Doğal Taşlar

Krizokol Doğal Taşın ÖZelikleri ve Faydaları nelerdir?

19 Ekim 2020

Krizokol Taşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hiç, kendinizi otomatik pilotta yaşıyor gibi hissettiniz mi? Ya da, hayatınızın bir alanında yeni bir başlangıç mı hayal ediyorsunuz? Ve, bunu gerçekleştirmek için gereken motivasyonu bulamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Krizokol taşı, umutsuzca bir değişime hazır olan herkes için harikadır!

Krizokol taşının mavi ve yeşil tonları, ona gezegenin canlılığı ve enerjisini verir. Canlandırıcı ve gençleştirici özellikleri; kişinin yaşam gücü enerjisini geliştirir, arayışlarına taze enerjiler getirir, sakinleştirici bir enerji katar, hayatın tüm yönlerinde akıcı bir şekilde hareket edilmesine yardımcı olur.

Destekleyici enerjisine bağlanmanız gerektiğinde, krizokol taşının iyileştirici özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Bu yazıda; krizokol taşının anlamı, tarihçesi, özellikleri, nerelerde bulunduğu, faydaları, temizliği ve gerçek bir krizokol taşı nasıl anlaşılır sorusunun cevabını vereceğiz!

Krizokol Taşı Anlamı ve Tarihi

Mavi azurit ve malakit taşları ile birlikte tortularda bulunan krizokol taşı; manevi bir dönüş sırasında değişikliklere uyum sağlamanıza yardımcı olan bir pozitif enerji akışı yaratır.

Adı, Yunan filozof Theophrastus tarafından “altın” ve “yapıştırıcı” sözcükleri kullanılarak verildi. Yunancada, “Chrysos” altın anlamına ve “kolla” altın tutkalı anlamına gelir. Bir krizokol taşı, genellikle çok çekicidir. Bireysel olarak taşa bağlı olarak, güzel desenlere ve kıvrımlara sahiptir.

Krizokolun değerli bir taş olarak temel anlamı ise iletişimdir. Kullanan kişinin, sözler ve eylemlerle ifade etme yeteneğini geliştirir. Bu değerli taş; kişiyi, zihnin sezgisel bölgelerine erişmeye teşvik etmektedir. Aynı zamanda, başkalarına yardım ederek güçlendirmeyi de temsil etmektedir.

Krizokol, Amerikan Kızılderili kültürlerinde iyi bilinen bir taştı. Liderler tarafından, barışı teşvik etmek için kullanılırdı. Geleneksel olarak bakıldığında, müzisyenlerin taşı olduğu da görülmektedir. Orta Çağ’da, manastırların süslemesinde kullanıldığı da görülmektedir. Bu taşın, maneviyatı güçlendirmeye yardımcı olduğu düşünülüyordu.

Krizokol Taşı Özellikleri

 • Mineral Sınıfı: Silikatlar
 • Burçlar: İkizler, Başak ve Boğa
 • Birincil Çakra: Kalp Çakrası
 • İkincil Çakra: Boğaz Çakrası
 • Renk: Mavi ve yeşil
 • Menşei: Rusya, Meksika, Namibya, Bolivya ve Avustralya
 • Nadirlik: Yaygın
 • Kristal Sistem: Ortorombik kristal sistem
 • Sertlik: Mohs değerine göre 2 ile 3.5 arası
 • Titreşim: 5 numara

Rengi düşünüldüğünde, krizokol taşının su elementi ile ilişkilendirilmesi şaşırtıcı değildir. Sadece ona bakmak bile, güzel bir denizi ve Akdeniz’in parlak mavisini çağrıştırabilir. Bu nedenle, suyla ilgili işlere dahil edilebilecek güçlü bir taştır. Krizokol taşı, hem evrensel hem de özel düzeyde bir uyum taşıdır ve bir olumsuzluğu gidermek için kullanılabilir.

Taş, Mohs değerine göre 2 ile 3.5 arasında bir sertlik değerine sahiptir. Dolayısıyla, çok yumuşak bir taştır ve enerjisi de yumuşak bir şekilde çalışır. Krizokol taşı kolye takmak ya da üzerinizde taşımak; korkuları, kaygıyı ve suçluluğu hafifleterek kişiye umut getirebilir.

Krizokol Taşı Nerede Bulunur?

Zaire, Zimbabve, Kongo, Rusya, Çek Cumhuriyeti, İspanya, İngiltere, Avustralya, Endonezya, Meksika, Şili, Peru, İsrail ve Amerika’da bulunmaktadır.

Krizokol Taşı Faydaları

Yumuşak bir taş olan ve sakin bir enerjiye sahip olan krizokol taşının faydaları, hem fiziksel hem de duygusal boyutlarda etkilidir. Zihni ve bedeni dengelemek için çok iyi çalışmaktadır.

 • Fiziksel Sağlık Yararları

Krizokol taşı, bulunduğu evde yaşayan herkes için iyileştirici faydalar sağlayabilir. Krizokol taşı bileklik, kolye gibi takılar da iyileştirici olabilir. Fiziksel sağlık sorunlarında, iyileşmek için sık sık bu değerli taş ile çalışmak tavsiye edilir. İnce titreşimleri, oldukça faydalı olabilir:

 • Kaygı ve endişe bozukluğu gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir.
 • Sinirleri yatıştırır ve strese bağlı kurdeşen gibi cilt problemlerini önleyebilir.
 • Adet döngüsü sırasındaki ağrı, karnın üzerine krizokol taşı yerleştirilerek giderilebilir.
 • Hamile kadınlarda, doğum sancılarını hafifletebilir.
 • Artrit ve diğer durumlara bağlı eklem ağrılarını tedavi edebilir.
 • Kas yorgunluğu ve zayıflığı için de faydalıdır.
 • Kan basıncını düşürebileceği de düşünülmektedir.

Bazıları, enfeksiyona eşlik eden yüksek ateşi düşürmede de faydalı olabileceğini düşünmektedir. Bu taş ayrıca, normal kan şekeri seviyelerini ve hormonları dengede tutmaya yardımcı olabilir. Bazı şifacılar tarafından, aşırı aktif bir tiroit tedavisi için de kullanılmaktadır.

 • Duygusal Boyutta Faydaları

Duygusal patlamalara yatkınsanız, bir krizokol taşının bu negatif duygusal enerjileri dağıttığını görebilirsiniz. Bu değerli taş, sık sık öfke nöbeti yaşayan çocuklara da yardımcı olabilir.

 • Öfke veya kızgınlığa yenildiğinde bulanıklaşmayı önler.
 • Kişinin, söylediği kelimelerin etkisini düşünmesine yardımcı olur.
 • Travma geçirmiş bireyler için faydalıdır. Özellikle, Travma Sonrası Stres Bozukluğu belirtilerini hafifletebilir.
 • Kötü niyetli ilişkilerin acısını hafifletir.
 • Bir bireyin, incindikten sonra tekrar güvenmeyi öğrenmesine yardımcı olur.
 • Manevi Boyutta Faydaları

Ruhsal gelişime yardımcı olan krizokol taşı, kişinin iç huzurunu desteklemektedir. Ruhsal büyümenin ilerleyebilmesi için, kişinin maddi kaygılara odaklanmayı aşmasına izin verir. Pek çok kişi, dua ederken manevi alemlere erişim sağladığını da keşfetmiştir. Ayrıca:

 • Kullanan kişilerin ilahi plan hakkında daha eksiksiz bir farkındalığa ulaşmasına yardımcı olur.
 • Toprak şifacıları, taşın topraklama özelliklerinin önemli olduğunu görecektir.
 • Kişinin her türlü madde ile bağlantı kurmasına yardımcı olur.

Krizokol Taşı ile Meditasyon

Meditasyon yaparken, bu taşı yakınızda tutmak sakinleşmenize yardımcı olabilir. Solunum hızı ve kalp atışını yavaşlatabilir. Ayrıca, ruh seyahatleri sırasında kişinin fiziksel bedene bağlanmasını sağlayacaktır. Meditasyona, manevi bir unsur eklemeye de yardımcı olur. Krizokol taşı, meditasyon uygulamasını yüksek alemlerin varlıklarıyla ilişkilendirir.

Krizokol Taşı Nasıl Temizlenir?

Krizokol taşı, kendisiyle temas halinde olan kişilerin duygu ve düşüncülerinin anılarını saklayabilir. Bu nedenle, düzenli olarak temizlenmesi tavsiye edilir. Bu taşın enerjisinin azaldığı zamanı zaten anlayacaksınız.

Krizokol taşı temizlemenin birçok yolu vardır. En kolay; onu birkaç saat doğrudan güneş ışığına maruz bırakmaktır. Bu enerji bombardımanı, kalan enerjileri yok edecek ve onu sadece taşın yapısı tarafından üretilen enerjileri bırakacak şekilde uzaklaştıracaktır.

Onu toprağa gömmek de krizokol taşını temizlemek için faydalıdır. Toprak ile temizlik yaparken, onu nereye gömdüğünüzü işaretlemeyi unutmayın. Bu titreşim, negatif enerjileri yıkar ve geriye taşın enerjilerini bırakır. Taşınızı toprak ile temizlerken, en az 2-3 gün boyunca toprakta gömülü tutun.

Hangi Burcun Taşıdır?

Mavi renkli bir taş olan krizokol taşı; ilkbahar ekinoksu ve baharı beklerken doğanların doğal doğum taşlarından biridir. Bu, yeni hayatın başlamak üzere olduğu zamandır. Krizokol taşı, bu kişilere saygı ve sabır getirecektir.

Turkuaz renkli olan krizokol taşı, baharın başlangıcında doğan kişilerin doğal doğum taşlarından biridir. Bu kişilere denge ve keşif sağlar. Titreşimi, kendilerini bulmalarına ve dengeyi kurmalarına yardımcı olur.

Krizokol taşı, 22 Kasım ile 21 Aralık arasında, hasat mevsimi sonu ve kış başlangıcında, Yay burcuna mensup kişilerin burç taşlarından biridir. Yay burcu; iyimser, kibar ve maceracıdır ve hayata karşı olumlu bir bakış açısına sahiptir. Bu değerli taş, yolunu kaybettiğini düşündüğü anlarda Yay burcuna mensup kişilere yardımcı olabilir.

 

Doğal taşlar hakında daha fazla bilgi edinmek için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Doğal taş satın almak için Tıklayınız.

 

 

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar