Doğal Taşlar

Lapis Lazuli Doğal Taşın Özelikler ve Faydaları nelerdir?

24 Ekim 2020

Lapis Lazuli Taşı Hakkında

Bir koruma taşı olarak bilinen lapis lazuli, hem fiziksel hem de psişik saldırılara karşı korumaktadır. Kraliyet ve sanatçılarla zengin bir tarih ve gözleri alan, parıldayan derin mavi tonu ile lapis lazuli taşı, şifalı kristallerin mistik dünyasında sevdiğimiz her şeyin özüdür.

Bilgelik taşı olarak bilinen bu değerli taş, Antik Mısır’da resimlerde ve Firavunlar ve Kraliçelerin süslemelerinde görülmüştür. O zamanlar, bir mücevher olarak kullanılmasa da, iksir hazırlamak ve göz farı olarak kullanmak üzere toz haline getirildi. Güzel mavi rengi ile, o dönemin en saygın taşlarından biriydi.

Baş rahibin göğüs zırhında da yer alması ile; dünyadaki çok az mücevher onun ulaşabildiği statüye yükseldi. Peki, lapis lazuli taşı anlamı nedir? Özellikleri ve faydaları nelerdir? Lapis lazuli taşının hikayesi ve tarihi nereye gitmektedir? Bu değerli taş hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda bir araya getirdik…

Lapis Lazuli Taşı Anlamı

Lapis lazuli taşı, “mavi taş” anlamına gelmektedir. İsmin kökeni, Latincede “taş” anlamına gelen “lapis” sözcüğünden ve Farsçada “mavi” anlamına gelen “lazhward” sözcüğünden gelmektedir. Bu taşı daha önce görmediyseniz, güzel gök mavisi renge sahip bir taştır. Yüzeyinde, çekiciliğini arttıran, çok güçlü ve gizemli görünmesini sağlayan altın renkli benekler de vardır.

Lapis Lazuli Taşı Hikayesi ve Tarihi

Antik Mısır’da, binlerce yıl önce kozmetik olarak kullanılan bir taştır. Hatta, Michelangelo’nun Sistina Şapeli’ndeki freskleri renklendirmek için, mavi pigmentler için toz formunda lapis lazuli kullandığı bile söylenmektedir. Bununla birlikte; taşın metafiziksel özelliklerine bakıldığında, yüzyıllar boyunca bu kadar popüler olmasının başka büyük nedenleri olduğunu da görebilirsiniz.

Lapis Lazuli taşı, Antik çağlardan beri, zorlayıcı enerjileriyle merak uyandıran bilginlerin ve gören kişilerin dikkatini çekmiştir. Mavi rengi kadar zengin bir geçmişe sahip olan bu taş, Antik Yunan ve Çin uygarlıklarından Pers kültürlerine ve daha fazlasına kadar, çeşitli kültürlerle sonsuz bağlantılara sahiptir.

Rönesans döneminde; genellikle mavi boya oluşturmak için öğütülmüş olarak kullanılmıştır. Toz hali ile, Antik Mısır’da Kleopatra tarafından mavi renkli göz farı olarak da kullanılmıştır. Bu taş, ayrıca kraliyet ailesine ait mezar alanlarını süslemek için de kullanılmıştır. Antik Mısır’da, taşın ruhları öbür dünyaya yönlendirmeye yardımcı olduğuna inanılıyordu.

Lapis Lazuli Taşı Özellikleri

 • Renk: Mavi
 • Netlik: Yarım saydam ile opak
 • Bölünme: Yok, ancak tabakaları ve kalsit damarları boyunca kolayca bölünebilir
 • Sertlik: Mohs değerine göre 3 ile 5.5 arası.
 • Özgül Ağırlık: 2.7 ile 2.9 arası veya daha fazla
 • Menşei: Afganistan
 • Burç Taşı: Yay
 • Çakra Hizalaması: Taç ve Boğaz çakraları

Lapis lazuli; bir bilgelik, akıl, iletişim ve asalet taşıdır. Bilginin ve bilgeliğin yayılmasına yardımcı olur. Özellikle, boğaza yakın tutulduğunda çok faydalıdır. Diğer mavi değerli taşlarda olduğu gibi, tiroit problemleri için faydalı olabilir. Pek çok kültürde, ilahi olanla bağlantı kurduğuna da inanılıyordu. Ve, bu inanış günümüzde hala devam etmektedir.

Arkadaşlık, barış ve iletişimle ilişkili bir taştır. Kişinin kendisini ifade etmesine, gerçek benliği dile getirmeye yardımcı olur ve içe dönük olan kişiler için önerilmektedir. Aynı zamanda, temizleyici olarak kabul edilir ve zararlı niyet ve nazarlıktan korumaktadır.

Lapis Lazuli Taşının Faydaları

Lapis Lazuli taşı; Afganistan’ın mistik köşeleri, İtalya'nın Antik Roma kıyıları, Amerika’nın yeni dünyaları ve Şili'nin şarapla ıslatılmış toprakları da dahil olmak üzere dünyanın birçok uzak köşesinden gelmektedir.

Derin mavinin parıldayan tonu, Rönesans ressamlarının mavi boya yapmak için kullanılmasının ötesinde, bu değerli taş bir dizi iyileştirici özelliğe sahiptir. Özellikle, kişiyi gerçekliğe davet etmesi ve kendi güçlü iradesinin büyüsünü göstermesiyle bilinmektedir. Bu bölümde, lapis lazuli taşının faydaları ve onun ruhunuzla uyum sağlamasına yardımcı olabileceği tüm yollardan bahsedeceğiz:

 • Fiziksel İyileştirici Faydaları

Sakin tonları, kişiyi baştan aşağı temizlemektedir. Aynı zamanda, bağışıklık sistemi için de güçlü bir güçlendiricidir. Diğer fiziksel iyileştirici arasında:

 • Kendinizi halsiz ve zayıf hissettiğini, hayatın bittiğini düşündüğünüz zamanlarda faydalı olabilir.
 • Depresyon, uykusuzluk ve baş dönmesinde yardımcıdır.
 • Kişiyi, zihinsel olarak yeniden dengelemeye ikna eder.
 • Fiziksel yaşamlarımızda, bizi dik tutmak üzerinde inanılmaz bir etkiye sahiptir.
 • İltihaplanmayı yatıştırır.
 • Solunum ve sinir sistemi için savaşır.
 • Tiroit ve boğazla ilgili sorunları ortadan kaldırır.
 • Boğaz ağrısı, ses akoru problemleri ve organ şikayetlerinden muzdaripseniz, bir lapis lazuli taşı sistemi temizleyerek gelişmesini sağlayacaktır.
 • Duygusal ve Zihinsel Faydaları

Hayatınızda lapiz lazuli taşına yer açtığınızda, öz farkındalığa evet der ve baskının gölgelerinden çıkabilirsiniz. Bu şifalı doğal taş:

 • Kişiye kendi değerini hatırlatır.
 • Özgünlüğe ve kişinin kendi hakikatinde yaşama özgürlüğünü getirir.
 • Özgüven eksikliği durumlarında, iyileştirici gücüyle tam bir oyun değiştirici olabilir.
 • Kendini daha iyi ifade etmeye teşvik eder.
 • Gerçeği söylemeye davet eder. Bu da, sıkı dostluklar kurmak için harika bir araç haline getirir.
 • Gerçeği konuşabilmek, ruhun titreşimlerini yükseltmek için faydalıdır.
 • Kendi ışığınızda gerçek ve güçlü durmanıza yardımcı olur.
 • Bastırılmış hayal kırıklığı ve öfkeyi azaltır.
 • Doğru yolları seçmenize yardımcı olur.

Gerçek bazen zor olabilir, ancak durumu tersine çevirip orada ne olduğunu görmek önemlidir. Lapis lazuli taşı, size aynı zamanda gerçeklerden korkmamanız gerektiğini hatırlatır.

 • Metafiziksel Faydaları

Renkleri, ruhaniyet alemleriyle bağlantılı olduğuna dair ipuçları vermektedir. Bu değerli taş, Üçüncü Göz Çakrası ile bağlantılıdır. Bu çakra, her şeyi gören göz olarak da bilinir.

 • Göksel gözünüzde bir blok varsa, konsantre olmanız, bağlanmanız ve sakin kalmanız zor olabilir. Stres ve duygusal üzüntü, Üçüncü Göz Çakranızı etkileyebilir. Lapis Lazuli ile Üçüncü Göz Çakranızı uyandırarak, daha ileriyi görme yeteneğine sahip olabilirsiniz.
 • Her zaman bir adım daha ileri götürür.
 • Boğaz Çakrası için de faydalıdır.
 • Bir Bilgelik Taşı olduğundan, iletişimi de içinde sağlar.
 • Boğaz Çakrasını açmak, gerçeğin akmasına izin verecektir.
 • Kişiye, özlediği o güven, netlik ve güçlü durma yeteneğini geri verecektir.

Lapis Lazuli Taşı Nasıl Kullanılır?

Kolye, bileklik, yüzük

Lapis Lazuli taşını hayatınızın farklı alanlarında kullanarak gerçek, bilgelik ve maneviyattan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Onu, ister bir mücevher olarak kullanabilir, ister çantanızda taşıyabilir, ister evinizde bulundurabilirsiniz. Bir lapis lazuli kolye, Boğaz çakrasına yakın olduğunda yukarıdaki pek çok faydayı hayatınıza dahil edebilir.

Tarihte, Kleopatra gibi kraliçeler, papazlar ve Tutankamon gibi firavunlar lapis lazuli taşının güzel mavi tonlarından faydalandılar. Ve, bunun nedenini anlamak çok da zor değil. Bu değerli taş, bir göstericidir. İyileştirici özelliklerinin yanında; lapis lazuli bileklik ya da yüzük takmak, kesinlikle muhteşem görünür. Mavi tonları arasında sıkışan pirit lekeleri, altınla güzel bir şekilde tamamlanmaktadır.

Lapis lazuli kolye ya da bileklik takmak, bu değerli taşın şifalı özelliklerinden yararlanmanın en iyi yollarından biridir. Doğrudan cilt ile temas etmesi, vücudun tüm bu yüksek titreşimleri emebileceği anlamına gelir. Bir lapis lazuli bileklik taktığınızda, gücünün kıvılcımları doğrudan beden, zihin ve ruhta ihtiyaç duyulan yere gönderme fırsatına sahiptir.

 

Doğal taş hakında daha bilgi edinmek için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Doğal taş satın almak için tıklayınız.

Yorumlar (1)

Leanfact Danışmanlık

Lapis Lazuli ÖnTürkler tarafından Mısır'a (Kenger) götürülmüştür. Zaten taşın menşei Türkistan-Afganistan arasıdır. Olcas Suleimenov AZ İ YA adlı kitabında Lapis Lazuli'nin Rus ve Türk (Kıpçak) ilişkilerinden kaynaklı İgor Alayı Destanı'nda ölmek üzere olan İgor'un göğsüne bırakılan taş ve incilerin yorumunu ÖnTürk tarihinde Lapiz Lazuli'nin ölüm dünyasına yolculukta Türeyenlerin (Türkler) gök ile yıldızlar ve fani arasındaki ilişkisini bulabilirsiniz. Sonuç olarak Lapsi Lazuli hem Sümerler hem de Türkler tarafından psişik veya ruhani bir amaçla değerlenmiştir. Sizin de bahsettiğiniz Psişik saldırılara karşı koruyucu olduğuna dair inanışın kökleri bu yazdıklarım/yazılanlar olsa gerek. Saygılar

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar