Doğal Taşlar

Malakit / Malachite (Enerji Taşı)

22 Ekim 2021

Malakit Taşı Ne Demek?

Malakit kelimesinin kökeni Yunancaya dayanmaktadır. Makalos kelimesinden türeyerek Türkçede Malakit haline gelmiştir. Bu sözcüğün anlamı yumuşak demektir ve Malakit taşının özelliklerine uygun olduğu için tercih edilmiştir. Ayrıca uluslararası kaynaklarda Malachite ismiyle anılmaktadır. Malachite adı, Malakit kelimesiyle aynı anlama gelmektedir.

Malakit Taşı Ne Anlama Gelir?

Enerji dengesini sağlamak adına doğanın kendi kendine oluşturduğu taşlardan biri Malakit taşıdır. Güçlü bir enerji dönüştürme yeteneğine sahip olduğundan dolayı enerji taşı olarak kullanılır. Halk arasında negatif enerjilerden arınmak için kullanılabilen, son zamanların gözde doğal taşlarından biridir. Bolluk ve bereket, şans, sağlık ve sevgi getirdiğine inanılan bir taştır.

Malakit Taşı Oluşumu

İçerisinde bakır karbonat bulunan Malakit taşı genellikle bakır yataklarında oluşmaktadır. İkinci tip bir mineral olduğundan dolayı bakırlarla beraber çıkarılması mümkündür. Yeryüzünün farklı katmanlarında oluşabilen bu doğal taşın oluşum sürecini tamamlaması milyonlarca yıl sürer. Taşın ilk temeli magmanın soğuması ve farklı maddelerle tepkimeye girmesi sonucunda atılmış olur.

Malakit taşının oluşumunda havanın ve suyun içinde bulunan oksijenin etkisi oldukça büyüktür. Yavaş yavaş girilen tepkimelerle birlikte taşın kendine has özellikleri oluşmaya başlar. Bu esnada manyetik etkilere maruz kaldığından dolayı enerji dönüşümü yapabilme özelliğine sahip olur. Hem insanın hem de doğanın enerjisini dengelemek üzere var olan etkili doğal taşlar arasında yer alır.

Malakit Taşı Nerede Çıkar?

Malakit taşı, dünyanın farklı bölgelerinden çıkarılabildiğinden dolayı yaygın bir doğal taştır. Başta Rusya ve Sibirya olmak üzere Macaristan, Afrika, ABD ve İngiltere üzerinden çıkarılması mümkündür. Genelde bakır madenlerinden çıkarılsa da zaman zaman çinko ve kurşunların yanında oluşabilmektedir.

Türkiye, doğal taşlar açısından verimli madenlere sahiptir. Bu madenlerin içinde Malakit taşına da rastlanmaktadır. Özellikle Karadeniz bölgesinde Malakit taşına ait önemli rezervler yer almaktadır. Yuvarlak ve çok büyük olmayan parçalar halinde çıkarıldıktan sonra işlenerek insanların kullanımına sunulmaktadır. Satılan taşların çoğu Türkiye’den çıkarılan Malakit taşları olsa da ithal edilen taşlar da bulunmaktadır.

 

Malakit Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satın alınmak istenen Malakit taşında dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bu konuların başında Malakit taşının gerçek veya sahte olduğuna karar vermek gelir. Herhangi bir dikkatsizlik sonucu güvenilmeyen yerlerden alınan Malakit taşlarının sahte veya defolu çıkma ihtimali vardır. Özellikle iade veya değişim yapılabilecek alanlardan alışveriş yapıldığından emin olunması gerekir.

Pek çok faydası bulunan Malakit taşının neden kullanılmak istendiğine karar verilmeden alışverişi tamamlamamak oldukça önemlidir. Eğer ihtiyaç duyulan konuda bir etkisi yoksa Malakit yerine diğer taşlara yönelmek daha doğrudur. Özellikle enerjiyi yükseltmek, kronik yorgunluktan kurtulmak, ilgili olduğu alanlarda şifa kazanmak için Malakit taşını kullanmak gerekir.

Malakit taşı zaman zaman bakım ve temizlik isteyen taşlar arasında yer alır. Bu nedenle taşı sürekli kullanmak bir süre sonra etkisini azaltır. Bakım yapıldığındaysa kendini şarj etmiş olacağı için eski gücüne ve etkisine kavuşması mümkündür. Kullanım süresine göre değişen zaman dilimlerinde bakım yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Malakit Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Piyasada Malakit taşı kadar imitasyon Malakit taşları da bulunmaktadır. Bu nedenle gerçek veya sahte olan taşların ayrımını yapabilmek oldukça önemlidir. Gerçeğe çok yakın üretilmiş olsa bile sahte taşların kendini ele veren özellikleri vardır. Eğer taşlar hakkında bilgili olan bir kişi alışveriş yapıyorsa oda sıcaklığında soğukluk hissi uyandırmasından, taşın ağırlığından veya parlaklığından gerçek olup olmadığını anlayabilmektedir.

İlk kez Malakit taşı alacak olanlar taşın özellikleri hakkında bilgi sahibi olursa sahte olup olmadığına karar verebilir. Yalnızca yeşil ve tonlarında bulunabilen bir taş olduğundan dolayı farklı bir renkteki taşı Malakit olarak satın almamak gerekir. Şeffaf ve opak modelleri bulunabileceği için bu konuda bir ayrım yapılması mümkün değildir.

Bir Malakit taşını deneylere tutarak gerçek olduğunu kanıtlamak mümkündür. Kırılgan bir taş olduğundan dolayı küçük bir darbeyle taşın bir bölümünü kırarak iç ve dış yapısını karşılaştırmak gerekir. Arada renk farkı yoksa taşın orijinal olduğu kabul edilir. Ateşte kararma yapabileceğinden dolayı taşı yakmak ona zarar vermek anlamına gelir. Ancak boyasının akması, dışının soyulması veya erimesi söz konusu olmaz.

Malakit Taşı Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

Sertlik skalasında 4’e yakın bir değer alan Malakit taşının özgül ağırlığı 4’tür. Böbreğimsi yapısı küçük kristallerden oluşmaktadır. Donuk ve mat modellerinin yanında parıltılı oluşumları da mevcuttur. İçeriğinde başlıca bulunabilen karbon, oksijeni hidrojeni demir, bakır, nikel, kalsiyum sebebiyle mineral açısından oldukça zengin bir doğal taştır.

Malakit taşının düşük miktarda radyoaktif etkisi bulunmaktadır. Çevresindeki radyasyonu çekerek insanı koruduğundan dolayı bünyesinde radyasyon birikebilir. Cilde temas etmesinde bir sorun yoktur çünkü toksinlerin yalnızca küçük bir miktarını dışarı sızdırır. Ateşe karşı dayanıksız olduğundan dolayı serin ve kuru yerlerde muhafaza edilmesi gerekir. Ayrıca kimyasal maddelerden uzak tutulmalıdır çünkü çözücü maddelerin içinde çözünebilmektedir.

Sakinleştirici, rahatlatıcı ve enerji yükseltici bir taş olduğundan dolayı Malakit taşının doğrudan veya dolaylı yoldan gösterdiği pek çok etki vardır. Bedenin ve ruhun temizlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Başarı getiren özelliğinden dolayı kullanıcısının hayatını kolaylaştırarak yapılan tercihlerden kötü sonuçlar alınmasını engeller.

Malakit Taşı Kullanımı ve Kullanım Alanları

Arınma ve enerji taşı olan Malakit taşı genellikle aksesuar ve süs eşyası yapımında kullanılmaktadır. Tanınması oldukça kolay olan bu taş sanat ve zanaatlarda yer alabilmektedir. Özellikle kolyelerde, küpelerde, bilekliklerde ve tespihlerde kullanıldığından dolayı herkes tarafından kullanılabilmektedir. Ofislerde, bahçelerde, evlerde ve iş yerlerinde dekorasyon ürünü olarak bulunabilmektedir.

Birbirinden özel faydaları bulunan Malakit taşının en önemli kullanım alanlarından biri alternatif tıptır. Vücut sağlığına sunduğu katkılardan dolayı yaşanabilecek hastalıkları önler. Var olan pek çok hastalığı tedavi edebildiğinden dolayı şifalı bir taş olduğu kabul edilir. Ayrıca doktorların uyguladığı tedavilerin daha etkili olmasını sağlayarak hastalıklardan kurtulmaya yardımcı olur.

Bulunduğu tüm alanlardaki negatif enerjileri çekebilen Malakit taşı, insana ve doğaya huzur verir. Sahip olunan pozitif enerjiyi arttırarak sorunların üstesinden gelmeyi kolaylaştırır. Stresli ve öfkeli zamanlarda sakinleştirici etkisini öne çıkararak kişinin akıllıca kararlar vermesine yardımcı olur. Bu nedenle psikolojide oldukça değerli bir yere sahiptir. Bireyin kendini daha rahat ifade edebilmesi açısından psikoterapiler esnasında kullanılması uygundur.

Malakit Taşı Ritüeli

Son zamanlarda yapılan ritüellerde Malakit taşına sıklıkla yer verilmektedir. Hem ritüel yapılan ortamın enerjisini temizlemesi hem de dileklere daha kolay ulaşmayı sağladığından dolayı kullanılması verimli olan taşlar arasında bulunur. Dilenen her alanda yapılan ritüellerde yer alabilmesini enerji taşı olmasına borçludur.

Malakit taşı ritüellerinde bolluk bereket, aşk, sevgi, enerji, bireysel barışıklık temaları öne çıkar. Kişinin hayatta hangi yoldan gideceğine karar vermesine bu alanda yapılan ritüeller yardımcı olur. Kısa sürede etki gösterdiğinden dolayı özellikle düşük enerjili kimselerin yaptığı ritüellerde yer alması gerekir.

Malakit taşı kullanılarak yapılan ritüellerde normalden daha hızlı şekilde etki alınır. Henüz ritüel esnasında bile kişinin travmalarından, kötü hislerinden ve kuruntularından kurtulduğu gözlemlenir. Evrene yollanan pozitif enerjilerin karşılığı hemen alındığından dolayı rahatlanmış hissedilir. Bu nedenle eğer rahatlama ve hafifleme hissi yoksa ritüelde yanlış giden bir şeyler olup olmadığı değerlendirilmelidir.

Malakit Hangi Çakraya Uyumlu?

Malakit taşının metafiziksel özelliklerinden biri çakralarla uyum gösterebilmesidir. Vücutta hayati önem taşıyan enerji kanallarında bulunan çakraların çalışmalarını düzenler. Enerji kanallarındaki tıkanıklıkları açan Malakit taşı sayesinde tüm çakraların daha iyi etki gösterdiği gözlemlenir. Özellikle kalp çakrası ve üçüncü göz çakrayla uyum sağlayarak bu çakraların ilgili alanlarında iyileştirmeler yapar.

Kalp çakrası, Malakit taşıyla en iyi şekilde uyum sağlayan çakradır. Bu nedenle kalple ilgili hastalık ve sorunlarda Malakit taşından yardım almak oldukça etkilidir. Maddi ve manevi dünya arasındaki köprüyü korumak, akıl ve kalp arasındaki dengeyi kurmak açısından oldukça önemlidir. Ruhsal gelişimin tamamlanmasına yardımcı olan kalp çakrası sayesinde insanların daha olgun kararlar vermesi mümkün hale gelir.

Üçüncü göz çakra, Malakit taşının uyumlu olduğu diğer çakradır. Bu çakranın önemi metafiziksel olaylarla ilgili olmasından kaynaklanır. Hislerin güçlenmesi, insanların gerçek yüzünün görülmesi, diğer alemlerle iletişime geçilmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca Malakit taşıyla beraber açılan üçüncü göz çakra sayesinde rüyalar daha net ve anlamlı hale gelerek yol gösterici olur.

 

Malakit Taşının Uyumlu Burçları

Enerji taşı olduğundan dolayı Malakit taşının tüm burçlar için kullanılması uygundur. İnsanların özelliklerine bakmadan etki göstermesi sebebiyle her insana olumlu özellikler kazandırır. Kişinin doğum haritasına, burcuna ve yükselen burcuna bağlı olarak kullanılması daha doğru kabul edilir. Bu bakımdan, oğlak ve akrep burcuna sahip olan kimseler öncelikle Malakit taşını kullanmalıdır.

Malakit taşı, uyum sağladığı burçların negatif yönlerini bastırmakla görevlidir. Akrep ve oğlak burçlarında öncelikli olarak bireyin kendinde beğenmediği özelliklerini değiştirmeye yardımcı olur. İlk önce insanı kendisiyle, sonra çevresindeki insanlarla ve doğayla barıştırır. Sürekli pozitif kalmalarını sağlayarak yaşamın zevk alınan yönlerini ön planda tutar.

Depresif duygu durumlarında bulunan akrep ve oğlak burçları Malakit taşı kullanarak bu durumlardan uzaklaşabilir. Yaşadıkları stres minimum seviyede kalacağından dolayı verecekleri kararların her zaman doğru olmasını sağlar. İçgüdüleri geliştirerek henüz yaşanmamış olayların sonuçları hakkında fikir verir. Eril ve dişil enerjinin bütün hale gelerek eksik ve tamamlanması gereken konularda bitirici bir rol üstlenir.

Malakit Taşı Faydaları ve Zararları

Enerjiler üzerinde yoğun çalışmalar yapan Malakit taşının herhangi bir olumsuz özelliği bulunmamaktadır. Bu nedenle her yaş grubu ve cinsiyette kullanılmasında bir sakınca yoktur. İnsana huzur veren etkisinden dolayı iç çatışmaları engeller. Beden sağlığını korumayı hedeflediğinden dolayı pek çok hastalığın yaşanmasına engel olur.

En yoğun etkisini kalpte gösteren Malakit taşı kalp rahatsızlıklarını önlemek ve iyileştirmek amacıyla kullanılabilir. Doğrudan bir tedavi yöntemi olmadığından dolayı doktor muayenesi olmadan kullanılmamalıdır. Uygulanmakta olan tedavilerin etkisini arttırarak daha hızlı iyileşmeyi mümkün hale getirir. Ayrıca kan dolaşımını düzenleyerek vücuttaki temiz kan miktarını arttırır.

Ağrı kesici özelliği bulunan Malakit taşı özellikle stres ve kaygı sebebiyle yaşanan ağrıların son bulmasını sağlar. Hafızayı güçlendirerek iş ve akademik alanlarda başarıya ulaştırır. Mide bulantısında etkili olduğundan dolayı yolculuklarda, stresli zamanlarda, önemli toplantı ve sınavlarda kullanılması uygundur. Gece uykularını düzenleyerek güne daha dinç başlamayı sağlar.

Malakit taşının en olumsuz yönü dayanıksız olmasından kaynaklıdır. Darbeler karşısında kolaylıkla hasar alacağından dolayı kullanılmaz duruma gelebilir. Ayrıca kimyasal maddelerle temas ettiğinde çözünebileceği için deterjan, sabun, şampuan gibi bazik maddelerle temas ettirilmemelidir. Banyo esnasında çıkarılmalı, cilt kuruduktan sonra yeniden kullanılmaya başlanmalıdır.

Malakit Taşı Evde Nereye Konur?

Genellikle aksesuar olarak tercih edilen Malakit taşı zaman zaman süs eşyaları olarak kullanılabilmektedir. Özellikle evlerde yerleştirilebileceği pek çok alan olduğu için en iyi etkinin nereden alınacağına karar verilmelidir. Taşın kullanım amacına ve taştan beklenen etkilere bağlı olarak farklı yerlere konulabilir.

Dayanıksız olan Malakit taşı özellikle yüksek ve korumalı alanlara yerleştirilmelidir. Eğer evde bir çocuk varsa onun yetişemeyeceği, temas edemeyeceği yerlere bırakılmalıdır. Bu nedenle kütüphane ve vitrin raflarında yer alması mümkündür. Kutuların içinde, dolaplarda, çekmecelerde veya kapalı alanlarda bulunması enerji akışını engelleyeceğinden dolayı görünür alanlara bırakılmalıdır.

Malakit taşının yerleştirilebileceği odaların başında ikili ilişkileri düzenlemesi veya bireye huzur vermesi amacıyla yatak odası gelir. Toksin madde içerebileceğinden dolayı yatağa çok yakın olan alanlarda bulundurulmamalıdır. Aile bağlarını güçlendirmek için kullanılıyorsa evin toplu kullanım alanlarında yer almalıdır. Taşın zarar görmemesi amacıyla nemli günlerde açık havada bırakılmamalı, banyo raflarına yerleştirilmemelidir.

Malakit Taşı Nerede Satılır?

Etki ve özelliklerinden dolayı oldukça beğenilen Malakit taşına ulaşmak kolaydır. Doğal taş satan mağazalarda Malakit veya Malahit ismiyle bulunabilmektedir. Ayrıca bijuterilerde, giyim mağazalarının aksesuar reyonlarında, hediyelik eşya dükkanlarında yer alabilir. Tüm Türkiye’ye ulaşım sağlayan web siteleri üzerinden de sipariş edilebilmektedir.

Malakit Taşı Fiyatı Ne Kadar?

Yeşil renkleriyle öne çıkan Malakit taşı yaygın taş türleri arasındadır. Bu nedenle fiyatları diğer doğal taşlara göre ortalama düzeydedir. Taş büyüdükçe, işlem gördükçe, kişiye özel tasarım yapıldıkça fiyatları yükselmektedir. Her bütçeye uygun modelleri bulunduğundan dolayı dileyen herkesin ulaşabilmesi mümkündür.

Malakit Taşı Bakımı Ve Temizliği

Malakit taşının tüm faydalarını görebilmek için belirli aralıklarla bakımının yapılması gerekir. Bu bakım, taşın kendisi gibi doğal olan maddelerden yardım alarak yapılmalıdır. Yüzey temizliği içinse yalnızca nemli bir bezden yardım alınmalı, kimyasal maddelerle temas ettirilmemelidir. Aksi takdirde dış yüzeyinde bazı bozulmalar meydana gelebilir ve taş kullanılamaz hale gelir.

Toksin maddeler içerebilen Malakit taşı için en iyi bakım yöntemi kuru bir toprak üzerinde bir saat bekletmektir. Ancak yumuşak bir toprak olmasına dikkat edilmelidir çünkü taşın dış yüzeyinde çizikler oluşabilir. Bu esnada güneş veya ay ışığı alırsa enerjilerinden daha güzel bir şekilde arınabilir. Bünyesine çektiği radyasyonu toprağa aktaracağından dolayı diğer yöntemlerden daha etkilidir.

Malakit taşına bakım yaparken akan bir su kaynağının altında bekletme işlemi yapılabilir. Yaklaşık bir saat boyunca akan su sayesinde enerjilerinden arınan Malakit eskisinden daha iyi etki göstermeye başlar. Ayrıca temizleyici tütsülerden, mumlardan, yalnızca ay ve güneş ışığından da yardım alınabilir. Uyumlu olduğu diğer doğal taşlarla bir gece yan yana bırakılması da negatif enerjilerinden arınmasını sağlar.

Malakit Taşı Hakkında İlginç Bilgiler

Oldukça dikkat çekici renk tonlarına sahip olan Malakit taşı sanat alanında da kullanılmıştır. İlk keşfi uzun yıllar önceye dayandığı için bulunan bazı tarihi eserlerde yer alır. Özellikle Cleopatra için yapılan heykellerde, işlemelerde ve duvar desenlerinde renklendirilmesi gereken bölümlerde kullanılmıştır. Bu nedenle her dönemde oldukça değer gören, sanatçıların çalışmalarında yardım aldığı doğal taşlardan biridir.

Cildin her daim genç kalması, dinlenmesi, canlı görünmesi ve parlaması için Malakit taşından yardım alınabilir. Özellikle yüz bakımı yaparken Malakit (Mahalit) Doğal Taş Masaj Aleti kullanılarak cildi stresin etkilerinden arındırmak mümkündür.

 

Daha fazla doğal çeşitleri hakında bilgi almak için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Doğal taş satın almak için tıklayınız.

 

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar