Doğal Taşlar

Labradorit / Labrodorite (Adaptasyon Taşı)

16 Ekim 2021

 Labradorit Taşı Ne Demek?

Labradorit, doğanın enerjisini dengelemek ve tamamlamak için oluşan bir doğal taştır. İlk oluşmaya başladığı andan itibaren negatif enerjileri uzaklaştırarak bulunduğu ortamın enerjisini temizler. Dünya’nın farklı bölgelerinden çıkarılabilen bu taş, genelde aksesuar ve süs eşyalarında kullanılmaktadır.

Labradorit Taşı Ne Anlama Gelir?

Labrodorit taşı ilk kez 1770’de keşfedilen bir doğal taştır. Yanardönerli görünümü sebebiyle oldukça dikkat çekicidir. Kanada’da bir adadan çıkarıldığı için adını adadan almıştır. Sprektrolit taşı olarak da anılabilmektedir. İçinde pek çok mineral bulunan Labradorit taşı tek bir mineralden oluşmadığı için kaya olarak kabul edilir.

Labradorit Taşı Oluşumu

Magmatik kayaçların yanında ikincil mineral olarak oluşan Labradorit taşının oluşması milyonlarca yıl sürmektedir. Kalsiyum, sodyum ve alüminyumla birlikte tepkimeler geçirerek kendine has özellikler kazanır. Özellikle sıcak soğuk tepkimeleri Labradorit taşının kayalaşmasına yardımcı olur. Yüksek sıcaklıklara maruz kaldığından dolayı ateşe ve sıcağa karşı dayanıklı bir taştır.

Labradorit taşı, oluşum geçirdiği seneler boyunca yoğun manyetik etkiler altında kalır. Bu etkiler, taşın enerji bakımından başkalaşım geçirmesini sağlayarak sıradan taşlardan ayrılmasını sağlar. Labradorit taşları, bu dönemdeki değişimleri sayesinde negatif enerjileri uzaklaştırma yeteneğini kazanır. Böylelikle ortamda bulunan pozitif enerji miktarını arttırırken stresi azaltabilirler.

Labradorit Taşı Nerede Çıkar?

Labradorit taşının oluşabildiği farklı renkler mevcuttur. Yaygın olarak yanardönerli siyah tonları bulunduğu için Siyah Ay taşı olarak adlandırılabilirler. Bu taşlar ilk bulundukları ülke olan Kanada başta olmak üzere Finlandiya, Rusya, Amerika ve Norveç’te çıkarılabilir. Ayrıca Madagaskar, Hindistan ve Türkiye’de de Labradorit taşları bulunur.

Türkiye’de ilk kez çıkarılan Labradorit taşı Trakya bölgesindedir. 1970 yılındaki bu keşfinden sonra düzenli olarak çıkarılmaya ve işlenmeye başlamıştır. Bu nedenle Türkiye’de satışa sunulan taşların çoğu yeridir. Ancak zaman zaman ithal taşlara da rastlanmaktadır. Tüm taşlar orijinal olduğundan dolayı çıkarıldığı ülkenin neresi olduğu önemli değildir.

Labradorit Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gerçek bir Labradorit taşının birbirinden güzel etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerden yararlanabilmek için alınan Labradorit taşında bazı konulara dikkat edilmelidir. İlk olarak, satın alınan taşın gerçek ve doğal olması gerekir. İmitasyon üretimli taşların titreşim özelliği bulunmadığından dolayı yalnızca aksesuar olarak kullanılabilir.

Doğal taşlar enerjiyi temizlemek için kullanılmaktadır. Stres seviyesini azaltarak kişiyi rahatlatıcı etkilerde bulunur. Bu sebeple alınan Labradorit taşları kişinin sevdiği ve her istediği zamanda kullanabileceği şekilde tercih edilmelidir. Eğer kullanılması zor modeller alınırsa taşlar yeterli düzeyde etki gösteremezler.

Labradorit taşının etki ve özellikleri satın alma işlemi tamamlanmadan önce öğrenilmelidir. Hangi hastalıklara iyi geldiği, nasıl etki ettiği, faydaları ve zararları hakkında önbilgi sahibi olunmalıdır. Aksi taktirde taşın yanlış kullanımı sebebiyle bazı hayal kırıklıkları yaşanabilir. Ayrıca özellikleri kişiye uygun değilse başka taşlar alınmalıdır.

Labradorit Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Gerçek veya sahte Labradorit taşını ayırt edebilmenin farklı yolları vardır. Bu yolların bir kısmı taşa zarar verebileceği için çok büyük kütlelerde denenmesi gerekir. Bileklik ve kolye gibi çok parçalı ürünlerde de denenebilmektedir. Eğer tek parça Labradorit taşının gerçek olup olmadığı öğrenilecekse taşın zarar görmeyeceği yöntemler uygulanmalıdır.

Çok parçalı Labradorit taşlarında denenebilecek ilk yöntem taşı kırmaktır. Kırılan taşın içiyle dışı aynı renkteyse, dokusunda veya deseninde herhangi bir farklılık yoksa taş gerçektir. Gözle görülebilir ciddi farklılıklar varsa imitasyon bir kaldırım taşıdır. Ayrıca ateşe dayanıklı olup olmadığı kontrol edilerek doğal Labradorit taşlarını sahtelerinden ayırmak mümkündür.

Daha önce Labradorit kullanan kişiler parlaklıklarına ve taşların özgül ağırlıklarına bakarak sahtelerini ayırt edebilir. Taşlar hakkında bilgili olan kimselerse yalnızca bakarak ve dokunarak gerçek taşları anlayabilir. Tüm yöntemlere rağmen ayırt edilemediyse üniversitelerin bu konuyla ilgilenen laboratuvarlarında inceleme yaptırılabilir.

Labradorit Taşı Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

Bir silikat kabul edilen Labradorit taşının sertlik değeri 6 ve 6,5 arasında yer alır. Kristalli bir yapıda bulunduğundan dolayı dikkat çekici bir görünümü vardır. Primer minerallerin tepkimeler geçirmesiyle birlikte cevher halini alır. Bu sayede yarı değerli taş olarak aksesuar ve süs eşyalarında kullanılmaktadır. İçinde bol miktarda kalsiyum, sodyum ve alüminyum bulunur.

Anortit mineral türünde bulunan Labradorit taşının şeffaflığı değişebilmektedir. Yarı şeffaf olan çeşitleri ışıkta renk değiştirdiğinden dolayı oldukça sevilir. Labradorit taşının kristal sistemi triklliniktir. Yaygın ismi adaptasyon taşı olsa da bazı ülkelerde kendisine yıldızların tapınağı denilir. Bunun sebebi kişi üzerinde oluşturduğu manevi etkilerle ilgilidir.

Labradorit taşı, her ortamda negatif enerjileri uzaklaştırarak ferahlık verir. Bu sayede olaylara, durumlara ve insanlara adapte olmayı kolaylaştırır. Yeni taşınılan evlere, başlanan işlere ve tanışılan insanlara daha kısa sürede ısınabilmeye yardımcı olur. Özellikle çocukların içe kapanıklığına engel olarak sosyalleşmelerine yardım ettiği için tercih edilen taşlardan biridir.

Labradorit Taşı Kullanımı ve Kullanım Alanları

Yarı değerli bir doğal taş kabul edildiğinden dolayı Labradorit taşı süs eşyalarında ve aksesuarlarda kullanılmaktadır. Pahalı olması sebebiyle sanayide tercih edilen ve ana malzeme olarak kullanılan taşlardan biri değildir. Renkleri ve özellikleri sayesinde renkli cam, plastik veya boya üretimlerinde yer alabilir ancak tercih edilmemektedir.

Labradorit taşının kullanım alanlarından biri meditasyon ve ritüellerdir. Masaj ve yoga esnasında da Labradorit taşından yardım alınabilir. Kişinin rahatlamasına katkıda bulunacağından dolayı ruhsal anlamda şifalanmak için kullanılabilir. Bu nedenle psikolojik hastalıkların tedavisinde de etkili bir yöntem olarak tercih edilebilir.

Halk arasında Labradorit taşı pek çok hastalığı önlemede ve tedavi etmede kullanılabilir. Bu nedenle alternatif tıpta önemli bir yeri bulunmaktadır. Stres ve stresten kaynaklanan durumların sebep olduğu hastalıklara iyi gelir. Ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikleri sayesinde soğuk algınlığı gibi hastalıkların gösterdiği belirtileri hafifletir.

Labradorit Taşı Ritüeli

Ritüeller, kişinin dileklerine ulaşması için kullandığı bir araçtır. Bu araçta kullanılan Labradorit taşı, doğaya verilen enerjileri temizlediği için dileklere daha hızlı ulaştırır. Kişinin ne istediğine karar vermesini sağlayarak geleceğini şekillendirecek doğru ritüeller yapmasına yardımcı olur. Ayrıca ritüellerin etkisini daha hızlı göstermesini sağlar.

Labradorit taşı ritüeli kişinin adaptasyon yeteneğinin güçlendirir. Böylelikle girilen her ortamda parlayan kişiler haline gelmeyi sağlar. Sosyal ilişkileri sağlamlaştırdığından dolayı sağlam dostluklar edinebilmeyi kolaylaştırır. Kişiye kendini daha güçlü hissettirerek yaşama arzusunu yeniden kazandırır. Böylelikle her Labradorit taşı ritüelinin kişiye olumlu etkileri olduğu anlaşılır.

Labradorit taşıyla yapılan ritüellerin zamanı kişinin tercihlerine göre değişebilir. İstenilen her zaman dilimi ritüel yapmak için uygundur. Dolunay ve yeni ay zamanları, bazı gezegen kavuşumları ritüellerin daha olumlu şekilde sonuçlanmasını sağladığı için özel vakitlerde yapmaya özen gösterilmelidir. İlgili konularla ilgili yapılacak olan her ritüelde Labradorit taşının ortamda bulundurulması gerekir.

Labradorit Hangi Çakraya Uyumlu?

Boğaz ve kök çakralarına uyum sağlayan Labradorit aslında tüm çakraların çalışmasına yardımcı olur. Genel anlamda enerji temizliği yaptığından dolayı çakralara giden enerji kanallarını açar. Bu sayede vücudun tamamında olumlu etkiler bırakır. Etki ve özellikleri boğaz ve kök çakrasıyla benzer olduğundan dolayı bu çakralarla uyum sağladığı kabul edilir.

Boğaz çakrası, pek çok alanda etkili olan bir enerji merkezidir. Vücudun boğaz kısımlarında bulunduğundan dolayı özellikle ses tellerini etkileyerek iletişim kurmayı kolaylaştırır. Tiroit bezlerinin çalışmasını düzenleme özelliği sayesinde metabolizmanın hızını kontrol eder. Ayrıca soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklara yakalanmayı zorlaştırır. Labradorit taşıyla birlikte tamamen açılarak maddi ve manevi faydalar sağlar.

Kök çakrası, bireyin temel özelliklerini konu alan bir enerji merkezidir. Labradorit taşıyla birlikte açıldığında kişiyi değişimlere hazır hale getirir. Adapte olmayı kolaylaştırarak kişinin sarsılmaz bir birey olmasını sağlar. Bu nedenle özgüveni yükselterek tek başına yaşamasına yardımcı olur. Sıkıntılar karşısında ciddi hasarlar almadan yaşama devam edebilme imkanı tanır.

Labradorit Taşının Uyumlu Burçları

Aslan, yay ve akrep burçlarıyla uyum sağlayan Labradorit taşının pek çok olumlu etkisi bulunur. Tüm burçlar için kullanılabilen bir doğal taş olmasına rağmen akrep, yay ve akrep burçlarının önceliği olmalıdır. Bu burçların negatif yönlerini bastırarak değiştirdiğinden dolayı bireylerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunur.

Akrep, yay ve aslan burçlarında kullanılan Labradorit taşı, bu burçların yükselenleri için de kullanılabilir. Karakterize olmuş kötü özelliklerin baskılanmasında önemli rol oynayarak sosyal yaşamı güçlendirir. Ayrıca disiplin ve sorumluluk kazanılmasında yardımcı olarak akademik ve iş hayatında başarı getirir.

Hastalıklara şifa olması için kullanılan Labradorit taşları, doğum haritasında bulunan sağlık evine etki eder. Bu nedenle aslan, akrep ve yay burçlarının sağlık evlerinde bir olumsuz birleşim varsa açıların daha yumuşak hissedilmesini sağlar. Kronik hastalıkların tedavisinde, sürekli nükseden rahatsızlıklarda oldukça etkilidir. Ayrıca yoğun stres dönemlerinde uyumlu burçların mutlaka kullanması gereken taşlar arasındadır.

Labradorit Taşı Faydaları ve Zararları

Uzun süreli kullanımlarda Labradorit taşının ne kadar faydalı olduğu gözlemlenebilir. Bu süreç zarfında herhangi bir olumsuz etkiye de rastlanılmaz. Kişiyi iyileştirmek ve rahatlatmak için var olan bir taş olduğundan dolayı kullanılması son derece olumludur. Özellikle doğru kullanımlarda taştan maksimum etki alınması mümkündür.

Kriz yönetimi, stresle baş etme, öfke problemleri için kullanılabilecek doğal taş Labradorit taşıdır. İnsanı negatif etki ve enerjilerden arındırması sayesinde zor zamanların üstünden kolayca gelinmesini sağlar. Ani değişiklikler ve planlarda adapte olabilmeyi kolaylaştırır. Ayrıca konsantrasyonu arttırıcı etkisi sayesinde hayatın her alanında daha iyi çalışmaya ve başarıya ulaşmaya yardımcı olur.

Önemli görüşmelerde, toplantılarda ve buluşmalarda Labradorit taşının sakinleştirici etkisinden yardım alınabilir. Heyecanı ve stresi azalttığından dolayı kişinin isteklerini ve beklentilerini daha iyi ifade edebilmesini sağlar. Ayrıca ihtiyaç duyulan şansı yaratarak yaşanabilecek aksiliklerin önüne geçer.

Labradorit taşının fayda gösterdiği diğer alanlardan biri kişinin sağlığıdır. Hem psikolojik hem bedensel hastalıkların tedavisinde veya tedaviyi desteklemesi amacıyla kullanılabilir. Bir doktorun önerisi olmadan kullanılması ters tepki oluşturabileceği için dikkatli olunması gerekir. Ancak genellikle kişiyi rahatlatmasından ötürü kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Bağışıklık sistemini güçlendiren Labradorit taşı, özellikle hormonal sistemin düzenli şekilde çalışmasına yardımcı olur. Kas ve kemik ağrılarının dinmesi için ağrıyan bölgenin üzerinde bekletilebilir. İç organların temizlenmesini, metabolizmanın düzenlenmesini, kilo alıp vermeyi kolaylaştırması sayesinde hemen hemen her alanda kişiye fayda sağlamaktadır.

Labradorit Taşı Evde Nereye Konur?

Hem aksesuar hem süs eşyası olarak Labradorit taşının evlerde bulunduğu konum oldukça önemlidir. Doğru alanlar tercih edilmezse enerji akışını etkileyemeyen taşlar işlevsiz bir hale gelebilir. Bu nedenle kullanıldığı durumlarda görülür ve yüksek alanlarda bulundurulmalıdır. Eğer kullanılmıyorsa korunması amacıyla yumuşak bir beze sarılarak kapalı alanlarda saklanmalıdır.

Bir evde bulunan Labradorit taşı, o evin tamamına etki etmektedir. En iyi etkisini ise bulunduğu odada ve kişinin üstünde göstermektedir. Bu nedenle Labradorit taşı ne için alınmışsa ona uygun olan odaya yerleştirilmesi gerekir. Rahatlama, stresi azaltma, uykuyu düzenleme gibi amaçlar için yatak odaları önerilmektedir. Şifa olması isteniyorsa da kişinin üzerinde taşınması daha doğrudur.

Aile içi huzurun korunması ve oluşturulması için en çok kullanılan odalardan birine Labradorit taşı yerleştirilebilir. Genelde toplu kullanılan alanlar tercih edileceği için en iyi seçenek oturma odası veya salondur. Ailecek yemek yeniyorsa yemek odalarında veya mutfak masalarında da Labradorit taşına yer verilebilir. Küçük çocuk bulunan evlerdeyse mutfak rafları veya salon dolaplarının rafları daha uygundur.

Labradorit Taşı Nerede Satılır?

Adaptasyon için kullanılan Labradorit taşı genellikle işlenerek aksesuar halinde satılır ancak doğal kütleler şeklinde de bulunabilir. Bazı giyim markalarının aksesuar bölümünde, bijuteri mağazalarında veya dekoratif ürün satılan dükkanlarda bulunabilir. Farklı markalar internet üzerinden de Labradorit taşının satışını yapmaktadır. Bu nedenle online olarak Labradorit taşı alışverişi yapmak mümkündür.

Labradorit Taşı Fiyatı Ne Kadar?

Labradorit taşı, değerli bir mücevher olmadığından dolayı satışı yüksek fiyatlara yapılmaz. Kendi içindeki özelliklerinden dolayı farklı fiyatlandırmaları mevcuttur. Yarı şeffaf olan modelleri ışıkta renk değiştirebildiği için en pahalı modelleri tamamen şeffaf olanlarıdır. Ayrıca çıkarıldığı ülkeye ve tasarımı yapan markaya bağlı olarak da fiyat değişiklikleri vardır.

Genel olarak her bütçeye uygun fiyatları bulunan Labradorit taşının fiyatını etkileyen en önemli faktör boyutudur. Büyük taşlar daha pahalıya satılırken küçük olanları daha ucuzdur. Ayrıca beraberinde kullanılan diğer materyaller ve doğal taşlar da fiyatlarının artmasına neden olabilir. Aksesuarların içinde bulunduğu temaya göre fiyat değişiklikleri uygulanabilmektedir.

Labradorit Taşı Bakımı ve Temizliği

Doğal taşların hemen hemen tamamında bakım ve temizlik yapılması oldukça önemlidir. Belirli aralıklarla kısa sürede Labradorit taşının enerjisinin temizlenmesi gerekir. Sert sayılan bir taş olduğundan dolayı toprağa gömülü şekilde bir saat bekletilmesi bakımın tamamlanmasını sağlar. Bu esnada negatif enerjilerini toprağa bırakan taş dinlenmiş hissederek eskisinden daha iyi şekilde etki gösterir.

Labradorit taşı için yapılabilecek diğer bakımlar arasında tütsülerden yardım almak bulunur. Yaygın olarak adaçayı tütsüsü kullanılsa da negatif enerjileri uzaklaştıran diğer tütsü çeşitlerinden de yardım alınabilir. Kendi enerjisini temizleme yeteneği bulunan diğer doğal taşlar da Labradorit taşının bakımında kullanılabilmektedir. Ayrıca bir bardak suyun içinde tüm gece bekletildiğinde dinlenmiş olacağı için kullanımına devam edilebilir.

Labradorit Taşı Hakkında İlginç Bilgiler

Labradorit taşı nispeten yeni kullanılmaya başlandığı için tarihi olaylarda ve eserlerde bulunmamaktadır. Ancak günümüzde artan popülaritesi sayesinde hakkında bazı ilginç bilgiler mevcuttur. En ilginç olanıysa Labradorit taşının astral seyahat esnasında bir pusula gibi kullanılmasıdır. Eve dönüş yolunda kişinin kaybolmamasına ve bedenine geri dönebilmesine yardımcı olur.

Kişiyi negatif enerjilerden koruyan Labradorit, aynı zamanda nazar ve büyüden de korunmaya yardım eder. Diğer kişilerden gelen negatif enerjileri absorbe ederek kişinin zarar görmemesini sağlar. Ayrıca kişiyle beraber kişinin korunmasını istediği objelere de negatif enerjilerin uğramasını engeller. Bu sayede yeni alınan eşyaları veya çok değer verilen kişileri kazalardan korur.

Kişinin ruhunun ve bedeninin dinlenmesi kadar cildinin dinlenmesi de önemlidir. Bu nedenle Labradorit Doğal Taş Masaj Aleti kullanarak cildi negatif enerjilerden arındırabilirsiniz. Labradorit taşının etkisiyle daha genç ve parlak görünen bir cilde sahip olmak çok kolay.

 

Doğal çeşitleri hakında Daha fazla bilgi almak için tıklayınız.. Doğal taş satın almak için doğal taş kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar