Meditasyon Yoga

Köpekler İçin Yoga

17 Aralık 2019

Köpeklerinizin de yogaya ihtiyacı var. Evet, yanlış duymadınız köpekleriniz de gün içerisinde yaşadıkları stres ve gerginliği atabilmek için yoga yapmaya ihtiyaç duyarlar. Köpekler yoga yaparak kendilerini daha zinde hissederler. Bir yoga matı üzerine köpeğinizi yerleştirin ve ona yoga pozisyonlarını yapabilmesi için yardım edin. Başta bu durumdan hoşlanmayacaktır. Ancak yoga matında birkaç dakika geçirdikten sonra bedeninin rahatlamaya başladığını hissedecek ve bu durum onun oldukça hoşuna gidecektir.

 

Köpekler İçin Yoga Pozları Nelerdir?

Köpeğinize yoga yaptırmak ve onun gevşemesine yardımcı olmak istiyorsanız köpekler için olan yoga pozlarından yararlanabilirsiniz. Köpekler için yoga pozları sayesinde köpeklerinizi rahatlatabilir ve dinlendirebilirsiniz. Köpeklerinizde gün içerisinde oldukça yorulur ve gerilirler.

Onların bu yorgunluk ve gerginliklerini vücutlarından uzaklaştırabilmek için köpeklere özel olan yoga pozlarından yararlanabilirsiniz. Köpeklere özel olan yoga pozları onların dinlenmesini amaçlar. Köpek yogalarında kullanılan pozlar şu şekildedir;

Savasana Pozisyonu: Bu pozisyonda köpeğinizi bir minder üzerine koyu8n. Köpeğinizin sırtı mindere değsin. Daha sonrasında köpeğinizin karnını yavaş ve düzenli hareketler ile ovmaya başlayın. Eğer köpeğiniz minder üzerinde durmak istemiyorsa köpeğinizin yanınızda yatmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde kendini daha güvende hissedecektir.

Aşağı Doğru Bakan Köpek Pozisyonu: Bu pozisyonu gerçekleştirebilmek için öncelikle köpeğinizi yoga matının üzerine oturtmanız gerekir. Daha sonrasında köpeğiniz bu mat üzerindeyken ön patilerini uzatmasını ve arka patilerini kaldırmasını sağlayın. Daha sonrasında köpeğinizin kafasını patilerinin üzerine koymasına izin verin. Köpeğinizin kaldırdığı arka ayaklarından başlayarak beline doğru küçük ovma hareketleri ve masajlar yapabilirsiniz.

Yukarı Doğru Bakan Köpek Pozisyonu: Bu pozisyon sayesinde köpeğinizi yukarı doğru gererek omurlarının çalışmasına yardımcı olursunuz. Köpeğinizi öncelikle arka ayakları yere değecek şekilde tutmalısınız. Eğer bu hareketi yapmakta zorlanırsa onu zorlamayın. Bu hareket yerine aşağı doğru bakan köpek pozunu da gerçekleştirebilir.

Yavru Köpekler İçin Yoga

Yalnızca köpekleriniz değil yavru köpekleriniz ile de yoga deneyimini yaşayabilirsiniz. Yavru köpekler için yoga deneyimi oldukça heyecan verici olabilir. Bu yoga pozları sayesinde yavru köpekleriniz daha sağlıklı bir büyüme gerçekleştirir. Yavru köpeklerinize yaptırabileceğiniz yoga pozisyonları şu şekildedir;

Kalpten Avına: Köpeğinizi bacaklarınızın üzerine oturtun. Bir elinizi kendi kalbinize bir elinizi de onun kalbine yerleştirin. Daha sonrasında düzenli solunum gerçekleştirin. Bu pozisyon köpeğinizin daha huzurlu şekilde nefes almasına yardımcı olacaktır.

Köpek Yavrusu Poz: kendinizi bir mindere yatırın köpeğinizin de aynı şekilde bir mindere yatmasını sağlayın. Bir elinizle köpeğinizin rahatlaması için ona masaj yaparken diğer taraftan da kendi meditasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İleri Viraj - Ölü Ağırlık Pozu: köpeğinizi bacaklarınızın arasına oturtursunuz. Daha sonrasında kendiniz ileri doğru eğilerek mindere dokunmaya çalışırsınız. Ayaklarınızda olan yavru köpeğinizde size ağırlık oluşturur. Bu sırada köpeğinizin rahatlaması için ona masaj yapabilirsiniz.

Yukarıda yer alan yoga pozisyonları sayesinde hem kendinizi rahatlatabilir hem de köpeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Bu pozları gerçekleştirirken odaklanmanız oldukça önemlidir. Konsantrasyon bir yoganın en önemli kuralıdır. Konsantrasyonunuzu arttırmak için hoşunuza giden tütsü kokularını seçebilirsiniz. Bu sizin daha rahat odaklanmanıza yardımcı olur.

Köpekler İçin Yoga Yararlı Mıdır?

Köpekler için yoga oldukça yararlıdır. Köpeklerinizin gün içerisinde yaşadığı sorunlardan kurtulmasına yardımcı olmak için köpekler için yoga pozisyonlarını köpeğinize uygulamanız gerekir.

Köpekleriniz başlarda bu pozisyonları gerçekleştirirken zorlanabilir ya da yapmak istemeyebilir. Bu duruma sabır göstermelisiniz. Sabırlı olarak köpeklerinizin yoga konusuna alışmasını sağlayabilirsiniz.

Köpekler için yoga başlarda birçok köpeğin istemediği ancak daha sonrasın bunu bir oyun haline getirdiği yoga çeşitleri arasında yer alır. Köpeğiniz yoga yaparken onun yanında olmanız ve onu desteklemeniz gerekir. Köpeğinize yoga yaptırırken onun karnını belini ya da diğer bölgelerini okşamanız ve masaj yapmanız köpeğinizin çok iyi bir yoga desteği almasına yardımcı olur.

 

Köpekler İçin Yoga Zararlı Mıdır?

Köpekler için gerçekleştirilen yoganın hiçbir zararı yoktur. Ancak köpeğiniz yoga pozisyonunda durmak istemezse onu sıkmamanız gerekir. Köpeğinizi yoga yaptırmak için zorlamak bir işe yaramaz.

Onu yogaya yavaş yavaş alıştırmanız gerekir. Köpeğiniz bir yoga pozisyonunda durmak istemediyse onun üzerine gitmeniz onu üzer bu yüzden bunu yapmamalısınız. Köpeğinizi yogaya alıştırmak için basit pozisyonlar ile başlayın.

Yogayı köpeğiniz için bir oyun haline getirin. Bu şekilde yogadan daha iyi verim almasına yardımcı olursunuz. Köpekler için yoga zararlı değildir. Ancak köpeğinize yoga yaptırmaya çalışırken onu zorlarsanız canının yanmasına sebep olabilirsiniz. Bu yüzden bu tarz zorlamalardan uzak durmanız gerekir. Köpeğinizi yogaya alıştırmak için küçük adımlar ile ilerleyin. Bu şekilde hem siz zorlanmazsınız hem de köpeğiniz zorluk yaşamadan yogaya kolay bir şekilde adapte olur.

Köpekler İçin Yoga Gerekli Midir?

Köpekler için yoga kesin olarak gerekli değildir. Ancak yoga sayesinde bedenlerini daha kolay rahatlatabilirler. Ayrıca gün içerisinde yaşadıkları gerginliklerden bu pozisyon sayesinde uzaklaşabilirler. Köpekler için yoga oldukça yararlıdır.

Bazı köpekler çok huysuz ve öfkeli olurlar. İşte o köpekler için yoga son derece önemlidir. Bu köpeklerin yaşadıkları stresten kurtulmalarına ve öfkelerini yok etmelerine yardımcı olur.

Köpekler yoga pozisyonlarını tek başlarına gerçekleştiremezler. Bu yüzden sizin köpeklerin yanında bulunmanız ve onların yoga yapmasına yardımcı olmanız gerekir.

Köpeğinize yoga yaptırırken kendiniz de meditasyon yapabilirsiniz. Köpeğinizin yanınıza mindere uzanmasını sağlamak ve onun karnını okşamak en etkili köpek yogası çeşitleri arasında yer alır.

Köpekler İçin Yoga Nasıl Yapılır?

Köpek yogasını yapabilmek için köpeğinizi zorlamamanız gerekir. Köpek yogası için yoganın farklı çeşitlerinden yardım alabilirsiniz. Köpekler için yoga oldukça dinlendirici etkilere sahiptir.

Köpek yogasının bu etkilerinden köpeğinizin yararlanmasını istiyorsanız onu yogaya alıştırmanız gerekir. Köpek yogası farklı şekillerde yapılır. Bu şekilleri tamamlayabilmek için köpeğinizin istekli olması şarttır. Köpek yogasını gerçekleştirirken köpeğinizi zorlamanız yoganın verimini düşürür.

Köpek yogasının verimli bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız köpeğiniz için bu yogayı bir oyun haline getirmeniz gerekir. Bu şekilde köpeğiniz yogadan daha çok verim alır.

 

Köpekler İçin Yoga Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpekler için yoga yaparken köpeğinizi zorlanmamaya dikkat etmelisiniz. Köpeğinizi yoga için zorlarsanız hem onu küstürürsünüz hem de yogadan verim almasına engel olursunuz.

Köpek yogasının farklı türleri vardır. Bu türlerden yararlanarak köpek yogasını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Köpeğiniz yoga pozisyonlarında zorlanabilir. Yoganın ilerleme durumunu köpeğinize bağlı olarak gerçekleştirin.

Eğer köpeğiniz pozisyonları Gerçekleştirmekte çok zorluk çekiyorsa onu serbest bırakın. Yoga sırasında köpeğinizin canını yakmak onu bu hareketlerden soğutur. Köpeğinizin rahatlaması için köpeğinize yogayı bir oyun olarak tanıtmanız gerekir.

Yogayı köpeğiniz için eğlenceli hale getirmek istiyorsanız ödüllendirme sisteminiz kullanabilirsiniz. Bu sayede köpeğiniz yoga pozisyonlarını daha istekli yapar.

Köpekler İçin Yoga Ödüllü

Köpeğinize yogayı alıştırmak için en etkili yöntem ödül mamalarıdır. Her yoga pozisyonunu gerçekleştirdikten sonra ona bir ödül maması verin. Bu sayede köpeğiniz yoga pozisyonlarına bir oyunmuş gibi istekli davranacaktır.

Ödül maması sayesinde köpeğinizin yoga yapmasına ve vücudunu dinlendirmesine yardımcı olursunuz. Ödül maması köpek yogası için oldukça önemli bir rolde yer alır.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar