Konik Tütsü Nasıl Yakılır?

Konik Tütsü Nasıl Yakılır?, Konik Tütsü Yakma Aşamaları, Konik Tütsü Odada Nasıl Yerleştirilmelidir?, Konik Tütsü Faydaları...

Hindistan’da yüzyıllar öncesinde doğan tütsü günümüze kadar gelmeyi başardı. Ayrıca bulunduğu her dönem insanlar tarafından tercih edildi. Bunun nedenleri ise oldukça fazladır. Çünkü insanlar tütsülerle pozitif duygular, derin bir iç yolculuk, manevi duyguların yükselmesi, sorunsuz uyuma gibi güzel etkilerini fark ettiler. Hal böyle olunca gün geçtikçe unutulmadı aksine daha fazla çeşitlenerek dünya tarihinde varlığını sürdürdü.

Doğru bir şekilde yakılmış tütsünün insanlar üzerindeki etkileri şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Kokusu ile hayran bırakacaktır. Doğru yakılmış kaliteli bir tütsü kokusu oldukça etkileyicidir. Fakat sentetik bir tütsü yakılması ise tam tersi bir etki yapacaktır. Sentetik tütsüler kalitesiz ve ucuzdur. Fakat kokuları oldukça kötüdür. Ayrıca ilk anda baş ağrısına neden olurlar. Uzun süre maruz kalındığında ise solunum yolu hastalıklarına neden olabilirler.
 • Ruh halinin olumlu yönde değişmesini sağlayacaktır. Eski çağlarda tütsünün kötü enerjileri ve hatta büyüleri bozduğu düşünülürmüş. Bunun nedeni insanlara hissettirdiği olumlu duygular olabilir.
 • Odaklanmayı kuvvetlendirir. Özellikle ders çalışırken, işte ve bir hobi ile uğraşırken denenmelidirler.
 • Depresif ruh halinin azalmasına yardımcı olur. Olumlu ve pozitif duygular hissetmenizi sağlar.
 • Manevi yönden duygularınızın yoğunlaşmasını sağlar. Bu nedenle birçok dinde ibadet sırasında kullanılmaktadır. Bunların başında Budizm gelir. Öyle ki bir yerde Sandal Ağacı tütsüsü kokusu yoğunlaştığında orada tapınak olduğunu insanlar anlamaktadır.
 • Uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Özellikle meditasyonla birlikte tütsü yakılması uyku problemleri için etkili bir çözüm. Yapılan araştırmalar yirmi ila yirmi beş dakikalık bir meditasyonun uykuya dalmayı kalaylaştırdığını ortaya koymaktadır.

Tütsülerin doğru bir şeklide yakılması tüm bu faydaları hissedebilmek için oldukça önemlidir. Sizler için konik tütsü nasıl yakılar derledik.

Konik Tütsü Yakma Aşamaları

Tütsü tutucuların yalnızca geri kaçık konileri olarak adlandırılan spesifik olarak tasarlanmış konilerdir. Bu konilerin merkez kısmında daha öncesinde oluşturulmuş boşluklar bulunur. Konik tütsü yakma aşamaları şu şekilde sıralanabilir;

 1. Uygun seçim yapılması
 2. Koninin doğru tutulması
 3. Koninin aydınlatılması
 4. Konideki ateşin kontrolünün sağlanması

Konik tütsünün yakma aşamalarının her birini sizler için tek tek açıkladık.

 1. Uygun seçim yapılması

Tütsülük çeşitleri oldukça fazladır. Renk renk desen desen tütsülükler bulmak mümkündür. İlk önce nerede kullanılacağına karar verilmesi gerekir. Örneğin evinizin salonunda yer verecekseniz oranın dekorasyonuna uygun bir tütsülük olmalıdır. Başka bir örnek olarak uyku problemi yaşayan biri yatak odasında yer vermek isteyebilir. O zaman dikkat çekici olmayan sade yapıda bir tütsülük tercih edilebilir. İşyerinde kullanmak isteyenler için ise hem sade hem de az gösterişli modeller düşünülebilir.

 1. Koninin doğru tutulması

Konin güzel bir aydınlatması için doğru bir şekilde yerleştirilmesi oldukça önemlidir. Bunun için ise doğru pozisyonda bırakılmalıdır. Koni hafifçe yana doğru eğilirse aydınlatmanın çok daha iyi olduğunu fark edeceksiniz.

 1. Koninin aydınlatılması

Koninin aydınlatmasının en doğru şekilde yapılması için;

 • Doğru şekilde yani hafif yana doğru eğik konumlandırın.
 • Bir ateş kaynağını koninin sivri tarafına doğru getirin.
 • Ateş kaynağını beş ila on saniye koninin sivri ucunda tutun.
 • Koni yanmaya başladığında ise ateş kaynağını kapatın. Bu şekilde koni yanmaya başlayacaktır.
 1. Konideki ateşin kontrolünün sağlanması

Konideki ateş zaman zaman farklılık gösterecektir. Ateş kaynağı uzaklaştırıldıktan hemen sonrasında alev alacaktır. Daha sonrasında ise alev sönecektir. Fakat içi kısmında parlama şeklinde yanmaya devam edecektir.

Koni alev aldıktan sora eğer sönmezse ne yapmalı? Ateş kaynağından alev alev koninin birkaç saniye yanması normaldir. Fakat bu süre uzarsa sağlıksız bir durum ortaya çıkacaktır. Koniden yoğun duman gelecektir. Birkaç saniye sonra sönemeye koni üfleyerek söndürülmelidir. Daha sonrasında mutlaka havalandırılmalıdır.

Koninin Tütsülüğe Yerleştirilmesi

Tütsünün dumanın doğru şekilde yayılabilmesi için öncelikle tütsülüğe uygun bir şekilde yerleştirilmesi gerekir. Konin alt kısmına bakıldığında merkezinde bir delik olduğu görülür. Konin üzerinde bulunan delikle aynı yerde ocak üzerinde de delik bulunmaktadır. Yakma öncesi ikisini de incelemek gerekir. Yerleştirme yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta ise ocağın üzerindeki delik koni üzerindeki deliğin altına denk gelmelidir. Ancak bu şekilde tütsülükten doğru bir duman akışı mümkün olacaktır.

Bunun dışında yanlış yerleştirmeler koni tütsünün dumanının düzgün bir şekilde akmamasına neden olur.

 

Konik Tütsü Odada Nasıl Yerleştirilmelidir?

Konik tütsüler genele olarak dış mekan değil iç mekana uygun tütsülerdir. En ideal yer yoga ya da meditasyon odasıdır. Bunun dışında oturma odası, yatak odası, hobi odaları hatta işyeri ofisler için idealdir.

Koni tütsünün uzun ve verimli şekilde yanması ancak durgun bir ortamda mümkün olur. Bunun için havalandırmanın en az şekilde kullanılması doğru olacaktır.

Tüm bunların dışında koni tütsünün en iyi etkili şekilde yanabilmesi için şunlara dikkat edilmesi gerekir;

 • Pencereden uzak bir yerde olmalı

Basit gibi görünen fakat önemli bir durumdur. Açık pencereden mümkün olduğunca uzak bir yere konulması gerekir. Bunun nedeni ise açık pencereden gelen rüzgar yanan koninin tütsülükten düşmesine neden olabilir.

İkinci neden ise dumanın akışının açık pencere önünde sağlıklı bir şekilde gerçekleşmeyecek olmasıdır.

 • Yerini sabitleyin

Koni tütsülerin tutucuları genellikle seramik malzemeden yapılmıştır. Tüm seramik malzemelerde olduğu gibi onlarda hassas yapıdadır. Sürekli yer değiştirilmesi kırılmaların neden olabilir. Sürekli hareket halinde olan sehpa gibi eşyaların üzeri yerine stabil bir yere yerleştirin. Ahşap zemin yerine beton zemin gibi ısıya ve ateşe dayanıklı yerlere yerleştirin.

 • Onlardan Uzak Bir Yere Koyun

Kırılgan oldukları için çocuk ve evcil hayvanların ulaşabileceği bir yerde bulundurmayın. Ayrıca yanarken onlara da zarar verebilir. Hem ateşi hem

de dumanının direkt solunması çocuk ve evcil hayvanların sağlığını tehdit edebilir.

 

 • Giysilerden ve Perdeden Uzak Olmalı

Tütsüler ateş barındırırlar. O nedenle mümkün olduğu kadar yanabilecek şeylerden uzak bir yere yerleştirilmelidir. Örneğin pencere önündeki betona koni tütsüsü yerleştirmek hiç iyi fikir değil. Perdelerin yanıp bir yangına neden olmasına yol açabilir. Başka bir kötü örnek ise portmantoya konulması oradaki giysilerin yanmasına neden olabilir.

 • Havalandırmayı unutmayın

Koni tütsü yanarken odanın hafif aralık bir pencereden havalandırılması doğru olacaktır. Fakat suni havalandırmalardan uzak durulmalıdır. Klima ve fan tütsü yanarken mutlaka kapatılmalıdır. Ayrıca tütsünüz bittikten sonra ya da meditasyonunuz sonlandıktan sonra biraz temiz hava solumanızda da fayda var.

 • Söndürmeden atmayın

Her ne kadar tarih boyunca tütsüler insanların rahatladıkları araçlar olarak kullanılsalar da yandıklarını unutmamak gerekir. Koni tütsünüzü atmaya karar verdiğinizde mutlaka ateşin sönmüş olmasına dikkat edin. Yanar halde atılan tütsüler evinizde ya da doğada bir yangına sebep olabilir.

Koni tütsüler oldukça şık ve dekoratiftir. Birçok insan onları şık bir obje olarak evlerinde yer ayırırlar. Tütsüsü ise sakinleştirici, huzur vericidir. Özellikle uyku problemi olanların mutlaka denemesi tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra yoga ve meditasyon sırasında da size eşlik eden ferahlatıcı bir arkadaş olacaktır.

 

Tütsüler hakında daha fazla bilgi almak için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Tütsü Satın almak için tıklayınız.

BENZER İÇERİKLER

OKUYUCU YORUMLARI

Yorumlar (0)

Yorum Yazın