Doğal Taşlar

Krizopras / Chrysoprase (Kalp Taşı)

13 Ekim 2021

Krizopras Taşı Ne Demek?

İngilizcede Chrysoprase olan Krizopras, aslında Yunanca dil kökeninden türemiştir. Değerli taşlar arasında sayılan bu taşın kalsedon türünden olduğu bilinir. Krizopras taşı genellikle yeşil tonlarında karşılaşılan bir çeşittir. Bu yönüyle de heliotrop ile sıkça karıştırılabilir.

Krizopras taşı, yeşilin en güzel tonlarını bünyesine toplamaktadır. Hatta bu yönüyle zümrüt taşıyla dahi yarıştırıldığı olabilir. Ancak bu iki taş yeşili hangi kaynaktan aldıklarına bağlı olarak birbirinden ayrılır. Buna göre zümrüt taşına yeşil rengi veren içerdiği kromdur. Krizopras taşının yeşil rengi ise içeriğinde sakladığı ve az sayılabilecek miktardaki nikel elementinden gelir.

Krizopras Taşı Ne Anlama Gelir?

Dil kökeni bakımından araştırıldığında Krizopras ifadesinin toplamda iki kelimeden meydana geldiği görülmektedir. Buna göre terim Yunancada yer alan altın ve pırasadan türemiştir. Grubunda yer alan diğer taşlara nispeten daha az karşılaşılan bir taş cinsidir. Bu da tarihin eski dönemlerinden beri Krizopras taşının değer görmesine sebep olmuştur.

Krizopras Taşı Oluşumu

Krizopras taşı, kuvars ailesinin diğer üyeleri gibi magmatik temelli oluşur. Buna göre taşın erimiş magma tabakasından ya da altın ve bakır gibi minerallerle çökelmesinden oluştuğu kabul edilir. Kuvars grubu içerisinde çoğunlukla değersiz ve yarı değerli taşlar yer alır. Krizopras taşı, bunlardan farklı olarak değerli taşlar grubuna girmeyi başaran bir üyedir.

Krizopras Taşı Nerede Çıkar?

Krizopras taşının değerli taş çeşitleri arasında yer almasının en büyük sebeplerinden biri nadir olmasıdır. Buna karşın dünyanın farklı yerlerinde Krizopras yatağıyla karşılaşmak mümkündür. Bu yataklardan elde edilen taş miktarı fazla olmadığı için Krizopras taşının değeri azalmamaktadır. Ünlü sayılan başlıca Krizopras yatakları; Avustralya, Almanya, Rusya, Arizona ve Polonya’da yer almaktadır.

Krizopras Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Krizopras, kıymetli olarak nitelendirilen bir taş türüdür. Satış aşamasında bu taş için belirlenen fiyat da diğer doğal taşlardan bir miktar fazladır. Dolayısıyla Krizopras taşı satın almaya karar veren birinin konu hakkında güvenilir kaynakları bulması ve buradan alışveriş yapması tavsiye edilir. Doğal taş sahteciliği, günümüzde karşılaşılan en büyük ticari problemlerden biridir. Böyle bir sıkıntı yaşamamak adına eğer yapılabiliyorsa Krizopras taşının sahtesinin nasıl anlaşılabileceği öğrenilmelidir.

Krizopras Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Krizopras taşı, yapı itibariyle sahte üretime uygun bir üründür. Buna zıt şekilde Krizopras’ın sahte ve gerçeğini ayırt etmek ne yazık ki uzman bir göz dışında mümkün değildir. Amatör bir yaklaşımla sahte Krizopras üzerinde hiç kusur olmamasıyla fark edilebilir. Doğal taşlar tabiatı gereği ufak da olsa bazı kusur ve kalıntılar taşırlar. Taşın mükemmel olması sahtelik konusunda şüphe duymak için yeterli bir sebeptir.

Doğal taşların sahtesini ve gerçeğini ayırt edemeyenler, taşın satış fiyatına da bağlı olarak, bir uzmandan yardım alabilirler. Doğal taş uzmanları kısa bir sürede dönüş yaparak taşın gerçek olup olmadığı yorumunu yapabilirler. Yüksek marjdaki taşlar genellikle sertifikalı ürünlerdir. Geçerli bir taş sertifikası bulunan her ürün gönül rahatlığı ile satın alınabilir.

Krizopras Taşı Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

Kalp taşı olarak da bilinen Krizopras taşı, ayırt edici kimyasal ve fiziksel özelliklere sahiptir. Buna göre taşın bağlı olduğu mineral sınıfı kalsedondur ve geometrik şekli de altıgendir. Genellikle yeşilin en saf tonlarına sahip olmasıyla dikkat çeker. Ele alındığında yağlı ve mumlu bir his bırakır. Mohs ölçeğine göre sertliği 6,5 ile 7 arasındadır. Yani Krizopras taşı; vurmaya, kırılmaya ya da çizilmeye karşı dayanıklı kabul edilir. Bu taş ayrıca opak ve şeffaf arasında konumlanmıştır.

Antik dönemlerden bu yana tanınan Krizopras etkileri bakımından neredeyse mucizevi sayılan bir taştır. Bu bakımdan günümüzde de farklı konularda şifalanmak için kullanıldığı görülmektedir.

Krizopras Taşı Kullanımı ve Kullanım Alanları

Krizopras, fayda ve etkilerin yanı sıra eşsiz güzelliğiyle de dikkat çeken bir taştır. Dolayısıyla diğer doğal taşlarda olduğu gibi başlıca kullanım amacı etki ve şifadır. Ancak bu taşın yeşil rengi özellikle zümrütü andırdığı için takı olarak da kullanıldığı görülebilir. Hatta Krizopras taşından yapılma; kolye, küpe ve bileklikler popüler birer hediye araçlarıdır.

Kalp taşı Krizopras, yaydığı enerji ve frekanslarla kişinin bilinçaltına etki eder. Bu bakımdan aşılması zor gibi görünen geçiş dönemlerinde taşın etkilerinden faydalanmak mümkündür.

Krizopras Taşı Ritüeli

Takı ve dekor olarak kullanılan doğal taşlar son zamanlarda birer ritüel parçasına dönüşmüşlerdir. Bu taşların yaydığı pozitif enerjinin olumlama yaparken etkiyi artırdığına olan inanç gittikçe artmaktadır. Doğal taş ritüellerinde genellikle değersiz ya da yarı değerli taşların kullanıldığı bilinir. Dolayısıyla Krizopras için belirgin bir taş ritüelinden bahsetmek mümkün değil. Buna karşın taş ritüelleri benzer aşamalara sahiptir. Yeterli inanç ve duygu olduğu takdirde herhangi bir taş vasıtasıyla ritüel yapılması mümkündür. Krizopras taşıyla ritüel yapmak için gerekli olan tek şey taşın nelere fayda sağladığını ve hangi çakrayla uyumlu çalıştığını bilmektedir.

Doğal taş ritüeli için başlangıç seviyesi eldeki taşı uyumlu çakra üzerine koymaktır. Bundan sonra sessiz bir ortamda şifa almak istenen konunun ya da olumlamanın tekrar edilmesi gerekir. Krizopras taşı sevginin ve bağışlayıcılığın simgesidir. Dolayısıyla bu taşla yapılabilecek örnek olumlamalar, “Sevgi kapılarımı açmak istiyorum” ya da “Affedemediğim bu insanı bağışlamak istiyorum” şeklinde olabilir. Ancak ritüelin tekrarlamak manasına geldiği akıllardan çıkarılmamalıdır. Doğal taş ritüelleri belirli aralıklarla ve inançla devam ettirildiği sürece amacına ulaşabilir.

Krizopras Hangi Çakraya Uyumlu

Halk arasında kalp taşı olarak tanınan Krizopras, buradan da anlaşılacağı üzere kalp çakrası ile uyumlu çalışır. Anahata, yani kalp çakrası vücutta iki göğsün birleşiminde yer alır. Şifa, sevgi ve şefkat ile ifade edilir. Bu çakranın fiziksel bakımdan etkilediği bölgeler; kalp, bağışıklık ve solunum sistemi olarak sıralanabilir.

Bir başkasından etkilenme ve ona sevgi duyma, kalp çakrasının yönetimiyle gerçekleşir. Sevgi duyma, sevildiğini hissetme ve bağışlama yeteneği bu çakra sayesinde ortaya çıkar. Bu nedenle kalp çakrası ve duygusal hareketler arasında görünmez bir bağ olduğu kabul edilebilir. Diğer çakralarda olduğu gibi kalp çakrasının düzgün çalışmaması bazı fonksiyonel bozuklukları beraberinde getirir. İletişimde yaşanan kopukluk, bu durumun ilk işareti olabilir. Kalp çakrasında sıkıntı yaşayan kişi; huysuz, öfkeli, tahammülsüz ve eleştirel hissedebilir. Bu çakrada sorun olduğu düşünüldüğü takdirde nasıl olduğu fark etmeksizin bir Krizopras taşı edinilmesinde yarar vardır. Taş, yaydığı enerji sayesinde kalp çakrasında meydana gelen düzensizliklerin iyileştirilmesine yardımcı olur.

Krizopras Taşının Uyumlu Burçları

Doğal taşlar belirli çakralarla uyumlu çalışırlar. Buna benzer şekilde her bir doğal taşın belirgin derecede etki ettiği burç grupları da vardır. Krizopras taşının uyumlu burçları sayıca diğer doğal taşlardan fazladır. İkizler, yengeç ve Terazi burçları bu taşın etkisindedir. Bu da demektir ki bu burçların Krizopras taşıdıklarında taşın faydalarından daha fazla yararlanabilirler. Ancak doğal taşlar yalnızca uyumlu burç insanları tarafından kullanılmazlar. İstek ve hisler doğrultusunda, burcu ne olursa olsun, Krizopras edinip kullanmak mümkündür. Herhangi bir doğal taştan şifalanabilmenin ilk şartı kuşkusuz ki inançtır.

Krizopras taşı uyumlu burçlarına, bu taşı hediye etmek oldukça nazik bir hareket olabilir. Buna göre kadınlar için Krizopras takı ürünlerine yönelmek mümkündür. Erkekler içinse Krizopras tesbihler iyi bir fikir olabilir. Meditasyon ve yogayla uğraşan kimselere de yine kalp taşı hediye edilebilir. Bu tip düşünülmüş hediyeler, nezaketin ve ilginin bir parçası olarak kabul edilebilir.

Krizopras Taşı Faydaları ve Zararları

İçerisinde pek çok mineral barındıran Krizopras taşı, uzun yıllardır farklı nedenlerle kullanılmaktadır. Bununla birlikte, taşın insana ya da çevreye verdiği herhangi bir saptanmamıştır. Asırlardır kullanılan Krizopras taşının faydaları da bir o kadar fazladır. Taşın faydalarını farklı şekillerde kategorize etmek ve sıralamak mümkündür. Bunların başında Krizopras taşının insan sağlığına ve bedenine olan etkileri gelir.

Mineral taş grubunun bir parçası olan Krizopras, vücutta adeta bir süzgeç görevi görür. Buna göre bağışıklık sisteminin temizleyemediği ağır metalleri temizler. Bunun sonucu olarak da başta böbrekler olmak üzere pek çok iç organ pozitif yönde etkilenir. Sırf bu etkisi sebebiyle Krizopras taşını iyi bir detoks ürünü olarak kabul etmek mümkündür. Egzama, mantar, akne ve dermatit; ciltte en sık karşılaşılan problemler arasındadır. Krizopras, takı ürünü olarak kullanıldığında doğrudan bedenle temas halindedir. Bu sebeple de cilt rahatsızlıklarının hafifletilmesine destek verir. Fiziksel bakımdan Krizopras taşını genel bir iyileştirici ve canlandırıcı olarak kabul etmek mümkündür.

Kalp taşı olarak tanınan Krizopras, yalnızca fizik üzerinde değil aynı zamanda ruh üzerinde de oldukça etkilidir. Kişi Krizopras taşının etkisiyle birlikte sakinleşmiş bir döneme girer. İç çatışmalarını ve geçmiş takıntılarını fark ederek bunların üstesinden gelmeye çabalar. Yine Krizopras’ın etkisiyle duygusal olarak hissedilen; sevgi, şefkat, bağışlama ve merhamet duyguları artmaya başlar. Kişinin kötü sayılabilecek ve baskınlık yaratan tüm hisleri kaybolmaya ve çekilmeye başlar. Keder, dert, kaygı ve depresyon hızlıca iyileşir. Kısacası ruhsal şifalanma gerçekleşmiş olur.

Krizopras taşının beden ve duygu yönündeki etkileri çoğu insan tarafından bilinir. Ancak bu taşın gizli saklı kalmış bazı yararlarından da söz etmek mümkün. Bazı insanların yaşadıkları travmalar ve hayal kırıklıkları neticesinde yeniden sevmeye ve sevilmeye karşı savunma halinde oldukları görülür. Krizopras taşı bu savunma mekanizmasını ustaca kırarak, kişiye tekrar sevme ve sevilme cesareti aşılar. Tüm bunlara ek olarak doğuştan gelen ancak fark edilmeyen ya da henüz açığa çıkmamış olan yetenekleri uykusundan uyandırır.

Kalp taşının uzun süreli kullanımında yukarıda sayılan çoğu pozitif etki görülmeye başlar. Kişi iyileşme süresi başladıktan sonra hem fiziksel hem de mental olarak daha güçlü biri haline gelir. Bu güç, özgüvenin artmasına ve bağımsızlık hissinin baskınlaşmasına yardımcı olur. Böylece kişi korkularından birer birer kurtulmaya başlar. Yaşamına girecek yeni insanlar ve yeni fırsatlara da açık olmaya çalışır.

Krizopras Taşı Evde Nereye Konur?

Kalp taşı, güzelliği sebebiyle genelde üstte taşınmaya uygun olarak kabul edilir. Ancak kütle halinde Krizopras taşı bulmak ve ev dekorasyonunun bir parçası haline getirmek de mümkündür. Evin her bir köşesi Krizopras taşı için uygun kabul edilebilir. Burada dikkat edilmesi nokta taşın güneş almayan bir alanda muhafaza edilmesidir. Aksi takdirde taşa hayran bırakan yeşil tonları solmaya başlayabilir.

Doğal taşlar, insan enerjisinden etkilenebilen ve bu enerjiyi de kendi hafızalarında kayıt altına alabilen ürünlerdir. Dolayısıyla her bir doğal taşın yalnızca bir kişiye ait olması tavsiye edilir. Ev ve iş yerlerinde tutulan taşların çevredeki insanların enerjisinden etkilenmemesi gerekir. Bu sebeple Krizopras taşını kalabalık olarak kullanılmayan bir alanda tutmak daha doğru olabilir.

Krizopras Taşı Nerede Satılır?

Doğal taşlara olan erişim, onların hangi nadirlik sınıfında olduğuna göre değişmektedir. Krizopras taşı, değerli taş türleri arasında ve fiyat bakımından pahalı sayılan bir üründür. Dolayısıyla bu taşı bulmak diğer doğal taşlara nispeten daha zor sayılmaktadır. Krizopras taşının rahatlıkla bulunabileceği yerler değerli taş dükkanları ve takı mağazalarıdır. Bu taştan yapılan teşbihlerin de son dönemlerde ilgi çekmeye başladığı görülmektedir. Yani, Krizopras taşını tesbih satışı yapan mağazalarda bulmak da mümkündür.

Krizopras taşı hem doğrudan hem de İnternet üzerinden satışa sunulan bir üründür. Yüksek fiyatlı herhangi bir taş sipariş etmeden önce temkinli davranmakta yarar vardır. Buna göre ham haldeki ve küçük kütle halindeki Krizopras taşlarının İnternet üzerinden alınmasında bir problem yoktur. Ancak yüksek marjlı ürünler gerçekliği kontrol edilmeden ya da ettirilmeden kesinlikle satın alınmamalıdır.

Krizopras Taşı Fiyatı Ne Kadar?

Krizopras taşı fiyatlandırması taşın işleme, renk ve boyut gibi pek çok özelliğine bakılarak yapılmaktadır. Bu bakımdan küçük bir taş kütlesi her bütçeye uygun sayılırken dizi halindeki Krizopras taşının fiyatı bir miktar el yakabilmektedir. İşlemesiz tercih edilen ham parçalar ise Krizopras taşı almak ancak bütçesi el vermeyenler için en doğru seçenek olarak gösterilebilir.

Krizopras Taşı Bakımı ve Temizliği

Doğal taşlar, doğru bakım sayesinde kullanım ömrü uzatılabilen ürünlerdir. Ancak bir doğal taş için yapılan temizlik alışkanlığı genelde diğer doğal taşa uygun değildir. Bu bakımdan taşa zarar vermemek adına doğru taş bakımı ve temizliği konusunda ufak da olsa bilgili olmak gerekir. Doğal taşlar genelde; güneşte bekletme, tütsüleme, tuzlu su ve silme gibi yöntemlerle temizlenir. Krizopras taşı için bunlar arasında en uygun yöntem saf sudur. Çünkü Krizopras taşı, solma eğilimindedir ve güneşte bekletmeye ya da uzun süreler temizlenmeye uygun değildir.

Krizopras taşını, nazikçe temizlemek için gerekenler; ılık su, doğal deterjan, yumuşak uçlu bir fırça ve kuru bir bezdir. Taş, deterjan ve fırça yardımıyla ile iyice yıkandıktan sonra nazikçe kurulanmalıdır. Kapalı ortamda tutulan, güneşe ve neme maruz kalmayan Krizopras taşları uzun aralıklarla temizlense yeter. Bu şekilde taşınızı uzunca yıllar ve hiç zarar görmeden kullanmanız mümkündür.

Krizopras Taşı Hakkında İlginç Bilgiler

Krizopras taşının halk arasında yaygın olarak bilinen adı kalp taşıdır. Ancak zümrüte benzer yeşil rengine rağmen bazı kesimlerde bu taştan kiraz boncuğu olarak bahsedilir. Taşın Yunanca karşılığı olan altın ve pırasa terimlerinin mantıklı bir açıklaması vardır. Buna göre altın taşın değerini ifade ederken; pırasa da renk tonuna vurgu yapmaktadır.

Parlak yeşil tonlarında ve nadir olarak bulunan Krizopras taşı, eski dönemlerde zümrüt ile karıştırılmıştır. Hatta taş uzmanlarının ve kuyumcuların bile bu ayrımı yapamadıkları not edilmiştir. Antik çağlarda oldukça değer gören bu taştan sayısız mücevher üretilmiştir.

Büyük İskender’in savaş kuşağı da Krizopras taşı barındırırdı. Taşın zafer taşı olarak kabul edilmesinin bir örneği de budur. Büyük İskender bir nehir kıyısında yıkanırken çıkardığı taşını, yılanın düşürmesi sonucu kaybetmiştir. Bundan sonra hiçbir savaş kazanamadığı rivayet edilir.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar