Doğal Taşlar

Lal (Garnet) Doğal Taşın ÖZelikleri ve Yararları Nelerdir?

19 Ekim 2020

Lal taşı, ağırlı olarak kırmızı renkli bir kristal olarak güzel, yarı değerli bir taştır. Kırmızı renginin yanı sıra, farklı anlam, güç ve iyileştirici özelliklerle ilişkilendirilen birçok farklı renkte de olabilir. Bu değerli taş, yaratıcılık ve aşka olan zengin bağlantıları ile uzun zamandan beri bilinmektedir.

Nuh’un Gemisi’ndeki tek ışık olduğu söylendiği ve büyük bir mücadelenin sonunda bekleyen bir zeytin dalı olduğuna dair her bir umudu taşıyan bir taş olarak anıldı. Peki, lal taşının anlamı, özellikleri ve faydaları nelerdir? Hangi burçlarla ilişkilendirilmektedir? Lal taşı hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda derledik…

Lal Taşı Anlamı ve Tarihi

Nar tohumlarına benzerliği ile “garnet” olarak da adlandırılmaktadır. Nar sözcüğü, Latince “granatum” kelime grubundan gelmektedir. Kırmızı lal taşının anlamının kökeni, yenilenme ve enerji verme ile ilgilidir. Anlamı aynı zamanda; dengeleme, koruma ve güçlendirmeyi de içerir.

Bu değerli taş, Firavun mezarlarına yerleştirildiği için Antik Mısır döneminden beri değerlidir. Ayrıca, Eski Roma ve hatta Sümerlilerde de değerli bir taştı. Afrika kabileleri, Kızılderililer ve Mayalar da onu kutsal bir taş olarak görüyor ve büyülü bir gücü olduğuna inanıyorlardı. Tarih boyunca; silah yapımında kullanıldı, savaşa giden askerler tarafından muska olarak kullanıldı ve tılsım olarak kullanıldı.

Lal taşı ayrıca, 12 İbrani Kabilesi’nden birini temsil eden Aarons göğüs plakasında da bulunan değerli taşlardan biridir.

Onu Özel Yapan Nedir?

Lal taşı, kişinin canlılığını ve sağlığını iyileştirmekten olumsuz enerjilerden korumaya kadar geniş bir enerji yelpazesinde benzersiz özelliklere sahiptir. Enerji yükseltici bir taş olduğu için, iyi şans getirmesi için kullanılabilir. Lal ayrıca; canlılık, yüksek enerji ve koruma getirir ve kişinin kendine güvenini arttırmasına ve yaşam amacını netleştirmeye yardımcı olur.

Yaygın olarak bulunabilen, dolayısıyla uygun fiyatlı olan lal taş, düşük enerji seviyelerine sahip biri için ideal bir seçim olabilir. Bu değerli taşın kalitesinden yararlanmak için; yanınızda taşıyabilir ya da lal taşı kolye, bileklik ve yüzük gibi takılar satın alabilirsiniz.Lal taşı bileklik veya kolye, kişinin enerji seviyelerini yeniden canlandırmasına da yardımcı olabilir.

Lal Taşı Nerelerde Bulunur?

Özel türüne bağlı olarak, lal taşı dünyanın birçok yerinde bulunmaktadır. Günümüzde, piyasadaki lal taşlarının çoğu Hindistan, Brezilya, Sri Lanka ve Amerika’dadır.

Lal Taşı Özellikleri

 • Mineral Grubu: Silikat mineral
 • Renk: Kırmızı, turuncu, pembe, yeşil, sarı, altın rengi, kahverengi ve mor
 • Sertlik: Mohs değerine göre 7 – 7.5
 • Manevi Özellikleri: Özgüven, denge, psişik koruma, ruhsal şifa ve topraklanma
 • Duygusal Özellikleri: Akıl sağlığını koruma, umutsuzluk, cesaret, keder, denge, korkuları giderme
 • Zihinsel Özellikleri: Gerçekleri görme ve sezgileri güçlendirme
 • Fiziksel Özellikleri: Detoks, yenileme, canlandırma, libido arttırma, metabolizma hızlandır, romatizmak ağrılar, kan ve kalp sağlığı
 • Nadirlik: Yaygın

Lal taşının en yaygın rengi kırmızıdır. Ancak, bileşimine bağlı olarak rengi değişkenlik gösterebilir.

Lal Taşının Faydaları

Şifa aleminde lal taşı, “sağlık taşı” olarak bilinir. Bedeni ve zihni güçlendirmek ve iyileştirmek için negatif enerjileri ortadan kaldırır. Bu değerli taş fiziksel, duygusal, zihinsel ve metafizik boyutunda pek çok yarar sağlayabilir:

 • Fiziksel Sağlık Yararları

Lal taşının fiziksel iyileştirici özellikleri düşünüldüğünde, detoks etkisi ve arındırıcı özellikleri başta gelir. Bu taş, canlandırmayı desteklediği gibi, yenilemeye yardımcı olur.

 • Metabolizmayı ve libidoyu arttırabilir.
 • Kanın yanı sıra, kalp ve akciğerlerde detoks etkisi yaratabilir.
 • Kullanıldığında, kalp ritmi sorunlarını hafifletebilir.
 • Ayrıca, romatizmal ağrıları azaltabileceğine dair de raporlar vardır.
 • Kırmızı lal taşının, kan dolaşımını iyileştirdiğine ve kanla ilişkili fiziksel sağlık sorunlarla mücade edebileceğine inanılmaktadır.

Fiziksel sağlık yararlarından faydalanmak için; bir lal taşı kolye takılabilir. Böylece, faydalarından yararlanmak için kalbin hemen üzerinde kalır.

 • Duygusal Sağlık Yararları

Duygusal iyileştirici özellikleri, sakin bir canlılık ve koruma hissi verir. Akıl hastalığı ile ilişkili olabileceğine dair raporlar vardır.

 • Özellikle, kriz anlarında faydalı olabilir.
 • Anlamına uygun olarak, bu gibi durumlarla olumlu bir şekilde yüzleşmek için ihtiyaç duyulan cesareti verir.
 • Negatif enerjileri pozitif enerjiye dönüştürür.
 • Umutsuz bir durumu daha kolay yönetilebilir bir sorun olarak görmeyi sağlayabilir.
 • Algıda yarattığı değişim, bir grup içindeki yardımı teşvik eder.
 • Hayatta kalma içgüdülerini güçlendirir, cesaret ve umut sağlar.
 • Bir kayıp yaşadıktan sonra yas tutan insanlar için faydalıdır.
 • Duygusal acı ve üzüntüyü yatıştırır.

Eşini kaybettikten sonra çok uzun süredir yas tutan kişiler için harika bir taştır. Lal taşı kolye, bileklik takıldığında ya da cebinizde taşıdığınızda, hayatta ilerlemek için ihtiyaç duyduğunuz güven duygusunu arttırabilir. Kötü rüya görme riskini azaltmak için yastığınızın altında tutabilirsiniz. Yukarıdaki faydalarından yararlanmak için ise lal taşı bileklik takabilirsiniz.

 • Metafiziksel Faydaları

Bu değerli taşın ruhsal iyileştirici özellikleri, eski davranışları değiştirmeye yardımcı olabilir. Anlamına uygun olarak, kişinin kendine olan güvenini arttırmaya, kalbi yeni olasılıklara açmak için yasakların serbest bırakılmasına yardımcı olur. Fiziksel ve duygusal unsurların daha iyi bir dengesi için enerji akışını kontrol etmeye yardımcı olur. Bu değerli taş, ruhsal şifa alanında da psişik bir koruma için faydalıdır. Ekstra topraklama enerjisi sağlarken, güçlendirici enerji ve ruhen güçlü kalma güveni getirir. Dua ve meditasyon sırasında lal taşı teşbih kullanabilir ya da meditasyon yaparken elinizde bir lal taşı tutabilirsiniz.

Lal Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

Lal taşı, Ocak ve Aralık aylarında doğan kişilerin doğum taşıdır. Ocak ayında doğan kişiler, geleneksel bir doğum taşı olarak lal taşını kullanabilir. Bu taş, Aralık ayında doğanlar için de geleneksel doğum taşıdır. Astrolojiye bakıldığında; ise lal taşı; Aslan, Oğlak, Kova ve Başak burçlarına mensup kişilerin burç taşıdır.

Lal Taşı Bileklik, Kolye ve Takı

Lal taşı, gün içerisinde çeşitli şekillerde kullanılabilir. En kolay yolu cebinizde ya da çantanızda taşımaktır. Onu vücudunuza daha yakın tutmak ve fiziksel, zihinsel ve duygusal faydalarından yararlanmak için lal taşı bileklik ve kolye de takabilirsiniz. Bu, çok dayanıklı bir değerli taş olduğu için her tür takı işe yarar. Ancak, bir lal taşı kolye, Kalp Çakrası için özellikle yararlı olacaktır. Lal taşının zenginlik ve bereket üzerine faydalarından yararlanmak için, cüzdanınızda taşıyabilir ya da yine lal taşı bileklik ve kolye takarak enerjisini üzerinizde taşıyabilirsiniz.

Gerçek Lal Taşı Nasıl Anlaşılır?

Gerçek olmayan bir lal taşı, bir laboratuvarda oluşturulur. Sahte olanı; florit, cam veya doğal lal şeklini, rengini ve görünümünü andıran maddelerden yapılır. Bununla birlikte, her ikisinin de farklı stilleri ve optik özellikleri vardır.

 • Bir lal taşı, farklı renklere sahip olabilse de, kırmızı versiyonunun sahte olup olmadığını anlamak o kadar da zor değildir. Lalin kırmızılığı neredeyse yakutu andıran sevimli bir tona sahiptir. Ancak, onun kırmızılığı daha yoğun ve koyudur.
 • Gerçek lal taşı olup olmadığını anlamak için kesimine derinlemesine bakın. En yaygın kesimler; zümrüt ve yuvarlak kesimlerdir. Gerçek lal taşı, muhteşem bir kesimle iyi görünmeyecek kadar kalındır.
 • Gerçek lal taşı, her zaman büyüleyici kalıntılara sahiptir.
 • Kaynar suya batırdığınızda eriyor ya da rengi soluyorsa, yapay olduğunu anlayabilirsiniz.

 

Doğal taşlar hakında daha fazla bilgi edinmek için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Doğal taş satın almak için Tıklayınız.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar