Doğal Taşlar

Kaplan Gözü / Tiger Eye (Kuvvet Taş)

07 Eylül 2021

Kaplan Gözü Taşı Ne Demek?

Kaplan Gözü taşı enerji dönüşümü yaparak doğanın dengesini sağlamakla görevlendirilen bir doğal taştır. Halk arasında bağımsızlık taşı olarak da bilinmektedir. İsmini, renklerinin kaplan gözüne benzemesinden almaktadır. Yabancı kaynaklarda Tiger Eye stone adıyla geçmekte ve resmi işlerde bu isimle anılmaktadır.

Kaplan Gözü Taşı Ne Anlama Gelir?

Camsı bir yapıya sahip olan Kaplan Gözü, kullanıcısına ve bulunduğu ortama şifa verici etkiye sahiptir. Eksik hissedilen, zararı görülen, bireye olumsuz etkisi bulunan her türlü durumdan ve nesneden korunmayı sağlar. Bu nedenle manevi anlamı, maddiyatından daha büyük olan bir doğal taştır. Eski zamanlardan beri kullanıldığı için pek çok faydası olduğu bilinmektedir.

Kuvars taşı olan Kaplan Gözü, psikolojik ve fiziksel olarak iyileşmeler yaşanmasına yardımcı olur. Her yaş grubunun ve cinsiyetin kullanarak faydalarını görmesi mümkündür. Genellikle aksesuar alanında kullanılsa da bazı ev ve süs eşyalarında yerini alabilmektedir. Ulaşılması kolay taşlardan biri olduğu için istenilen her zamanda Kaplan Gözü taşı satın alınabilir.

Kaplan Gözü Taşı Oluşumu

Doğal taşların oluşum süreçlerini tamamlamaları milyonlarca yıl alır. Bu nedenle volkanik olaylardan doğduğu, girdiği tepkimelerin ardından son şeklini aldığı kabul edilir. Özellikle milyonlarca yıl süren sıcak ve soğuk geçişleri, oksijenli yanma tepkimeleri taşın özelliklerini belirlemektedir. Kaplan Gözü taşı da, oluşumu oldukça uzun süren ve gördüğü manyetik etkilerden dolayı enerji alışverişi yapabilen doğal taşlar arasında yer alır.

Kaplan Gözü Taşı Nerede Çıkar?

Üzerinde zaman zaman beyaz veya siyah çizgiler bulunabilen Kaplan Gözü taşı, Türkiye’de çıkarılabilen doğal taşlardan değildir. Bu nedenle işlenmiş veya işlenmemiş halleri dış ülkelerden ithal ederek satışa sunulur. Estetik açıdan güzel göründüğü için hem erkekler hem de kadınlar tarafından en çok tercih edilen taşlar arasındadır. Çıkarıldığı yerlerin başında Avusturalya ve Güney Afrika gelir.

Kaplan Gözü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaplan Gözü taşı, en çok tercih edilen doğal taşlardan biri olduğu için alınırken dikkatli olunmasında fayda vardır. Gelişen teknolojiyle beraber imitasyonları üretilebilen Kaplan Gözü taşının gerçeğinin alındığından emin olunmalıdır. Aksi taktirde normal bir taşın üstünün boyanmış halini alarak yanılgıya düşmek mümkündür.

Doğal taşlar belirli işlemlerden geçse de çıkarıldıkları haline çok yakın şekilde satılırlar. Bu nedenle her taş birbirinden farklı renk ve desenlere sahip olabilir. Kaplan Gözü taşı yalnızca kahverengi ve sarı tonlarında olmasına rağmen görülen renklerin farklılığı taşların karıştırılmasına neden olabilir. Alışveriş yapılan yerin bu konuda bilgili ve deneyimli olması doğru taşı satın alabilmek adına oldukça önemlidir.

Düzenli kullanılan, bakımı ve temizliği zamanında yapılan taşlar yeterli enerji alışverişi yaparlar. Bu bağlamda, alınacak olan Kaplan Gözü taşının kullanımına özen gösterilmesi gerekir. Eğer kişi aksesuar kullanmayı sevmiyorsa tercihlerini ev eşyalarından yana yapmalıdır. Aksesuar olarak tercih edilirse de hemen hemen her gün takılması Kaplan Gözü taşının faydalarının görülebilmesi açısından önemlidir.

 

doğal taşlar

Kaplan Gözü Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Kaplan Gözü taşının doğal veya sahte olduğunu kontrol etmenin bazı yolları vardır. Taşlar hakkında bilgi sahibi olan kimseler dokunarak veya ışığa tutarak gerçekliğini anlayabilse de, bazı imitasyonların ayırt edilebilmesi zordur. Bu nedenle doğal taşın sokulabileceği basit testleri kullanarak gerçekliği hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür.

Doğal taşların gerçekliğini anlayabilmenin bir yolu, taşın küçük bir parçasını kırmaktır. Eğer Kaplan Gözünün içi de dışı gibi kahverengi ve sarıysa gerçek olduğu söylenebilir. Ancak bileklik, tespih, kolye gibi birden fazla taşın olduğu durumda bu işlem yapılmalıdır. Aksi taktirde alınmış olan eşyanın güzelliği bozularak estetik görüntüsünü kaybetmesine sebebiyet verebilir.

Kaplan Gözü taşına zarar vermeden gerçek olup olmadığını anlamanın diğer yoluysa, taşı yakmaktır. Ateşe karşı oldukça dayanıklı olan bu doğal taş, yakıldığı zaman kimyasal değişimler yaşamaz. Olduğu gibi kalmaya devam eder. Eğer fiziksel görünümünde yıpranma, erime, yanma gibi durumlar gerçekleşiyorsa taşın sahte olduğu anlaşılır. Benzer şekilde, güneş altında uzun süre kalan Kaplan Gözü taşının solması veya sararması söz konusu değildir.

Eğer Kaplan Gözü taşının gerçekliğini anlamak için bu yöntemler denenemiyorsa, oda sıcaklığındaki ısısı kontrol edilebilir. Bu sayede taşın zarar görme ihtimali ortadan kalkmış olur. Doğal taşlar, oda sıcaklığında soğuk oldukları için dokunan kişide serinleme hissi bırakır. Boyanmış, sahte ve imitasyon taşlarsa oda sıcaklığında kalmaya devam ederek daha sıcak olurlar.

Kaplan Gözü Taşı Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

Kaplan Gözü taşı genellikle cama benzer şekilde parlar ama mat hali de mevcuttur. Yanardöner görüntüsü nedeniyle ipeği anımsatır. Güneşe tutulduğu zamanlarda ışık saçarak göz kamaştırıcı bir etki yaratır. Demir ve oksijenin yanında sodyum ve silisyum elementlerini de içerdiği için mineral bakımından zengin olan bir doğal taştır. Sertlik skalasındaki yeri 7’ye yakın olduğundan dolayı çabuk kırılan bir taş değildir.

Kaplan Gözü taşı, negatif enerjileri çekerek kişiyi korumakla görevlidir. Nazar ve büyü gibi durumlar da negatif enerjiden kaynaklandığı için manevi bir koruma kalkanı oluşturur. Ayrıca alkol ve sigara gibi bağımlılıklardan kurtulmaya yardımcı olur. Kaplan Gözü taşı, iradeyi güçlendirerek otokontrolün sağlanmasında önemli rol oynar.

Güç ve cesaret taşı ismiyle anılabilen Kaplan Gözü, bireye hakkı olan özgürlüğü verir. Bağımsızlık hissiyatını güçlendirerek başkalarının boyunduruğu altından çıkmayı kolaylaştırır. Kişiye cesaret verdiği için haksızlıkların karşısında durmaya, zulümleri engellemeye, özgüvensizlik nedeniyle yaşanan sorunların sonlanmasında yardımcıdır.

Kaplan Gözü Taşı Kullanımı ve Kullanım Alanları

Kişinin enerjisini dengelemesiyle öne çıkan Kaplan Gözü taşı farklı alanlarda kullanılmaya uygundur. Özellikle hastalıklara şifa olmasından dolayı alternatif tıp alanında tercih edilir. İç organların çalışmasını düzenleyerek potansiyel hastalıkların önüne geçer. Böylelikle uzun süre sağlıklı kalmaya yardımcı olur.

Kaplan Gözü, kullanıcısına ruhsal ve fiziksel anlamda güç verdiği için kuvvet taşı olarak adlandırılır. Çok eski zamanlardan beri kullanılması da bu özelliğinden kaynaklanır. Ruh hastalarına iyi gelerek stresin, öfkenin ve hüznün oluşturabileceği psikolojik sorunları azaltır. Duyguları daha güzel biçimde kullanmaya yardımcı olur. Bu nedenle akıl ve kalp arasında denge kurulmasını, olayların iki yüzünün de değerlendirilmesini sağlar.

Aksesuar ve süs eşyası olarak kullanılan Kaplan Gözü, doğal taş ticaretlerinde önemli bir role sahiptir. Erkekler tarafından bileklik, yüzük ve tespih olarak tercih edilirken kadınlar tarafından daha çok kolye ve küpelerde yer alır. Ofislere, evlere, arabalara konulmak için farklı büyüklük, şekil ve desenlerde üretimleri mevcuttur. Ayrıca bazı bıçakların kabzalarında da Kaplan Gözüne rastlanmaktadır.

Kaplan Gözü Taşı Ritüeli

Ritüeller, eksik hissedilen konularda güçlenmek amacıyla yapılmaktadır. Kaplan Gözü taşı da kişiye kuvvet verdiği için ritüellerin vazgeçilmez parçalarından biri kabul edilir. Özellikle ruhsal anlamda yaşanan olumsuzluklardan kurtulmak için Kaplan Gözü taşıyla birlikte hareket etmek, ritüellerin göstereceği faydanın katlanmasını sağlar.

Loş ve sessiz ortamlarda yapılan ritüellerde kullanılan Kaplan Gözü taşı mümkünse kişiye temas etmelidir. Temas edemeyeceği durumlarda da ritüel yapılan odanın içinde, bireye yakın olacak şekilde konumlandırılmalıdır. Yaydığı enerjiden maksimum düzeyde yararlanmak içinse uyum sağladığı çakranın üzerine yerleştirilmelidir.

Aşk, ilişkiler, sağlık ve negatif enerjileri uzaklaştırmak adına yapılan tüm ritüellerde Kaplan Gözü taşının etkisi görülür. Sevgi bağlarını daha anlamlı hale getirirken mantıklı hareket etmekten uzaklaşan kimselere yardımcı olur. Bu sayede tüm ilişkilerde, olaylarda ve durumlarda duygularla akıl arasındaki dengeyi sağlar.

Yapılan ritüellerin işe yarayıp yaramadığı kısa süre içinde fark edilir. Ritüelin hemen ardından kişide rahatlama ve hafifleme hissi beliriyorsa negatif enerjilerden uzaklaştığı anlaşılır. Ancak herhangi bir duygu değişikliği yoksa yanlış yapılan durumlar olabilir. Zaman zaman ritüelleri tekrarlayarak Kaplan Gözü taşından daha çok verim almak da mümkündür.

Kaplan Gözü Hangi Çakraya Uyumlu?

Çakralar, vücutta yer alan oldukça önemli merkezlere verilen isimdir. Birbirinden farklı etkileri bulunduğundan dolayı çakraların kapanması bazı sorunlara neden olabilir. Çakraların açık olması hem ruhsal hem fiziksel anlamda hastalıklardan korunmayı veya iyileşmeyi sağlar. Kaplan Gözü taşı da özellikle sakral ve kök çakralarının açılmasına yardımcı olur.

Sakral çakra, kasık bölgesinde bulunan bir çakradır. Bu nedenle o bölgede yer alan organların çalışması üzerinde etki gösterir. Kaplan Gözü yardımıyla açılmaya başladığında özgüven eksikliği giderilir. Takıntı boyutuna ulaşabilen kıskançlık duygusunda dizginlenme görülür. Ayrıca mükemmeliyetçi veya eleştirici olan kimselerin bu alışkanlıklarını bırakmalarını sağlar.

Kök çakra, 7 ana çakra arasında 1. sırada yer aldığı için oldukça önemlidir. Kaplan Gözü yardımıyla açıldığında kişiye yaşama sevinci aşılar. Hayatta kalma içgüdüsünü geliştirirken duyguların daha iyi şekilde kontrol edilmesini sağlar. Sürekli endişe halini sonlandırarak psikolojik rahatsızlıkların tedavi edilmesini kolaylaştırır. Ayrıca yalan söyleme alışkanlığı olan insanların dürüst bireylere dönüşmesine yardımcı olur.

Kaplan Gözü Taşının Uyumlu Burçları

Doğal taşlar tüm insanlara fayda sağladığından dolayı her burç üzerinde etkilidir. Bu nedenle Kaplan Gözü taşının kullanılabilmesi için özellikle bir burca sahip olunmasına gerek yoktur. Ancak koç, aslan ve oğlak burçlarına uyum sağladığından dolayı, bu burçları taşıyan kimselerde etkileri daha iyi şekilde görülür. Sorunlar karşısında yapıcı davranılmasına, enerji dengesinin korunmasına ve pozitif enerjinin artmasına yardımcı olarak hayat kalitesini yükseltir.

Kaplan Gözü Taşı Faydaları ve Zararları

Kaplan Gözü taşının var oluş amacı enerjiyi dengelemek olduğu için doğaya veya insanlara zarar vermez. Yalnızca bilinçsiz kullanımlarında etki gösteremeyerek sıradan bir aksesuara dönüşebilir. Ancak bakımında ve temizliğinde yeterli özen gösterildiği zaman yalnızca faydalarından yararlanmak mümkündür.

Özellikle sindirim sisteminin çalışması ve bu sistemde görev alan organların sağlığını korumak Kaplan Gözü taşının faydaları arasındadır. Kan dolaşımını düzenlediğinden dolayı ani tansiyon düşmelerine ve yükselmelerine engel olur. Böylelikle kalp sağlığının korunmasını sağlayarak oluşabilecek pek çok hastalığın önüne geçer.

Solunum yolları enfeksiyonu, yüksek ateş, astım gibi hastalarda Kaplan Gözü taşının olumlu etkileri görülür. Düzenli kullanıldığı taktirde girilen astım krizlerini seyrekleştirir. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan alınabilecek hasarı minimum düzeyde tutar. Özellikle stresten kaynaklanan baş ağrılarında etkilidir.

Kaplan Gözü Taşı Evde Nereye Konur?

Kaplan Gözü taşı alındıktan sonra üzerinde en çok düşünülen konulardan biri evde nereye konması gerektiğidir. Taşın etki gösterebilmesi için en önemli konu gözle görülür, açık bir alana yerleştirilip yerleştirilmediğidir. Kapalı alanda kalan Kaplan Gözü taşı yeterli miktarda enerji çekemeyeceği için istenen faydaları gösteremeyebilir.

Psikolojik sorunlardan daha hızlı kurtulmak için Kaplan Gözü taşına yatak odalarında yer verilebilir. Sevgi bağlarını güçlendirmesi, aile içi huzuru sağlaması adına salonlarda ve oturma odalarında kullanılabilir. Dikkat toplayan bir taş olduğundan dolayı çalışma masalarına bırakıldığında hem iş hem akademik alanda yükselişe geçmeyi sağlar. Büyüme ve gelişmeyi desteklemesi adına çocukların odalarında kullanılması da uygundur.

Kaplan Gözü Taşı Nerede Satılır?

Kaplan Gözü taşı, hangi alanda kullanıldığına göre farklı yerlerde satışa sunulabilir. Genellikle aksesuar olarak tercih edileceği için mağazaların aksesuar reyonlarında yer alabilir. Doğal taş satan bijuterilerden de ulaşılması mümkündür. Genellikle web siteleri üzerinden satışı yapıldığı için farklı markaların farklı tasarımlarına internetten ulaşılabilir.

Ev eşyası olarak tercih edilen Kaplan Gözü taşı, hediyelik eşya dükkanlarında veya bazı dekorasyon mağazalarında yer alır. Aksesuarlarda olduğu gibi internet üzerinden de satışı gerçekleştirilebilmektedir. Güvenilir sitelerden ve markalardan satın alındığında kişiye en uygun tasarım istenilen adrese teslim edilmektedir.

Kaplan Gözü Taşı Fiyatı Ne Kadar?

Pek çok ülkenin kayaçlarının yanında Kaplan Gözü taşı bulunabilmektedir. Hem nadir olmadığı hem de mücevher kategorisinde yer almadığı için fiyatları uygundur. Dileyen herkesin satın alabileceği, cep yakmayan fiyatları vardır. Ancak satıldığı yere, hangi markaya ait olduğuna, taşın büyüklüğüne ve şekline bağlı olarak fiyatlar yükselebilir. Parlak ve daha çok sarı içeren taşlardan yapılan aksesuarlarsa diğerlerine göre daha pahalı olarak satışa sunulur.

Kaplan Gözü Taşı Bakımı Ve Temizliği

Doğal taşların kullanımında en önemli konu bakım ve temizliktir. Sıradan aksesuarlardan daha çok özen isteyen Kaplan Gözü taşı için bakım ve temizlik birbirinden farklı kavramlardır. Temizlik, taşın dış yüzeyiyle alakalıyken bakım, iç temizliktir. Faydalarını ve etkilerini görebilmek adına düzenli olarak bakım yapılması oldukça önemlidir.

Kaplan Gözü taşına bakım yapmak, taşın içinde bulunan negatif enerjileri dışarı atmak anlamına gelir. Bunu yapabilmek içinse su, toprak ve güneş ışığı gibi doğal maddelere ihtiyaç duyulur. Yaygın olarak toprağa gömülerek bakımı yapılan Kaplan Gözü, içindeki kötü enerjileri toprağa bırakarak arınır. Böylelikle eskisinden daha iyi şekilde enerji dönüşümü yaparak etkilerini gösterir.

Akan su, kötü enerjileri uzaklaştırmasıyla ünlüdür. Genellikle görülen kötü rüyaların anlatılması ve kişinin arınması için kullanılsa da Kaplan Gözü taşının bakımında da tercih edilen bir yöntemdir. Suyun akışı sayesinde taşın arınması, yeni alınmış gibi etki göstermesi mümkündür. Ancak akan su kaynağının bulunmadığı durumlarda bir bardak suyun içinde gece boyu bekletilmesi de uygundur.

Kaplan Gözü Taşı Hakkında İlginç Bilgiler

Antik dönemlerden beri kullanımına devam edilen Kaplan Gözü taşı, eski zamanlarda savaşçıların vazgeçilmez parçalarından biriydi. Bu nedenle savaş aletlerinde ve zırhların süslemelerinde yer verilirdi. Koruyuculuğu simgeleyen taşlar arasında olduğu için halk arasında da kullanımı yaygındı. Bu nedenle fayda sağladığı konular hakkında geniş bilgiler mevcuttur.

Kaplan Gözü taşı, bağımsızlığı simgelediği için özellikle liderler tarafından tercih edilir, sürekli olarak yanlarında bulundurulurdu. Devlet erkanlarının kıyafetlerinde de zaman zaman bulundurulurdu. Komutanlar, savaşa gittikleri dönemlerde bağımsızlıklarını koruyabilmek adına Kaplan Gözü taşından yardım alırdı.

Mısır Mitolojisinde de yer alan Kaplan Gözü, savaşlarla ilgili konuda getirdiği başarıdan ötürü tanrılarla ilişkilendirilmiştir. Özellikle Tanrıça Sekhmet’le birlikte anılırdı. Yıkım ve galibiyet tanrıçası olan Sekhmet’in sahip olduğu gücünü Kaplan Gözü taşına aktardığına inanılırdı. Bu bakımdan, geçmişten günümüze farklı çeşitleriyle ulaşan doğal taşlardan biridir.

Antik zamanlardan beri özellikle savaşçılar tarafından kullanılan Kaplan Gözü, ruhsal ve fiziksel anlamda güç vererek istekler için savaşmayı sağlar. Kaplan Gözü Doğal Taş Pandül (Sarkaç) sayesinde, akılcı bir şekilde savaşmayı öğrenerek isteklerinize kavuşabilirsiniz.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar