Doğal Taşlar

Kunzit / Kunzite (Aşk Taşı)

14 Ekim 2021

Kunzit Taşı Ne Demek?

Kendisini bulan mineraloğun adını alan Kunzit, içerisinde çeşitli mineraller bulunan bir doğal taştır. Uzun süre güneş ışığı altında kalırsa renginde solma görülebilir. Kristalli bir yapıya sahip olduğu için saf kütle, aksesuar veya süs eşyalarında yer almaya uygundur. Son zamanlarda popülerleşen Kunzit, 20. yüzyılda keşfedilmiştir.

Kunzit Taşı Ne Anlama Gelir?

Aşk taşı adıyla anılan Kunzit, doğada kendiliğinden oluşan değerli bir taştır. Renkleri dolayısıyla aşkı anımsatan bu taş, güçlü bir enerji taşı olarak kullanılabilir. En önemli etkileri kalp üzerine olduğundan dolayı sevgi ve aşk temalarında sıklıkla tercih edilir. Uzun süre kullanıldığında kişinin aşka olan bakış açısını değiştirme yeteneği bulunur. Ayrıca aşkı bulma veya bulunan aşka değer verme konularında farkındalık oluşturur.

Kunzit Taşı Oluşumu

Değerli taşlar kategorisinde bulunan Kunzit taşının oluşması için uzun yıllar gerekir. Ana maddesi lityum olduğundan dolayı içindeki lityum miktarına bağlı olarak farklı renklere sahip olabilir. Akarsularda yer alan parçacıkların dibe çökmesiyle birlikte başlayan tepkimeleri milyonlarca yılda tamamlanmaktadır.

Kunzit taşının bir diğer oluşum şekli tortul kayaçların arasında meydana gelir. Suyun içinde olmasa da tamamen aynı özelliklere sahip olur. Bu nedenle tüm Kunzit taşları kullanım sırasında aynı etkiyi yaratır. Saydamlığı ve kristalli yapısı değişiklik gösterse de enerji üzerindeki etkileri tüm Kunzit taşlarında aynıdır.

Kunzit Taşı Nerede Çıkar?

Kunzit, yaygın olan doğal taşlardan biridir. İlk kez Kaliforniya’da keşfedildiğinden dolayı anavatanı Kaliforniya olarak kabul edilir. Amerika Birleşik Devletleri’nin diğer bölgelerinde de çıkarılabilen taşlardan biridir. Ayrıca Kanada, Afganistan, Brezilya başta olmak üzere Madagaskar ve Pakistan’dan da Kunzit taşı çıkarılmaktadır.

Türkiye’de oluşan doğal taşlar arasında Kunzit bulunmaz. Yabancı kaynaklarda Kunzite Stone olarak adlandırılan Kunzit, farklı ülkelerden ithal edilir. Bu sayede çeşitli ürünlerin yapımında kullanılarak satışa sunulur. Ayrıca büyük kütleler halinde çıkarılan Kunzit taşının 12 metreyi geçen boyları bulunabilmektedir.

Kunzit Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk kez Kunzit taşı kullanacak olanların taşı alırken dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle, alınmak istenen Kunzit taşının gerçek mi sahte mi olduğuna bakılmalıdır. Güvenilir olmayan mağazalardan alışveriş yapılmaması gerekir. Alışveriş esnasında taşın doğal olduğunu gösteren sertifikalar talep edilebilmektedir.

Kunzit taşı hem insanla hem de doğayla enerji alışverişinde bulunur. Bu alışveriş, Kunzit taşının negatif enerjileri uzaklaştırarak ortamın pozitif enerjisini yükseltmesiyle başlar. Taşı kullanacak kişinin Kunzit taşına karşı herhangi bir negatif enerji göndermesi durumunda taşın çalışması olumsuz etkilenir. Bu nedenle beğenilen ve bireyin içine sinen modeller satın alınmalıdır.

Fiziksel ve ruhsal pek çok etkisi bulunan Kunzit taşı farklı alanlarda kullanılmaya uygundur. Bu nedenle kullanılacak alana uygun parçalar alınmalıdır. Ortamdaki stresi azaltması isteniyorsa dekoratif ürün olarak tercih edilmelidir. Bireysel kullanımlardaysa kişiye özel alınan aksesuarlar veya doğal kütleler daha doğru bir karar olur.

Kunzit Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Popülerleşen taşlar arasında bulunan Kunzit taşı oldukça yaygın şekilde bulunabilmektedir. Piyasada talebi çok olduğundan dolayı imitasyon taşlarla karşılaşılması mümkündür. Daha önce Kunzit taşı kullanmamış kimseler için taşın sahte veya gerçek olduğunu ayırt etmenin pek çok yolu vardır. Bunlardan ilki, doğal taşların gerçek olduğunu gösteren sertifikasının olup olmadığını kontrol etmektir.

Kunzit taşının iç ve dış yapısı arasında herhangi bir fark yoktur. Bu nedenle Kunzit taşının küçük bir parçasını kırarak iç ve dış renklerini karşılaştırmak mümkündür. Genellikle şeffaf ve yarı şeffaf şekilde bulunduğundan dolayı taşı kırmaya gerek olmayabilir. Ancak mat ve opak olduğu durumlarda mutlaka kırma testi yapılmalıdır.

Akşam taşı ismiyle anılan Kunzit, uzun süre Güneş ışığı altında kalırsa rengi solabilir. Eğer ışık altında kalmasına rağmen rengi solmuyorsa sahte olduğu düşünülebilir. Taşın özgül ağırlığından ve kırılma sertliğinden de sahte olduğunu anlamak mümkündür. Tüm bu testler sonucunda hala karar verilememişse üniversitelerin laboratuvarlarında taşın gerçekliği kanıtlanabilmektedir.

Kunzit Taşı Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

Mohs skalası, doğal taşların ve mücevherlerin dayanıklılığını gösteren bir ölçüm cetvelidir. Bu cetvele göre Kunzit taşı 6 – 6,5 arasında bir değere sahiptir. Ortalama olarak sert kabul edilen Kunzit, küçük darbeler karşısında kırılmayacak kadar dayanıklıdır. Kullanımında dikkatli olunduğu sürece hiç zarar görmeden yıllarca kullanılması mümkündür.

İçinde pek çok mineralin yer aldığı Kunzit taşı, silikatlar grubuna aittir. Kayaçların yanında oluştuğundan dolayı ikincil mineraller sınıfında bulunur. Genellikle şeffaf, soluk, açık renkli ve kristalli bir görüntüsü vardır. Dikkat çekici fiziksel özellikleri sebebiyle yüzük, kolye, küpe başta olmak üzere çeşitli aksesuarların yapımında kullanılabilir.

Kunzit taşının değerli bir taş kabul edilme sebeplerinden biri, oluşum sürecinde meydana gelen manyetik etkilerdir. Bu etkiler Kunzit taşına titreşim özelliği kazandırır. Titreşimleri güçlü olduğundan dolayı ortamda bulunan enerjileri değiştirme yeteneğine sahiptir. Böylelikle kişinin gerginliğini ve stresini azaltarak negatif enerjilerin sebep olduğu hastalıklardan korur.

Kunzit Taşı Kullanımı ve Kullanım Alanları

Estetik bir görünümü olması ve kullanım kolaylığı nedeniyle Kunzit taşı aksesuar olarak kullanılmaktadır. Çıkarılması ve getirtilmesi maliyetli olduğundan dolayı sanayide kullanılan doğal taşlardan biri değildir. Renkli cam, plastik, boya veya kağıt üretiminde kullanılma şansı olsa da genellikle tercih edilmemektedir.

Kunzit, çıkarılmaya başladığı andan itibaren temas ettiği kişilerin ve bulunduğu ortamların enerjisini düzenler. Bu nedenle taşın kullanımı kişiye özel olacak şekilde planlanmalıdır. İlk alındığı zaman mutlaka enerji bakımı yapılmalı, kullanmaya sonradan başlanmalıdır. Ayrıca kullanılmadığı durumlarda yumuşak bir beze sarılarak muhafaza edilmelidir.

Meditasyon ve ritüeller, Kunzit taşının kullanım alanlarında yer alır. Özellikle çakralara olan olumlu etkileri bireyin istek ve dileklerine daha kolay şekilde ulaşmasını sağlar. Dinlenirken, uyurken, günlük işleri yaparken kişinin üstünde bulunması duygusal dalgalanmaları engeller. Yalnızca banyo yaparken, güneş ışığında ve aşırı nemli ortamlarda bulundurulmaması gerekir.

Kunzit Taşı Ritüeli

Aşk taşı Kunzit, ritüellerde en çok kullanılan doğal taşlardan biridir. Sevgi ve aşk temalarının tamamında gösterdiği olumlu etkiler sayesinde kişiye mutluluk verir. Yalnızlar için ruh eşini bulmaya yardımcı olur. Bu nedenle aşkı çağıran ritüellerin tamamında kullanılması mümkündür. Ayrıca sevgilisinden ayrılan kişilerin yaptığı geri döndürme ritüellerinde de Kunzit taşına yer verilebilir.

Kunzit, ritüellerde yalnızca olmayan aşkı bulmak için kullanılmaz. Var olan sorunlu ilişkilerdeki problemleri iyileştirmeye yardımcı olur. Partnerlerin birbirilerine verdikleri değerleri anlamasına, böylelikle tartışmalarını sonlandırmasına yardım eder. Ayrıca kopmak üzere olan ilişkilerde bağları güçlendirerek güvenli bir ilişki ortamı oluşturur.

Yapılan ritüeller, Kunzit taşının enerji bakımından gösterdiği etkiler sayesinde daha hızlı şekilde sonuç verir. Böylelikle kişinin alacağı olumlu veya olumsuz cevaplar karşısında izleyeceği yeni yolu bulmasına yardımcı olur. Hayatın akışını sürdürerek ilişkilerin belirsizliklerini ortadan kaldırır. Kişinin maddi ve manevi anlamda tamamlanması için gereken gücü verir.

Kunzit Hangi Çakraya Uyumlu?

Vücuttaki enerji akışının devamlılığını sağlayan Kunzit taşı tüm çakraların daha iyi çalışmasını sağlar. Ancak doğrudan etki ettiği ve tamamen açılmasına yardımcı olduğu çakralarla uyum içindedir. Bu bakımdan, kalp ve boğaz çakralarının açılması için kullanılırsa kısa sürede etki göstermeye başlar. Hem fiziksel hem de ruhsal alanda çakralardan kaynaklanan olumsuzlukları iyileştirir.

Kalp çakrası, kişinin kalbinin üzerinden geçer enerji merkezidir. Kunzit taşıyla birlikte bu bölgede yer alan enerji kanalları açılır. Kalp rahatsızlıklarından ve yaşanabilecek organ sorunlarından korunmayı sağlar. Ayrıca manevi anlamda kalbi güçlendirerek bireyin ayaklarının yere sağlam basmasını sağlar. Maddiyat ve maneviyat arasında denge kurduğundan dolayı kararsızlıkları sonlandırır.

Boğaz çakrasıyla uyum içinde olan Kunzit taşı özellikle ses telleri, boğaz ağrıları, tiroit hastalıkları için kullanılabilir. Kişinin kendisini ifade etme kabiliyetini geliştirerek insan ilişkilerini iyileştirir. Yaşanabilecek tartışmaların tatlıya bağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca boğaz çakrasının çalışmaması sebebiyle yaşanan yorgunluklara iyi gelir.

Kunzit Taşının Uyumlu Burçları

Astrolojide doğal taşlarla burçların uyum sağladığı kabul edilir. Bu nedenle tüm doğal taşların burçlarla olan ilişkileri incelenerek birbiriyle uyumlu olan taşlar ve burçlar belirlenir. Kunzit taşı, her burç tarafından kullanılmaya uygun olsa da özellikle aslan, boğa ve akrep burçları tarafından tercih edilmelidir.

Kunzit taşının uyum sağladığı burçların tamamı sabit nitelikteki burçlardır. Bu nedenle aslan, boğa ve akrep burçlarının her daim kararlı bir yapıda olması gerekir. Sürekli ikilemler içinde kalıyorlarsa bu durum onların yaşamını zorlaştırır. Kunzit taşıysa bilinmezlikleri ortadan kaldırarak maddi ve manevi anlamda rahatlama sunar.

Aşk yaşamı tüm burçlarda farklı şekilde ilerlese de ortak özelliği sevmek ve sevilmek istemektir. Kunzit taşı sayesinde uyumlu olduğu burçların aşkı daha kolay elde etmesi mümkündür. İnsanların geçmişten kalan izlerini sileceği için yeni aşklara liman açmaya yardımcı olur. Var olan ilişkilerin temelini güçlendirerek ayrılıkları azaltır.

Kunzit Taşı Faydaları ve Zararları

Doğanın bir parçası olan Kunzit taşının birbirinden özel etkileri bulunur. Bu etkilerin tamamı insanın yaşamını kolaylaştırmak olduğu için herhangi bir zararından söz etmek mümkün değildir. Her cinsiyette ve farklı yaş gruplarında kullanılabilme şansı vardır. Kullanılmadığı zamanlarda da doğanın enerji akışını dengeleyeceğinden dolayı olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

Kunzit taşının en önemli faydası insan ilişkilerini ve duygularını düzenlemektir. Bireylerin yaşadığı durumları ilişkilerine yansıtmamalarına yardımcı olur. Stresi azalttığından dolayı öfke ve hüzün gibi güçlü duyguların ani kararlara yol açmamasını sağlar. Ayrıca sebepsiz kıskançlık krizlerini engelleyerek ilişkilerin tamamında daha barışçıl ve sakin bir tutum sergiletir.

Aşkın taşı olarak bilinen Kunzit’in fiziksel anlamda da pek çok faydası bulunur. Eklem, kemik, boğaz, karın, baş, mide ve diş ağrıları için kullanılabilen doğal bir ağrı kesicidir. Ateşli hastalıklarda ateşin düşmesini ve kişinin kaybolan bilincinin yerine gelmesini sağlar. Başta akciğer olmak üzere organları iyileştirerek meydana gelen hastalıkların daha hızlı şekilde iyileşmesine yardım eder. Geçen hastalıkların yeniden nüksetmesini engeller.

Dişil ve eril enerjiyi dengelemek Kunzit taşının faydaları arasındadır. Özellikle kadınların hormon sistemini düzenlediği için cinsellik ve doğurganlık adına kullanılabilir. Cinsel ilişkilerde partnerlerin birbirine uyum sağlamasını kolaylaştırır. Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin yardım alabileceği doğal taşlar arasında yer alır.

Kunzit taşı, genel olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Bu nedenle hastalıklara yakalanmayı zorlaştıran bir etkisi mevcuttur. Düzenli ve uzun süreli kullanımlarda kişinin çeşitli mucizelerle karşılaşmasına yardımcı olur. Beklenmedik anlarda şansın dönmesini sağlayarak hayatın güzellikleriyle karşılaştırır.

Kunzit Taşı Evde Nereye Konur?

Alınan Kunzit taşları bir dekorasyon ürünü şeklindeyse nereye yerleştirileceği oldukça önemlidir. Kunzit taşına uygun olmayan yerlere bırakılması durumunda yeterli düzeyde fayda görülemez. Eğer ortalama büyüklükte bir taş alınmışsa içinde bulunduğu odadan evin tamamına yayılan bir enerji söz konusudur. Bu nedenle bir evde bir Kunzit taşının bulunması yeterlidir ancak ne kadar çok olursa enerji akışı o kadar güçlü olur.

Kunzit taşı genellikle aşk üzerine gösterdiği etkilerden dolayı yatak odalarında tercih edilir. Hem bekarlar hem de evli çiftler kalplerindeki aşkı güçlendirmek veya aşk acılarını geçirmek için yatak odalarında bulundurabilir. Özellikle uyku zamanı yastıkların altına yerleştirilirse doğrudan bireye etki ederek yaşadığı sorunların çözüm sürecini hızlandırır.

Huzurun korunmasına büyük fayda sağladığından dolayı kalabalık evlerde de Kunzit taşı bulundurulabilir. Yaygın renkleri açık pembe olmasına rağmen alınan her rengi evin her bölümüne yerleştirmek enerjiyi yükseltir. Güneş ışıklarından uzak, kırılmayacağı kadar yüksek alanlara yerleştirilmeleri önemlidir. Ayrıca taşın her daim gözle görülebileceği, kapaksız ve camsız bölümlere bırakılması gerekir.

Kunzit Taşı Nerede Satılır?

Doğal taşların son zamanlarda en çok tercih edildiği yerler online alışveriş mağazalarıdır. Ürün çeşitliliği ve güvenilirliği sayesinde Kunzit taşını internetten almak daha uygundur. Ayrıca bijuteri mağazalarından, dekoratif ve hediyelik eşya dükkanlarından da Kunzit taşına ulaşılabilmektedir. Yaygın bir taş olduğundan dolayı Türkiye’nin tamamında bulunması mümkündür.

Kunzit Taşı Fiyatı Ne Kadar?

Bir doğal taş olan Kunzit, mücevherler kadar değerli olmadığından uygun fiyatlarda satışa sunulur. Bu sayede dileyen herkes Kunzit taşını satın alabilmektedir. Renklerine, modellerine, büyüklüklerine ve satış yapılan markanın ismine göre fiyatlarında değişiklik görülebilmektedir. Ayrıca tasarımın ne kadar ince işçilik istediğine göre de Kunzit taşının fiyatı artabilir. Genellikle bileklik ve kolye olarak tercih edildiğinden dolayı uygun fiyatlar vererek satın alınabilir.

Kunzit Taşı Bakımı Ve Temizliği

Enerji alışverişi yapabildiğinden dolayı Kunzit taşının belirli aralıklarla dinlendirilmesi gerekir. Bu dinlendirilme süresi doğal taşlar için bakım zamanı olarak nitelendirilir. Genellikle bir saat boyunca toprağa gömülerek yapılan bakımlar, Kunzit taşının özelliklerine bağlı olarak farklı şekillerde de yapılabilir. Önemli olan konu, taşın kendisi kadar doğal olan maddelerden yardım alarak temizlenmesidir.

Bir Kunzit taşının temizliğinde akan su kaynaklarından yardım alınabilir. Dere, ırmak, çay, şelale kenarlarında suyun çok akışkan olmadığı kısımlarda yaklaşık yirmi dakika bekletilmesi gerekir. Akışkan su sayesinde negatif enerjilerinden arınan Kunzit taşı, ilk kez kullanılıyormuşçasına etki göstermeye başlar. Ancak bu esnada taşın suda kaybolmadığından emin olmak gerekir.

Kunzit taşının bakımında titreşimi güçlü olan diğer doğal taşlardan yardım alınabilir. Özellikle kuvars grubunda bulunan taşlarla bir gece boyunca yalnız kalması negatif enerjilerinden arınmasını sağlar. Eğer başka bir doğal taş yoksa başta adaçayı olmak üzere çeşitli tütsüler kullanılabilmektedir. Güneş ışığı zararlı olduğu için yalnızca ay ışığı kullanılarak bakım yapılabilir.

 Kunzit Taşı Hakkında İlginç Bilgiler

Kunzit taşının güçlü bir enerjisi vardır. Bu nedenle ne için kullanılırsa kullanılsın bireyin dileklerinin olması için çalışır. Nispeten geç bulunan bir taş olduğu için mitolojilerde ve tarihi eserlerde yer almamaktadır ancak günümüzdeki kullanımı yaygındır. Spritüal olaylara yatkınlığı sebebiyle medyumlar tarafından aranan taşlardan biridir. Ayrıca maneviyatı ve altıncı hissi güçlendirdiğinden dolayı kişinin yaşama olan bakış açısını ciddi ölçüde değiştirebilme yeteneğine sahiptir.

Aşkın ve sevginin sembollerinden biri olan Kunzit taşı, aşkın her halini en iyi şekilde yaşatır. Sizler de hem şansı hem aşkı bir arada yaşayabilmek için Kunzit Yonca Temalı Doğal Taş Bileklik alarak hayatınızı değiştirebilirsiniz.

 

Doğal taşların diger çeşitleri hakında bilgi almak için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Satın almak için Doğal taş kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. 

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar