Doğal Taşlar

Lal / Garnet (Güç Taşı)

17 Ekim 2021

 Lal Taşı Ne Demek?

Resmiyette Garnet ismiyle anılan Lal taşının ad kökeni Latinceden gelir. Özellikle kırmızı renklerinin narlara benzemesinden dolayı bu adı almıştır. Granatum kelimesi zamanla değişerek enerji veren ve yenileyen anlamlarını kazanmıştır. Güçlü bir enerji taşı olduğundan dolayı Lal taşı için dengeleyici, koruyucu veya güç taşı isimleri de kullanılır.

Lal Taşı Ne Anlama Gelir?

Lal, geçmiş zamanlardan beri kullanılan doğal taşlardan biridir. Doğanın ve insanın enerjisini dengeleme rolü üstlenen bir taştır. Koruyucu ve şifa verici etkilerinden dolayı uzun süreli kullanımlarında pek çok alanda fayda gösterir. Ruhu, bedeni, maneviyatı koruyarak hayatta izlenecek olan yolun enerjilerini temizleme etkisi bulunur.

Lal Taşı Oluşumu

Kayaçların yanında oluşan Lal taşı, milyonlarca yıl önce yaşanmış olan magma hareketleri sayesinde var olur. Geçirdiği pek çok tepkime sayesinde günümüzdeki halini alan yaygın taşlardan biridir. Minerallerin yeni özellikler kazandırdığı bu taş faklı renklerde oluşabilmektedir. Ayrıca yeraltında bulunduğundan dolayı yüksek manyetik etkilere maruz kalır.

Lal taşı iki farklı şekilde oluşabilir. Aslında pek çok renge sahip olsa da bazı taşlar eril bazı taşlar dişil enerjiden oluşur. Daha önce Lal taşı görmeyen kimseler bile dişil ve erkek taşları birbirinden ayırabilir. Koyu renkler erkekleri, açık renklerse dişileri temsil eder. Tüm etkileri, özellikleri ve faydaları aynı olmasına rağmen her bireyin kendi cinsiyetine uygun taşlar tercih etmesi önerilir.

 

Lal Taşı Nerede Çıkar?

Yaygın doğal taşlardan biri olan Lal taşına dünyanın farklı bölgelerinden ulaşmak mümkündür. Çıkarılan taşların kaliteleri aynı olmadığı için hangi ülkeden ithal edildiği oldukça önemlidir. Başta Hindistan, ABD, Sri Lanka ve Brezilya gelmek üzere farklı ülkelerden çıkarılarak satışa sunulabilen bir doğal taştır.

Türkiye’de şimdiye kadar araştırılan kaynaklarda Lal taşı bulunmamaktadır. Bu nedenle satılan tüm Lal taşları diğer ülkelerden ithal edilmiştir. Doğal kütle veya işlenmiş şekilde alınabilen Lal taşı tamamen orijinal şekilde satışa sunulur. Ancak piyasada yer alan imitasyon taşlara karşı dikkatli olunması gerekir.

Lal Taşı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle ilk kez Lal taşı alacakların alışveriş esnasında bazı konulara dikkat etmesi gerekir. Bunlardan ilki, Lal taşının sahte olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer sahte bir taşın satışı yapılıyorsa dolandırıcılık suçundan dolayı ilgili mağazanın şikayet edilmesi mümkündür. Doğal olduğundan emin olunan bir taş alınırsa, taşın herhangi bir defosu olup olmadığına bakılmalıdır.

Lal taşının en pahalı rengi kan kırmızı olan modelleridir. Bu nedenle her Lal taşının fiyatı birbirinden farklı olabilmektedir. Alışveriş esnasında kişiye en uygun gelen renk ve modelden alınması gerekir. Eğer beğenilmeyen bir taş kullanılmaya başlanırsa yeterli faydanın görülmesi mümkün değildir. Doğal taşların özelliği kişiyi rahatlatmak olduğu için bakınca veya dokununca huzurlu hissettiren modeller tercih edilmelidir.

Şifa olması niyetiyle kullanılacak olan Lal taşlarının etkileri ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Kişinin şifaya ihtiyaç duyduğu alanlarda bir etkisi yoksa diğer taşlara yönelmek gerekir. Ayrıca nasıl kullanılması gerektiği, bakım zamanları ve süreleri hakkında bilgi edinmeden alışveriş tamamlanmamalıdır.

Lal Taşı Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Gerçek ve sahte Lal taşları genellikle görünüşlerinden anlaşılabilir. Işıkta nasıl parladıkları, taşın ne kadar ağır olduğu veya oda koşullarında soğuk olmasıyla sahte ve gerçek ayrımı yapılabilir. Daha önce Lal taşı kullanan kimseler alışveriş esnasında kendi taşlarını götürerek karşılaştırma yapabilir. İlk kez alınacaksa çeşitli testlere tabi tutarak taşları ayırt etmek mümkündür.

Lal taşının gerçek olduğunu anlamanın en iyi yolu güvenilir ve sertifikalı mağazalardan alışveriş yapmaktır. Sertifikası bulunan tüm ürünler gerçek olduğu için güvenle satın alma işlemi gerçekleştirilebilir. Eğer sertifikayı görmek mümkün değilse taşın bir bölümü kırılarak iç ve dış renkleri karşılaştırılmalıdır. Gözle görülür bir fark bulunmuyorsa Lal taşının gerçek olduğuna karar verilir.

Isıya karşı dayanıklı olan Lal taşları ateşe tutulduğunda herhangi bir tepkime geçirmez. Bu nedenle taşın bir bölümünü yakarak gerçek veya sahte olduğunu anlamak mümkündür. Sahte taşların dış yüzeyindeki boyada erime ve toz haline gelerek soyulma gözlemlenir. Ayrıca uzun süre Güneş ışığına maruz kalan taşlarda sararma veya solma gözlemlenmediğinden dolayı taşın gerçek olduğu anlaşılabilir.

Lal Taşı Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

Mineral grubu silikatlar olan Lal taşı oldukça dayanıklıdır. Mohs sertlik cetveline göre 7 – 7,5 arasında değer alır. İşlenmesi zor bir taş olmasına rağmen kırılması ve hasar alması kolay değildir. Bu nedenle taşın hiç zarar görmeden uzun yıllar boyunca kullanılması mümkündür. Keskin maddeler yüzünden kılcal çizikler meydana gelebilse de aşırı kuvvet uygulanmadığı sürece kırılması söz konusu değildir.

Popüler taşlardan biri olan Lal, insanın ruhunu güçlendirdiğinden dolayı güç taşı olarak adlandırılır. Kendini yetersiz hisseden kimlerin özgüvenini arttırarak hayata daha emin adımlarla devam edebilmesini sağlar. Yeni başlangıçlar için cesaret verdiğinden dolayı bir dönüşüm taşı olduğu kabul edilir. Hassas kimselerin daha az kırılmasına yardımcı olacağı için insanı mutlu eden bir etkisi vardır.

Lal taşının fizyolojik olarak etkileri de mevcuttur. Bunlardan ilki bağışıklık sisteminin her zaman güçlü kalmasını sağlamaktır. Organların ve sistemlerin düzenli çalışmasına yardımcı olduğu için sağlık problemlerinde ciddi azalmalar gözlemlenir. Bulaşıcı hastalıklardan koruması sayesinde özellikle kış ayları daha sağlıklı şekilde atlatılır.

Lal Taşı Kullanımı ve Kullanım Alanları

Şifa veren bir taş olduğu için Lal taşının hem psikolojik hem de fizyolojik olarak pek çok etkisi vardır. Bu nedenle halk arasında sağlık sorunlarında ve psikolojik hastalıklarda kullanılmaktadır. Alternatif tıbbın yanında, doktorların tavsiyesiyle tedaviyi desteklemesi için de kullanılabilir. Ancak tek başına bir tedavi taşı olarak kullanmadan önce mutlaka doktorların görüşünü almak gerekir.

Lal, enerji dönüşümü yapma yeteneğine sahip olan taşlardan biridir. Bu nedenle kişinin her daim huzurlu ve rahat hissetmesine yardımcı olur. Meditasyon, yoga, masaj, ritüel gibi kişiyi stresten arındıran zamanlarda kullanılması mümkündür. Bedenin ve ruhun gerginliğini uzaklaştırarak zor zamanların daha kolay atlatılmasını sağlar.

Genellikle aksesuar olarak tercih edilen Lal taşı, doğal kütleler halinde satılabilmektedir. Sandık, kutu gibi çeşitli eşyaların süslemesinde kullanılabilir. Bu nedenle hediyelik eşya olarak alınması ve diğer insanlara Lal taşıyla tanışmaları için hediye edilmesi mümkündür. Erkekler için bileklik ve tespihler, kadınlar için farklı aksesuarlarla birlikte çeşitli dekorasyon ürünleri alınabilir.

 

Lal Taşı Ritüeli

Oldukça güçlü etkileri bulunan Lal taşı, ritüellerde en çok aranan taşlardan biridir. Eğer kişinin kendisiyle barışmasıyla alakalı bir ritüel yapılıyorsa ilk başvurulan taşlar arasında yer alır. Bireyin daha güçlü bir ruha sahip olması için enerji dönüştüren Lal taşı, geçmiş travmaların atlatılmasına da yardımcı olur.

Kişinin kendisiyle barışması veya kendini olduğu gibi kabul etmesi zaman zaman zor olabilir. Başarısız olayların ya da sonuçsuz beklentilerin karşısında bu durum daha zor bir hal alır. Ancak Lal taşıyla yapılacak bir ritüel sayesinde kişinin kendisine sevgiyle yaklaşması mümkün olur. Hatalarını affeden, güçlenen ve yeniden yaşamaya başlayan kişiler haline dönüştürür.

Diğer insanlarla olan ilişkiler için de Lal taşının etkisi vardır. Bireye kendisini sevmeyi öğrettiğinden dolayı tüm insanlara karşı bakış açısını değiştirir. Bu sayede artık kendisini kullandırmayan ve gerçek sevgiyle aşkın ne olduğunu anlayan kişiler eski ilişkilerini yeniden değerlendirir. Böylelikle gerçek aşkı ve dostluğu bulmak eskisinden daha kolay olur.

Lal Taşı Hangi Çakraya Uyumlu?

Çakralar, vücutta fiziksel ve ruhsal pek çok olayı kontrol eden enerji merkezleridir. Eğer çakraların çalışmasıyla ilgili bir sorun yaşanıyorsa hiç beklenmedik anlarda bazı hastalıkların yaşanması mümkündür. Lal taşı, bütün çakraların daha iyi çalışmasını sağlayarak bu problemleri ortadan kaldırır. Özellikle kalp çakrasına uyum sağladığı için kalp bölgesiyle ilgili rahatsızlıkları önler.

Kalp çakrası kalbin üzerinde bulunan ve kişinin çalıştırması gereken en önemli çakralardan biridir. Maddiyat ve maneviyat arasında bir denge kurduğundan dolayı yapılan tercihleri doğrudan etkiler. Ayrıca duyguları kontrol ederek mantığın önüne geçmesini engeller. Kişinin sonradan pişman olacağı işleri yapmasını engelleyerek vicdan azabı yaşamasını önler.

Lal Taşının Uyumlu Burçları

Astrolojide burçların sahip olduğu bazı özelliklerle Lal taşının özellikleri eşleşmektedir. Bu nedenle Lal taşının özelliklerinin eşleştiği burçlarla uyumlu olduğu kabul edilir. Kova, aslan, başak ve oğlak burcu sahipleri, kendi özelliklerini güçlendirdiği için doğal taş seçimlerinde Lal taşına öncelik vermelidir. Böylelikle yaşamlarının daha kolay şekilde ilerlediğini gözlemleyebilirler.

Lal taşının uyumlu burçlarına pek çok artısı bulunur. Bunların başında, kişilerin burçları sebebiyle sahip olabilecekleri olumsuz özelliklerini törpülemesi gelir. Baskın olan kötü özellikler bireyin sosyal, akademik, iş ve aile yaşamını zorlaştırabilir. Lal taşı sayesinde burçların olumlu yönleri gelişeceği için kötü özellikler geri planda kalır. Her burç sahibi daha huzurlu olacağı bir yaşama hazırlanır.

Her burç için Lal taşını kullanabilmek mümkündür çünkü Lal taşının insanlara ait kriterleri değerlendirme şansı yoktur. Bütün burçlarda verebileceği maksimum faydayı vermeye çalışır. Ancak uyumlu burçlarda kullanıldığında burç sahipleri için artı özellikleri bulunur. Bu durumda uyumlu burçlar ve taşlar birlikte kullanıldığında diğer doğal taşlara göre daha iyi verim alınabilmektedir.

Lal Taşı Faydaları ve Zararları

Doğal taşlar ne kadar eskiden beri kullanılıyorsa hakkında edinilen bilgiler o kadar fazla olur. Antik dönemlerden beri kullanımda olan Lal taşı hakkında da ciddi bir bilgi birikimi vardır. Bu bilgilere göre kullanıldığı durumlarda stresten arındırdığı ve şifa verdiği için herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Yanlış ve bilinçsiz kullanımlarda fayda gösteremese bile herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Merhamet taşı adıyla anılabilen Lal, kişinin duygularını geliştirerek daha iyi bir birey haline gelmesini sağlar. Merhamet kavramını yaşatarak öğrettiğinden dolayı insanların kendisini ve çevresindekileri affedebilmesini sağlar. Böylelikle sevgiyi daha değerli ve anlamlı kılar. Toplumsal ilişkileri canlı tutarak yaşanabilecek olumsuz durumları engeller.

Düzenli olarak Lal taşını kullanmak kişinin her alanda güçlenebilmesini sağlar. Bu nedenle haksızlıklar karşısında direnmeye, acımasızlıklara boyun eğmemeye yardımcı olur. Kişinin hem kendisi hem de diğer zayıflar için savaşabileceği kadar güçlendirir. Ayrıca iradeyi güçlendirdiğinden dolayı istenmeyen davranışları ve çeşitli madde bağımlılıklarını bırakmaya yardım eder.

Lal taşının fizyolojik etkileri arasında hormonları, iç organları ve sistemlerin çalışmasını düzenlemek bulunur. Cinsel sorunların önüne geçerek partnerlerin uyum yakalamasına yardım eder. Kalp bölgesinde yaşanan ağrı ve krampları engeller. Ayrıca stresten kaynaklanan hastalıkların yeniden nüksetmesini imkansız kılar. Bel ağrıları üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.

Lal Taşı Evde Nereye Konur?

Alınan Lal taşlarının büyük bir bölümü evlerde kullanılır. Bu bakımdan, taşların evdeki hangi odalara yerleştirileceği oldukça önemli bir konudur. Yanlış tercihler sebebiyle taşın enerji akışına etki edememesi ve fayda gösterememesi gibi sorunlar meydana gelebilir. Doğal taşların tamamına önyargıyla yaklaşılabileceği için evde konulacağı yer konusunda hata yapılmaması gerekir.

Kalp çakrasına uyum sağlayan Lal, mümkün mertebe kalp hizasında bulunan yerlere yerleştirilmelidir. Eğer evde çocuk bulunuyorsa hem çocuğun hem de taşın zarar görmemesi için daha yükseklere konulabilir. Kütüphane rafları, kapağı bulunmayan dolaplar, yüksek masa üstlerine yerleştirilerek dekor ürünü haline getirilebilir.

Kullanılmayan Lal taşlarının çizilmemesi ve zarar görmemesi için yumuşak bir beze sarılması gerekir. Eğer beze sarılamıyorsa uygun boyuttaki bir kutuyla beraber saklanmalıdır. Muhafaza edildiği süre boyunca evdeki enerji akışını destekleyemeyeceği için yalnızca kullanılmadığı durumlarda kaldırılmalıdır. Aksesuarlar ve süs eşyalarının tamamında bu uygulamalar yapılabilir.

Lal Taşı Nerede Satılır?

Lal, popüler ve yaygın olduğu için çabuk bulunabilen doğal taşlar arasındadır. Bu nedenle doğal taş satılan her mağazadan Lal taşı temin edilebilir. Özellikle internet alışverişleri Lal taşıyla ilgili pek çok çeşit ve model bulundurduğu için yaygındır. Uzun uzun mağaza gezmek ve model beğenmek yerine güvenilir internet sitelerinden alışveriş yapmak daha kolaydır. Ayrıca Türkiye’nin her bölgesine kargoyla gönderim yapılabilmektedir.

Lal Taşı Fiyatı Ne Kadar?

Yarı değerli ve yaygın bir taş olduğundan dolayı Lal taşının fiyatları yüksek değildir. Her bütçeden insanın sahip olabileceği ortalama fiyatları vardır. En pahalı modeli olan kırmızı rengiyse diğer Lal taşlarına göre biraz daha yüksek fiyata sahiptir. Ayrıca taşın boyutu, nereden sipariş edildiği, ne olarak kullanıldığı gibi kriterler de Lal taşının fiyatını doğrudan etkilemektedir.

Lal Taşı Bakımı Ve Temizliği

Yaklaşık olarak iki haftada bir bakım yapılması gereken Lal taşının bakımları oldukça kolaydır. Kullanımına bağlı olarak haftada bir veya ayda bir bakım yapılması gerekir. Yeterli özen gösterilmediği durumlarda taşın eski faydaları görülemeyecektir. Bu nedenle bakım zamanlarının aksatılmaması, en kısa sürede yapılması gerekenlerin uygulanması gerekir.

Bir doğal taşın bakımı için taşın kendisi kadar doğal olan maddelere ihtiyaç duyulur. Toprak, su veya doğal ışık kaynakları ana malzemeler olarak kullanılabilir. Lal taşının negatif enerjilerinden arınabilmesi ve bu sayede bakımının yapılabilmesi için toprağa gömülmesi gerekir. Eğer toprağa gömülemiyorsa üstünde bekletilmeli veya akan bir su kaynağının içine bırakılmalıdır.

Toprak ve suyun kullanılamadığı durumlarda da Lal taşının bakımları yapılabilmektedir. Bunun için diğer doğal taşlardan yardım alınabilir. Lal taşının en çok uyum sağladığı doğal taş Kristal Kuvars olduğu için bir gece yan yana bırakılmaları tüm negatif enerjilerden arınmasını sağlar. Ametist gibi diğer kuvars taşlarından da yardım alınabilmektedir. Ayrıca adaçayı tütsüsünü taşın üzerinde gezdirmek enerjilerinin temizlenmesini sağlar.

Lal Taşı Hakkında İlginç Bilgiler

Kırmızı renginden dolayı dikkat çeken Lal taşı Antik Roma, Antik Mısır ve Sümer döneminde mücevher olarak kullanılırdı. Bazı kabilelerde üyeler Lal taşını kutsal bir taş olarak kabul edildiği için büyü yapmak veya büyülerden korunmak için yanlarında tutardı. Dayanıklılığından dolayı silahlarda ve çeşitli savaş aletlerinde kullanılmışlığı da vardır. Ayrıca İbrani Kabilelerini temsil eden doğal taşlar arasında bulunur.

Herkes zaman zaman kendisini zayıf, baskı altında, yetersiz ve bunalmış hissedebilir. Sizler, sürekli yanınızda bulundurabileceğiniz Lal Taşı Garnet Taşı Doğal Kütle sayesinde kendinizi kısa sürede iyileştirerek tüm sorunlarınızla savaşacak gücü kazanabilirsiniz.

 

Doğal taş çeşitleri hakında daha çok bilgi almak için blogumuza ziyaret edebilirsiniz. Doğal taş satın almak için tıklayınız.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar