Doğal Taşlar

Kalsedon doğal taşın özelikleri ve yararları nelerdir?

04 Kasım 2020

Kalsedon Taşı

Kalsedon taşı; genellikle pembe, sarı-kahve, sarı, beyaz gri ve gri- mavi tonlarında, üzerinde kahverengimsi çizgiler bulunan, yarı saydam – opak arası, “sard” veya “carnelian” olarak da bilinen değerli bir taştır. İsmi, bugün İstanbul’da Kadıköy olarak bilinen Antik Bizans liman kenti olan Kalkedon’dan gelmektedir.

Makul fiyatlı, dayanıklı, çarpıcı ve bolluk, bu değerli taşı tanımlayan gerçek sıfatlardan bazılarıdır. Antik dönemlerde kalsedon; harika dayanıklılığı ve muazzam kullanılabilirliği nedeniyle mutfak eşyaları, aletler ve hatta silah yapımında kullanıldı. Günümüzde ise, değerli bir taş ve mücevher olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu gerçeklerinin yanı sıra; fiziksel, ruhsal, zihinsel ve metafiziksel olarak sunabileceği çok şey vardır. Bu yazıda, kalsedon taşı hakkında daha fazlasını öğrenebilirsiniz. Bir kalsedon taşının size sunabilecekleri ile ilgileniyorsanız, yazıyı okumaya devam edin!

Kalsedon Taşı Anlamı

Kalsedon taşının adı, İstanbul’da günümüzde Kadıköy olarak bilinen ve tarih öncesi dönemde bir Bizans liman şehri olan Kalkedon şehrinden gelmektedir.

Genellikle beyaz gri, gri mavi, sarı kahve ve pembe renklerdedir. Aynı zamanda, kahverengimsi şeritlere sahiptir ve parlaktır. Saf kalsedon taşı, “sard” ve “kardelyan” olarak da bilinir. Yeşil türü, Akik olarak da adlandırılır.

Musa’nın erkek kardeşi Harun tarafından giyilen Yahudi Baş Rahibinin Göğüs Zırhı’nın, İsrail’in 12 kabilesini anlatan 12 taşla süslendiği söylenir. Kalkedon isminin Latince biçimi olan “kalkedonius”, Pliny’nin Naturalis Historia’sında yer alır.

Büyük Romalı hatip Çiçero’nun boynuna mavi bir kalsedon taşı kolye taktığı söylenir. Taşın, özellikle konuşmacılar için yararlı olduğu söylenir. Konuşmacının taşı olarak da bilindiği için, kalsedon taşı kolye takmak; sözlerinizi ölçmenize yardımcı olur. Bu yönüyle, özellikle oyuncular ve avukatlara yardımcı olduğu söylenmektedir.

Kalsedon Taşı Nerede Çıkar?

Önemli kalsedon oluşumları; Türkiye, Amerika, Rusya, Hindistan, Meksika, Fas, Brezilya, Yeni Zelenda ve Namibya’da bulunmaktadır.

Kalsedon Taşı Özellikleri

 • İsim: Kalsedon
 • Çeşit: Kuvars
 • Kristal Sistem: Altıgen
 • Kırılma İndisi: 1540- 1553
 • Sertlik: Mohs değerine göre 7
 • Bölünme: Yok
 • Isı duyarlılığı: Hayır
 • Burçlar: Kova, Yay, Başak ve Yengeç
 • Çakralar: Solar Pleksus ve Sakral Çakra
 • Titreşim: 9 numara
 • Renkler: beyaz- gri, grimsi mavi, siyah, kahverengi
 • Parlaklık: Mumsu
 • Görünüm: Yarı saydam- opak

Kalsedon taşı sertliği, Mohs değerine göre 7’dir. Her renkte bulunabilir ve çeşidi rengine göre adlandırılmaktadır.

Kalsedon Taşı Çeşitleri

Kalsedon taşının çeşitleri rengine göre isimlendirilmektedir. Aşağıda, farklı kalsedon çeşitlerini bulabilirsiniz:

 • Akik

Çok renkli bantlı çeşitliliğe sahip, Kalsedon’un en bilinen ve eşsiz şeklidir. Bilinen birçok çeşide sahiptir. Her akik, diğerinden farklı kılan kendine özgü desenlere sahiptir.

 • Aventurin

Çok zaman yeşil renkte ve opaktır.

 • Kantaşı

Kırmızı veya kahverengi benekli, koyu yeşil ile yeşil- mavi bir çeşittir.

 • Karneliyan

Kırmızı ile kehribar kırmızısı arasında, yarı saydam bir çeşittir. Bazı türleri, koyulaştırılmak için ısıl işlemden geçmektedir.

 • Krisopraz

Elma yeşili rengindedir. Kalsedonun daha popüler değerli taş formlarından biridir.

 • Jasper

Opak kahverengi formdadır. Genellikle çok renkli veya beneklidir.

 • Oniks

Düz siyah kalsedon çeşididir.

 • Sard

Kahverengi, kahve- kırmızı arasında, saydam ile yarı saydam bir çeşittir.

 • Kaplan gözü

Pırıltılı parlaklığı ile ünlü çeşididir.

Kalsedon Taşı Faydaları

Kalsedon taşı, kullanan kişiye fiziksel, ruhsal, şifa ve metafiziksel anlamlarda fayda sağlayabilir. Genel olarak faydaları aşağıda listelenmiştir:

 • Sağlık ve Şifa İçin Faydaları

Kalsedon taşı, cilt enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olan güçlü bir şifa taşıdır. Aynı zamanda, titreşimleri etkili bir şekilde emmekte ve çözmektedir. Güçlü bir şifacı olarak, yaşlanmaya bağlı bunamanın etkilerini hafifletebilir. Bu taşın yardımıyla, vücudunuz çeşitli sağlık yararları elde ederken hem zihniniz hem de kalbiniz dengeye oturacaktır.

İyileştirici özellikleri; bağışıklık sistemini geliştirecek, kulak, burun, boğaz ve sinüs problemlerini iyileştirecektir. Bununla birlikte, akciğerlere şifa sunmanın yanı sıra, sigaranın olumsuz etkilerini arındıracaktır.

 • Zenginlik ve Servet İçin

Kalsedon taşı, azim enerjileri getirir. Hedeflere, özellikle de finansal hedeflere ulaşmaya yardımcı olmaktadır. Kullanan kişiye, hayallerinin peşinden gitmek konusunda güven verir. İyimserliği, yaratıcılığı ve motivasyonu arttırırken şans getirebilir. Düzenli olarak kalsedon taşı kolye ve bileklik takmak, muhtemelen refah, zenginlik, bolluk ve bereket getirecektir.

Kendinizi nasıl gördüğünüzü değiştirir, hayatınızdaki neşesizliği giderecektir. Hedeflerinize ulaşmak için zihnin gücünü arttıracak, fikirlerinizi ve hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz için ihtiyacınız olan güveni verecektir.

 • Aşk ve İlişkiler İçin Faydaları

Küçük ama güçlü bir taş olan kalsedon; romantik ilişkilerinizde şefkati ve pozitifliği arttırmaya yardımcı olur. Sevdiğiniz kişiye karşı daha fazla şefkat duygusu hissetmeyi size öğretecektir. Depresyon ve kaygıyı iyileştirirken, neşe ve mutluluğu teşvik eden bir taştır. Yeni aşkı çekmek gibi bir özelliği vardır. Kişinin, ruhuna odaklanmasına yardımcı olur.

Kalsedon taşı, bir iyi niyet, uyum ve dostluk taşıdır. Negatif enerjileri emer ve ilişkinizi rahatsız eden enerjileri uzaklaştırmanıza yardımcı olur. Bir kalsedon taşı kolye, düzenli olarak takıldığında hem ikili ilişkiler hem de çevrenizle olan ilişkilerinize uyum getirecektir.

Kalsedon Taşı Nasıl Kullanılır?

Kalsedon taşı kolye, bileklik, yüzük gibi takılar, koruma amaçlı olarak takılabilir. Kendinizi her türlü sözel veya fiziksel tacize karşı korumak için kullanabilirsiniz. Bu değeri taşın enerjisi, ayrıca çatışmalarda ne zaman geri çekileceğinizi ve gerektiğinde onunla ne zaman yüzleşeceğinizi gösterecektir.

Size zarar vermek isteyen kişilerle savaşmak için size cesaret ve güç getirmek için boynunuza takılabilir. Bir kalsedon taşı kolye, aynı zamanda size iyi şanslar getirebilir. Aynı zamanda refahı, zenginliği ve bolluğu getirebilir. Kariyerinizde başarı elde etmek istiyorsanız, kalsedon taşı bileklik ve yüzük takarak onu üzerinizde taşımanız önerilir. Çünkü sizi daha kararlı, hırslı ve azimli yapacaktır.

Kalsedon Taşı Kolye Takılır Mı?

Evet, kalsedon taşı kolye takmak iyi bir fikirdir. Buradaki zorluk, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda çeşidi olmasıdır. Beğendiğiniz modelin, farklı ortamlarda ve günlük hayatta kullanılabileceğinden emin olun!

Bir kalsedon taşı kolye, gardırobunuzu ilginç ve canlı tutmanıza yardımcı olur. Herhangi bir kombinde kullanılabilir ve kendi kişisel tarzınızın parlamasını sağlayabilirsiniz. Nispeten abartısız bir kalsedon kolye tercih ederseniz, her şeye uydurabilirsiniz. Ancak, daha cesur bir tarzınız varsa, cesur bir tasarıma yönelmekten de çekinmeyin.

Kalsedon Taşı Temizliği ve Bakımı

Tüm kalsedon çeşitlerinde, belirli bir miktarda ısı hassasiyeti vardır. Ancak, bölünme sorunu hiç yok denecek kadar azdır. Bununla birlikte, doğal kırıklar yaygındır.

Yüzeyi titiz bir temizlik gerektirir. Diş fırçası ile fırçalandıktan sonra bile çukurlarda tozlar kalır ve beyaz bir tabaka olarak yeniden görünür. Bu nedenle, kalsedon taşı temizliği ultrasonik olarak yapılmalıdır, buharlı olarak da temizlenebilir. Bazı çeşitlerinin yüzeyinin temizlenmesi daha kolaydır. Bazı türleri, güneş ışığında solabilmektedir. Bu, özellikle mavi kalsedon için geçerlidir. Bu nedenle, doğrudan güneş ışığı ve parlak ışıklardan uzak tutmak her zaman iyi bir fikirdir.

 

Daha fazla doğal taş çeşitleri için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Doğal taş satın almak için tıklayınız.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar