Doğal Taşlar

Kaygı Bozukluğu İçin Hangi Doğal Taş?

07 Eylül 2021

İnsanlık günümüze gelene kadar, “savaş ya da kaç” tepkimiz, bizi birçok tehlikeden kurtardı. Eskiden, hayatta kalabilmek için hızlı tepki vermemiz gereken çok sayıda farklı yırtıcı hayvan vardı. Modern dünyada ise bu kadar fazla tehlike yok.

Bununla birlikte, beynimiz; büyük kalabalıklar, sosyal durumlar ve daha fazlası gibi sıradan durumlarda bile tehditleri tespit edebilir. Bu endişe duygusu, her an ortaya çıkabilir. Bazen bu duygu, daha da zayıflatıcı bir duygusal duruma, yani panik atak haline dönüşebilir. Kaygı bozukluğu için doğal taş kullanmak, bu duyguların üstesinden gelmek için yardım alabileceğiniz doğal bir yöntemdir.

Doğal taş şifasının; gergin kaslar, mide bulantısı ve güven kaybı gibi kaygıya bağlı olabilecek semptomları azaltmada yardımcı olabileceği bilinmektedir. Kaygı bozukluğuna iyi gelen taşlar, kişinin kaygılarının tetikleyicileriyle başa çıkmasına ve duygusal bir denge durumuna ulaşmasına yardımcı olabilecek araçlardır. Bu yazıda, kaygı ve endişe için en iyi doğal taşlardan bahsedeceğiz!

Kaygı bozukluğu ve topraklama taşları

Topraklama taşları, farkındalığı somut bir şekilde uygulayabileceğiniz bir araçtır. Bazen, bunlara kaygı taşları veya endişe taşları da denir. Genellikle; yüksek kaygı seviyeleri, panik atak ve travma sonrası stres bozukluğuna yardımcı olmak için kullanılırlar. Aşağıdaki yollarla kaygı seviyelerini azaltabilir:

 • Duyularınıza odaklanmanıza yardımcı olur
 • Sizi geçmiş veya gelecekle ilgili endişelerden uzaklaştırır
 • Odaklanmak için somut bir öğe sağlar
 • Dikkat uygulamanızı hatırlatır
 • Öz bakım için size bir konfor öğesi verir

Mindfulness, kaygıyı nasıl hızla sakinleştirir?

Farkındalığın; depresyon semptomlarına, ağrı yönetimine ve kaygıya yardımcı olduğu, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Amerika’da yapılan çalışmalar, farkındalık aktivitelerinin stres veya endişe zamanlarında beyinde aktive olan amigdalayı sakinleştirdiğini göstermektedir.

Danimarka’da yapılan bir diğer araştırmada; günlük olarak farkındalık uygulamalarının tekrarlanmasının, beyin odağını değiştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu uygulamaları tekrarlayan kişilerin, korkularına odaklanmaya devam edenlere oranla korkularını daha kolay unuttukları görülmüştür.

Birçok insan, yüksek kaygı ve travma semptomlarından mustariptir. Zihnimiz sürekli bir endişe veya stres durumundayken, nefes almaya odaklanmak oldukça zordur. Fiziksel duyumları ve kokuları fark etmek için, uçucu yağlar kullanabilirsiniz. Bu, farkındalığa harika bir giriştir ve konsantre olmakta güçlük çekenlerin fiziksel duyumlarını fark etmelerine yardımcı olabilir.

Bir noktada, bu duyusal odaklanmaya yardımcı olması için doğal taşları tutmaya başlayabilirsiniz. Çünkü bu, gerçek eşyaları kullanma sürecini genişletir. Her durumda, topraklama taşlarını kullanma fikri doğmuş ve mindfulness uygulamalarının bir parçası olmuştur.

Doğal taşlar kaygıyı yönetmeye yardımcı olabilir mi?

Doğal taş şifasının savunucuları, taşların fiziksel, duygusal ve ruhsal iyileşmeyi desteklediğine inanmaktadır. Stres ve kaygı da dahil olmak üzere zihinsel ve fiziksel koşulların vücuttaki enerji dengesizliklerinin bir sonucu olduğunu düşünürler. Bu dengesizlikleri gidermek için de doğal taşlar kullanılır.

Bunu, çakralar ile etkileşime girerek yaparlar. Bir meditasyon sırasında, elde tutulan veya vücudun etrafındaki çakra noktalarına yerleştirilen doğal taşlar; vücuda pozitif enerji verirken, hastalıkla ilişkili negatif enerji dışarı akar. Bu, huzur, sakinlik ve rahatlama duygularını getirir stres duygularını azaltır, böylece vücudun dengesini iyileştirir ve geri yükler.

Farklı doğal taşların farklı özelliklere sahip olduğu söylenir. Bazıları fiziksel refahı iyileştirdiği düşünülürken, diğerleri zihinsel refahı destekler. Örneğin; kristal kuvars taşının bağışıklık sistemini uyardığı, sitrin taşının kalp ve tiroit için iyi olduğu, akik taşının ise panik atağa iyi gelen taş olduğu ileri sürülmektedir. Stres ve kaygı bozukluğu için doğal taşlar arasında ise; pembe kuvars, akik, siyah turmalin ve ametist yer alır.

Kaygı için kullanılabilecek doğal taşlar

kaygı için doğal taş

 1. Ay taşı

Bu taşın, kaygıyı yatıştırabilecek metafizik güçleri olduğu söylenir. Ay taşı, endişeli düşünce kalıplarını sakinleştiren duygusal bir dengeleyicidir. Nazik, kadınsı bir enerjiye sahiptir. Aynı zamanda; belirtilerini hafifletmeye yardımcı olan, hayatınızın kontrolünü elinize almanıza ve duygusal istikrar sağlamanıza yardımcı olan güçlü bir taştır.

 1. Mavi dantel akik

Soluk mavi renkli bu taş, boğaz çakrası ile ilişkilidir. Şüphe stresle dolu olduğunda zihni sakinleştirir. İletişim ile olan ilişkisi nedeniyle, sosyal ortamlarda konuşurken rahat hissetmenize yardımcı olur. Aynı zamanda, en yüksek ruhsal gerçeklerinizi konuşmanıza izin verir.

Mavi dantel akik, kafanız endişeli olduğunda veya diğer insanların sizi endişeli hissettiren fikirleriyle dolduğunda rahatlama sağlar.

 1. Lepidolit taşı

Mor ve pembe renklerindeki bu taş, kalp çakra ve üçüncü göz çakrası ile ilişkilidir. Adını, Yunanca “pul” kelimesinden almıştır.

Lepidolit, ruh hali değişimleri veya depresyon için kullanılan lityum içerir. Bu taş, endişeli hissettiğiniz zamanlar için harika olan dengeleyici bir yapıya sahiptir. Endişeniz değişim tarafından tetikleniyorsa, bu taş geçiş sürecini kolaylaştırabilir. Ayrıca, yararsız davranış kalıplarını tanımanıza da olanak tanır.

 1. Pembe kuvars

Kalp çakrası ile bağlantılı pembe kuvars; kendiniz ve başkaları için, bazen kaygının yarattığı korkuda kaybolabilen şefkati teşvik eden bir taştır. Kullanıcısına bir dinginlik ve sakinlik duygusu vererek, kendini kabul ve kendini sevmeyi beslemeye yardımcı olur. Kaybı bozukluğuna iyi gelen taş olarak pembe kuvars, sürekli stres altındayken gelişebilecek öfke ve küskünlük duygularını bastırır.

 1. Siyah turmalin

Siyah renkli bu taş, kök çakra ile bağlıdır. Siyah turmalin, stres zamanlarında ruhunuzu korumada ustadır. Bu taş, sizi çevrenizdeki tüm negatif enerjiden koruyarak refahı artırır.

Bu taş, baskı altındayken veya endişeli hissettiğinizde harikalar yaratır. Ayrıca, sizi kök çakraya yeniden bağlar ve etrafınızda koruyucu bir enerji alanı yaratır.

 1. Rodonit taşı

Kalp çakrası ile bağlı bu taş, sevgi dolu titreşimler yayar. Endişenizin nedeni olabilecek geçmişten gelen duygusal travmayı iyileştirmenize yardımcı olur. Kalp çakrası ile rezonansa girdiğinden, kalbi açar ve kendine güveni ve kendini sevmeyi teşvik eder.

 1. Ametist taşı

Taç ve üçüncü göz çakrası ile bağlıdır. Doğal bir stres gidericidir. Sakinleştirici ve iyileştirici özellikleri ile bilinir. Bu kristalin duygusal dengeyi getirdiği ve sinirlerinizi sakinleştirdiği söylenir. Ayrıca netlik getirir ve ruh hali değişimlerini düzenler.

Kaygıya iyi gelen doğal taşlar nasıl kullanılır?

 • Kaygı bozukluğu için doğal taşlardan birini seçin.
 • Gözlerinizi kapatın ve sadece elinizdeki taşa odaklanın.
 • Taşın hissinin, dokusunun ve ağırlığının farkında olun.
 • Elinizin onu tutarken nasıl hissettiğine dikkat edin. Sıcaklığına dikkat edin. Bu adımda yaklaşık bir dakika geçirin.
 • Daha sonra, taşı tutmaya devam edin ve etrafınızdaki sesleri fark edin.
 • Odanın içinde veya dışında herhangi bir sesi geri getirin. Sadece onların farkında ol.
 • Şimdi, gözlerinizi açın ve taşa bakın.
 • Üzerindeki çizgileri, kusurları, renkleri, dokuları inceleyin. Her zaman bir şeyler görürüz ama ayrıntılara bakmayın. Bunları yapmak, sizi farkındalığınıza getirecektir.
 • Son olarak, dikkatinizi taşın fiziksel hissine geri getirin. Avucunuzdaki ve parmaklarınızdaki hislere dikkat edin.
 • Dikkatinizi taşa çekmenin nasıl bir şey olduğuna dikkat edin. Farklı hissediyor musunuz?

Kaygıya iyi gelen taşları kullanmanın ek bir avantajı vardır. Yeterince kullanırsanız ve bunu yaparken farkındalık alıştırmaları yaparsanız, çok geçmeden daha sakin tepkilere geçiş yapabilirsiniz. Çünkü, sinir sisteminiz, sadece taşı tutarak sakinleşmeye koşullanacaktır.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar