Doğal Taşlar

Kalsit / Calcite (Konsantrasyon Taşı)

07 Eylül 2021

Kalsit Taşı Ne Demek?

Kalsit taşı uzun yıllardan beri kullanımda olduğu için isminin kökeni Yunanca ve Latinceye dayanır. Latince calx kelimesinden, Yunanca calc anlamına gelen kireç sözcüğünden Türkçeye geçmiştir. Hem içyapısı hem dış görünümü olarak farklı çeşitleri bulunabilmektedir. Ruh ve beden sağlığına olan faydalarından dolayı sıklıkla aksesuarlarda kullanılmaktadır.

Kalsit Taşı Ne Anlama Gelir?

Kalsit taşı, vücutta bulunan kötü enerjileri temizlemekle görevlidir. Bu nedenle iyi enerjilerin artmasını sağlayarak enerji dengesini korur. Ani duygu değişimlerinde, zor süreçleri atlatmada kişinin en iyi arkadaşı olabilir. Kalsit taşını kullanmak, çıplak ayakla toprağa basmakla eşdeğer etki gösterir. Kullanıcıları için manevi anlamı, maddi anlamından kat kat daha yüksektir.

Karbonat grubunda yer alan Kalsit, özellikle motivasyon sağlamaya yardımcı olan bir doğal taştır. Motivasyon sahibi olan kişiler istediklerini elde ederek başarıya ulaşacağı için Kalsit taşı, başarıya ulaşmada bir merdiven basamağı gibidir. Odaklanmayı kolaylaştırarak daha az çalışıp daha çok verim alma etkisine de sahiptir.

Kalsit Taşı Oluşumu

Kalsiyum karbonatın kimyasal tepkimelerle birleşerek oluşturduğu kristalin ismi Kalsit’tir. Özellikle kayaçların yanında kendiliğinden oluşan birincil bir mineraldir. Mağara içlerinde yer alan sarkıt ve dikitlerin büyük bölümünde yer aldığı için dünyanın pek çok bölgesinde bulunabilir. Ayrıca denizlerde yaşayan sert kabuklu canlıların kabuğunda, süngerlerde ve istiridyelerde yer alabilir.

Kalsit taşı, doğada genellikle şeffaf ve renksiz bir formda bulunur. Ancak mavi, turuncu, beyaz, sarı ve kahverengi tonlarında da oluşabilmektedir. Yeryüzünde veya yeryüzüne yakın bölgelerde bulunduğundan dolayı çıkarılması diğer taşlara nispeten daha kolaydır. Kırılgan bir taş olduğu için özel uğraşlar gerektirse de yeryüzüne yakın olması avantaj sağlar.

Kalsit Taşı Nerede Çıkar?

Dünya’nın her bölgesinde bulunan Kalsit taşının çıkarıldığı özel bir alan mevcut değildir. Deniz canlılarının kabuğunda, mağaralarda ve pek çok alanda oluşabildiğinden dolayı hemen hemen her ülkede bulunur. Genellikle mermer yataklarında veya granitlerin bulunduğu bölgelerden ulaşılabilmektedir.

Doğal taşlar bakımından zengin bir yapısı olan Türkiye’de de Kalsit taşına rastlanmaktadır. Özellikle Çanakkale iline ait olan Karabiga, en çok çıkarıldığı alanlardan biridir. Çanakkale içinde yer alan Ezine ve Bayramiç’te de bulunmaktadır. Ege bölgesinin bazı şehirlerinde de Kalsit taşının çıkarılması mümkündür.

 

Kalsit Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğal taşların kullanımı kadar alınımında da dikkatli olunmasında fayda vardır. Genellikle satın alma işlemi yapılırken dikkat edilmeyen konular yüzünden zararlar görülebilmektedir. Özellikle alınan taşın sahte olduğunun sonradan fark edilmesi tatsız sonuçlara ulaşmaya neden olur. Bu yüzden Kalsit taşını almadan önce gerçekliğinden emin olunması, ardından ürünün alınması gerekir.

Doğal taşların sevilerek kullanılması yapacakları enerji alışverişine doğrudan etki eder. Sevilmeyen taşlar, sevilen taşlar kadar büyük etki gösteremez. Kalsit taşını severek kullanmak, yaşatacağı onlarca faydanın daha hissedilebilmesine yardımcı olur. Ayrıca düzenli şekilde kullanılmayan taşlar enerji dönüşümlerinde etkisiz kalabileceği için sürekli takılmayacak aksesuarların alınmaması oldukça önemlidir.

Kalsit taşı hakkında ön bilgi sahibi olmadan taşın alınmaması gerekir. Taşın sağladığı faydaların yanında bakımının ve temizliğinin nasıl yapılacağı öğrenilmelidir. Gerekli özen gösterilmediği taktirde enerji anlamında sorunlar yaşanabileceği gibi taşın fiziksel olarak yıpranması da mümkündür. Kırılgan ve hassas yapıya sahip olduğu unutulmamalı, bu nedenle kullanılmadığı zamanlarda güvenle saklanabileceği yumuşak keselerden yardım alınmalıdır.

Kalsit Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Faydalarını ve etkilerini görebilmek adına gerçek Kalsit taşına sahip olunması gerekir. İmitasyon taşlar sıradan kaldırım taşlarının boyanmasıyla elde edildiği için herhangi bir enerji değişimi yapmazlar. Bu nedenle yalnızca aksesuar ve süs eşyası olarak kullanılmaya uygunlardır. Doğal taşlarsa verdikleri şifalı etkilerden dolayı hastalıkların tedavisinde, sorunların çözümünde, enerjinin iyileşmesinde rol alırlar.

Kalsit taşının sahtesinden ayırt edilmesi oldukça kolaydır. Genellikle saydam ve renksiz olmasına rağmen mavi, turuncu, sarı, yeşil ve kahverengi türleri de vardır. Bu renklerin dışındaki taşlar imitasyon olacağı için kullanılmaması gerekir. Yapıları yumuşak ve kırılgan olduğundan dolayı çok sert ve dayanıklı taşlar da sahtedir.

Görünümünden ayırt edilemeyen Kalsit taşları için gerçekliğini kanıtlayacak bazı yöntemler bulunur. Bunlardan ilki taşı ateşe tutmak ve değişim geçirip geçirmediğini gözlemlemektir. Gerçek Kalsit taşı sıcağa dayanıklı olduğundan dolayı dış yüzeyinde renk değişimi, erime, bozulma gibi etkiler gözlemlenmez.

Kalsit Taşı Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

Sertlik derecesi düşük olan Kalsit taşı, darbeler karşısında kolayca deforme olabilmektedir. Özensiz kullanımlarda çizilme, kırılma gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Ayrışma yapılması gerektiği durumlarda tuz ruhundan yardım alınır. Pek çok sanayi malzemesinin üretiminde kullanılmaya uygun yapısı vardır.

Kalsit taşının etkileri ve özellikleri, taşın sahip olduğu renge göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak tüm renklerinde enerji dönüşümü ön planda olduğu için faydaları oldukça çeşitlidir. Kasları güçlendirme, omurga ve iskelet sisteminin sağlığını destekleme etkileri bulunur. Kapalı çakraların açılmasını sağlayarak vücudun tıkanmış enerji yollarını açar.

Turuncu Kalsit taşı özellikle üreme sistemi üzerinde etkilidir. Hamile kadınları ve yeni doğan bebekleri olumlu etkiler. Mavi Kalsit taşının etkisi psikoloji üzerine olduğu için ruh sağlığını iyileştirme rolünü üstlenir. Ayrıca tansiyonu dengeleyerek ani düşüş ve yükselişlere engel olur. Özellikle tarla ve bahçe işlerinde kullanılan yeşil Kalsit, doğanın bereketinden faydalanmaya yardımcı olur.

Kalsit Taşı Kullanımı ve Kullanım Alanları

Koleksiyoncular, astrologlar, yoga ve meditasyon uzmanları tarafından sürekli tercih edilen doğal taşlardan biri Kalsit taşıdır. Bu nedenle özellikle ev eşyası, dekorasyon ürünü veya aksesuar olarak kullanımı oldukça yaygındır. Eski çağlardan beri kullanılan bir mineral taşı olduğundan dolayı sanayide de Kalsit taşına rastlanmaktadır.

Sanayide kullanılırken pek çok işlemden geçen Kalsit taşı, geçmiş yıllarda silahların nişangahları için kullanılırdı. İnşaat sektöründe betonların onarımında veya toprak sabitlemede tercih edilen maddelerden biridir. Ayrıca diş macunlarının yapısında, bazı plastiklerin üretiminde, boya ve kağıt yapımında Kalsit taşından faydalanılabilir.

Halk arasında maddi ve manevi yararları bulunduğundan dolayı alternatif tıp alanında tercih edilebilir. Doktorların doğrudan önerdiği bir tedavi yöntemi olmasa da, geçmiş zamanlardan beri pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle iç organların düzenli çalışmasında, bağımlılıkların bırakılmasında, psikolojik sorunların atlatılmasında yardım alınabilen taşlar arasındadır.

Kalsit Taşı Ritüeli

Kalsit taşı ritüelinin amacı vücutta iyileşmesi gereken konularda taşın yaydığı enerjiden destek almaktır. Bu nedenle zaman zaman tekrarlanabilecek olan konsantrasyon, şifa, bereket ve aşk ritüellerinde Kalsit taşı kullanılabilir. Kişiye temas halinde bulunduğunda göstereceği etki artsa bile ritüel yapılan odanın içinde bulunması enerji akışını kontrol etmesi için yeterli olur.

Kişinin kendini rahat hissedebileceği her alanda Kalsit taşı ritüelini yapması mümkündür. Tercihen karanlık ve sessiz ortamlarda bulunulsa da, doğayla iç içe olarak ritüel yapılabilir. Uzanarak veya oturarak gözleri kapatmak, hangi konuda iyileşme istendiğini düşünerek Kalsit taşına dokunmak gerekir. Etkisini daha çok alabilmek için uyum sağladığı çakra bölgesine yerleştirilebilir.

Kalsit taşıyla yapılan ritüellerin etkisi hızlı şekilde hissedilir. Seansın ardından vücutta rahatlama, zihin dinginliği ve ferahlık hissediliyorsa ritüelin başarılı olduğu anlaşılır. Bu nedenle iyileşmelerin hemen başladığını düşünmek doğru bir harekettir. Ancak hiçbir ruhsal değişim yaşanmamışsa yanlış yapılan bazı durumların olabileceği mutlaka değerlendirilmelidir.

Kalsit Hangi Çakraya Uyumlu?

Enerji temizliği yaptığından dolayı tüm çakraların açılmasında Kalsit taşının etkisi bulunur. Tam noktasına yerleştirildiğindeyse kapalı olan çakrayı tamamen açabilmesi, o çakrayla uyum sağladığını gösterir. Bu nedenle Kalsit taşının sakral, boğaz ve taç çakralarıyla uyum sağladığı kabul edilir. Enerji yollarındaki tıkanıklıkları açarak bedenin sağlığa kavuşmasına yardımcı olur.

Boğaz çakrası, gırtlak bölgesinde yer alır. Kalsit taşı yardımıyla açıldığında iletişim sorunlarının çözülmesi, ikili ilişkilerin güçlenmesi sağlanır. Kendini ifade edemeyen yetişkinler ve çocuklar için konuşma yetisini geliştirir. Ayrıca sürekli sıkılma, bunalma, yorgunluk, isteksizlik gibi durumların sonlanmasında rol oynar.

Vücudun en önemli çakralarından biri olan taç çakra, tepe çakrası olarak da bilinir. Kalsit taşının yardımıyla daha iyi çalışmaya başladığında özellikle empati duygusunda gelişme görülür. Hafızanın iyileşmesini sağlayarak aşırı sinir, gerginlik, baş ağrısı, uyku düzensizlikleri üzerinde etki gösterir. Kararsız ve sürekli ikilemde kalan bireylerin doğru çıkış yoluna ulaşmasını sağlar.

Kalsit taşının doğrudan etkilediği çakralar arasında bulunan sakral çakra, özellikle cinsel bölgelerde etkilidir. Özgüven eksikliğini gidererek kişiye cesaret verir. Suçluluk duygusu ve vicdan azabı gibi durumların atlatılmasını kolaylaştırır. Mükemmeliyetçilik hissiyatını baskılayarak normal düzeylere indirdiği için psikolojiyi rahatlatır.

Kalsit Taşının Uyumlu Burçları

Doğadaki negatif enerjileri çeken Kalsit taşının burçlarla uyum sağlaması oldukça faydalıdır. Su grubunda bulunan yengeç ve balık burçlarını taşıyan kişilerde yararları daha net biçimde görülür. Ancak Kalsit taşını kullanmak isteyen tüm bireyler, hangi burcu taşıdıkları önemli olmaksızın enerjilerini dengeleyebilirler.

Yengeç ve balık burçları genellikle duygusal ve hassas yapılara sahiptir. Kalsit taşını düzenli biçimde kullanmaları halinde duygusallıklarından uzaklaşırlar. Daha akılcı bir şekilde olayları inceleme, iç yüzünü görme şansına sahip olurlar. Zorluklar karşısında yılmaları güçleşeceği için yenilmez bireyler haline gelirler. Böylelikle çevreleri tarafından saygı duyulan ve imrenilen bir pozisyona yükselirler.

Kalsit taşının yengeç ve balık burçları üzerinde pek çok etkisi vardır. Kararsızlık, fazla düşünme, sık sık ikileme düşme gibi durumlardan kurtulurlar. Yeni çözüm yolları üretme, hayal gücünü geliştirme, konsantrasyon sağlama gibi özellikler edinirler. Bu sayede başarıya daha hızlı şekilde ulaşarak hayat kalitelerinin artmasını sağlarlar.

Kalsit Taşı Faydaları ve Zararları

Kalsit taşı ruhsal ve bedensel sağlığı korumada oldukça etkilidir. Ödem atılmasını sağlayarak iç organları temizlerken kilo vermeye yardımcı olur. Bağırsak ve böbreklerin çalışmasını düzenleyerek bu bölgelerde hastalık oluşmasını engeller. Aynı zamanda içerdiği mineraller sayesinde kişiye temas etmesi halinde kemikleri güçlendirir.

Kalsit taşının en büyük etkisi konsantrasyon oluşturmak olduğu için tembelliğe karşı oldukça etkilidir. Kişiye çalışma azmi vererek akademik ve iş hayatlarında başarılı olmalarını sağlar. Zorlukların ve aksiliklerin üstesinden gelinmesine yardımcı olurken yaşam enerjisini arttırır. Stres seviyesini düşünerek beraberinde gelebilecek hastalıklara karşı korunma sağlar.

Zihni sakinleştiren Kalsit taşı, kişinin analiz yeteneklerini geliştirir. Fikirlerin ve isteklerin eyleme dönüşebilmesi konusunda yardımcı olur. Spritüal konularla ilgilenen kimselerin psişik yeteneklerini geliştirmesine katkı sağlar. İçgüdüsel şekilde kişinin kendi kendisini yönlendirmesinde etkili olduğu için doğru ve yanlış arasındaki ayrımı gösterir.

Doğal taşların amacı doğanın dengesini sürdürmek olduğu için Kalsit taşının herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bu nedenle her cinsiyet ve yaş grubunda kullanılması uygundur. Gerekli bakımları yapıldığı sürece etkisi bir ömür boyu devam edeceği için Kalsit taşının uzun vadede de zarar vermesi mümkün değildir.

 

Kalsit Taşı Evde Nereye Konur?

Kalsit taşının nasıl kullanılacağı kadar nerede kullanılacağı da önemlidir. Ev ve ofis gibi kapalı alanlarda gözle görülür şekilde yerleştirilirse enerji akışı daha güçlü olmaktadır. Kalsit taşı kırılmaya çok müsait olduğu için yüksek bölgelerde bulundurulmalıdır. Böylelikle görünmez kazaların önüne geçilebilir, özellikle çocuklu evlerde yaşanabilecek sorunlar önlenebilir.

Ruhsal ve bedensel faydaları saymakla bitmeyen Kalsit taşı yatak odalarına yerleştirilebilir. Uyku süresince enerji değişimi yapacağı için kabuslardan korunmayı, daha dinç şekilde uyanmayı sağlar. Çocuk odalarında, yemek masalarında, mutfak raflarında veya kütüphanelerde yer verilebilecek doğal taşlar arasındadır. Ayrıca çalışma masalarında bulundurulması durumunda konsantrasyonu güçlendirir.

Kalsit Taşı Nerede Satılır?

Kalsit taşı, genellikle aksesuar ve süs eşyası olarak satışa sunulur. Bu nedenle kıyafet mağazalarının aksesuar bölgesinde veya bijuteri dükkanlarında bulunması muhtemeldir. Doğal taşlar için açılan özel marketlerde ve internet sitelerinde de Kalsit taşı yer alır. Farklı renk, boyut, desen ve tasarımlarıyla her zevke uygun şekilde üretilen modelleri vardır.

Kalsit Taşı Fiyatı Ne Kadar?

Kalsit taşı dünyanın hemen hemen her yerinden elde edilebilen bir doğal taş mineralidir. Bu nedenle nadir bulunan taş grupları arasında yer almaz. Fiyatları her bütçeye uygun şekilde belirlendiği için hem ucuz hem pahalı modelleri bulunur. Genellikle şeffaf ve beyaz olan taşların fiyatları düşük, renkli ve daha parlak olan taşların fiyatları yüksektir.

Kalsit taşının fiyatını belirleyen pek çok ölçüt bulunur. Taşın nereden çıkarıldığı, nasıl işlendiği, büyüklüğü ve ne amaçla kullanacağı fiyatı doğrudan etkiler. Bileklik ve tespih gibi aksesuarlarda parça sayısı fazla olduğu için daha pahalıdır. Ayrıca yuvarlak taş olarak satılabilen Kalsit taşlarında şekil ne kadar pürüzsüzse ve taş ne kadar büyükse fiyatı aynı oranda artış gösterir.

Kalsit Taşı Bakımı Ve Temizliği

Kalsit taşı, sürekli enerji harcadığı için zaman zaman yorulabilir. Bu nedenle enerjilerinden tamamen arınarak kendini dinlendirmesi, sonraki kullanımlarda daha iyi etki göstermesine yardımcı olur. Özellikle sürekli kullanıldığı günlerde bakımının yapılması önem arz eden bir konudur. Bakımların süresi 10 dakikayla 30 dakika arasında değişiklik gösterebilir. Akan suyun altında bekletilmesi taşın dinlenmesini ve özündeki faydaları daha iyi yansıtabilmesini sağlar.

Doğal taşları temizlemek için yine doğal olan maddelere ihtiyaç vardır. Bunlardan en etkili olanıysa kuru topraktır. Saksı diplerine veya bahçelere gömülebilen Kalsit taşı, negatif enerjilerini toprağa aktararak arınır. Yalnızca toprağın üzerinde bekletilmesi de oldukça etkilidir. Eğer toprağa ulaşılma imkanı yoksa pencere kenarında güneş alacak bir bölgede bekletilmesi de kötü enerjilerin büyük bölümünü atmasını sağlar.

Kalsit Taşı Hakkında İlginç Bilgiler

Antik çağlardan beri kullanımına devam edilen Kalsit taşı mitolojide de belirli bir yere sahiptir. Tanrıça Bast ile ilişkilendirildiğinden dolayı sürekli olarak Kalsit taşı kullanılmıştır. İnanışa göre, Tanrıça Bast’ın bu taşı kutsadığı düşünülmekteydi. Bu nedenle devlet erkanlarında, askerlerde ve halkın içinde Kalsit taşının çeşitli oymalarına ve eşyalarına rastlanır.

Kalsit taşının ne kadar değerli olduğunu gösteren bir diğer konu bilimsel çalışmaların içinde yer almasıdır. Uçaklar, silahlar ve bombalarda yer aldığı gibi görünmezlik pelerinin üretimi esnasındaki deneylerde rol almıştır. Sanayideki kullanımından dolayı günlük hayatta kullanılan eşyaların içinde de bulunur.

Kalsit, konsantrasyonu ve motivasyonu arttırarak insanların kendi yollarını çizebilmelerinde etkili olan bir doğal taştır. Siz de kendi yolunuzu bulabilmek için sorularınıza cevap verebilen Süt Kalsit Doğal Taş Pandül Sarkaç’tan yardım alabilirsiniz.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar