Doğal Taşlar

Lapis / Lapis Lazuli (Zihinsel Temizlik Taşı)

19 Ekim 2021

Lapis / Lapis Lazuli (Zihinsel Temizlik Taşı)

Zihni dinginleştirme özelliği bulunan Lapis taşının diğer adı zihinsel temizlik taşıdır. Kişinin olumsuz düşüncelerinden ve takıntılarından kurtulmasına yardımcı olur. Daha mantıklı hareket etmeyi sağlayarak hissedilen duygular yüzünden hata yapmayı engeller.

Lapis, mavi renk tonlarına sahip olan ve uzun yıllardır kullanımda olan bir doğal taştır. Doğadaki enerji akışını sağlamakla görevlidir.

Lapis Taşı Ne Demek?

Lapis taşının yabancı kaynaklardaki adı Lapis Lazuli’dir. Latince ve Farsça kökenli olan bu sözcüklerin Türkçe karşılığı mavi taş demektir. Dikkat çeken mavi tonlarına sahip olduğu için bu ismi almıştır. Görünüşü ve anlamı arasında bir uyum bulunduğundan dolayı taşın ismi kendisine yakıştırılmaktadır. Ayrıca, koyu mavi renkleri halk arasında gece taşı ismiyle anılmaktadır.

Lapis Taşı Ne Anlama Gelir?

Zengin mineralli yapısı sayesinde Lapis taşı pek çok faydaya sahiptir. İnsana ve doğaya pozitif enerji vermek, negatif durum ve düşüncelerden arındırmakla görevli bir doğal taştır. Diğer madenlerin yanında yetiştiğinden dolayı ikincil mineraller olarak kabul edilir. Yaygın bulunması nedeniyle geçmişte gündelik olarak kullanılan, bazı tarihi eserlerin içinden çıkarılan doğal taşlar arasındadır.

Lapis Taşı Oluşumu

Bir kaya veya taş olarak kabul edilebilen Lapis taşının oluşması için oldukça uzun bir süre gerekir. Bu süre, magmanın yeryüzüne çıkmasıyla birlikte başlar ve milyonlarca yıl sonra sonlanır. Geçirilen pek çok fiziksel ve kimyasal tepkimeyle birlikte Lapis taşının kendine has özellikleri oluşur. Pek çok mineralin Lapis taşının oluşmasında etkisi bulunmaktadır.

Zihni dinginleştiren taş olarak kabul edilen Lapis, bu yeteneğini oluşum süresinde geliştirmiştir. Maruz kaldığı manyetik etkenler sayesinde titreşim yeteneği başlamıştır. Böylelikle enerji akışına doğrudan müdahale ederek kişinin zihninin dinginleşmesini ve negatif enerjilerden arınabilmesini mümkün kılar.

Lapis Taşı Nerede Çıkar?

Yaygın bir taş olan Lapis, dünyanın farklı bölgelerinden çıkarılabilmektedir. Başta ABD, İtalya ve Rusya yer alsa da Afganistan ve Arjantin’in değişik alanlarından çıkarılabilen bir doğal taştır. Büyük kütleler halinde çıkarıldığından dolayı şekillendirilmesi ve işlenmesi diğer taşlara göre nispeten daha kolaydır. Ancak yumuşak bir taş olduğu için yalnızca uzmanların elinden geçmektedir. Türkiye’de bulunan taşlar da ithal edilerek gelen ve satışa sunulan gerçek Lapis taşlarıdır.

Lapis Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğal taşları alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerin pek çoğu ortaktır. Bunların başında alışveriş yapılan mağazanın güvenilir olması gerekir. Hem gerçek Lapis taşını alabilmek hem de yaşanabilecek sorunlarda iade ve değişim yapabilmek adına kaliteli mağazalara gidilmelidir. Online siparişlerde de satıcılarla iletişime geçilerek alışverişi tamamlamak pek çok sorunun yaşanmasını engeller.

Lapis, kişiye özel olan taşlardan biridir. Bu nedenle alınan taş yalnızca sahibi tarafından kullanılmalı, bir başkası kullanırsa enerji temizliği yapılmalıdır. Sevilen, her zaman kullanılabilecek modellerin satın alınması taşın etkilerini daha iyi şekilde gözlemlemeye yardımcı olur. Ayrıca birden fazla taşın bulunduğu modellerde Lapis taşının diğer taşlarla uyumlu olup olmadığı incelenmelidir.

Lapis Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Bütün etkilerinden ve özelliklerinden faydalanabilmek için alınan Lapis taşının gerçek olması gerekir. Eğer Lapis taşının sahtesi alınmışsa yalnızca aksesuar veya süs eşyası görevini görür. Enerji dengesine müdahale edemediğinden dolayı kaldırım taşlarından farklı olmaz. Bu nedenle Lapis taşının gerçeklerini sahtelerinden ayırmanın yollarını bilmek gerekir.

Lapis taşını sahtelerinden ayırt edebilmenin en iyi yolu taşı kırmaktır. Kırma işlemi tek parça olarak satılan aksesuarlarda önerilmez çünkü aksesuarı kullanılmaz hale getirebilir. Eğer çok parçalı bir ürün varsa taşlardan birinin kırılması yeterli olur. İç ve dış renkleri aynı mavi tonunda bulunuyorsa gerçek olduğu kabul edilebilir.

Daha önce Lapis taşı kullanan kişiler veya doğal taş uzmanları yalnızca dokunarak bile taşın sahte olduğunu anlayabilirler. Oda koşullarında normalden soğuk olması, parlaklığı ve taşın ağırlığı kendine has olduğu için sahtelerinden ayırt edilebilir. Ayrıca üniversite laboratuvarlarında yapılacak olan incelemeler Lapis taşının gerçek veya sahte olduğunu kanıtlayabilir niteliktedir.

Lapis Taşı Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

Lapis taşı genellikle yarı saydam veya opak şekilde bulunur. İçerisinde kalsit, sodalit ve hoynit başta olmak üzere pek çok mineral bulunduğu için saf bir madde değildir. Bütün olarak mavi renkleri hakim olsa da altın sarısı veya beyaz lekeleri bulunabilir. Yumuşak taşlardan biri olan Lapis, sertlik skalasında 3 ve 5 arasında bulunmaktadır.

Lapis taşının en önemli etkisi enerji akışı üzerindedir. Canlıların ve doğanın var olan negatif enerjilerini ortamdan uzaklaştırdığı için dengeleyici bir etkisi vardır. Bu nedenle hem kullanıcısının hem de doğanın stresli durumlardan uzaklaşarak düzenini koruyabilmesini sağlar. Düzensiz bir ortamdaysa yeni başlangıçlar yaparak kendine özgü düzenini oluşturur.

Psikolojik etkilerinin yanında fizyolojik pek çok etkisi de bulunmaktadır. Bunların başında vücut sağlığını korumak ve var olan hastalıkların tedavisini kolaylaştırmak yer alır. Hamile kadınların ve bebeklerin gelişim sürecini desteklemektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmesi sayesinde kişinin pek çok hastalığa yakalanmasına engel olur.

Lapis Taşı Kullanımı ve Kullanım Alanları

Günümüzde doğal taşlara olan talebin artmasıyla birlikte Lapis taşının kullanım oranı çoğaldı. Genellikle aksesuarlarda, oymalarda ve dekoratif eşyaların yapımında yer alır. Çeşitli kutuların dış tasarımına renk ve şıklık kattığından dolayı tercih edilmektedir. Özellikle doğal taş kütle olarak alındığında çeşitli alanlara yerleştirilerek ortamın enerjisini temizlemesi sağlanır.

Lapis taşı yumuşak bir kaya kabul edildiğinden dolayı işlenmesi nispeten daha kolaydır. Bu nedenle tarihi eserlerde de şekillendirilmiş ve nesneler haline getirilmiş Lapis taşına rastlanabilmektedir. Günümüzde mozaiklerde, vazolarda, boncuklarda, kıyafetlerde ve aksesuarlarda yer almaktadır. Ayrıca yüz masaj aleti haline getirilen Lapis taşları da bulunmaktadır.

Kültürel bakımdan Lapis taşının kullanımı daha fazladır. Özellikle halk arasında hem psikolojik hem bedensel olarak insan sağlığına bıraktığı olumlu etkilerle anılır. Geçmiş zamanlardan günümüze aktarılan bu bilgiler sayesinde psikoloji ve alternatif tıp alanlarında Lapis taşına rastlanır. Her ihtimale karşı doktordan onay alınmadıysa tedavi amacıyla kullanılmaması gerekir.

Lapis Taşı Ritüeli

Ritüeller, kişinin dilekleri veya tamamlanmasını istediği konular hakkında yapılır. Bu esnada Lapis gibi enerjiyi etkileyen doğal taşlardan yardım almak oldukça popülerdir. Hangi ritüelin yapıldığına bağlı olarak Lapis taşının yanında diğer taşlardan veya eşyalardan yardım almak mümkündür. Lapis taşı, kişinin ve ortamın enerjisini temizlediğinden dolayı ritüellerin daha etkili olmasını sağlar.

Lapis taşı tüm ritüellerde etki gösterse de özellikle kişinin sakinleşmesine yardımcı olan ritüellerde kullanılmalıdır. Zihin temizliği, geçmişin affedilmesi, enerji temizlenmesi alanlarda maksimum etki yaratır. Ayrıca uyku problemlerinde de kullanılabilecek doğal taşlardan biri olduğu için bilinçaltıyla ilgili ritüeller yapılabilir.

Lapis Hangi Çakraya Uyumlu?

Bireyin bazı özelliklerinin gelişmesi çakraların çalışma durumuyla ilgilidir. Ayrıca fiziksel sorunların bir kısmı çakraların yeterince çalışamamasından kaynaklanabilir. Lapis, uyumlu olduğu boğaz ve taç çakralarının daha iyi çalışmasını sağlayarak bu alanlarda meydana gelen sorunları iyileştirir. Genel olarak tüm çakraları temizlediğinden dolayı genel bir etkisi de mevcuttur.

Boğaz çakrasının iyi çalışmaması daha çok iletişimle ilgili problemlere sebep olur. Bireyde özgüven eksikliği, kendini ifade edememe, ikili ilişkilerde anlaşmazlık yaşama gibi sorunlar oluşturur. Lapis taşıyla birlikte enerji akışı sağlanacağı için bu sorunlar sonlanır. Ayrıca boğaz hastalıklarında, ses telleri ve boyun bölgesindeki rahatsızlıklarda tedavi aracı olarak kullanılabilir.

Taç çakrası baş bölgesinde bulunan bir çakra olduğu için öncelikli olarak o bölgedeki rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Yeterli çalışmadığı durumlarda kafatası, beş duyu organı, beyinle ilgili hastalıklar oluşabilir. Lapis taşı sayesinde enerji akışı oluşacağı için iyileşme süreçlerinde hızlanma görülür. Ayrıca mental olarak kişinin daha iyi hissetmesi mümkündür.

Lapis Taşının Uyumlu Burçları

Çakralarda olduğu gibi Lapis taşının uyum sağladığı burçlar bulunur. Özellikle ateş grubunda yer alan yay burcuna doğrudan etki eder. Bu nedenle, bir yay burcu sahibi doğal taş kullanacaksa önceliklerinden biri Lapis olmalıdır. Yay burcunun kötü yönlerini baskılayacağından dolayı kişinin burcu sayesinde olumsuz durumlarda kalmasına engel olur.

Bazı yay burçlarının güvenilmez, kontrolsüz ve aşırı rahat davranışlar sergilemesi toplum içinde sorunlara yol açabilir. Lapis taşı, kullanılmaya başlandığı ilk andan itibaren bu olumsuz düşüncelerin kaybolmasını sağlar. Kişinin aslında güvenilir, kontrollü ve sorumluluk sahibi olduğunu gösterir. Önyargıları kıracağından ötürü sosyal ilişkileri güçlendirme özelliği bulunur.

Lapis taşının yay burçları üzerindeki etkilerinden biri, kararsızlıkları sonlandırması ve bireyin daha net davranmasını sağlamaktadır. Özellikle duygular ve mantığı arasında kalan kimseler için yeni çıkış yollarının bulunmasını kolaylaştırır. Beklenmeyen olaylar karşısında dirayeti korumaya ve kriz yönetimi sağlamaya yardımcı olur.

Lapis Taşı Faydaları ve Zararları

  • Psikolojiye sağladığı faydalarla öne çıkan Lapis taşının güçlü bir sakinleştirici etkisi vardır. Doğal bir antidepresan olarak kullanılması mümkündür. Korkuları yenmeyi, kaygılarla baş etmeyi kolaylaştırarak kişinin her daim güçlü kalmasını sağlar. Geçmişte yaşanan veya şu an yaşanmakta olan olayların kalıcı etkilerini hafifletir.
  • Çocukların ve bebeklerin gece uykularını düzenlemek Lapis taşının görevidir. Özellikle kabuslardan koruyan etkisi sayesinde gece boyu deliksiz uyumalarını kolaylaştırır. Böylelikle gün içinde huzursuzluk yaşanmasını ve kronik ağlamaları engeller. Bakıcılarının iş gücünde de önemli ölçüde azalmalar görülür. Ayrıca çok durgun çocukların daha enerjik olmasını sağlayarak içe kapanık olma gibi durumları sonlandırır.
  • Lapis taşı zihin açıklığı veren bir doğal taştır. Özellikle çalışanlar ve öğrenciler tarafından kullanıldığında kısa süreli çalışmalardan yüksek verim almaları mümkündür. Ezberlemeyi kolaylaştıran, konuların mantığını anlamaya yardımcı olan etkileri mevcuttur. Böylelikle tüm bilgilerin kalıcı hafızada yer almasını sağlar ve unutkanlıkların önüne geçer.
  • İletişim üzerinde etkileri bulunan Lapis taşı, özellikle ikili ilişkilerin sağlıklı şekilde devam edebilmesine yardımcı olur. Bireyin kendini anlatabilme ve karşısındaki kişiyi anlayabilme becerilerini geliştirir. Yanlış anlaşılmalar nedeniyle yaşanacak tartışmaların önüne geçer. Ayrıca kıskançlık ve öfke sebebiyle oluşabilecek pek çok kavgayı önleyerek ilişkilerin daha uzun soluklu olmasını sağlar.
  • Lapis taşının kan dolaşımını düzenleme etkisi bulunur. Bu sayede kanın daha temiz akmasını sağlar ve damar tıkanıklığı oluşmasını engeller. Nabzı düzenleyerek taşikardi yaşanmamasını sağlar. Tansiyonu sabit tutacağından dolayı kişinin halsiz hissetmesine engel olur. Ayrıca hormonal sistemlerin çalışmasını düzenleyerek vücutta oluşabilecek pek çok hastalığın önüne geçmiş olur.
  • İç organları temizleyen Lapis, vücuttaki zararlı maddelerden daha hızlı arındırır. Bu özelliği sayesinde sigara ve alkol gibi bağımlılıklardan kurtulmaya yardımcı olur. Solunum yolu hastalıkları ve karaciğer rahatsızlıklarının önüne geçmiş olur. Ayrıca bu alanda tedavisi devam eden hastalıkların tedavisini hızlandırma etkisi bulunur. Doktor tavsiyesi alınarak kullanıldığında psikolojik ve fizyolojik olarak pek çok faydasını görmek mümkündür.

Lapis Taşı Evde Nereye Konur?

Mavinin farklı renkleriyle dikkat çekici bir görünümü olan Lapis taşı evlerde kullanmaya elverişlidir. Özellikle doğal taş kütle halinde alınan taşlar her ortama rahatlıkla yerleştirilebilir. Doğal görünümü sayesinde dekorasyon ürünü olarak kullanılırken evin enerjisini temizler. Hem kahve tonlarıyla dizayn edilen hem de siyah beyaz şıklığıyla düzenlenmiş evlerde yer almaya uygundur.

Lapis taşının yerleştirileceği alan kırılma tehlikesine karşı yüksek olmalıdır. Özellikle küçük çocukların bulunduğu evde yumuşak bir taş olduğundan dolayı ulaşılması zor yerler tercih edilmelidir. Kapalı alanlara konulmamak şartıyla tüm odalarda bulundurulabilir. Bu nedenle taştan beklenilen etkilere göre oda seçimi yapılabilir.

Uyku düzeni, kişisel olarak dinlenme ve rahatlama hissi için yatak odalarında bulundurulabilir. Aile içi huzurun korunması ve kavgaların sonlanması adına oturma odası ve salonlara yerleştirilmesi mümkündür. Bolluk ve bereket getiren Lapis taşı, kapaksız mutfak raflarına konulabilir. Kişiye en uygun gelen odaya yerleştirildikten sonra tüm evde etki gösterecektir.

Lapis Taşı Nerede Satılır?

Lapis, doğada yaygın şekilde bulunan bir kaya çeşididir. Bu nedenle pek çok yerde satışı mevcuttur. Ürünün ne şekilde alınacağına bağlı olarak eskicilerde, aksesuar mağazalarında, hediyelik eşya dükkanlarında bulunabilmektedir. Ayrıca dekoratif ürün satılan mağazalarda da Lapis taşıyla süslenmiş bazı ürünler satılmaktadır.

Doğal taş satıcıları internet üzerinden Lapis taşını satmaktadır. Kişinin zevkine göre çeşitli dizaynlara sahip olan Lapis taşlarına Türkiye’nin her yerinden ulaşmak mümkündür. Ayrıca daha çok ürün çeşidi bulunduğundan dolayı doğal taşlar için online alışveriş seçenekleri daha yaygın olarak tercih edilir.

Lapis Taşı Fiyatı Ne Kadar?

Nadir bir taş olmadığından dolayı Lapis taşının fiyatları yaygın taşlarla aynı düzeydedir. Olumlu etkileri fazla olduğundu için manevi değeri maddi değerinden daha yüksektir. Her bütçeye uygun şekilde bulunabilen modelleri sayesinde dileyen herkesin elde edebileceği bir taştır. Satıldığı mağazaya ve taşın boyutuna göre fiyatlarında değişiklikler gözlemlenebilir.

Lapis Taşı Bakımı Ve Temizliği

Gece taşı olarak bilinen Lapis taşının belirli aralıklarda bakıma ve temizliğe ihtiyacı vardır. Temizlik, yalnızca dış yüzeyiyle alakalı bir durumdur. Bu sebeple nemli bir bez yardımıyla kirlerinden arındırılması mümkündür. Tahriş olmaması adına kimyasal maddelerle etkileşim içinde bulundurulmamalı, yalnızca su yardımıyla temizlenmelidir.

Lapis taşının bakımında toprak veya akan bir su kaynağından yardım alınabilir. Yumuşak bir taş olduğu için toprağa gömülmemeli, yalnızca üzerinde bekletilmelidir. Bu esnada güneş veya ay ışığı alması bünyesindeki negatif enerjilerden daha kolay arınmasını sağlar. Ayrıca akan su kaynağının altında bekletildiğinde akışkan su sayesinde negatif enerjileri kendisinden uzaklaştırmış olur.

Kişiye özel olan Lapis taşı, diğer insanların enerjisinden etkilenir. Bu nedenle bir başkasının uzun süre dokunduğu veya kullandığı taşlar için bakım yapılmalıdır. Enerjisi temizlenmeyen taşlar kişinin sıkıntılı hissetmesine, uyku düzeninin bozulmasına, agresif bir yapıya bürünmesine neden olabilir. Bakımı yapıldıktan sonraysa eski olumlu etkilerini göstermeye devam eder.

Lapis Taşı Hakkında İlginç Bilgiler

Lapis taşının özellikle koyu mavi renkleri oldukça dikkat çekicidir. Geçmiş dönemlerde yönetici sınıfında bulunan bireyler tarafından mücevher olarak kullanılırdı. Bu nedenle Antik Mısır döneminden kalan tarihi eserlerde ve firavunların mezarlarında bulunmuştur. Ayrıca antik dönemlerden günümüze ulaşan ve Lapis taşından yapılan aksesuarlar da mevcuttur.

Antik Roma döneminde yoğun olarak kullanılan doğal taşlardan biri Lapis taşıdır. Parlak ve koyu renklerinden dolayı tılsımlı bir taş olduğu düşünülürdü. Medyumlar ve büyücüler tarafından tercih edilen bu taşın ruhu kötülüklerden koruduğuna ve arındırdığına inanılırdı. Bu sebeple psişik güçleri bulunan kimseler yanlarında sürekli Lapis taşı bulundurarak kendilerini korumaya alırdı.

Lacivert renkleriyle ve doğal görünümüyle gökyüzünü andıran Lapis taşı cildi besleyerek kişinin daha genç görünmesini sağlar. Sizler de Lapis Doğal Taş Masaj Aleti alarak stresten dolayı cildinizde bulunan negatif enerjilerden arındırabilirsiniz.

 

Doğal taşlar hakında daha fazla bilgi için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Doğal Taş Satın almak Tıklayınız.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar