Doğal Taşlar

KYANiT / KYANİTE (Rüya Taşı)

15 Ekim 2021

Doğada birçok renkte bulunabilen Kyanit taşı, genelde yarı şeffaf mavi - beyaz karışımından oluşan renk tonlarına sahip bir doğal taştır. Huzur verdiğine inanılan Kyanit taşı, koruyucu olarak da kullanılmaktadır.

Süs eşyası olarak kullanılan bu taş, stres ve gerginlikten kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca Kyanit taşında negatif enerji yüklemesi bulunmadığından taşı temizleme ya da arındırma işlemleri yapmak gerekmemektedir.

Kyanit taşı, antik dönemde yön tayin etmek için pusula gibi kullanılmıştır. Bu taş farklı açılardan bakıldığı taktirde farklı renklerde görülebilmektedir. Renk değişimi gibi bir özelliği yoktur fakat yanar döner bir rengi vardır.

Sakinlik ve huzur veren bu taş, yorgunluk ve uykusuzluk gibi problemler yaşayan kişiler için oldukça fayda gösteren bir taştır. Sabah zinde ve enerjik şekilde uyanmak istiyor iseniz Kyanit taşını yastığınızın altına yerleştirebilirsiniz.

Kyanit taşı boğa ve koç burçlarının haricindeki bütün burçlara mensup kişilere pozitif enerjiler vermektedir. Boğa ve Koç burcuna ise negatif yükler yüklediğine dair bir inanış mevcuttur.

Kyanit Taşının Temizliği ve Bakımı

Kyanit taşının sertliği çok yüksek değildir. Aşırı kırılgan ve yumuşak bir yapıya sahip olmasa da elmas ve safir gibi cevherlere nazaran daha yumuşak bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple bakım yaparken dikkatli olmak gerekmektedir. Akan suya kısa bir süre tutup sonrasında nemli bir bez ile silerek temizliğini rahatlıkla yapabilirsiniz. Kyanit taşı takılarınızı ayrı bir kese içerisinde muhafaza ederek kırılmasını, çizilmesini ve herhangi bir zarar görmesini önleyebilirsiniz.

Kyanit taşının temizliği esnasında ağır kimyasallar kullanmaktan kaçınılmalıdır ve çamaşır suyu gibi amonyak içeren ürünler kullanılmamalıdır.

Kyanit Taşı Faydaları

Yastığın altına konarak uyuduğunuz taktirde bilinçli ve berrak rüya görülmesini sağlar ve görülen rüyaların unutulmamasına, unutulan rüyaların kolayca hatırlanmasına yardımcı olur.

 • Pozitif düşünceler sağlar ve mutluluk üzerinde oldukça etkili bir taş olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Zihin karışıklığı yaşayan kişilerin zihin karışıklığını önler.
 • Aşırı sinirli ve öfke problemi yaşayan kişilerin öfkelerini kontrol atında tutmalarına yardımcı olur.
 • Öz güven ve öz saygı konusunda kişiye olumlu etkiler sunar.
 • Rüya taşı olarak bilinmesi ile birlikte şans taşı olarak da bilinir.
 • Özellikle beşinci çakra olan boğaz çakrasını çalıştırır ve çeşitli boğaz sorunlarına fayda sağlar.
 • Kullanan kişiyi koruduğuna dair bir inanış vardır.
 • İç huzur ve sakinlik sağlar.
 • Negatif enerjileri emerek pozitif enerjiye çevirir.
 • Tüm çakraları dengeler ve uyumlu şekilde çalışmalarını sağlar.
 • Kişiyi zararlı enerjilerden ve nazarla bakan gözlerden korur.
 • Şifa verir ve iyileştirici özelliği bulunmaktadır.
 • Meditasyon yaparken odaklanmaya yardımcı olur ve meditasyona olumlu katkılar sunar.
 • Kas ağrılarına ve kolye olarak kullanıldığında boğaz bölgesindeki problemlere iyi gelir.

Kyanit Taşı Nerelerde Bulunur?

Kenya, İsviçre, Rusya, Avustralya, Kamboçya, Brezilya ve Amerika Kyanit taşı için çok önemli kaynak yerleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat bununla beraber bu taş dünyada birçok bölgede yaygın olarak bulunmaktadır.

Kyanit Taşı Nasıl Anlaşılır?

Genelde mavi - beyaz bir renge sahip olan Kyanit taşının yarı şeffaf bir yapısı vardır. Ayrıca bazen mavi üzerine siyah veya kahverengi damarlı şekillerde de bulunabilmektedir.

Kyanit Taşı Nasıl Kullanılır?

Kyanit taşı uyumadan önce yastığın altına konularak kullanıldığı gibi takı olarak da kullanılabilmektedir. Eski çağlarda ise Kyanit taşı pusula olarak kullanılmıştır. Bunların yanında bu taş evlerinizde süs eşyası olarak da kullanılabilmektedir.

Daha çok küpe ya da kolye ucu olarak kullanılmakta olan Kyanit taşının mücevher kategorisinde kullanımı sınırlıdır. Kyanit taşından yapılan tespihler de sık sık kullanılmaktadır. Bu taş ile yapılan tespih kişiye güzel duygular hissettirecektir. Kyanit taşı dekorasyon ve süs eşyası olarak da kullanıldığında oldukça şık bir görüntü sunmuş olacaktır.

Kyanit Taşının Tarihi

1789 yılında Abraham Werner tarafından keşfedilen Kyanit taşı, adını Yunanca ''kyanos'' sözcüğünden almaktadır. Kyanos, mavi anlamına gelmektedir. Taşın rengi zaman zaman değişiklik gösterse de adını ''mavi'' sözcüğünden almıştır. Bunun sebebi taşın ilk keşfedilmesinde yaygın olarak görülen rengin mavi renk olmasıdır. Kyanit taşının mavi ile birlikte görülebilen birçok rengi daha mevcuttur. Bunlar; yeşil, turuncu, çivit mavisi ve siyah olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla beraber daha nadir görülen renkleri ise pembe, beyaz, gri ve sarı gibi renklerdir.

 

Kyanit Taşının Fiziksel Yararları

İletişim kurma konusunda problem yaşayan kişilerin diplomatik görevlerinde ve diğer iletişim kurulması gereken konularda kyanit taşı oldukça faydalı bir taştır.

Kyanit taşı kendini ifade etmekte zorlanan kişilerin daha kolay şekilde kendilerini ifade edebilmelerine yardımcı olur.

Unutulmuş anıların hatırlanmasına yardımcı olan bir taştır.

Kalabalık bir gruba hitap etmeniz gerektiğinde bu taşı yanınızda taşır iseniz doğaçlama yapma ihtiyacınızda ya da sorulan soruları yanıtlama esnasında size oldukça fayda sağlayacaktır.

Okulda arkadaşları ya da öğretmenleri ile iletişim problemi yaşayan ve iletişim kurmada zorluk yaşayan çocuklar için de oldukça faydalı bir taştır. Bu taşı çocuğunuzun okul çantasına ya da kıyafetinin cebine yerleştirebilirsiniz.

Kyanit Taşının Duygusal Sağlık Açısından faydaları

Kyanit taşı kişiyi daha mantıklı düşünmeye sevk eder ve kişinin daha kararlı hareket etmesine yardımcı olur.

Kişinin kaderci bir zihniyette olup hayatını değiştirmeye çalışmaması ve hayatındaki her olumsuz şeyi kabullenip çaba harcamamasının üstesinden gelmeye yardımcı olur. Kişi bu sayede hayatını iyi yönde değiştirmek için adımlar atar ve bu yönde cesaret sahibi olmuş olur.

Kişilerin bazı durumlarda aşırı tepkiler vermemesini ve daha normal tepkiler vermesini sağlar.

Kyanit taşı, vücutta hızlı bir enerji akışı sağlar ve negatif enerjileri çok hızlı şekilde pozitif enerjiye çevirmeye yarar sağlar.

Kyanit Taşının Manevi Yönden Faydaları

Kyanit taşı iki kişi arasındaki telepatik ilişkiyi güçlendirmek adına kullanılabilir ve bu konuda fayda sağlayabilir.

Hayal kırıklığı ve öfke gibi olumsuz duygulardan kişiyi azat eder.

Kalbin gerçekliği ile bağlantı kurulmasına olanak verir ve yardımcı olur.

Kötü kader fikrine inanan kişileri bu düşünce yapısından kurtarır.

Kişiye olgunlaşma ve aklı selim hareket etme özelliği kazandırır.

Kyanit Taşı Takılar

Mücevherat kategorisinde genel olarak fiyatı daha pahalı olan mavi safir taşına uygun fiyatlı bir alternatif olarak kullanılabilen Kyanit taşı, değişken sertliği sebebi ile mücevherlerdeki kullanımı bakımından oldukça sınırlıdır.

En yaygın beyaz altın ve gümüş takılarda kullanılan bu taş, kolye ucu ve küpe olarak sık sık kullanılmaktadır.

Kıyanit taşı fiyat bakımından en uygun fiyatlı taşlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu taş boncuk ile kesildiği taktirde tespih olarak da kullanılabilmektedir. İbadet esnasında kyanit taşından yapılmış bir tespih kullanmak kişiye oldukça pozitif ve huzurlu enerjiler yükleyecek ve bir çeşit rahatlama sağlayacaktır.

Kyanit taşı bunlarla birlikte ayrıca da porselen ve seramik tabak takımlarında da sıkça kullanılmaktadır.

Kyanit Taşı Hangi Burçların Taşıdır?

Kyanit taşı genel olarak bir ya da birkaç burç ile özdeşleşmiş bir taş değildir. Fakat mavi renkli olan kyanit taşı, baharı bekler iken doğmuş olan kişilerin doğal doğum taşlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer renklerde olan kyanit taşları ise kış ortasında doğan kişilerin doğal doğum taşı olarak bilinmektedir.

Kyanit taşının rekli olanları çok değerli taşlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan yeşil olan kyanit taşı, kişiye bilgelik, hakikat ve haysiyet gibi özellikler getirmektedir. Bu taş yirmi nisan ile yirmi mayıs arasında doğan kişilerin doğum taşıdır. Bu taş bu kişilere sağlık ve başarı getirmektedir.

 

Diger doğal taş çeşitleri hakında bilgi almak için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Satın almak için doğal taş kategori Tıklayınız.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar