçlü bir psişik koruma enerjisine sahiptir.

Bu yazıda, obsidyen taşının anlamı, özellikleri, faydaları, temizliği ve burçlarla olan ilişkisi gibi konulardan bahsedeceğiz. Bu değerli taş hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Obsidyen Taşı Anlamı ve Tarihi

Obsidyen taşının anlamı, ok uçları ve diğer aletlerin yapımında kullanıldığı Paleolitik Çağ’a kadar izlenebilir. Derin ve parlak bir taş olan obsidyen, çok çabuk soğuyan erimiş lavlardan oluştuğu için genellikle volkanik cam olarak adlandırılır.

Tarih öncesi çağlarda, Paleo- Kızılderilileri yağmacı işgalcilerden ve avlanma tehlikelerinden korumuştur. Zamanın başlangıcından bu yana, M.Ö 100’lü yıllarda Mayalar tarafından ticarette kullanılıyordu.

Bu değerli taş; Yunanistan’ın masmavi kıyılarından İzlanda’nın buz ve ateşine, Meksika’nın yemyeşil ormanlarına kadar dünyanın her yerinde bulunabilir. Mayalar ve Aztekler tarafından sevilen bu taş, o dönem ev eşyalarından mücevherlere ve hatta silahlara kadar pek çok şekilde kullanıldı. Aslında, altın çağında altından daha değerli bir mineraldi.

Aynı zamanda, şifacılar, taş devri ruhaniyetçileri ve şamanlar tarafından da kullanıldı. Şifacılar, ruhsal alemlere daha derin bakabilmek için bu taşı kullandılar.

Obsidyen Taşı Özellikleri

Obsidyen taşı, dengeleyici ve topraklama etkileri ile bilinir. Bu da, onu dağınık enerjileri hüküm sürmek için harika bir değerli taş yapmaktadır. Elinizde bir obsidyen tutarak, sizi güvenli bir şekilde toprağa bağlayan enerji merkeziniz olan Kök Çakranıza uyumu geri getirdiğini hissedebilirsiniz.

 • Element: Ateş ve Toprak
 • Titreşim: 1 numara
 • Çakra: Temel Çakra
 • Burç: Yay ve Akrep
 • Renkler: Siyah, simli veya kahverengi
 • Özellikleri: Arınma, dönüşüm, yerine getirme, pratiklik, psişik yetenekler

Obsidyen taşı, gerçekliği arttırır. Güçlü ve koruyucu bir taş olarak, fiziksel iyileştirici özellikleri ile de öne çıkmaktadır. Sindirime yardımcı olur ve vücudu toksinlerden arındırır. Eklem ağrıları ve krampları azaltır. Siyah obsidyen taşı, çok güçlü ve yaratıcı bir taştır. Kişiyi gerçek benliği ile yüzleşmeye zorlar. Negatif enerjileri serbest bırakır. Koruyucudur ve değişim sırasında destek sağlar. Sevgisiz düşünceleri dağıtarak olumsuzlukları giderir.

Obsidyen Taşı Faydaları

İyileştirici özellikleri bakımından zengin olan obsidyen taşının altından daha değerli olduğunun kabul edilmesi tesadüf değildir. Bu taş, tamamen kişiyi korumak ve kök çakraya bağlamakla ilgilidir. Zihni uyumlu hale getirmenin dışında, fiziksel ve ruhsal bedeni aynı hizada tutmaya da yardımcıdır.

Fiziksel İyileştirici Özellikleri

 • Vücudu harekete hazır tutmaya hazırdır ve detoks yapmanıza yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını sağlıklı akışta tutmada harika bir iş çıkarır.
 • Sindirim sorunlarından muzdarip olanlar için son derece yararlı olabilir.
 • Safra kesesi sorunları olanlar için harikadır.
 • Derin doku şifasına çağıran bir taştır.
 • Vücudu gençleştirir, taze ve genç görünmesini sağlayabilir.

Zihinsel ve Duygusal İyileştirici Özellikleri

 • Koruyucu ve derinlemesine iyileşmenize yardımcı olmak için mükemmel bir dengeye sahip olan bu taş, olumsuz duygular ve negatif enerjileri giderir.
 • Obsidyenin koruma pelerini, ne olursa olsun umutsuzluk çukurundan çıkmanızı sağlar.
 • Kendinizi güvende hissetmenize gerçekten yardımcı olan bir taştır.
 • Bilinmeyeni keşfetmek, gerçekte kim olduğunuzu kucaklamak ve eski travmaları çözmede etkilidir.
 • Daha derin benliğe bakmaya yardımcı olur.
 • Sahtelik içinde yürümeye teşvik etmekten ziyade, kendinizin tüm farklı açılarıyla yüzleşmenin yollarını bulmanızı sağlar.

Hayattaki her şey dengeyle ilgilidir. Gece olmadan gün olmaz, karanlık olmazsa ışık olmaz. İşte, obsidyen taşının size hizmet ettiği nokta burasıdır.

Metafiziksel İyileştirici Özellikleri

 • Kök Çakrayı güçlendirme yeteneğine sahiptir.
 • Herhangi bir psişik saldırı riskinde güvende ve güçlü durmanızı sağlar.
 • Siyah obsidyen taşı Solar Pleksus Çakrasında da yardımcı olması ile bilinir.
 • Kendi bedeninde kaybolmuşluk hissini ortadan kaldırır.

Obsidyen Taşı Nasıl Kullanılır?

İster cebinizde saklayın, ister bir obsidyen taşı aksesuar kullanın, obsidyen taşı hayatınıza şifa getirecek değerli taşlardan biridir. Doğruyu söylemek ve iyileşmeye “evet” diyen herkesin yaşamının bir yerinde yer almalıdır.

Bu değerli taşı hayatınıza dahil etmenin en etkili yollarından biri, obsidyen taşı kolye ve bileklik gibi cilde doğrudan temas sağlayan takılar kullanmaktır. Cilde doğrudan yerleştirmek, tüm bu güzel titreşimleri doğrudan içeri almanızı ve tıkanıklıkları temizlemenizi sağlayacaktır.

Obsidyen taşı bileklik faydaları da oldukça fazladır. Bilekliğe büyülü bir uyum sağlayan başka değerli taşlar arıyorsanız, hematit gibi koruyucu ve iyileştirici taşları tercih edebilirsiniz. Obsidyen taşı kolye ve bileklik ile harikalar yaratan bir diğer taş da lapis lazuli taşıdır. Bu değerli taşın manevi ve ruhsal faydalarından yararlanmanın bir yolu da, obsidyen taşı tesbih kullanmaktır. Maneviyatı güçlendirici özelliğinden faydalanmak için, dua ya da meditasyon yaparken elinizde obsidyen taşı tesbih tutmak da faydalı olabilir.

Gerçek Obsidyen Taşı Nasıl Anlaşılır?

Tarih öncesi çağlardan beri, obsidyen taşı kesici aletlerin yapımında kullanılmıştır. Günümüzde, cerrahi neşterler için hala kullanılmaktadır. Gerçek obsidyen taşını anlamak için, genel varlığını dikkatlice inceleyin. Pürüzsüz bir cam görünümüne sahip olmalıdır. Üzerindeki küçük göz kabarcıklarının görsel etkilerine bakın. Rengine bakın. Gerçek obsidyen taşı, genellikle karanlıktır, nadir durumlarda daha net olabilir.

Piyasada çok sayıda sahte kristal ve şifalı taş varken, bir taşın gerçek ya da sahte olduğunu anlamak zor olabilir. Gerçek obsidyen taşı, mavi parlaklığa sahip siyah bir renkten neredeyse transparan bir renge kadar değişebilir. Obsidyen olarak sunulan parlak mavi renkli bir taş görürseniz, sahte olma ihtimali daha yüksek değildir. Gerçekliği konusunda emin değilseniz, bir uzmana kontrol ettirmek en iyisidir.

Obsidyen Taşı Nasıl Temizlenir?

Herhangi bir şifalı taşta olduğu gibi, enerji söz konusu olduğunda obsidyen taşını da temiz tutmak çok önemlidir. Güçlü ve şifalı taşlar bir süre sonra tıkanabilir. Temizleyerek, onun en parlak gücünde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Obsidyen taşı temizliği, onu su altında tutmak kadar kolaydır. Bu taş, aynı zamanda ay ışığında oturmayı da sever. Bu taşı şarj etmenin en iyi yollarından biri adaçayı gibi güçlü bir bitki kullanmaktır.

Obsidyen Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

Obsidyen taşı akrep burcu taşıdır ve akrep burcuna mensup kişiler için harika bir muskadır. Akrep burcunun yoğun enerjisi için de avantajlı olabilir.

Bu taşın uyduğu bir diğer burç da Yay’dır. Genellikle maceracı ve dürüst olan yaylarla harika bir şekilde eşleşir. Güçleriyle birbirlerini güzelce tamamlarlar.

 

Doğal taş hakında daha bilgi edinmek için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Doğal taş satın almak için tıklayınız.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar