Doğal Taşlar

Kan Taşı / Heliotrope (Arıtıcı Taş)

07 Eylül 2021

Kan Taşı Ne Demek?

Kan taşı, doğada bulunan pozitif enerjileri arttırma görevini üstlenen bir doğal taştır. Halk arasında kandan gelen mikropları kırdığı için arıtıcı taş olarak anılmaktadır. Burç taşları arasında yer aldığı için son zamanlarda daha popüler hale gelmiştir. Pek çok alanda kullanılmaya uygun olan, dayanıklı, doğal bir şıklığa sahip olan doğal taşlar arasında yer alır.

Kan Taşı Ne Anlama Gelir?

Koyu yeşil temanın üzerinde bulunan lekeleri kana benzediği için adı Kan taşı olarak belirlenen bu doğal taş, güçlü bir şifa taşıdır. Psikolojik ve fiziksel anlamda sağlığı korurken hastalıkların tedavi edilmesinde oldukça etkilidir. Geçmiş zamanlardan beri sürekli olarak kullanılmaktadır. Opak bir görünüme sahip olsa da geçirildiği işlemlerden sonra parlama şansı vardır.

Kan Taşı Oluşumu

Doğal taşların sıradan taşlardan ayrılmasını sağlayan en önemli özellikleri enerji dönüşümü yapabilmeleridir. Bunu da oluşumlarının milyonlarca yılda tamamlamalarına borçlulardır. Kan taşı da, uzun yıllar önce yaşanan volkanik olaylardan sonra meydana gelen bir doğal taştır. Sıcak ve soğuk tepkimelere girerek kayaçların yanında kendiliğinden oluşmuştur.

Kan taşının bugünkü halini almasında gerçekleştirdiği en önemli tepkimelerden biri oksijenle girdiği yanma tepkimesidir. Kırmızı lekelerinin kaynağıysa içinde bulunan demir miktarına göre değişiklik göstermektedir. Genellikle yeşil ağırlıklı bir görünüme sahip olsa da kırmızı ağırlıklı çeşitleri de bulunur.

Kan Taşı Nerede Çıkar?

Kan taşı, Türkiye’de çıkarılan doğal taşlar arasında bulunmaz. Bu nedenle taşın işlenmiş veya işlenmemiş halleri ithal edilerek şehirlere dağıtılır. En büyük kaynağı Hindistan olsa da Brezilya ve Çin’den çıkarılan Kan taşlarına da ulaşılabilir. Kan taşının çıkarıldığı diğer bölgeler arasında Avusturalya, Amerika Birleşik Devletleri ve Madagaskar yer alır.

Kan taşının çıkarılması emek isteyen bir iştir. Derinlerde, özellikle çok soğuk ortamlarda oluşmakta olduğu için çıkarılması kolay değildir. Çatlak ve boşluklarda, zaman zaman yeraltı sularının yakınlarında bulunmaktadır. Kan taşına yeryüzüne yakın bölgelerde nadiren rastlanır. Bu nedenle sıcağa karşı çok dayanıklı olan doğal taşlar arasında bulunmaz.

 

doğal taş

 

Kan Taşı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kan taşı, birbirinden eşsiz faydaları bulunduğu için en çok kullanılan doğal taşlar arasında yer alır. Popülaritesinden dolayı imitasyonları üretilerek piyasaya sürülür. Bu nedenle Kan taşını almadan önce bakılması gereken ilk şey taşın gerçek olup olmadığıdır. Sahte taşların kullanımı sıradan kaldırım taşların kullanımıyla eşdeğer olduğu için herhangi bir faydası görülmez.

Taşlara sahip olmak kadar onları düzenli şekilde kullanmak da önemlidir. Bu nedenle birkaç kez kullanıp kenara bırakılacak bir Kan taşının alınmaması gerekir. Böyle durumlarda bulunduğu ortamlarda bile etki gösterdiği için aksesuar yerine süs eşyası olarak tercih edilmelidir. Sürekli kullanılan alanlara yerleştirildiğinde faydaları ilk andan itibaren görülecektir.

Kan taşı, kendisine verilen enerjiye göre hareket eder. Bu nedenle bir kişi alacağı Kan taşına ısınamamışsa başka modellerine ve büyüklüklerine bakmalıdır. Sevmeden kullanılan taşlar, sevilerek alınan taşlar kadar etkili olmazlar. Beklentileri karşılayamayacakları için diğer doğal taşlara karşı önyargıyla yaklaşmaya neden olabilir.

Kan Taşı Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Piyasada gerçek Kan taşı bulunduğu kadar sahte Kan taşı da bulunmaktadır. Bu nedenle ikisi arasında ayrım yapabilmek, gerçek yerine sahte taşları almamak gerekir. Ayrıca benzerlik gösterdiği Hematit, kırmızı Akik, Karnelyan gibi taşlarla karıştırılabilmektedir. Kan taşının dış görünüşü ağırlıklı olarak koyu yeşil ve yer yer kırmızı desenlerden oluşur. Bu renklerin dışında satılan taşların Kan taşı olmama olasılığı çok yüksektir.

Kan taşının gerçek olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu, taşı kırmaktır. Opak bir görünüme sahip olan Kan taşının iç ve dış renkleri birbirinin aynısıdır. Desenleri benzer şekilde ilerlediği için bir farklılık görülürse sahte olduğu kolaylıkla anlaşılır. Ayrıca Kan taşı sert bir yapıya sahip olduğundan dolayı kolayca kırılan bir taş değildir. Küçük darbeler karşısında hasar görmemektedir.

Kan taşı, ateşe karşı yüksek dayanıklılığa sahip değildir. Bu nedenle ateşte değişip değişmediğine bakarak gerçekliği test edilirken dikkatli olunmalıdır. Uzun süre ateşe tutulması doğal olmasına rağmen yıpranmasına neden olabilir. Ancak kısa sürede değişim geçiriyorsa, taşın dış yüzey boyası soyuluyorsa veya eriyorsa taşın gerçek olmadığı kanısına varılabilir.

Kan Taşı Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

Sertlik skalasında 6,5 ve 7 arasında bulunan Kan taşı, küçük darbelerde hasar görmez. Donuk ve opak bir görünüme sahiptir. Üzerindeki kırmızı desenler genellikle üstüne boya sıçratılmış gibi küçük, dağınık şekildedir. Pek çok faydası bulunan Kan taşının özgül ağırlığı 2,6 olarak hesaplanmıştır.

Kan taşı, arındırıcı bir taş olduğundan dolayı kişiyi negatif enerjilerinden arındırma özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde şifa taşı olarak kabul edilmektedir. Taş sahibini nazardan ve büyüden koruduğuna inanıldığı için bir koruma taşı görevini görür. Ayrıca psikolojik pek çok rahatsızlık üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Uzun yıllardan beri kullanımda olan Kan taşının insan sağlığına olan faydaları oldukça fazladır. Kanı temizleme, kan akışını düzenleme, tansiyon dengesini ayarlama gibi özellikleri bulunur. Ayrıca stresten kaynaklanan baş ve mide ağrılarını geçirebilir. Bedenin yenilenmesine yardımcı olarak kişinin her daim genç bir görünüme sahip olmasını sağlar.

Kan Taşı Kullanımı ve Kullanım Alanları

Bağışıklık sistemini güçlendiren Kan taşı, özellikle tıp alanında kullanılmaya uygundur. İç organların çalışmasını düzenleyerek yaşanması mümkün olan rahatsızlıkların önüne geçer. Bulaşıcı hastalıklara karşı kalkan görevi gördüğü için halk arasında kullanılma oranı oldukça yüksektir. Doktorların uyguladığı tedavilerin daha hızlı etki etmesine de yardımcı olur.

Psikoloji alanında da Kan taşının kullanılması mümkündür. Başta stres olmak üzere hüzün, öfke, gerginlik gibi duyguların etkisinden çıkmayı kolaylaştırır. Suçluluk duygusu ve vicdan azabı üzerinde oldukça etkilidir. Zihni dinginleştirdiğinden dolayı daha kolay uyumayı sağlarken, kabus görülmesine engel olur. Bu sayede uyku düzeni oluşturarak kullanıcısını daha dinç şekilde uyandırır.

Kan taşının kullanıldığı bir diğer alansa, yaralanmalardır. Özellikle kuaförler ve berberler kullandıkları eşyalara bulaşan kanları temizlemek için Kan taşından yer alır. Kanaması çok olan yaralarda da Kan taşı kullanılarak kan akışı yavaşlatılabilir. Evlerde yaşanan küçük kazalardan dolayı oluşan yaralanmalar için de Kan taşının kullanılması uygundur.

Kan Taşı Ritüeli

Genellikle Kan taşıyla birlikte enerji dengeleme, şifa, aşk ve arınma konularında ritüel yapılır. Söz konusu alanlarda kullanılan Kan taşı, enerjiyi iyileştirerek eksiklikleri tamamlar. Sorunun ana kaynağını yok etmek için harekete geçerek kişiyi daimi rahatlığa ulaştırmayı amaçlar. Ritüelin etkisini arttırarak daha kısa sürede daha iyi işler başarmaya yardımcı olur.

Ritüellerde Kan taşının farklı şekillerde kullanılması mümkündür. Genellikle vücutla temas halinde, uyumlu olduğu çakra bölgesinde veya avuç içinde bulundurulur. Ancak zaman zaman kağıtlar üzerine çizilen sembollerde, suyun içinde, odanın herhangi bir bölgesinde de bulunabilir. Tüm durumlarda da etki göstereceği için isteğe bağlı olarak kullanılmaya uygun bir taştır.

Kan taşı ritüeli, taşsız yapılan ritüellere göre daha çabuk etki gösterir. Yaydığı enerjiyi karşı tarafa hissettirerek ruhen ve bedenen rahatlama şansı sunar. Stresi azalttığından dolayı duygusal anlamda iyileşmeler gösterir. Kişinin ritüeli yapma sebebi olan sorunun kısa süre içinde olumlu şekilde sonlanmasını sağlar. Böylelikle hayat kalitesini yükselten, bireye mutluluk veren bir etkisi olduğu gözlemlenebilir.

Kan Taşı Hangi Çakraya Uyumlu?

Vücutta bulunan çakraların amacı enerji akışını sağlayarak ilgili oldukları alanlarda iyileşmeler ve gelişmeler yaşatmaktır. Ancak zaman zaman enerji kanalları tıkanabilir ve çakralar kapanır. Böyle durumlarda doğal taşlardan yardım alarak, meditasyon ve ritüel yaparak çakraları açmak mümkündür. Kan taşı, özellikle kök ve kalp çakranın açılmasına etki ettiği için bu çakralarla uyum olduğu kabul edilir.

Kök çakra, kişinin omurgasının altında yer alan ve temellerini temsil eden bir çakradır. Kan taşında bulunan kırmızı rengin etkisiyle açılarak bireyin eksilen özgüvenini tamamlar. Tek başına ayakta durmak ve hayatta kalabilmek için içgüdüyü geliştirir. Kapalı olduğu durumlarda bireylerin daha kararsız, cesaretsiz ve çekingen olduğu gözlemlenir. Hayata daha güçlü tutunabilmek açısından kök çakranın açık olması çok önemlidir.

Kalp çakrası, özellikle duygularla ilişkili olan bir çakradır. Yeşil rengiyle birlikte açılabildiği için Kan taşıyla güçlü şekilde uyum sağlar. Karşılıklı sevgi durumlarında güzel sonuç elde etmeye yardımcı olur. Kişinin önce kendisini ardından diğer insanları affedebilmesine yardımcı olur. Akıl ve kalp arasındaki dengenin eşitlenmesini sağlarken sorunlara farklı çözüm yolları üretebilme yeteneğini geliştirir.

Kan Taşının Uyumlu Burçları

Doğal taşların görevi enerji temizliği yapmak, enerjiyi dengelemek ve sürekli dönüşüm içinde olmasını sağlamaktır. Bu nedenle her insanın istediğinde kullanabileceği, herhangi bir ön koşul aranmayan maddelerdir. Ancak bazı durumlarda doğal taşlardan alınan etki daha güçlü hale gelir ve bireydeki değişimler hızlı şekilde gerçekleşir. Böylelikle kişinin sahip olduğu burçla kullandığı doğal taşın uyumlu olduğu anlaşılır.

Kan taşı özellikle koç, terazi ve balık burcu üzerinde etki gösterir. Koç, terazi ve balık burcunu taşıyan bireylerin negatif enerjilerden daha hızlı şekilde kurtulmasını sağlar. Bu sayede stresten uzaklaşma, rahatlama, eksik hissedilen konularda tamamlanmalar yaşanır. İkilemler karşısında doğru karar vermeyi sağlayacak içgüdüyü harekete geçirerek karşılaşılabilecek kötü sonuçlardan korur.

Koç, terazi ve balık burcuna sahip olan anne adayları, Kan taşından yardım alarak doğumlarını kolaylaştırabilirler. Yeni doğan bebeklerin yanında bulunması da oldukça faydalıdır. Kadınların periyotlarını düzenlediği için kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca menopoz dönemlerine ait olan belirtileri daha hafif şekilde yaşamaya yardımcı olur.

Kan Taşı Faydaları ve Zararları

Geçmişten günümüze pek çok farklı kullanım şekliyle ulaşan Kan taşının herhangi bir zararı bulunmaz. Yalnızca bakımı yapılmadığı zaman daha az etki göstermeye başlar. Her yaş grubu ve cinsiyet için kullanımı uygun olduğundan dolayı faydalarına odaklanılan taşlardan biridir. Fiziksel, psikolojik, metafizik olmak üzere farklı alanlarda etkileri gözlemlenebilir.

Kan taşı fiziksel olarak kemiklere, ciğerlere ve böbreklere düzenli çalışmaları için destek olur. Bu organlarla ilgili oluşabilecek hastalıkları önlerken var olan hastalıklar için tedavi edici şekilde davranır. Kanı temizlediğinden dolayı kalbe ve kan dolaşımına olumlu etkileri bulunur. Kanamalı yaraların hızlı iyileşmesini sağlayarak cildin kendini yenilemesinde faydalıdır.

Motivasyon arttırıcı özelliği bulunan Kan taşının yaratıcılık üzerinde de hatırı sayılır etkisi vardır. Pozitif düşünmeyi destekleyerek kişiyi karamsar ruh halinden kurtarır. Stres, depresyon ve üzüntünün ağır bastığı dönemlerde doğal bir sakinleştirici olarak kullanılabilir. Ayrıca ruhu güçlendiren bir taş olduğundan dolayı bu dönemleri daha kolay atlatmaya yardımcı olur.

Kan Taşı Evde Nereye Konur?

Kan taşına sahip olduktan sonra akla ilk gelen soru, evlerde nereye koymanın doğru olacağıdır. Kapalı alanlarda daha iyi etki gösteren Kan taşının bulunabileceği yer önemli değildir. Yalnızca gözle görülebilen, etrafında enerji akışını engelleyecek başka bir nesne bulunmayacak şekilde yerleştirilmesi gerekir.

Kan taşının neden kullanıldığı sorusunun cevabı evde konulması gereken yeri belirleyebilir. Şifa vermesi amacıyla kullanılıyorsa kişinin yatak odasında bulunması daha doğrudur. Uyku sürelerini yatağında geçiren kişiler fark etmeseler bile gece boyu Kan taşının etkisinde kalırlar. Bu nedenle kısa sürede iyileşme yaşayarak istedikleri şifaya ulaşabilirler.

Konsantrasyon, başarı, motivasyon isterken kaygıyı azaltması beklenen Kan taşı için en uygun yer çalışma odalarıdır. Hem evlerde hem de ofislerde çalışma masalarında yer alabilen bu taş, kişiyi en kısa yoldan başarıya ulaştırır. Başta gelecek kaygısı olmak üzere stresin sebebiyet verdiği korkuların yenilmesini sağlar. Özellikle sınavlara hazırlanan öğrencilerin masasında yer edinmesi gereken bir taştır.

doğal taş

Kan Taşı Nerede Satılır?

Kan taşı Türkiye’de çıkarılmamasına rağmen kolaylıkla ulaşılabilen bir doğal taştır. Bu nedenle özellikle doğal taş satan mağazalarda, bazı kıyafet markalarının aksesuar reyonlarında veya bijuterilerde yer alabilir. Doğal Kan taşına sahip olabilmek için güvenilir mağazalardan alışveriş yapılması oldukça önemlidir.

Kan taşının en çok satın alındığı yer internet siteleridir. Farklı renk, çeşit ve modellerde bulunabildiği için kişiye sunulan seçenekler oldukça fazladır. Ayrıca evlere teslim yapıldığı için doğal taş ararken yorulma sorununu ortadan kaldırır. Güvenilir siteler üzerinden alışveriş yapıldığı taktirde Kan taşıyla ilgili herhangi bir sorun yaşanmaz.

Kan Taşı Fiyatı Ne Kadar?

Hemen hemen her şehirden kolayca ulaşılabilen Kan taşının fiyatları, standart doğal taş fiyatlarına uygundur. Her bütçeden sahip olunabilecek modelleri bulunduğu için ucuz ve pahalı seçenekleri mevcuttur. Bireyin istediği tasarımın işçiliğine, taşın büyüklüğüne, yanında bulunan diğer maddelere göre fiyatlarında değişiklikler görülebilir. Bu bakımdan, Kan taşının fiyatı hakkında kesin bir bilgi vermek mümkün değildir.

Kan taşının fiyatını belirleyen pek çok etken vardır. Bunların başında, taşın satın alınacağı marka ismi gelir. Taşlar her ne kadar doğal ortamdan alınsa ve çok fazla işlemden geçmese de çıkarılmaları oldukça zor olabilir. Kırılgan veya sert yapıda olmalarına göre şekillendirme esnasında incelik istemektedir. Bu nedenle marka ismi, Kan taşının fiyatı konusunda önemli bir rol oynar.

Kan Taşı Bakımı Ve Temizliği

Kan taşı, doğal taşlar arasında bakımı ve temizliği en kolay şekilde yapılabilen taşlardan biridir. Opak ve mat olmasının yanında sert bir yapıya sahip olduğu için tüm bakım yöntemleri uygulanabilir. Ortalama bir saat süreyle toprağa gömülmesi, güneşin altında bekletilmesi veya akan suyun altında durması bakımı için yeterlidir. Toprak, su ve güneş ışığı sayesinde negatif enerjileri uzaklaşarak taşa gereken temizlik ve bakım yapılmış olur.

Kan Taşı Hakkında İlginç Bilgiler

Antik zamanlardan beri kullanılan Kan taşı hakkında ilginç bilgiler bulunur. Özellikle mitolojilerdeki etkisinden dolayı çok fazla alanda kullanıldığı gözlemlenir. Bu nedenle, Yunanlılar ve Romalılar bu taşı sporcular üzerinde dayanıklılığı sağlamak amacıyla kullanmayı uygun görmüştür. Babillerdeyse yaralanan savaşçılar için bir şifa yöntemi olarak kabul edilmiştir. Daha yakın zamana bakıldığındaysa Hristiyanların Mesih’le olan ilişkisinden dolayı, Kan taşı için şehit taşı ismini verdiği görülür.

Negatif enerjilerden arınmayı sağlayan Kan taşı, aynı zamanda kan dolaşımına etki ederek kanın temizlenmesini sağlar. Hem ruhsal hem de bedensel şifa kazanabilmek için her şekilde kullanımı mümkün olan Kan Taşı Doğal Taş Kütle’yi satın alabilirsiniz.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar