Mum

Kokulu Mum

25 Aralık 2019

Elektriğin icat edilmesi ile beraber; mumlar zorunlu bir ihtiyaç olmaktan çıktı. Günlük yaşantımızda avizenin, apliktinin ve benzeri aydınlatma seçenekleri ile hayatımızdan yavaşça silinen mumlar; günümüzde dekoratif bir obje olarak kullanılmaya başlandı. 1970’li yılların sonunda romantik ambiyanslar yaratabilmek adına yaygın olarak kullanılan mumlar; 1990’lı yıllarda biraz daha farklılaştı ve birçok farklı mum seçeneğinin ortaya çıkması ile; akla gelmeyecek çeşitli tasarımlara kavuştu. Günümüzde banyodan restoranlara, salondan sanat sergilerine kadar kokulu mum,  birçok mekanda ve yaşam alanında vazgeçilmez bir dekorasyon objesi olarak karşımıza çıkıyor.

Son zamanlarda Chakra, Zara, Burberry, Mudo, Jo Malone, Tom Ford ve Ateiler Rebul gibi bazı özel markalar da; prestik mumlar ve kokulu mumlar tasarlayıp, kullanıyorlar. Özellikle de sık sık ofislerde kullanılan mumlar; popüler tasarım trendlerinin en çok göz önünde bulunan setleri.

Bir odanın, ofisin, kafenin, spa salonunun ya da restoranın ayrıcalıklı olmasını sağlayan detayların en başında mumlar gelir. Sıcak ışığı sayesinde bulunduğu, kullanıldığı alanı ısıtan bir etkisi bulunur. Aynı zamanda mumlar, dekorasyona çok fazla katkı sağlar. Kimine göre mistizmi çağrıştıran mumlar; kimilerine göre de romantizmin olmazsa olmaz unsurlarından birisidir. Zaman zaman gevşemek, zaman zaman da farklı bir ruh hali içerisine girebilmek için mum yakılır.

Mumlar, tıpkı diğer keyif verici detaylar gibi farklı türde ve şekilde satılır. Kokusuz mumlar, kokulu mumlar, blok mumlar, şekilli mumlar ve daha nicesi… Kokulu mumlar kullanarak, evinizin, ofisinizin, odanızın dekorasyonunu çok daha farklı bir seviyeye ulaştırabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için kokulu mum konusunda rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. İyi okumalar…

Kokulu Mum

Kokulu mum çeşitleri, birbirinden farklı aroma özlerinden ya da farklı aroma özlerinin birbirileri ile karıştırılması ile üretiliyor. Çiçek kokusu içeren mumlar, kahve kokulu mumlar, bitki kokulu mumlar ve meyve kokulu mumlar, birbirinden güzel kokularla üretilmekte. Kokulu mumlar, kullanıldıkları bütün ortamlarda güzel kokular yaymasının yanı sıra, ortamda bulunan kötü kokuların giderilmesini de sağlayan en iyi aksesuarlardan birisidir. Evinize şık hava katmanızın yanı sıra; kokulu mumlar sayesinde güzel ve hoş kokuların ortama yayılmasını da sağlayabilirsiniz.

Kokulu Mum Çeşitleri Nelerdir?

Manolya, Çilek, alma, leylak ve tarçın kokuları kokulu mumlar arasında en çok tercih edilen kokulardandır. Bu kokulardan ziyade birçok aromada ve şekilde de koku türleri mevcuttur. Öte yandan bazı kokulu mum çeşitleri; elma, kavun, çilek, mango, şeftali ve Hindistan cevizi kokulu mumlardır. Kahve kokulu mum seçenekleri arasında ise: fındıklı kahve kokuları, tatlı kahveler, saf kahve çekirdeği kokusu ve şekerli kahve kokulu mum üretimi yapılıyor. Dekoratif amaçlı da kullanılabilen kokulu mum seçeneklerinde; süslemeler ve kahve detayları da kullanılıyor.

Gül ağacı, amber ve misk, sandal ağacı kokulu mum çeşitleri ise; farklı modellerde ve farklı boyutlarda üretiliyor. Dekoratif obje amacı da taşıyan mumlar, genellikle kokusuz mum çeşitleri arasında da bulunabiliyor.

 

Mum Kokuları Ve Özleri

Kokulu mumların çok büyük bir kısmı, doğal özlerden ve tamamen doğal malzemelerden üretilir. Doğal olmayan, yapay esans yağı kullanılan mumlar; sağlığa oldukça zararlıdır. Bu nedenle doğal kokulu mum satın almanızı öneririz.

Yasemin, zambak, gül, leylak ve bilumum egzotik çiçek özlerinden imal edilen, üretilen kokulu mum çeşitleri, birbirinden farklı onlarca boyutta ve modelde dizayn ediliyor. Seramik kapta, cam kavanozda, dekoratif kaselerde de üretilen mumlar; birbirinden canlı renk seçeneklerine de sahip.

Eğer kokulu mum kullanmayı düşünüyorsanız ve henüz kokulu mum seçme aşamasındaysanız; mumu nerede ve ne amaçla kullanacağınızı önceden belirlemeniz oldukça önemli bir husustur. Yatak odasında rahat uyumak, rahatlamak ve gevşemek için kokulu mum alacaksanız soft kokuları tercih edebilir ya da mutfakta yemek sonrasında oluşan kötü ve itici kokuların giderilmesi için kokulu mum alacaksanız; alacağınız mumun keskin kokulu bitkilerden üretilmiş olmasına dikkat etmeniz gereklidir.

Eğer kokulu mumu salon, çalışma odası ya da oturma odası gibi alanlarda kullanacaksanız; tarçın, vanilya ya da çiçek kokuları gibi kokulu mumları tercih edebilirsiniz. Aromatik, ferah ya da soft kokular; birden fazla çeşitte olabilmektedir.

Kokulu Mumlar Nasıl Yapılır?

Kokulu mumlar, doğal ve tamamen birinci sınıf malzemelerden yapılmalıdır. Kokulu mumların içerisinde mevsim meyveleri, çiçek özleri ya da aromatik bitkisel yağlar kullanılmaktadır. Evde kokulu mum yapmak için gerekli malzemeler; stearin, mum kalıbı, parafin, mum fitili ve mum boyasıdır. Buna ek olarak istenilen koku, aroma ya da bitkisel yağ kullanılabilir. Evde kokulu mum yapmak konusunda unutulmaması gereken en önemli husus, kullanılan malzemelerin doğru ölçüde olmasıdır. Malzemelerden birisi fazla olduğu taktirde; solunum yolu ile bağlantılı olduğu için; sağlığınız büyük ölçüde zarar görebilmektedir. Bu nedenle evde kokulu mum yapmak yerine, doğal malzemelerden yapılan; güvenilir kokulu mumlardan satın almanızı öneririz.

Cam kapaklı kavanoz mumlar, diğer kokulu mumlara nazaran daha uzun süre kalıcılık özelliğine sahiptir. Öte yandan cam kapaklı kavanoz mumlardaki mum kullanımı bittikten sonra; kavanozu dekoratif ürün olarak da kullanılabilmektedir. Desen, model ve renklere göre mum çeşitleri farklılık gösterebilir. Aynı zamanda hediyelik kokulu mumlar da oldukça tercih edilen mumlar arasında yer almaktadır.

Kokulu Mumlar Zararlı Mıdır?

Kokulu mumların zararlı olup olmadığı konusunda yapılan bir araştırmaya göre; kaliteli ürünler kullanıldığında ve doğal ürünlerden aroma, esans elde edilerek kokulu mum üretildiğinde; sağlık bakımından herhangi bir zararı olmadığı ortaya çıkmıştır. Öte yandan güvenilmeyen yerlerden alınan kimyasal ve bilinmeyen içeriklerin kullanıldığı kokulu mumlar, kanserojen etkiler gösterdiği için; kullanılmamalıdır.

Kokulu mumlarda yer alan doğal çiçek kokuları, oldukça hafif bir koku sağlayarak; dışarıdaki havayı kullanıldığı ortama taşır. Gardenya, yasemin ve leylak gibi hafif kokular, gün boyunca bulunduğunuz alanlar için oldukça iyi bir tercih olacaktır. Gül kokulu mumlar ise her ne kadar en güzel aromaya sahip olsa da, aroması çok yoğun olduğu taktirde sirke gibi hatta oldukça sert kokular yayabilirler. Eğer tercihinizi çiçek kokulu mumlardan yana kullanacaksanız, hafif bir çiçek kokusu seçmeye özen göstermeniz gerekmekte.

Eğer kokulu mumu yatak odanız ya da uzun süre vakit geçirdiğiniz ortamda kullanmayı düşünüyorsanız; rahatlatıcı kokular ilk tercihiniz olmalıdır. Rahatlamaya yardımcı olduğu gibi, kişileri uykuya hazırladığı, baş ağrısı gibi bir takım ağrıları hafiflettiği için, lavanta oldukça popüler ve çok sık tercih edilen bir kokudur.

Eğer kokulu mumları banyonuzda ya da mutfak gibi alanlarda kullanmayı düşünüyorsanız; özellikle de yılın güneşli dönemlerinde turunçgiller ya da elma gibi taze kokuları tercih etmeniz yerinde ve doğru bir karar olacaktır. Nane gibi kokular ise; yılın güneşli dönemlerinde tercih etmek için ideal kokulardır. Kokulu mumları kış ya da sonbahar zamanlarında kullanacaksanız; ağır yemekler yapılan mutfaklarda ya da banyoda yaza ve bahar aylarına nazaran çok daha fazla ağır koku oluşacağı için; yaban mersini, tarçın ya da zencefil gibi kokuları kullanabilirsiniz. Bu kokular özellikle de kış ve sonbahar ayları için oldukça uygun kokulardır.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar