Meditasyon Yoga

Kök Çakra

13 Mart 2022

Çakra

Bedenin orta kısmında olduğu ifade edilen çakralar, günümüzde her geçen gün daha da fazla önem kazanmaktadır. Çakra, aslında Sankrit dilinden gelen bir kelimedir. Çakraların sürekli olarak dönmesi bu akım için çok önemlidir.

Vücuttaki çakralar, omurga boyunca sıralanmıştır. Enerjiler ise, sırayla ilerleyerek spiraller çizmektedir. Çakraların dengeli olması, kişinin günlük hayattan daha fazla keyif almasını sağlamaktadır. Aynı zamanda vücuttaki enerji akışı açısından da son derece önemlidir.

Çakralar Neredeler Bulunur?

Çakralar genel olarak vücudun omurga kısmında bulunmaktadır. Omurganın altından başlayarak, üst kısma kadar devam etmektedir. En alt kısma da kök çarka denilmektedir. Daha sonra göbek altında, kasığın olduğu kısımdaki çarka sakral olarak ifade edilmektedir. Ancak burada daha önemli bir çarka vardır. O da iki gözük ortası. Yani herkesin de çok yakından bildiği 3. Göz çakrasıdır. Tepenin orta kısmında da adından da anlaşılabileceği gibi tepe çakrası bulunuyor.

Kök Çakranın Özellikleri

Kök çakranın pek çok özellikleri bulunmaktadır. Özelliklerin detaylarını şöyle belirtebiliriz:

 • Fiziksel Sağlık: Ayak, bacak, mesane, cinsel organlar, omurga sağlığı vb. nokta ile ilgilidir. Kişinin sinir fonksiyonları kontrol edilmektedir.
 • Yüksek Güven: Kişinin kök çakrası dengedeyse kendini güvende hissetmektedir. Kişinin dengesiz bir çakrası varsa kendisini güvensiz ve korku dolu hisseder.
 • Sorunlarla Başa Çıkma: Dengeli olan bir kök çakra, sorunlarla başa çıkma sırasında ihtiyaç duyulacak güce kavuşulmasını sağlar. Ancak yine dengesiz olan bir çakra kişinin kendisini güvensiz hissetme, saldırganlık ve şiddete sebebiyet verebilmektedir.

Kök Çakranın Şifalandırılması İçin Ne Yapılabilir?

Kök çakranın şifalandırılması için yapılabilecek bazı yöntemler bulunuyor. Bu çakranın asıl rengi kırmızıdır. Otururken, kendinizin bel kısmı ile ayaklarınıza kadar olan kısımda yoğun bir kırmızı topun hareket ettiğini hayal edebilirsiniz. Bunun dışında yapabilecekleriniz şunlardır:

 • Banyo Yapmak, Duş Almak
 • Yürüyüş Yapmak
 • Müzik Dinlemek, Dans Etmek
 • Ağaca Sarılmak, Toprakla Uğraşmak

Çakra, Kök Çakra, Muladhara Title

Kök çarka olarak ifade elden bu çarka hakkında merak edilenleri belirtiyoruz. Diğer adı Muladhara olarak belirtilmektedir. Kırmızı ve siyah renkler, bu çakranın renklerini oluşturmaktadır. Başladığı yer, yukarıda da belirttiğimiz gibi, omurganın alt kısmıdır. Kök çakrasının harfi O’dur.

Kök Çakrası Nasıl Dengelenmektedir?

Kök çakrasının dengelenmesi için kullanılabilecek bazı ürünler bulunmaktadır. Bu yöntemleri şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Doğal Taşlar – Kristaller: Doğal taşlar ve kristaller sayesinde kök çakrası dengelenebilmektedir. Kolye, yüzük ya da bilezik olarak bu taşları vücudunuzda taşıyabilirsiniz. Eğer takı olarak kullanmak istemiyorsanız, cebinizde de taşıyabilirsiniz. Ancak direkt aldığınız gibi bu taşları kullanmamanız gerekiyor. İlk olarak 24 saat boyunca toprakta ya da denizde bu taşları bekleterek, arındırmanız gerekiyor. Daha sonra ise ilk siz dokunabilirsiniz.
 • Tütsüler, Bitkisel Yağlar: Kök çarka aslında kişilerin koklama, his duyusu ile bağlantılıdır. Bunun için de evde küvete ya da lepene biraz su dolturun. Suyun içerisine su bitkisel yağlardan damlatın: Sandal ağacı, sedir ağacı, paçuli, gül ağacı, mür, melisa vb.
 • Tüketilen Besinler: Kök çakrayı dengelemek için bazı besinleri tüketmeniz gerekiyor. Bunlar: Havuç, sarımsak, yumurta, turp, soya, kuş üzümü, pancar, kiraz, çilek ve kırmızı soğandır.

Bunları yaptığınızda, kök çakranız dengelenecektir. Kişi kök çakrası dengeli değilken, kendini daha farklı hissedecektir. Kişi kendini yorgun, mutsuz ve enerjisiz hissetmektedir. Tembellik, boş vermişlik ve fazla rahatlık çok fazla hâkim olacaktır. Kök çakrası kapandığında berekette kapanmaktadır. Kıtlık, yetersizlik bu dönemde daha fazla olacaktır.

Çakra Çeşitleri

Beden içerisinde toplam da 8 adet çarka bulunmaktadır. Bu çakraları şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Bedeni saran aura
 • Üçüncü göz olarak bilinen çarka (iki kaşın ortası)
 • Taç çakrası (Başın tepe noktası)
 • Boğaz çakrası (Ses çakrası olarak da bilinir)
 • Kalp çakrası (Sevgi çakrası)
 • Solar Plexus çakrası (Mide de olan çakra)
 • Sakral çakra (Zevk alma çakrası – cinsel organ bölgesinde bulunmaktadır)
 • Kök çakra (bel kemiğinin altında bulunmaktadır)

Kök çakra çok fazla çalıştığında kişi çok fazla sahiplenir ve çevresine karşı baskıcı olur. Kişinin yeme içme cinsellik konularında aşırı bir isteği olmaktadır. Bununla beraber benci, aç gözlü ve paraya bağımlı kişilikler ortaya çıkmaktadır.

Kök Çakrayı Ne Yönetmektedir?

Kök çakrayı genel olarak elementi burçlar ve gezegenler yönetiyor. Yöneten gezegenler:

 • Mars
 • Satürn

Kök çakrayı yöneten burçlar:

 • Oğlak (Toprak Burcudur)
 • Boğa (Toprak Burcudur)
 • Akrep (Tutku Burcudur)

Kök Çakra Hangi Elemente Sahiptir?

Sizlerin de bildiği gibi bütün çakraların bir elementi bulunmaktadır. Kök çakranın elementi ise topraktır.

Kök Çakrası Dengeli Olduğunda Neler Olur?

Kök çakra, başlangıç anlamına gelmektedir. Bütün güzel ve iyi şeylerin başladığı yer olarak da ifade edilmektedir. İnsanın ruhani anlamdaki evriminin başlangıç noktası olan kök çakra, dengeli olduğunda kişi kendini şu şekilde hisseder:

 • Değişimi başlatabilecek potansiyel ve gücü hissetme
 • Sorunlarla başa çıkma aşamasında yapıcı zihinle hareket ettirebilme
 • Yaşam seviyesi üst düzeye çıkarılabilmesi sağlanır

Bunun tam tersi olarak da dengesiz bir çakrada aşırı temkinli davranışlar gözlemlenir. Yoğun durağanlık, yaşam sevincini yitirme, sabırsız ve sinirli yaklaşımlarda bulunulmaktadır.

Kök Çakranın Dengelenmesi İçin Neler Yapılabilir?

Kök çakranın dengelenmesi için ilk olarak yapılabilecek bazı hareketler bulunmaktadır. Uygulanabilecek yoga hareketleri şunlardır:

 • Çocuk Pozu (Balasana)
 • Hint Oturuşu (Malasana)
 • Derin Öne Eğilme (Uttanasana)
 • Dağ Pozisyonu (Tedasana)
 • Köprü Pozu (Setu Bandhasana)

Bu hareketler, dengesiz bir kök çakranın dengelenmesi için çok önemlidir.

Bunlarla beraber kişinin kendini arındırması gerekmektedir. Arındırma için aslında ağlamak, dışkı yapma, terlemek son derece önemlidir. Vücuttan bu şekilde bir şeylerin atılması, arınma açısından son derece önemlidir.

Kök Çakra açmak için ne yapmamız gerekir?

Kök Çakranın Daha İyi Olabilmesi İçin Kullanılan Yönlendirmeler Nasıl Olur?

Kişinin kendisini, çakrasını dengeleyebilmesi için kök çakrasını şifalandırılması gerekmektedir. Bunun için çeşitli meditasyon yönlendirmeler bulunuyor. Kişi kendine şunları düzenli olarak söylemesi, çakrasının dengelenmesi açısından son derece önemlidir:

“Ben Kaya Kadar Sağlamım”

“Evren Beni Destekliyor”

“Zorluklarla Savaşmam Beni Güçlendirir”

“Kendimi Şuan Ki Halimle Seviyorum”

“Başkalarını Şuan Ki Haliyle Seviyorum”

“Dünyada Kendimi Güvende Hissediyorum”

“Bütün İhtiyaçlarımı Karşılayabiliyorum”

“Maddi Açıdan Rahatım”

Kişi düzenli olarak kendine bu olumlu cümleleri söylerse, bir süre sonra bilinçaltını da olumlu olarak etkilemektedir. Tıkalı bir bilinçaltı ve çakra varsa bu çok da etkili olmayacaktır. Peki, bir çakra neden tıkanır? Nasıl açılır? Bu konuda neler yapılabilir?

Tıkalı Kök Çakra

Kök çakrasının çıkmasının en temel sebeplerinin başında doğum gelmektedir. Hayatta kalma isteği ve enerjisi aslında kök çarkadır. Doğumda yaşanılan ve sık sık karşılaşılan olumsuz durumlardır. Bunların dışında tıkanma sebepleri şunlar olabilir: Psikolojik baskılar, çocuklukta başlayan şefkat, ergenlik dönemindeki cinsle duygular, keder, stres, üzüntü, kızgınlık, korku, pişmanlık, suçluluk, affetmeyi bilmemek, bağımlılıklar, cinsel ilişkiden zevk almamak vb. belirtilen bu durumlar, tıkalı ya da kapalı kök çakranın en temel sebepleri arasında bulunmaktadır.  

 

Çakralar hakında daha fazla bilgi almak için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Çakra ürünleri için bağlantıyı tıklayınız.

Bizi instigramda takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar