Karma Yasası Nedir? Karma Var Mı?

Karma yasası, karma felsefesi, karma borcum olduğu nasıl anlaşılır, karma nasıl temizlenir?

Karma yasası yanılmaz ve herkes her zaman ondan etkilenir. Çoğu zaman, hayatımızın karmalarımız ve geçmiş eylemlerimizden etkilenen kaderden geçmek için harcandığı gerçeğinden habersiziz. Karma felsefesine göre;

 • Yaptığımız her olumlu eylem bir erdem oluşturur
 • Her olumsuz eylem bir günah ile sonuçlanır

Bunları, sonradan mutluluk ya da mutsuzluğa katlanarak ödememiz gerekir.

Karma Yasası Nedir?

Karma yasasına göre; hayatımızdaki tüm önemli olaylar önceden belirlenmiştir:

 • Doğduğumuz aile
 • Kiminle evleneceğimiz
 • Çocuklarımız

Günlük etkileşimlerimiz sırasında, ya eski bir hesabı yeniden açar ya da yeni bir hesap oluştururuz. Karma felsefesine göre; bir hayatımızda bir hesap kapatılmazsa, bir sonraki doğuma taşınır. Önceki doğumlarımızda oluşturulan bu alma-verme karma hesaplarının bilinçli olarak farkında olmayız.

Sonraki doğumlarımızda, kaderimizi belirlemek için karmik hesaplar yaratırız. Böylece, bu karma ve kader döngüsü bizi bağlar. Biz de, onun içinde dolanmaya devam ederiz. Hesap alma ve verme kaderimizi geçersiz kılmanın tek yolu, düzenli ruhsal uygulamalardan geçmektedir.

Karma yasasını anlarken; ruhsal pratiklerin, konuyla hiçbir manevi ilgisi olmayanlar için bile ne kadar yararlı olduğunu görebilirsiniz. Bu dünyevi ilişkilerin verimli olabilmesi için bile kaderden soyutlanmaları gerekir.

Karma Etkisi Nedir?

Karma, eylem demektir. Fizik bilimi; her hareket için eşit ve zıt bir tepki olması gerektiğini gösterir. Karma, kendi içinde ne iyi ne de kötü olan enerjidir. Karma etkisi, yalnızca insanların eklemeyi seçtiği etiketlerdir. Bir eylemin yarattığı enerji geri verilmelidir: "Ne ekersen onu biçersin." Sözünü önlemek mümkün değildir.

Bir eylem gerçekleştirdiğinizde, bu bir anı yaratır. Bu da, bir arzu yaratır. Bu da, sizi başka bir eylemi gerçekleştirmeye yönlendirir.

Örneğin; ilk yoga dersinizi almak bir eylemdir. Bu yoga dersi artık bir anıdır ve ne olduğunu bilirsiniz. Dersten hoşlandıysanız, bir sonraki derse gelme arzusu duyarsınız. Sonraki ders zamanı geldiğinde de harekete geçersiniz.

İşte bu eylemler, anılar, arzular ile hayatınızı yöneten karma etkisidir. Eylemlerinizin yarattığı enerji, anılarınızda depolanır ve aktive edilir. Bu, bazen hemen ve daha sık olarak da gelecek bir zamanda gerçekleşir.

Karma Borcum Olduğu Nasıl Anlaşılır?

İçine doğduğumuz aileden başlayarak hayatımızdaki tüm olaylar kaderimizdir. Kişi, koşulların kişinin kaderini gerçekleştirmeye elverişli olduğu ve ailesinin her bir üyesiyle önemli bir hesaplaşmanın olduğu bir ailede doğar.

Karma felsefesine göre; kişinin eylemlerinin bir sonucu toplanır. Ne zaman bir başkası için bir iyilik yapsa, bu olumlu bir geri dönüşle sonuçlanacaktır. Kişi ne zaman birine zarar verirse, bu da olumsuz bir geri dönüşle sonuçlanır. Ve bu, basit bir “özür dilerim” ile geri alınamaz!

Karma yasası, Newton’un etki-tepki yasasına benzer. Yani, her eylem için eşit ve zıt bir tepki vardır. Dolayısıyla, hayatımız boyunca ya eski bir hesabı kapatır ya da yeni bir hesap açarız. Bu doğum sonlanana kadar o hesap kapanmazsa, bir sonraki doğuma aktarılır. Ancak bizler, önceki doğumlarımızdaki bu alma-verme hesaplarının bilinçli olarak farkında olmayız.

Karma yasası fikri, pek çok farklı kültür ve dinde küçük farklılıklarla varlığını gösterir. Ortak fikir, bir eylemin olumlu ya da olumsuz etkileri olacağı ve bu enerjinin sonunda size geri döneceğidir.

İyi karmayı sağlayan eylemleri tanımak kolay olsa da, olumsuz karmaya nelerin neden olduğunu bilmek zor olabilir. Olumsuz karmayı tanımak ve karma temizlemek için şunlardan faydalanabilirsiniz:

 • Kabullenin

Kimse mükemmel değildir ve herkes mevcut durumdan etkilenir. Öncelikle, bunu kabullenmeniz gerekir. Kaderin güçleri nedeniyle bazen doğru şeyi yapmak imkansız gibi görünebilir. Ancak insanlar, karmik sonuçları düşünmeden davranabilir.

 • Niyetinize Dikkat Edin

Niyetin çoğu zaman gerçek eylemleriniz kadar önemli olduğunu unutmayın.

Olumsuz Karma Neden Olur?

Hangi eylemlerin muhtemelen olumsuz karmaya neden oluşturacağını şöyle sıralayabiliriz:

 • Nefsi müdafaa olmadıkça, cinayet
 • Yakalanmasanız bile, hırsızlık
 • Kendi yalanınıza inansanız bile, yalan söylemek
 • Kasıtlı olarak birine zarar vermek
 • Bilerek doğru şeyi yapmamak
 • Başka birinin acı çekmesine izin vermek
 • Affetmeyi öğrenene kadar, öfkeniz, gelecekte benzer durumlarla karşılaşmanıza neden olabilir.
 • Herhangi birini incitmek konusunda bağımlı olmak
 • Kendine saygısızlık etmek, intihar etmek gibi

Karma Nasıl Temizlenir?

Karma önlenemez. Karma etkisi, çoğu insanda üretildiği yoğunlukta geri döner. Önceki eylemlerinize bağlı olarak, bu mutluluk ya da acı yaratabilir. Ne olursa olsun, durumu nasıl düşünürseniz düşünün, iyi bir şey, karmanın serbest bırakılmasının, yani temizlenmesinin bir sonucudur.

Peki, geçmiş hataların bedelini ödemeye mahkum musunuz? Şart değil. Mevcut eylemlerin kalitesi ile karma temizlenebilir ve farklı bir forma dönüştürülebilir. İşte, karma temizlemek ve kalitesini arttırmak için yapabilecekleriniz:

 • Bilinçli seçimler yapın

Yaptığınız şeyler, karmayı iki şekilde etkiler. Kaliteli seçimler yapmak, Karmanın geri dönmesinden kaynaklanan durumların yoğunluğunu yumuşatabilir.

Karmanın enerjisi geri verilmelidir ancak dönüştürülebilir. Örneğin; yere düşüp bacağınızı kırmak yerine yalnızca ayak parmağınız zarar görüyorsa, karma iade edildi ve yaşam seçimlerinize etkisini azalttı demektir.

Seçimlerin, ayrıca gelecekteki olaylar olarak salıverilmek üzere yaratılan yeni Karmaların kalitesini de belirler. Bu nedenle, yaptığınız seçimlerin bilincinde olmak ve kendinize şu soruyu sormak önemlidir: Bu seçimler bana ve onlardan etkilenebilecek kişilere hizmet ediyor mu? Kararlarım kalbimden ve yüksek benliğimden mi yoksa egomdan mı geliyor?

 • Bağışlamayı öğrenin

Bunu yapmak, ruhsal gelişimin önemli bir yönüdür. Önce, olanların olduğunu kabul edin. Sonra, yargılamadan, bunun neden olduğunu anlayıp anlamadığınıza bakın.

Son olarak, size zarar vermiş olabileceğini düşündüğünüz kişileri affetmeye çalışın. Eylemi affedemeseniz bile, kişiyi affetmeniz her zaman mümkündür.

Karşılaştığınız her acı, bir miktar karmanın geri dönüşüdür. Bu nedenle, bütün gününüzü birilerinden nefret ederek geçirmeyin. Affedin ve ilerleyin!

 • Şükredin

Affetmek zor olduğu kadar, şükretmek de zor olabilir. Ancak, başınızdan geçen her şeyin karmadan geçtiğine inanıyorsanız; o halde, karmayı her salıverdiğinizde o etkiler kaybolur. Bu da şükretmek için iyi bir neden değil mi? Hayatınızdaki her şey için minnettar olmaya çalışın.

 • Büyüme fırsatları arayın

Herhangi bir zorlu durum, size iki seçenek sunar. Durumu bir sorun olarak görebilir ve hayatınızı ondan şikayet ederek boşa harcayabilirsiniz. Ya da, bunun olduğunu fark edip “Bundan nasıl öğrenip büyüyebilirim?” Ddye sorabilirsiniz.

Eğer bunu bir problem olarak görürseniz, aynı karma enerjisini yeniden yaratan daha düşük enerjiye çekilebilirsiniz ve hiçbir ilerleme kaydedemezsiniz. Büyüme fırsatlarını aramak, Karma'yı salıvermenize ve ruhsal yolculuğunuzda ilerlemenize izin verir.

 • Meditasyon Yapın

Ruhsal yolculuğunuzda sahip olduğunuz en güçlü araç, meditasyondur. Özellikle, mantralar içeren uygulamalar çok faydalı olabilir. Meditasyon, hareketlilikten sessizliğe bir yolculuk yapmaktır.

Bir düşüncenin anlamı, hafızayı ve arzuyu, dolayısıyla da karmayı tutar. Meditasyon yaparken mantrayı düşündüğünüzde, karmanın ötesine geçerek sonsuz olasılıklar alanına kayarsınız.

Düzenli meditasyon ile, karmanın yarattığı sınırlı olasılıklar yerine, o sonsuz olasılık seviyesinde yaşamaya başlarsınız. Meditasyon, sizi gerçek benliğinize yeniden hizalar ve gerçek amacınıza geri götürür.

Spiritüel yolculuğunuza bağlı olmak, yarattığınız karmik hapishaneden kaçmanın ve sınırsız özgürlüğün tadını çıkarmanın anahtarıdır.

ETİKETLER

BENZER İÇERİKLER

OKUYUCU YORUMLARI

Yorumlar (0)

Yorum Yazın