Doğal Taşlar

Kaplan gözü Doğal Taşın Özelikleri Ve Yararları nelerdir?

14 Ekim 2020

Kaplangözü Taşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şekil Değiştiren olarak da bilinen kaplan gözü taşı; onu taşıyan kişiyi kendi iç gücünü ve kişisel iradesini kucaklamaya ve koruma güçlerini çağırmaya davet eder. Mürekkep gibi siyah ve kahverengi lekeleri ile renklendirilmiş altın şeritleriyle bu taşın vahşi gücü ve enerjisi tartışılmazdır. Geleneksel olarak kaplangözü taşı, kötü güçlere karşı koruyucu bir muska olarak taşınmıştır. Lanetleri savuşturduğu ve kullanan kişiyi kötü isteklerden koruduğuna inanılırdı. Ancak koruma gücünün ötesinde, bu değerli taşın pek çok iyileştirici özelliği olduğu da bilinmektedir.

Kaplangözü Taşı Anlamı ve Tarihi

Bu taşın isminin anlamı; bir kaplan ya da kedi gözüne benzemesi ile ilgilidir. Kaplangözü; gizemli, güçlü, saygı duyulan, eski bir taştır. Kullanan kişiye, kapalı kapılardan bile her şeyi gözlemleme yeteneği kazandırdığı düşünülen, “her şeyi gören göz” olarak da tanınır.

Mısırlılar tarafından tanrı heykellerindeki gözlerin görüşünü ifade etmesi için seçilmiştir. Tarih boyunca, kişinin kaynaklarını koruyan ve başkalarından gelen kötülük veya tehditleri geri yansıtan bir refah ve iyi şans taşı olarak görülmüştür.

Yoğun bir ormanda ışık demetleri gibi dans eden katmanları ile bugün de geçmişte olduğu kadar büyüleyicidir. Sıcak ve ışıltılıdır. Maneviyeti fiziksel alemlerle bütünleştirirken, istikrar ve farkındalığı getirir. Doğru ve yanlış, iyi ve kötü, aydınlık ve karanlık gibi karşıtların ardından yatan birliğin anlaşılmasını sağlar.

Antik Mısır’da, kaplangözü taşının büyük tanrılar yaratırken gözleri temsil etmek için bir taş olarak kullanıldığına inanılmaktaydı. Aynı zamanda, Roma askerleri tarafından zırhlarında koruyucu bir tılsım olarak da kullanılmıştır. 16. yüzyılda o kadar ender bulunurdu ve o kadar değerli bir taş olarak kabul edilirdi ki, değeri altından çok daha fazlaydı.

Kullanan kişiye iyi şans getireceğine inanan Eski Çinliler gibi, diğer eski uygarlıklar tarafından da kullanılıyordu. Doğu mitolojisinde; bütünlüğü ve gücü temsil ediyordu. Bu nedenle, eski uygarlıklarda mitolojik yaratıklarla da ilişkilendirilmiştir. Bu kadim kullanımlar, bugün anladığımız şekliyle bu değerli taşın enerjisini desteklemektedir.

Kaplangözü Taşı Nerelerde Bulunur?

Güney Afrika topraklarından Hindistan’ın baharat adalarına ve Batı Avustralya’nın kurak kırsal kesimine kadar kaplangözü; sıcak, kuru bir hava ve vahşi doğanın yaygınlaştığı yerlerde bulunmaktadır. Krokidolit olarak da bilinen asbest mineralinin değiştirilmesi ile oluşur. Altın rengini, demir oksitten almaktadır. Genel olarak bulunduğu yerler; Avustralya, Brezilya, Güney Afrika, Amerika ve dünyanın diğer bazı bölgeleridir.

Kaplangözü Taşı Özellikleri

Kaplangözü; asbest mineraline benzer ince liflerden oluşan bir malzeme olan Krosidolit üzerinde Kuvars oluştuğunda oluşur. Bunlar, taşın kendine özgü parıltılı etkisini yaratan şeylerdir. Kuvars, Krosidolitin üzerinde yerini aldıkça; içindeki demir minerali kuvarsı çözmekte ve bu da üzerinde altın ve kahverengi lekeler ile sonuçlanmaktadır.

 • Kategori: Kuvars çeşitleri ve silikatlar
 • Renk: Altın, sarı, kahverengi; siyah ve koyu gri; kırmızı
 • Sertlik: Mohs değerine göre 7
 • Özgül Ağırlık: 2.65
 • Kırılma İndisi: 544 – 1.553
 • Yoğunluk:65
 • Parlaklık: İpeksi veya camsı
 • Şeffaflık: Opak ve yarı saydam

Bu eşsiz taş; alerjisi olan herkesin yanı sıra, kronik hastalıklardan muzdarip olanlar için de tavsiye edilmektedir. Bu taşın etkisinden, ayrıca girişimciler ve mali sorunlarla boğuşan kişiler de yararlanabilir. Hedeflerinize ulaşmanıza ve engellerin üstesinden gelmenize yardımcı olan iç enerjinizi harekete geçiren pozitif titreşimler yayar.

Kaplangözü Taşı Faydaları

Fiziksel Faydaları

 • Kemikleri güçlendirir. Kırık kemiklerin dışında boyun ve omurga yaralanmalarında daha hızlı iyileşme sağlayabilir.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Dokuların işlevini arttırır.
 • Üreme sistemini güçlendirir.
 • Büyüme ve gelişmeyi uyarır.
 • Tiroit ve böbreküstü bezlerini arttırır.
 • Bağışıklık sistemine ve endokrin sistemine yardımcıdır.
 • Sinüs tıkanıklarını giderir.
 • Görme sorunlarını hafifletir.

Fiziksel aktiviteyi teşvik eder. Bu da, daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam tarzı sağlayacaktır. Ayrıca; zihinsel sağlık sorunları veya kişilik bozuklukları olanlara da fayda sağlayabilir.

Duygusal Faydaları

Kaplan gözü taşı, negatif enerjilerden kurtulmak ve Kök Çakra’nın derinlerine inerek özgüveni arttırmak için harikadır. Bu taş, pek çok duygusal iyileştirici özelliği ile bilinir:

 • Kullanan kişiyi çevreleyen kaos ne olursa olsun daha güçlü, merkezlenmiş ve özüne bağlı kalmasına yardımcı olur.
 • Motivasyon eksikliğini ortadan kaldırarak hayata daha aktif bir yaklaşımı teşvik eder.
 • Odaklanmayı arttırır.
 • Güvenli ve güçlü bir temel inşa ederek enerjiyi doğru şekilde yönlendirir.
 • İyileştirici gücünün bir parçası olarak; toksik enerjileri siler, zihinsel engelleri bir kenara iter.
 • İyi ve gerçekten hedeflenen şeyle erişimde olunmasını sağlar.

İlişkileri iyileştirmede yardımcı olabilir. Düşük özgüvenin üstesinden gelmenin yanı sıra; finansla ilgili zorlu duygusal bağlar söz konusu olduğunda da yardımcı olabilir.

Hangi Burcun Taşıdır?

Kaplangözü Taşı, Bileklik ve Aksesuar

Zodyak’ın burç taşı listesinde yer aldığı için pek çok yerde kaplangözü kolye, bileklik ve yüzük gibi tasarımlar bulmak mümkündür. Kaplangözü kolye ve aksesuarlar bulmak kolaydır. Etkili bir şekilde alt çakralara takıldığında iyi çalışır.

Bir ikizler burcu taşı olduğu kadar, Oğlak burcunun da taşıdır. Bu nedenle, kaplan gözü kolye ucu gibi çok çeşitli burç taşı takıları da bulunabilir. Bir kaplangözü bileklik ya da yüzüğü takarak ise, enerjiyi en etkili olduğu alt çakralara daha yakın tutmuş olacaksınız. Yüzük veya bileklik alamıyorsanız, kaplangözü kolye gibi takılar da etkili olacaktır. Hangisi olursa olsun; bu taşın enerjisini kullanmanın en iyi yolu, her gün olabildiğince uzun süre auranızda tutmaya çalışmaktır.

 

Doğal taşlar hakında daha fazla bilgi edinmek için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Doğal taş satın almak için tıklayınız.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar