Doğal Taşlar

Larimar / (Rahatlatıcı Taş)

20 Ekim 2021

Larimar Taşı Ne Demek?

Larimar taşının ismi, kendisini keşfeden Miguel Mendez’in kızı Larissa’dan gelir. Lar hecesini Larissa’dan alan Larimar, mavi renginden dolayı deniz anlamına gelen mar sözcüğüyle birleştirilir. Ayrıca okyanusu andıran görüntüsünden dolayı Atlantis ve Stefillias taşı olarak anılabilmektedir. Beyaz damarları tuzlu suların köpüklerini andırdığı için taşın ismi ve görüntüsü arasında bir ilişki bulunmaktadır.

Larimar Taşı Ne Anlama Gelir?

Mavi Pektolit taşı ismiyle kullanılan Larimar, sahip olduğu titreşim yeteneği sayesinde enerji akışına müdahale edebilmektedir. Negatif enerjileri kendisine çektiğinden dolayı bu müdahale hem insan hem doğa için oldukça faydalıdır. Bu nedenle geç keşfedilmesine rağmen kısa sürede popülerleşen kristallerden biri haline gelmiştir.

Bakır sayesinde mavi rengini kazanan Larimar taşı, doğanın kendiliğinden oluşturduğu bir mineraldir. Nadir bulunduğundan dolayı ulaşılması zordur ve diğer taşlara göre nispeten daha az kullanılmaktadır. Genellikle koleksiyoncuların elinde bulunan Larimar, zaman zaman aksesuar ve süs eşyalarında da yer alabilmektedir.

 Larimar Taşı Oluşumu

Larimar taşının denizlerde oluştuğuna dair yaygın bir söylenti bulunsa da, aslında oluşum yeri volkanik dağların çevresidir. Yeraltında meydana gelen hareketlerle birlikte başlayan oluşma sürecini milyonlarca yılda tamamlar. Bu esnada hem fiziksel hem kimyasal tepkimeler geçirerek insanlara ve doğaya fayda sağlayan son halini almış olur.

Bir diğer ismi Yunus taşı olan Larimar, milyonlarca yıldır var olsa da resmi kaynaklara göre 1974’te keşfedilmiş kabul edilir. Enerji değişimi yapabildiğinden dolayı halk içinde kısa sürede kullanılmaya başlanmıştır. Enerjiyle ilgili özelliklerini ise oluşum sürecinde yaşadığı manyetik etkiler sayesinde kazanmıştır.

Larimar Taşı Nerede Çıkar?

Larimar taşının nadir kabul edilmesinin nedeni bilinen rezervlerinin oldukça az olmasından kaynaklanır. Diğer taşlarla çok karıştırıldığından dolayı yaygın gibi düşünülse de aslında çıkarıldığı alan oldukça küçüktür. Yalnızca Dominik’te yer alan volkanik dağlardan çıkarılabilmektedir. Harita üzerinde bu bölgenin adı Hispaniola Adası olarak geçmektedir.

Hispaniola Adası’ndan çıkarılan doğal taşlar ticari yollarla birlikte dünyanın farklı bölgelerine gönderilmektedir. Bu nedenle hemen hemen her ülkede az miktar da olsa Larimar taşı bulunur. Kolay ulaşılmadığından dolayı özel siparişlerle birlikte getirtilebilen doğal taşlardan biridir. İsteğe göre doğal kütle, aksesuar veya süs eşyası olarak alınabilir.

Larimar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nadir doğal taşlardan biri olan Larimar’ı satın alırken taşın orijinal olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Bulunması zor olduğundan dolayı piyasada pek çok imitasyonu bulunur. Ayrıca diğer doğal taşların Larimar olarak satılması mümkündür. Bu nedenle güvenilir işyerlerinin dışında Larimar taşını satın almamak gerekir.

Larimar taşını severek ve beğenerek satın almak, taşın faydalarını görebilmek açısından oldukça önemlidir. Beğenilmeyen modellerin alınması taşa olumsuz enerji göndereceğinden dolayı bireyin enerjisini temizlerken dışarıdan gelen negatifliklere yetişememesine neden olur. Bu nedenle taşın bakım zamanları da normalden daha hızlı gelir.

Kendi kendini temizleyemediğinden dolayı Larimar taşına belirli periyotlarda bakım yapılması gerekir. Ne kadar kullanıldığına bağlı olarak değişiklik gösterse de bakım yapılmadığı dönemlerde etkilerini göstermekte zorlanır. Bu nedenle taşın eskidiği ve artık işe yaramayacağı düşünülmemelidir. Doğal taşların özelliklerini kaybetmesi oldukça zordur. Kullanım hatası yapmamak adına Larimar taşı hakkında yeterli bilgiye ulaştıktan sonra alışverişi tamamlamak gerekir.

Larimar Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Doğal taş piyasasında imitasyonları bulunabilen Larimar taşını sahtelerinden ayırabilmenin pek çok yolu vardır. İmitasyon çeşitlerinden ilki, sıradan taşların boyanarak Larimar taşına benzetilmesidir. Diğer yöntemse benzer taşların dış yüzeylerinin törpülenerek yeniden şekillendirilmesi veya diğer maddelerden üretilmesidir. Her iki durumda da gerçek Larimar taşını ayırt edebilmenin yöntemleri vardır.

Kaldırım taşlarının boyanarak veya kaplanarak Larimar taşı yapıldığını fark etmeyi sağlayan ilk yöntem ateşe tutmaktır. Volkanik olaylarla birlikte oluşan Larimar ateşe karşı dayanıklıdır. Bu nedenle yakıldığında herhangi bir değişime uğramaz. Sahte taşlarsa eriyerek, soyularak, kararak veya kimyasal reaksiyonlar göstererek kendilerini ele verirler.

Oda sıcaklığında normalden soğuk olan Larimar taşına dokunur dokunmaz serinlik hissi oluşur. Ayrıca özgül ağırlığına bakılarak çok hafif veya ağır olan taşlardan ayırt edilebilir. Işık altındaki parlaklığı da sahtelerinden ayrılmasında yardımcı olur. Taşın kırılmasıyla birlikte iç ve dış yapısının, renklerinin, desenlerinin aynı olması da Larimar taşının gerçek olduğunun bir göstergesidir.

Larimar Taşı Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

Sertliği 4,5 ve 5 arasında bulunduğundan dolayı Larimar taşı orta sertlikte bir taştır. Darbeler karşısında zarar görmesi kolaydır. Keskin nesneler yüzünden dış yüzeyinde çizilmeler meydana gelebilir. Nadir bulunan yarı değerli taşlardan biridir. Yalnızca mavi renginde bulunduğundan dolayı Larimar dışında pek çok isme sahiptir.

Rahatlatıcı bir taş olduğundan dolayı psikolojik etkileri oldukça fazladır. Kişinin stresten ve kaygı yaratan duygularından arınmasını sağlar. Uyku düzeninin oluşturulmasında, kriz yönetiminin başarıyla tamamlanmasında ve bireysel barışıklık sağlamasında oldukça etkilidir. Bu nedenle psikolojik hastalıkların tedavisi esnasında kullanılabilir.

Larimar taşının insan fizyolojisi üzerinde olumlu faydaları vardır. Genel olarak stresten kaynaklanan hastalıkları ve ağrıları engelleyerek tedavi eder. Bu sayede iç organların korunmasını, vücudun bağışıklık sistemini güçlü tutmasına yardımcı olur. Doktorların uygun görmesi halinde hastalıkların tedavilerinde destekleyici bir unsur olarak kullanılabilir.

Larimar Taşı Kullanımı ve Kullanım Alanları

Süs ve aksesuar üretiminde kullanılan Larimar taşı oldukça doğal bir görünüme sahiptir. Denizleri ve okyanusları hatırlatan renklerinden dolayı her kombinde yer alabilmektedir. Gösterişi sevmeyen, sadelik ve doğallık tercih eden kimseler için mutlaka alınması gereken bir doğal taştır. Mineral bakımından zengin olması sayesinde temas ettiği ciltlerin mineral eksikliklerini kapatır.

Larimar taşı psikolojik ve fiziksel hastalıkların tedavisinde olumlu etki gösterdiğinden dolayı alternatif tıpta kullanılan taşlardan biridir. Nispeten geç bulunan bir taş olduğundan dolayı bilinen ve bilinmeyen faydaları oldukça fazladır. Psişik yetenekleri geliştirdiğinden dolayı ritüel ve meditasyonlar esnasında ortamda bulundurulabilir.

Yumuşak sayılabilecek bir taş olduğu için kullanımı esnasında dikkatli olunması gerekir. Kullanılmadıkları durumda yumuşak bir beze veya darbe almayacağı bilinen bir kutuya konularak kaldırılmalıdır. Çocukların erişemeyeceği bölgelerde muhafaza edilmelidir. Kullanımı esnasındaysa mutlaka cilde temas edecek veya gözle görülebilecek alanlara yerleştirilmelidir.

Larimar Taşı Ritüeli

Son zamanlarda yaygın olarak yapılmaya başlanan ritüellerde Larimar doğal taşından yardım alınabilmektedir. Özellikle stresle baş etme, travmaları atlatma, kişinin kendisini ve yaşadıklarını bağışlaması için yapılan ritüellerde yer almaktadır. Ortamın enerjisini temizlediğinden dolayı diğer ritüellerin de daha başarılı şekilde tamamlanmasında etkilidir.

Larimar taşıyla yapılan ritüellerde hiçbir eşya kullanılmasa bile Larimar taşının mutlaka bulundurulması gerekir. Suyun içinde bekletilmesi, yanan mumun yanında kalması, kişiye temas etmesi gibi farklı yöntemler kullanılabilir. Niyet edilen konuyla ilgili olumlu enerjiler alındığı hissedilerek ritüelin tamamlanması gerekir. Larimar taşı sayesinde kişinin ritüel esnasında bile rahatlamaya başladığı gözlemlenir.

Larimar Hangi Çakraya Uyumlu?

Enerji dönüşümü yapabilen doğal taşlardan biri olan Larimar, vücuttaki enerji kanalları üzerinde de etkilidir. Bu nedenle az çalışan veya kapalı olan çakraların daha iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur. Sürekli enerji akışı sağlayarak çakraların ilgili alanlarında iyileşmeler yaşatır. Özellikle boğaz ve kalp çakralarını çalıştırdığından dolayı bu çakralarla uyumlu oldukları kabul edilir.

Boğaz çakrası, iletişimin bir sembolüdür. Ses tellerinin bulunduğu bölgede yer aldığı için hem boğaz hem de iletişim sorunlarını iyileştirir. Kişinin sorunlarını ve isteklerini daha iyi şekilde ifade edebilmesini sağlar. Larimar taşıyla birlikte maksimum verim sağlayacağından dolayı boğaz çakrasıyla ilgili alanda yaşanan sorunları sonlandırır.

Kalp çakrası, kalbin üzerinde yer alan önemli çakralardan biridir. Maddi ve manevi değerleri harmanladığından dolayı vücuttaki, zihindeki ve inanç konularındaki etkileri oldukça fazladır. Larimar taşı sayesinde daha iyi çalışacağından dolayı kişinin kalp rahatsızlıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Manevi olarak rahatlamasını, zihninin sakinleşmesini, akıl ve kalp arasındaki ikilemleri sonlandırmasını sağlar.

Larimar Taşının Uyumlu Burçları

Astrolojide burçlar ve doğal taşlar arasında önemli bir bağ olduğu düşünülür. Bu nedenle hangi taşın hangi burçla uyumlu olduğu, nasıl kullanılması gerektiği gibi konular değerlendirilir. Larimar taşı da ateş grubunda yer alan aslan burcuyla uyum içindedir. Bu nedenle aslan burçlarının taş seçimi yaparken önceliği Larimar taşına veya uyumlu olduğu diğer taşlara vermesi gerekir.

Aslan burcunun ve yükselen aslanların haritalarında bazı negatif özellikler bulunabilir. Yaşamı zorlaştıran bu özelliklerin daha iyi hale gelmesi için Larimar taşından yardım alınabilir. Öncelikle kişinin kendi içindeki sorunlarını çözmesine yardım edeceğinden dolayı aslan burcu sahiplerinin kendileriyle barışmasını sağlar.

Var olan ancak fark edilmeyen yeteneklerin keşfedilmesinde Larimar taşının etkisi büyüktür. Özellikle aslan burçlarının hayal gücünü geliştirerek sanatsal faaliyetlerde daha başarılı olmasını sağlar. İyileştirilmesi gereken özelliklerin gelişimine destek verir. Ayrıca Larimar taşını kullanan aslan burçları kendilerini günlük yaşamda daha rahatlamış hissederler.

Larimar Taşı Faydaları ve Zararları

1974 yılından beri kullanılan Larimar taşının herhangi bir zararı yoktur. Kişinin mental ve fiziksel olarak daha iyi hissetmesini sağlamaktadır. Ayrıca negatif enerjileri ortamdan uzaklaştırdığı için insanların kötü etkilenmesini engeller. Zihnin her daim berrak kalmasını sağladığından dolayı daha net düşüncelere sahip olunmasını sağlar. Bu nedenle herhangi bir zararından söz etmek mümkün değildir.

Larimar taşının hamile kadınlar üzerinde oldukça faydası bulunmaktadır. Annenin ve bebeğin sağlığını korumasının yanı sıra, bebeğin gelişimini olumlu yönde etkiler. Doğum esnasında sancıların şiddetini azaltarak daha rahat bir doğum süreci oluşmasını sağlar. Ayrıca ilk aylarda yaşanan mide bulantısı ve baş dönmeleri için doğal bir tedavi yöntemidir.

Boğaz ve kalp çakralarıyla uyum içinde olan Larimar taşı, boğaz ve kalp çevresinde bulunan alanların sağlıklı kalmasını sağlar. Kalp sorunlarının çözülmesinde, boğaz ağrılarının dinmesinde, ses telleriyle ilgili problemlerde kullanılabilir. Sinir sıkışmalarını, krampları ve tutulmaları engelleyerek bedenin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Ruhsal hastalıkların tedavi edilmesinde Larimar taşının rahatlatıcı taş olma özelliğinden yardım alınır. Başta depresyon ve bipolar bozukluk olmak üzere her türlü hastalığın tedavisine yardımcı olur. Doktorların tavsiyesiyle kullanılması gerektiğinden dolayı bilinçsizce hareket edilmemesi gerekir. Psikoterapiler esnasında odada bulundurulursa negatif enerjilerden daha iyi şekilde arınmayı sağlar.

Kişinin kendisiyle barışabilmesi ve yaşadığı sorunları atlatabilmesi için Larimar taşından yardım alması gerekir. Yaşanan zor süreçleri kayıp vermeden, zihni ve kalbi yormadan atlatabilmek adına destekte bulunur. Bitmiş ilişkilerden kalan acıların atlatılmasını kolaylaştırarak bireyi yeni ilişkiler için hazırlar. Bu nedenle Larimar taşıyla birlikte yapılan yeni başlangıçlar daha uzun ömürlü ve sağlıklı olur.

Larimar Taşı Evde Nereye Konur?

Doğal taş kütle veya süs eşyası olarak kullanılan Larimar taşlarının yerleştirildikleri alanlar oldukça önemlidir. Rastgele yerlere koymak yerine daha özenli şekilde yerleştirmek taşın etkisini daha iyi hissetmeye yardımcıdır. Bu nedenle öncelikle gözle görülebilen, kalp hizasına denk gelecek yüksekliklerde bulunan alanlara öncelik verilmelidir.

Eğer Larimar taşı dolapların, kutuların veya çekmecelerin içine yerleştirilirse kapalı kaldığı için enerji alışverişi yapamaz. Yalnızca kapalı kaldığı alan içinde etki gösterir. Bu nedenle evin genelinde taştan yayılan olumlu enerjileri hissetmek mümkün olmaz. Kapaksız dolap rafları, kütüphaneler, masalar veya dekoratif eşyaların bulunduğu diğer alanlara yerleştirmek daha doğrudur.

Kullanım amacına göre Larimar taşını yatak odasında bulundurmak gerekir. Uyku düzeni getiren, enerjiyi temizleyen, kişiyi rahatlatan etkisiyle gece boyunca kişinin dinlenmesini sağlar. Ertesi gün uyanmayı kolaylaştırdığından dolayı uyku sersemliği yapmaz. Gün içinde vücutta biriken negatif enerjilerden arındıracağı için kişinin stres seviyesini önemli ölçüde düşürür.

Larimar Taşı Nerede Satılır?

Doğanın nadir taşlarından biri olan Larimar, pek çok şekilde kullanılabilmektedir. Bu nedenle bulunması zor olsa da satışı yapılmakta olan doğal taşlardan biridir. Doğal taş satan bijuterilerde, hediyelik eşya dükkanlarında veya online mağazalarda bulunabilmektedir. Uygun mağazalarda sipariş üzerine getirtilmesi mümkün olacağı için bireysel olarak istekte bulunulabilir.

Larimar Taşı Fiyatı Ne Kadar?

Larimar taşının fiyatı diğer doğal taşların ortalamasına göre biraz daha yüksektir. Nadir bulunuyor olması, Dominik’ten çıkarılması ve yarı değerli taş kabul edilmesi fiyatını yükselten etkiler arasındadır. Ayrıca hangi üründe kullanıldığı, taşın boyutu, rengi ve parlaklığı gibi etkenler fiyatını doğrudan değiştirmektedir. Bu nedenle Larimar taşının fiyatı her ürün ve mağazada değişiklik gösterebilmektedir.

Larimar Taşı Bakımı ve Temizliği

Belirli dönemlerde Larimar taşının enerjisini yenilemek için bakım yapılması gerekir. Bakımlar, taşın kendisi gibi doğal olan unsurlardan yardım alınarak yapılır. Çok yumuşak bir taş olmadığından dolayı bir saat toprağa gömülmesi veya toprağın üzerinde bekletilmesi gerekir. Negatif enerjileri kendine çeken toprak, Larimar taşının dinlenmesi için gereken zaman aralığını oluşturur.

Akan su kaynakları, doğal taşlar için tercih edilen bakım yöntemlerinden biridir. Kötü enerjiler akan suyla beraber uzaklaşacağından dolayı Larimar taşının bir su kaynağında bekletilmesi bakım için yeterlidir. Ancak akan bir su kaynağı yoksa bir bardak suyun içinde gece boyu bekletmek de benzer etkileri oluşturacaktır. Suyun içinde başka bir maddenin bulunmadığına dikkat edilmesi gerekir.

Larimar, diğer taşlarla uyum sağlayabileceğinden dolayı başka bir doğal taş yardımıyla negatif enerjilerinden kurtulması mümkündür. Bunun için uygun bir taşla gece boyunca temas halinde bırakılması yeterli olur. Güneş veya Ay ışığı altında bekletildiğinde eskiye göre daha iyi etki göstereceği bilinir. Ayrıca adaçayı başta olmak üzere çeşitli tütsülerden yardım alınarak taşın bakımı yapılabilir.

Larimar Taşı Hakkında İlginç Bilgiler

Mavi renkleriyle kullanıcılarının içini ferahlatan Larimar taşı hakkında bazı rivayetler vardır. Bunlardan biri, taşın kayıp olan Atlantis kıtasına ait olmasıyla ilgilidir. Oldukça doğal bir görünümü bulunduğu için taşın normal kara parçalarından gelmediğine inanılır. Bu nedenle Atlantis taşı olarak anılmakta ve kullanılmaktadır.

Kalsiyum ve bakırın bir araya gelmesiyle oluşan Larimar, pektolit grubuna ait bir mineraldir. Bu nedenle cilt ve cilt hastalıkları için kullanılması mümkündür. Özellikle kurdeşene iyi geldiği düşünüldüğünden uzun yıllar boyunca tedavi aracı olarak kullanılmıştır. Ancak hastalıklar için mutlaka bir doktor tavsiyesi alarak kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Diger doğal taş çeşitleri için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Doğal taş satın almak için tıklayınız.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar