Doğal Taşlar

Mercan Doğal Taşın Özelikleri ve Yararları Nelerdir?

24 Ekim 2020

Mercan Taşı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

“Moonga” ya da “praval” olarak da adlandırılan mercan taşı, çok önemli ve popüler bir şifalı değerli taştır. Vedik Astrolojisine göre; enerji, hırs, canlılık ve kan dolaşımının sembolü olarak kabul edilen Mars gezegenini temsil etmektedir. Mars’ın, gezegenler dünyasında Savaş Tanrısı olduğu düşünülmektedir. Mercan taşının, kullanan kişinin enerji seviyelerini Mars’ın enerji seviyelerine yükselttiğine inanılmaktadır.

15.yüzyılın sonlarında Kristof Kolomb öncülüğünde Amerika’ya ulaşan İspanyollar, bu yeni yerleşim yerlerinin ve sosyal binalarının binalarında mercan taşı kullandılar. Bu taş; 2.5 milyon yıl önce başlayan ve insanoğlunun gördüğü tek buzul çağ olan Pleistosen Çağı’nda nehir yataklarındaki fosiller, mercanlar ve deniz hayvanlarından başlayarak oluşmuştur. Dolayısıyla, mercan taşının büyük bir kısmının kaynağı resiflerdir.

Vedik Astrolojiye göre, değerli taşlar hayatımızda önemli bir rol oynamaktadır. Mars tarafından yönetilen mercan taşı, astroloji dünyasında da popüler bir değerli taştır. İlk ve en bilinen özelliklerinden biri, engellerin ve düşmanların üstesinden gelme gücü vermesidir. Gezegenler dünyasında Savaş Tanrısı olarak tanınan Mars’ı temsil ettiğinden, kişiye düşmanlarını yenme cesareti sağlayacaktır.

Ayrıca; tereddütle başa çıkma, cilt hastalıkları ve sivilceleri şifalandırma, yara ve çürüklere karşı koruma, ruh sağlığını iyileştirme, depresyondan kurtulmaya yardımcı olma, morali yükseltme ve zihni canlandırma gibi faydaları vardır. Aynı zamanda, kişiye korkularını yenmesi için enerji ve güç vermektedir. Tabi ki, mercan taşının bu kadar popüler olması ve el üstünde tutulması tesadüf değildir. Bu yazıda, bu değerli taşın anlamı, özellikleri, faydaları, temizliği ve hakkında bilmeniz gerekenleri açıklayacağız!

Mercan Taşı Anlamı ve Tarihi

Mercan taşının adının anlamı Yunanca kökenlidir. “çakıl” veya “küçük taş” anlamına gelir. Ancak gerçekte bu taş, bitki görünümünde omurgasız bir hayvandır ve diğer birçok organizma da bu gruba aittir. Yani, bu durumda aslında bir mineralden değil, mücevherler dahil olmak üzere pek çok alanda kullanılan organik bir materyalden bahsediyoruz.

Mercan taşı; pembe, mavi, beyaz, kırmızı, mor, siyah ve turuncu gibi çok çeşitli tonlarda olabilir. Eski çağlardan beri kullanılan bir taştır. Demir Çağı’na ait mercan kalıntıları bulunmuştur. Kızılderili kabileleri ve Tibetliler, onu bir kutsal taş olarak görüyorlardı. Roma döneminde, çocukları yaralanmalardan korumak için mercan taşı kolye ve bileklikler takılırdı.

Şu anda, mercan taşı kaynakları dünyanın çok çeşitli yerlerinde bulunmaktadır. Akdeniz, Avustralya, Malezya ve Japonya bu kaynaklardan bazılarıdır.

Mercan Taşı Faydaları

Tarih boyunca farklı kültürlere bağlı olarak değişmiş olsa da, mercan taşı birçok farklı büyülü özellik ile ilişkilendirilmiştir. Örneğin; Orta Çağ döneminde, kişiyi kötü ruhlardan ve fırtınalardan korumak gibi faydaları vardı. Bunun yanı sıra, öldürülmekten de alıkoyduğu düşünülürdü. Bu değerli taş, kabuslardan kurtulmak için de yastık altında tutulurdu. Bununla birlikte, nazarlığı iyileştirmek için de etkili bir taş olarak bilinirdi.

Alternatif Çin Tıbbında, mercan iyi bilinen bir kanser karşıtı ajandır. Aynı zamanda, iltihaplanma karşıtı özelliklere sahiptir ve doğal bir antibiyotiktir. Rengine bağlı olarak, farklı güçler de atfedilir.

Örneğin; kırmızı mercan taşının arındırıcı özellikleri vardır. Beyaz mercan taşı iç enerjiyle ilgilidir. Bu da, dolaşım için faydalı olabileceği anlamına gelir. Siyah mercan taşı, negatif enerjilerle savaşır. Pembe olanı ise kadın doğurganlığını desteklemede faydalıdır.

Mercan taşı kolye, bileklik, yüzük gibi kullanımları ile alternatif tıptaki öneminin yanı sıra, modern tıptaki uygulamalarına da dikkat etmek önemlidir. Bu organizma, günümüzde kemik rekonstrüksiyonu için kullanılmaktadır. Mercan taşının faydaları arasında aşağıdakiler de sıralanabilir:

 • Kadınlar ve çocuklar için koruyucu ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Dolaşım sistemiyle ilgili sorunlara yardımcı olabilir.
 • Kemikleri güçlendirmeye yardımcı olabilir, sinir sistemine destek verebilir.
 • Sivilce gibi cilt problemlerinin tedavisinde faydalı olabilir.
 • Yaralar, kesikler ve çürükler üzerinde savunma yaparak koruyucu bir kalkan olarak çalışır.
 • Zihinsel sağlığı destekler. Zihni canlandırarak depresyonu tedavi edebilir.
 • Enerjisi, doku oluşumunu arttırabilir. Aynı zamanda, gerginliği de giderebilir.
 • Sindirim sürecini hızlandırır ve kolesterol düzenleyebilir. Ayrıca, nasin emilimini arttırabileceği söylenmektedir.

Mercan Taşı Kolye, Bileklik ve Takılar

Mercan taşı kolye ve takılar, doğurganlıkla mücadele eden kadınlara yardımcı olacaktır. Mercan taşı bileklik takmanın da kadınları dul kalmaktan koruduğu söylenmektedir. Özellikle canlı kırmızı renkli mercan taşının en popüler anlamı, romantik hayatta koruma ve iyi şanstır.

Giderek sertleşen bir ilişkiniz varsa, mercan taşı kolye takmak ya da evinizde bulundurmak; sizi ve partnerinizi yeniden canlandırmaya yardımcı olabilir. Giderek, neden ilk başlarda birbirinize aşık olduğunuzu daha fazla hatırlamaya başlayabilirsiniz.

Bu değerli taş, genel olarak pozitifliği teşvik etmek için de iyidir. Ev veya ofislerde, olumsuz düşünceleri ve stresi gidermek için kullanılabilir. Ayrıca, dua ederken elinizde mercan taşı tesbih bulundurmak da aynı şekilde yardımcı olabilir. Cilt ile temas ettiğinde; kötü ve negatif enerjileri savuşturmaya yardımcı olabilir.

Mercan Taşının Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Mercan taşının orijinal olduğunu anlamak için uygulayabileceğiniz birkaç test vardır:

 • Süt Testi

1 bardak sütün içerisine taşı koyun. Sonrasında, sütün rengi otantik bir kırmızı mercan gösterecek şekilde değişmelidir.

 • Büyütme Testi

Bir büyüteç alın ve uygun aydınlatma koşullarında, beyaz bir bez üzerine yerleştirin. Büyüteç ile gözlemleyerek yüzeyinde granüller olup olmadığını kontrol edin. Granül varsa, o zaman sahtedir. Gerçek bir mercan taşının yüzeyi pürüzsüz olacaktır.

 • Sürtme Testi

Taşı elinize alın ve tırnağınızla ovalayarak çıkardığı sesi takip edin. Ses, cama sürtünmeye benzer bir sesse, o zaman muhtemelen orijinal değildir.

 • Zerdeçal Testi

Çiğ zerdeçal ile mercan taşını ovalayın. Zerdeçalın üzerinde kırmızı lekeler oluşursa, elinizdeki taş sahtedir. Renk aynı kalırsa, orijinal mercan taşıdır.

Mercan Taşı Nasıl Temizlenir?

Değerli taşların bize tüm güçlerini sağlayabilmeleri için, tüm negatif enerjilerini salmaları gerekir. Mercan taşının, emdiği kötü enerjileri koruyacak hafızaya sahip olmadığı belirtilse de; onun olumsuz titreşimler ve enerjiler tuttuğunu düşünüyorsanız, temizlemeyi deneyebilirsiniz. Peki, mercan taşı nasıl temizlenir?

Hava geçirmez bir şeyin içerisine koyarak 2 saat boyunca buzlukta bekletebilirsiniz. Soğukta bekletmek, yapısının küçülmesine izin verir. Bu da, sonrasında tüm kötülükleri serbest bırakacaktır. Mercan taşı kolye ya da takılarınız kırılırsa, onu onarmaya çalışmayın. En iyisi, yenisini alıp, onu da geldiği yere, denize bırakmaktır.

Mercan Taşı Aşk

Özellikle kırmızı mercan taşı, kişiye ilişki zorluklarının üstesinden gelme gücü verir. Taşın enerjisi, eşinizle ya da sevgilinizle yaşadığınız sorunları ve uyuşukluğu giderecektir. Aynı zamanda öfkenizi, sabırsızlığınızı, kızgınlığınızı kontrol etmenize de yardımcı olacaktır.

Siz ve partneriniz zorlu bir dönemden geçiyorsanız, aranızdaki bağı güçlü tutmak için mercan taşı kolye ve bileklik takmayı deneyebilirsiniz. Bu taş, suçlama ve gücenme eğiliminizi ortadan kaldıracaktır. Bir Mercan taşı, ayrıca sizi evlilik uyumluluğunuz üzerinde çalışmaya ve eşiniz ve sizin uyumlu olduğunuz yeni şeyler keşfetmenizi sağlayabilir.

Mercan Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

Diğer tüm taşlarda olduğu gibi, burçlarından bağımsız olarak herhangi bir kişi mercan taşının gücünden faydalanabilir. Bununla birlikte; Balık, Akrep, Boğa ve Terazi burcuna mensup kişiler, bu değerli ve şifalı taşla özellikle iyi bir bağlantı kurmaktadır.

 

Doğal taş hakında daha bilgi edinmek için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Doğal taş satın almak için tıklayınız.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar