Doğal Taşlar

Kristal Kuvars Doğal Taşın Özelikleri Ve Faydaları Nelerdir?

19 Ekim 2020

Kristal kuvars taşı, buzlu güzelliği ve çağlar boyunca fark edilen sayısız faydaları nedeniyle oldukça değerli bir taştır. Kristal berraklığındaki rengi; hafif bulanık ya da neredeyse opak olabilir. Bu değerli taş, kendi kendine pek çok fayda sağlayabildiği gibi, diğer değerli taşların gücünü arttırmak için de iyidir. Peki, kristal kuvars taşının anlamı nedir? Nereden gelmektedir? Özellikleri ve faydaları nelerdir? Hangi burçların taşıdır? Kristal kuvars taşı hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda derledik…

Kristal Kuvars Taşı Anlamı

Toprak Ana’nın yüce bir hediyesi olduğuna inanılan kristal kuvars taşı; tüm dünyevi unsurlarla geliştirilmiş bağlantılara sahiptir. Bu durum, kristal kuvars taşının anlamının merkezinde yer almaktadır.

Taşın anlamı, aynı zamanda usta şifacı özelliklerine de bağlıdır. Kristal kuvars, daha yüksek ruhsal alıcılığı arttırmak için zihni olumsuzluktan arındırma yeteneği nedeniyle oldukça değerlidir. Ayrıca, diğer taşların iyileştirici titreşimlerini büyütme kabiliyetine sahip olduğundan, tüm şifalı taşların da efendisi olarak kabul edilmektedir.

Kristal kuvars; eski zamanlardan beri güzel ve yansıtıcı bir değerli taş niteliği, iyileştirici özellikleri ve koruyucu gücü ile çok değer verilen bir taştır. Kuvars adının anlamı, Avrupa’daki “quarz” kelimesinden gelmektedir. Kristal kuvars taşın, her yüzyılda yalnızca bir kes nefes alan gerçek canlılar olduğuna inanılmaktadır. Tarih boyunca pek çok kültür, bu değeri taşın İlahi olanın ruh göçü olduğuna inanmıştır.

Kristal Kuvars Taşı Tarihi

Antik Mısır döneminde, kristal kuvars taşları ile süslenmiş her türlü mücevher kullanılmaktaydı. Eski Mısırlılar, bu taşı ayrıca, anlamının kökenindeki güçleri ve buzlu güzelliği ile öbür dünyada takdir edilebilmesi için ölülerle birlikte gömmüştür.

Roma döneminde, bu taşın zamanla katılaşan buz parçası olduğu düşünülüyordu. Yüksek sosyal statüye sahip kadınlar, sıcak havalarda ferahlamak için ellerinde kristal kuvars taşı ile yapılmış toplar tutuyordu. Yine Roma’da, Kutsal Ateş’i başlatmak için tanrıya minnettarlık için kullanıldı.

Kristal kuvarsın içinden geçen ışık, talaşların dumanlanmasına ve ardından alevlere dönüşmesine neden olur. Bu özelliği nedeniyle, cilt yaralarını onarmak için de kullanılmıştır. Güneş kırılmasının bu taş üzerindeki güçlerinin, Atlantis zamanına kadar uzanan bir tarihe sahip olduğu söylenmektedir.

Afrika’ya bakıldığında, yerli kabilelerin de bu değerli taşı şifalı güçler için kullandıkları görülmüştür. Meditasyon yaparken, daha gelişmiş bir ruhsal gelişim ve kötü büyüleri ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Kristal Kuvars Taşı Özellikleri

 • Alternatif İsmi: Kaya kristali
 • Birincil Çakra: Tüm çakralar
 • Menşei: Brezilya, Çin, Hindistan, Madagaskar, Fas, Nepal, Pakistan, Rusya ve Tibet
 • Nadirlik: Yaygın
 • Taş Sınıfı: Silikatlar
 • Kristal Sistem: Üçgen kristal sistem
 • Sertlik: Mohs değerine göre 7
 • Sayısal Titreşim: 4 numara
 • Renk: Berrak ve renksiz
 • Burçlar: Koç, Başak ve Aslan
 • Elementler: Hava, ateş ve su
 • Tamamlayıcı Aromatik Yağ: Çay ağacı yağı
 • Yardımcı Taş: Lapis Lazuli

Silisyum dioksitten oluşan bu taş, oksitler grubuna aittir. Asidik terminal magmaların yavaş kristalleşmesi sonucu oluşur ve altıgen bir kristalleşmeye sahiptir. En yüksek kalitedeki örnekleri beyazımsı bulutlara sahip olsa da, genellikle buz benzeri şeffaflığa sahiptir. Aynı zamanda, granitlerin ve daha fazlasının bir parçasıdır. Bu değerli taş, doğal şifa terapilerinde en çok kullanılan taşlardan biridir.

Kristal Kuvars Taşı Faydaları

Şifa vermek, kristal kuvarsın en bilinen faydalarından biridir. Günümüzde doğal şifacılar, enerji şifacılar ve Reiki uygulayıcıları tarafından en çok kullanılan taşlardan biri olması da şaşırtıcı değil.

Kristal kuvars; vücudu dengeler, bağışıklık sistemini uyarır, hastalık sonrası iyileşmeleri kolaylaştırır. Vücudun etkilenen herhangi bir yerine yerleştirildiğinde, kişinin enerjisini anında dolduracaktır. Güçlü etkisi, bağışıklık sistemini uyararak iltihaplanmayı azaltır ve sonucunda ateş varsa düşürür. Depresyonda hisseden kişilerin taşıması için faydalıdır. Olumlu düşünceler getirir. Depresyonda olan biri için hediye bulmak istiyorsanız, berrak bir kristal kuvars taşı en iyi seçimlerden biri olacaktır. Aşağıda, kristal kuvars taşının faydaları arasında en bilinenleri listeledik:

 • Kötü enerjilere karşı korur

Bu değerli taş, iyi bir enerji koruyucusu olarak çalışır ve çok etkilidir. O kadar güçlü bir taştır ki, kötü titreşimlerden etkilenmemek için bir muska olarak kullanılabilir. Yanınızda taşıdığınızda, negatif enerjileri etkisi hale getirerek sizi koruyacaktır. Çok iyi bir pozitif enerji kaynağı olan kristal kuvars taşı; kişiyi çevreleyen olumsuz güçleri etkisiz hale getirebilir.

 • Kişinin şansını arttırır

İyi şansları taşıyan kişinin üzerine çektiği bilinen kristal kuvars, böyle durumlar için çok etkili olacaktır. Bereketi çekebilmek için; cüzdanınızın içinde küçük bir parça kristal kuvars taşıyabilirsiniz. Bu, parayı çekerek cüzdanınızın boş kalmasına izin vermeyecektir.

 • Ruh sağlığını iyileştirir

Meditasyon yaparken kullanılabilir. Büyük özelliklerine ek olarak başka enerjik özelliklere de sahiptir. Kristal kuvars taşı, vücudun enerji akışını engellemeye yardımcı olacaktır. Bu değerli taş, çakraları hizalayarak her türlü tıkanıklığı ortadan kaldırır ve yaşam enerjisinin vücudunuzda serbestçe akmasına izin verir. Ayrıca, zihinsel berraklık sağlar.

 • Duygusal denge getirir

Kristal kuvars, duygusal bir denge sağlar. Olumlu düşünmeye yardımcı olur, depresyonda olan ya da duygusal engelleri olan kişiler için faydalı olabilir. Manyetik alanınızı güçlendirir. İş, güç ve güvenli sağlar ve kişinin yüksek benliğinin hayati enerjisiyle bağlantı kurar. Yaratıcılığı arttırır, konsantrasyonu sağlar, hafızayı harekete geçirir ve kişinin görselleştirmesine yardımcı olur.

 • Ağrı kesici ve iyileştiricidir

Kristal kuvars, binlerce yıldır her türden enerji şifacıları tarafından kullanılmaktadır. Ağrı kesici özelliklere sahip olduğu da söylenmektedir. Bazı insanlar, iltihaplanmayı azaltarak yüksek ateşi düşürdüğünü de söylemektedir. Şifa uygulayıcıları; mide, boğaz ve baş ağrısını iyileştirmeye yardımcı olmak için de bu değerli taştan yararlanmaktadır. Kristal kuvars taşının faydaları arasında ayrıca:

 • Enerjiyi iletir
 • Meditasyon için kullanmak için harika bir taştır.
 • Nazik ama güçlü bir taş olduğu için, düşüncelerin daha barışçıl ve net bir şekilde akmasına yardımcı olacaktır.
 • Gezegende en bol bulunan elementlerden ikisi olan oksijen ve silikondan yapılır. Bu, hedeflerinize uyum sağlamanıza yardımcı olabileceği anlamına gelir.
 • Odaklanmanız ve net kalmanızı sağlar.
 • Bunaldığınızda, kafanız karıştığında veya yardıma ihtiyaç duyduğunuzda netlik sağlamak için harikadır.
 • Şifa çalışmalarını güçlendirmeye ve kullanılan diğer taşların gücünü arttırmaya yardımcı olacaktır.

Kristal Kuvars Taşı Kolye, Bileklik ve Takılar

Kristal kuvars taşının güçlü ve iyileştirici etkilerinden yararlanmanın en etkili yollarından biri, onu üzerinizde taşımaktır. Kristal kuvars kolye, bileklik, yüzük ve broş kullanmak, taşın enerjisini vücudunuza yakın tutacak ve şifalı etkilerinden yararlanmanızı sağlayacaktır.

Tüm çakralar için faydalı olduğundan, kristal kuvars kolye Kalp Çakrası için faydalı olabilir. Kristal kuvars bileklik gibi takılar takmak, şüphesiz kişiye anında fayda sağlayacaktır. Bir kristal kuvars bileklik veya doğrudan cilde temas eden bir takı, maksimum enerji emilimine izin vererek; akışın tam olarak olması gereken yere, herhangi bir engel olmaksızın gitmesini sağlar.

Hangi Burcun Taşıdır?

Kristal kuvars taşı, geleneksel ya da modern bir burç taşı değildir. Ancak; Koç burcunun enerjisini arttırır, Oğlak burcunun inatçılığını azaltır ve İkizler burcunun daha hoşgörülü olmasına yardımcı olabilir.

 

Doğal taşlar hakında daha fazla bilgi edinmek için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Doğal taş satın almak için tıklayınız.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar