Aromaterapi

Limon Yağı Faydaları, Kullanımı ve Özellikleri

05 Kasım 2020

Limon kullanımı ve özellikleri açısından sağlık açısından son derece faydalı olmasına karşılık özellikle limon yağı da büyük yararlar göstermektedir. Cilt üzerindeki yapıcı etkilerinden bağışıklık sistemini güçlendirmeye değin pek çok konuda yarar sağlamaktadır.

Bilimsel Sınıflandırılması

Limon ya da Latince adı ile Citrus yıl boyunca büyüme yapan, kışın yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaç türü ve ağacın verdiği meyvelerdir. Limonun ana vatanı bilinmemektedir. Fakat ilk kez Güney Asya’da yetiştirildiği tahmin edilmektedir. Ilıman iklim özelliklerine sahip olan bölgelerde yetiştirilmektedir ve özellikle uçucu yağ açısından son derece zengindir.

Meyvesinin kullanımı tek başına değil, genelde diğer besinler ile tüketilmesine yöneliktir. Ayrıca meyvesinin kabukları da yine çeşitli gıda ürünlerinde kullanılabilmektedir. Limon suyu yüksek asit oranlarına sahiptir ve esasında asit oranı fazla olduğu için ekşi bir tada sahiptir.

Limonun kökenleri açısından uzmanlar doğal hibrit yöntemini öne sürmektedirler. Buna göre turunç olarak bilinen ekşi portakal ile ağaç kavununun çaprazlanması ile doğal bir şekilde ortaya çıkmıştır. İlk olarak limonun hangi bölgede ortaya çıktığı tam olarak bilinmemesine karşılık, ilk yetiştirilmiş olan bölgenin Güney Asya olduğu tahmin edilmektedir. Özellikle Roma döneminde limon farklı bölgelere taşınmıştır ancak tarımsal olarak üretimi çok yaygın bir hale gelmemiştir. Yaygınlaşması için limonun içeriğinin anlaşılması gerekmektedir. C vitamini açısından zengin olması ve özellikle denizcilerin iskorbüt hastalığına yakalanmasına karşı sunmuş olduğu önlemler ile birlikte limon tarımı daha yaygın bir şekilde yapılmıştır.

Limonun iyi bir şekilde yetişmesi için pek çok turunçgilde olduğu gibi iklim özellikleri çok etkili olmaktadır. Bu bakımdan limon yetiştiriciliğinin yapılacağı bölgelerde hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düşmemesi gerekmektedir. Eksiye havanın düşmesi ile birlikte limon donacak ve meyveleri de dökülecektir. En yüksek ise limon 45 dereceye kadar dayanıklılık göstermektedir.

Limonun gelişme göstermesi için ideal sıcaklık değerleri ise 30 – 37 derece arasıdır. 12 dereceye kadar gelişim göstermektedir ancak sözü edilen değerlerde daha hızlı bir gelişim gösterirler. Aynı zamanda limon ağaçları çok fazla rüzgarı sevmezler ve bu yüzden rüzgarın şiddetli esmediği bölgelerde yetiştirilmeleri gerekmektedir.

Limon Yağı Faydaları Nedir?

Limon başlı başına vücut üzerinde çok büyük etkilere sahip olmasına karşılık limon yağının faydaları da oldukça fazladır. Limon yağı, limonun iç kısmından yani sulu olan kısmından değil, kabuğundan soğuk pres yöntemi ile elde edilmektedir. Kabuğunda bulunan ve yağda çözünen fito besleyiciler nedeniyle kabuk kısmı, yağ açısından en zengin kısmıdır.

Limon yağının içinde seskiterpenler, terpenler, aldehitler, alkoller, esterler ve steroller başta olmak üzere çok önemli doğal bileşenler bulunmaktadır. Limon yağının ferahlık veren kokusu cildin arınmasına ve sakinleşmesine yardımcı olurken, aynı zamanda ruhsal açıdan da iyileşmesine neden olur. Güçlü antioksidan özellikleri bakımından da iç kısımdaki iltihaplanmayı azaltır ve zararlı bakterilere karşı etkili bir savaş gösterir.

Limon yağı mide bulantıları için etkili olmaktadır. Özellikle gebelik döneminde sık görülen mide bulantılarına karşı limon yağı etkili çözümler sunmaktadır. Bu konuda yapılmış olan bir araştırma hamilelerde görülen bulantı ve kusma hislerinin limon yağının kullanılması ile azaldığını göstermektedir. Bulantı hissedildiği anda limon yağının koklanması bulantı ve kusma hissini ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda sadece hamileler için değil, mide üzerinde limon yağının oldukça fazla katkıları vardır. Mide krampları, ekşimesi, hazımsızlık ve benzeri rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.

Limon yağının en önemli özellikleri arasında anti tümör olması gelmesidir. İçeriğinde bulunan limonenin, tümörlerin oluşumlarını engeller ve kemoterapik etkiler vermeye yardımcı olur. Doğal olan limon yağlarının sıcak su ile karıştırılarak içilmesi sonucunda vücuttaki zararlı bakteriler temizlenir ve hücrelerin daha çabuk yenilenmesi mümkün hale gelir.

Limon yağı, içerik bakımından anti bakteriyel ve antiviral özellikler açısından çok güçlü olduğu için bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Vücutta bulunan zararlı patojenlere karşı etkili olan yağ, böylece mikroplara karşı etkili bir mücadele etme yöntemidir. Aynı zamanda vücuttaki toksinlerin ve atıkların giderilmesi için de faydalı olan lenfatik sistemin desteklenmesini de sağlamaktadır. Ev ortamında da buhurdanlıkta kullanmak ortamda bulunan virüslerin yok edilmesi için yararlı olacaktır.

Limon yağını solumak da aynı zamanda soğuk algınlığı, öksürük, bronşit gibi pek çok sorunun giderilmesi için etkili olmaktadır. Özellikle astım ya da alerji gibi rahatsızlığı olanlar için limon yağı çok faydalı özellikler göstermektedir. Böylesi durumlarda buhurdanlıkta limon yağının kullanımı çok kısa süreler içerisinde solunum yolları üzerinde etki gösterecek ve rahat nefes alıp vermeyi sağlayacaktır.

Limon yağının bir diğer bilinen faydası da sindirim sistemi üzerinde görülmektedir. Bulantı ve mide sorunlarının giderilmesi için yardımcı olmasının yanında gaz ve kabızlık gibi sorunların da üstesinden gelebilmektedir. Genel sindirim sağlığının korunması amacıyla limon yağının su ile tüketimi eşsiz bir rahatlama sunmaktadır.

Limon Yağı Kullanımı

Limonun kullanım açısından çok çeşitli alanları vardır. Limon yağı doğal olması koşulu ile sıcak su içine birkaç damla katılarak kullanılabilmektedir. Bunun yanında vücuda masaj yöntemi olarak da uygulandığında büyük bir rahatlama sunmaktadır. Özellikle cildin parlaklık kazanması, ölü hücrelerin yenilenmesi, genel hatları ile önemli bir iyileşme elde edilmesi için limon yağının büyük yararları bulunmaktadır.

Yağ Olarak Kullanımı

Limon yağı kullanmak için masaj, ağız yolu ve buhurdanlık tercih edebilirsiniz. Masaj yöntemi ile cildinize yedireceğiniz limon yağı genel sağlık üzerinde çok etkili olacaktır. Bunun yanında, ağrı oluşan bölgelere lokal olarak daha fazla yağdan kullanarak masaj yapmak bu bölgelerdeki ağrıların giderilmesine etki edecektir. Su ile karıştırarak kullanmak için ise yağın doğal olduğuna dikkat etmelisiniz. Doğal olan limon yağını birkaç damla sıcak su içine katarak kullanmanız halinde bağışıklık sisteminden sindirim sistemine kadar pek çok faydasından yararlanabilirsiniz. Ferah ve rahatlatıcı kokusunu ortamda duyumsamak için ise buhurdanlık haznesinde bulunan suyun içine birkaç damla limon yağından koymanız eşsiz bir rahatlama ve dinginlik verecektir.

Ruhsal ve Duygusal Etkileri

Limon yağı ruhsal etkileri bakımından da son derece yararlıdır. Kokusu ile birlikte ortamda bulunan kötü kokular ile kötü enerjinin de uzaklaşmasına neden olur. Kullanım esnasında yorgunluk, stres, öfke gibi istenmeyen hallerin üzerinizden giderilmesine etki eder. Aynı zamanda düşüncelerin daha berrak bir hale gelmesine ve aynı zamanda da meditasyon ya da yoga gibi pratikler için çok daha iyi bir odaklanma yapmanıza fırsat vermektedir. Aynı zamanda kendinizi öfkeli hissettiğiniz durumlarda da sakinleşmek ve rahatlamak için olanak tanımaktadır. Böylece evinizde ya da işyerinizde oluşan gerginliği çok rahat bir şekilde üstünüzden uzaklaştırabilir, özel bir rahatlama ve gevşeme elde edebilir, yaşamdan daha fazla keyif alabilirsiniz.

Nasıl Temin Edilir?

Limon yağı temini faydalarını göstermesi için tamamen doğal özellikler taşıması açısından oldukça önemlidir. Doğal içeriğe sahip olmayan limon yağları çeşitli sağlık sorunları yaratabilecektir. Bu bakımdan Mitr tarafından sunulan limon yağını kullanabilir ve şifa veren üstün özelliklerinden kolayca yararlanabilirsiniz.

Kullanımı ve Uyarılar

Limon yağı genel hatları ile son derece yararlı olduğu için herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir bu yüzden kullanım öncesinde doktor tavsiyesi alınması tavsiye edilmektedir. Aynı şekilde yağı cildinize uygularken ağız ve göz gibi hassas bölgelerinize sürmekten kaçının. Hamilelerin ve çocukların da kullanım öncesinde uzman tavsiyesi almaları önerilmektedir.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar