Meditasyon Yoga

Meditasyon ve Farkındalık

19 Aralık 2019

Farkındalığınızı arttırmak için kendinize doğru bir rehber seçin. Size eşlik edecek bu rehber meditasyonun en başkahramanı nefes olsun. Nefes kontrolü derin düşünme yöntemlerinde ve gevşeme hareketlerinde asıl kahramandır. Doğru nefes alıp vermek zihninizi daha rahat hareket ettirmenizi sağlar.

Hareketi Takip Edin

Burnunuzdan alıp verdiğiniz nefes hareketlerinden karnınızın bir aşağı bir yukarı hareket ettiğini göreceksiniz. Nefesinizi takip edin ve vücudunuzda salındığını hissedin. Vücudunuzda yarattığı ritmin ne kadar huzurlu oluğunu hissedeceksiniz. Yavaş ve sakin nefes alış verişleri farkındalığınızı oluşturacak ve bu uygulama için sizi sağlıklı bir yoldan götürecektir. Fiziksel ve zihinsel dengenizi oluşturduğunuz anda bu uygulamaya geçebilirsiniz.

Sakın Pes Etmeyin!

Vücudunuzda sizden habersiz birçok şey gerçekleşiyor. Sizler uyaranlar dışında çoğundan bir habersiniz. Kimi zaman fiziksel oluşumları duyabiliyor, görebiliyorsunuz ama duygusal döngünüzün farkında değilsiniz. İçinizdeki döngüden haberdar olmak onları en derinden hissetmek istemez misiniz? Kendiniz ne kadar çok farkında olursanız hayatınızı o kadar doğru yönlendirirsiniz. Vücudunuzdaki düşünce, duygu ve duyumların farkındalığınızı arttırmak için on beş dakikalık bir nefes meditasyonu yeterli olacaktır.

Bu uygulama nefesinize odaklanmanızı sağlayan bir nefes meditasyonudur. Uygulama boyunca kendinizi düşüncelere, duygulara ve seslere bırakın. Zihniniz nereye giderse gitsin siz nefes odağından kopmayın. Nefes sizi doğru sonuca götürecek olan rehberdir. Nefesi sürekli takip etmek biraz zor olabilir. Zihnimizi bizi bazen bu nefes yolundan alıkoyar. Uygulama boyunca en az bir kere bu odaktan çıkmaya dikkat edin. Zamanla odak noktanızı hiç kaçırmadan devam edeceksinizdir. İşte o zaman mükemmel bir sistem oturtturmuş olacaksınız. Sadece nefes almaya odaklanmalısınız. Nefes almak için özel bir çaba harcamanıza gerek yoktur. Nefes alıp verme hissi her zaman var olan bir şeydir. Kendiniz hata yapmamaya odaklanmayın. Nefesinizi serbest bırakın ve peşinden gidin.

 

Farkındalığı Arttırmak İçin Dokuz Adım

  • Farkındalığı arttırmak için ilk adım tabi ki de rehberimiz olan nefesi doğru kullanmaktır. Ama bunun için önce uygun bir ortam hazırlamalıyız. Derin düşünme yöntemlerinin hemen hemen tamamında yaptığımız gibi öncelikle oturun. Yumuşak bir zeminde, sandalyede ya da koltukta bir süre sabit kalacağınız bir yerde uygun pozisyonu alın. Kesinlikle sizi rahatsız etmeyecek bir olmasına dikkat edin. Sürekli dikkatinizi dağıtan ve uygun pozisyonu bozacak bir yer ilerlemenizi zorlaştıracaktır. Uygun pozisyonu bulduğunuzda isterseniz gözleriniz kapatıp daha da yoğunlaşabilirsiniz. Yoğunlaşmak için gözlerinizi kapatmaya ihtiyaç duymuyorsanız açık da tutabilirsiniz. Etrafta dikkatinizi dağıtacak bir şeyler varsa ya da odaklanamıyorsanız gözlerinizi yumabilirsiniz. Göz kapaklarınızı aşağı doğru bırakın.
  • Nefes alırken karnınızın ve göğsünüzün sürekli olarak alçalıp yükseldiğini göreceksiniz. Aldığınız nefesin ağzınızdan ve burnunuzdan girip çıktığını duyun ve çıkarken etrafa yaydığı havanında farkına varın. Tüm bunları ve nefes almanın vücudunuzda yarattığı fiziksel etkiyi hissetmeye çalışın. Vücudunuzda dolaşan nefese dikkat kesilin. Her nefes alışınızda bu hisleri tazeleyin. Bu hisleri zihninizde takip edemiyorsanız ‘’nefes alıp ver’’ ‘’nefes alıp ver’’ notunu zihninize sabitleyebilirsiniz unuttuğunuz vakit size yol gösterir.
  • Kendinizi dinlemeye başladığınızda zihnini size oyunlar oynar. Bilinçaltınızdaki tüm duygu ve düşüncelerin kapılarını açar ve onları serbest bırakır. Meditasyon sırasında siz odaklanmaya çalışırken zihniniz size türlü fikirler ve duygular gönderir. Bunlar da sizi rahatsız eder. Dikkatinizin sürekli olarak dağıldığını hissedersiniz. Bu oldukça normaldir. Sakın ola ki bu meditasyonu yapamadığınızı düşünmeyin. Düşüncelerinizi def etmeyi ya d ortadan kaldırmayı düşünmeyi. Eğe duygu ve düşüncelerinizle savaşmaya çalışırsanız onlara karşı mağlup olursunuz. Kendinizi bu şekilde zor duruma sokmadan veya farklı bir şeyler beklemen, dikkatinizin dolaştığını fark ettiğiniz de sizi rahatsız eden şeyi bulabilirsiniz. Zihninizden geçen ve sizi rahatsız eden şeyi bulduğunuz da onu yeniden serbest bırakın. Kendi odağınıza geri dönün ve nefes alış verişlerinizi tekrarlayın.
  • Uygulamalar sırasında vücudumuz sürekli bir şeyleri tetikleyip durur. Dikkatimizi dağıtacak birçok fiziksel uyarı verir. Vücudumuzun göstermiş olduğu fiziksel uyarıcılar karşısında hareket etmekten kaçınmalııyız. Bu tip uyarıcılar genelde kaşıntı, kas bükülmesi, uyuşma şeklinde ortaya çıkar. Vücudumuz vermiş olduğu bu uyarıcılar karşısında geliştirdiğimiz duraksam sistemini kullanmalıyız. Tamamen bozucu hareketler yerine hafif bir duraksamayla yeniden toparlanabiliriz. Daha önce aklımızdan geçirdiğimiz ve belirlediğimiz zamanda geçiş yapmamız en uygun olanıdır. Bu tip durumlar için odaklanmaya geri dönme süresi belirlemeliyiz. Deneyimlediğiniz sonuçlar ile aklınızdan geçenler arasında bir boşluk olmadığını ise daha sonra karşılaştırın.
  • Aklınızın sürekli karıştığını Arap saçına döndüğünü hissedebilirsiniz. Bu oldukça normal bir göstergedir. Aklınızı karıştıracak ve dikkatinizi dağıtacak hiçbir şeye kulak asmayın. Sizi rahatsız eden akıl oyunlarıyla uğraşmaya çalışmayın. Dikkatinizi nereye sabitlediyseniz oradan devam edin. Gözlemleyerek ve pratik yaparak bu hislerden zamanla kurtulabilirsiniz. Dikkatinizi topladıktan sonra nefes almanın fiziksel rahatlığına kendiniz bırakın.
  • Bir şeyleri değiştirmek ve toparlamak için sürekli çabalamayın. Yaptığınız bu çalışmalar hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Kendinize bir fırsat verin. Sadece akışa bırakın. Gidişatı düzenlemek, planlamak ve alışkanlıklarınızı oluşturmaya çalışmak gibi bir zaman kaybı içine girmeyin. Ancak sadece bir şeyleri düzeltmeye çalışmamak için pratik yapabilirsiniz. Bu da odaklandığınız da çok fazla işinize yarayacaktır. Kendinize zihinsel baskılar yapmaktan kaçının. Zamanla kendi dengenizi oluşturmuş olacaksınız. Kendinizi çoğu zaman hayal dünyanıza bırakın. İstediğiniz kadar hayal kurabilirsiniz. Hayal kurma işlemini yapamıyorsanız da odak noktanızı korumak için biraz daha fazla çaba gösteriniz.
  • Nefes alıp verme işlemi farkındalık meditasyonu uygulamamız için oldukça önemlidir. Nefes alırken ya da nefes verirken dikkatinizi başka hiçbir yere çevirmeyin. Dikkatinizin dağıldığını hissettiğiniz zaman dahi nefesinize geri dönmeye çalışın. Nefes dolaşımlarını takip edin. Doğru nefes alamaya özen gösterin.

 

  • Meditasyon sırasında zihnimizin bizi sürekli dağıtmaya çalıştığını söylemiştik. Zihnimizin dışında bizim dikkatimiz dış faktörler de etkileyebilir. Fiziksel yapımız dış faktörlere reaksiyon verme de oldukça hızlıdır. Fakat siz farkındalığınıza ulaşma noktasında tepkiler vermekten kaçının. Tepki vermeden sağduyulu bir şekilde gözlemlerinize devam edin. Sadece oturun ve elinizden geldiğince hiçbir şeyin sizi dağıtmasına izin vermeyin. Tepkisiz kalmak sandığınız kadar zor olmayacaktır. Zamanla sakin kalmaya alışacaksınız. Yargılama ve beklentilerinizi bir yana koyduğunuz da sizin için bunu yapmak hiç de zor olmayacaktır. Sürekli tekrar ve uyum sizin ışığınız olacaktır.
  • Farkındalık yolculuğunuz sona erdiğinde iç yolculuğunuzun son durağına vardığınız da gözlerinizi açın. Etrafınıza bir bakın. Nereden nereye geldiğinizi hissedin. Etrafınızdakileri dikkatlice inceleyin. Nazikçe çevrenizdekileri süzün her birine içinizde biriktirdiğiniz hisleri dokundurun. Ortamdaki seslere dikkat kesilin ne anlattıklarını fark edin. Vücudunuzdaki hislerin nasıl değiştiğini gözlemleyin. Başlamadan önce nasıldı şimdi nasıl? Aradaki farkı görebiliyor musunuz? Düşüncelerinizi ve duygularınızı daha derinden hissedin.

Olumsuzluklardan kurtulduğunuzu ve vücudunuzda olup bitenleri hissedebildiğinizi kendinize itiraf edin. Bir süre duraklayın, bugünü nasıl devam ettireceğinize karar verin. Kendinize bir yol seçin ve o yaldan devam edin. Artık kendinin farkında olan bir bireysiniz bunu sakın unutmayın. Görmek yetmez siz fark eden olun.

Yorumlar (1)

bruhbey

asdasdsa

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar