Doğal Taşlar

Kalsedon / Chalsedony (Denge Taşı)

07 Eylül 2021

Kalsedon Taşı Ne Demek?

Resmi kaynaklarda Chalsedony ismiyle geçen Kalsedon taşı, enerji dengeleyici bir doğal taştır. Görünüşü ve etkileri birbirinden güzel olduğu için rahatlıkla aksesuar ve süs eşyası yapımında kullanılır. Çok eski zamanlardan beri kullanımda olması, Kalsedon hakkında daha geniş bilgilere sahip olunmasını sağlar.

Kalsedon taşının isim alma öyküsü, günümüzde İstanbul adıyla anılan ancak o dönemde Bizans şehri olan Chelsedon’dan gelir. Chelsedon şehrinin tam yeriyse Kadıköy ilçesine takabil eder. Yoğun olarak bu bölgeden çıkarılmasından dolayı taşın ismine Kalsedon adı verilmiştir. Dünya’nın diğer ülkelerinde de Kalsedon taşının farklı renkleri çıkarılmaktadır.

Kalsedon Taşı Ne Anlama Gelir?

Kalsedon taşı, kuvars grubunda bulunan doğal taşlardan biridir. Genellikle mağaraların içindeki sarkıt ve dikitlerin içinden çıkarılarak bazı işlemlerden geçirilir. İnsan sağlığına gösterdiği faydalardan dolayı özellikle sağlık alanında yaygın olarak kullanılır. Enerjiyi temizleme, kişiyi arındırma, stresi azaltma gibi faktörler sayesinde her yaş grubu ve cinsiyet için kullanılmaya uygun bir taştır.

Kalsedon Taşı Oluşumu

Kalsedon taşının oluşmaya başlaması milyonlarca yıl önce gerçekleşen volkanik olaylara bağlıdır. O dönemden beri geçirdiği fiziksel ve kimyasal tepkimeler sayesinde son görünümüne ulaşmayı başarmıştır. Bu tepkimeler sonucunda yalnız bir renk ve desende değil, pek çok çeşitte ve büyüklükte bulunabilir. Ayrıca maruz kaldığı manyetik etkiler sayesinde negatif enerjileri kendine çekme ve ortamı daha pozitif hale getirme özelliği bulunur.

 Kalsedon Taşı Nerede Çıkar?

Kadıköy’de çıkarılmasıyla ünlenen ve bazen Kadıköy taşı adını alan Kalsedon, Türkiye’de Kaz Dağları’nda da çıkarılır. Her iki bölgede de zengin şekilde bulunduğundan dolayı Kalsedon taşını ithal etmeye gerek yoktur. İşlenerek satışa sunulan bu taşların farklı renk, model ve çeşitleri kolaylıkla bulunabilmektedir.

Dünya’nın diğer ülkelerinden de Kalsedon taşı çıkarılabilmektedir. Başlıca Almanya, Meksika ve Brezilya’daki büyük rezervleriyle ünlüdür. Ayrıca Hindistan ve Urugay’da da Kalsedon taşının bulunduğu mağaralar ve kaya olukları bulunmaktadır. Bu ülkelerden çıkarılan taşlar dünyanın pek çok ülkesine ihraç edilebilmektedir.

Kalsedon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalsedon taşını alırken dikkat edilmesi gereken pek çok konu vardır. Bunlardan ilki alışveriş sırasında taşın gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu kontrol etmektir. Eğer varsa taşın doğallığını gösteren lisans belgesi istenebilir. Lisans belgesi yoksa da kırma veya yakma işlemleri denenerek taşın gerçekliği hakkında fikir sahibi olunabilir.

Kalsedon taşını kullanırken oldukça dikkatli olunması gerekir. Bu nedenle taşı almadan önce faydalarını ve zararlarını araştırmak gerekir. Kişi, kendini Kalsedon taşına yakın hissetmezse veya aksesuarı sevmezse almamalıdır. Başka modellere veya doğal taşlara bakmalıdır çünkü Kalsedon taşı, sevilerek kullanılmadığında yeterli etkiyi gösteremeyebilir.

Düzenli kullanılamayacağı veya bakımına özen gösterilemeyeceği düşünülen Kalsedon taşı aksesuar olarak alınmamalıdır. Bunun yerine, bir süs eşyası olarak tercih edilmelidir. Evlerde, ofislerde veya arabalarda etkisi gözlemlenebilen Kalsedon taşı, düzenli kullanıldığı zamanlarda faydalarını gösterir. Enerji alışverişi yapmadığı durumlarda etkisiz olacağı için bireyin sürekli yanında olacak şekilde yerleştirilmelidir.

Kalsedon Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Piyasada doğal taşların kendileri kadar imitasyonları da yer alır. Yalnızca görünüş olarak birbirine benzeyen Kalsedon taşının sahtesi, gerçeklerine göre daha ucuzdur. Sahte taşlar sıradan kaldırım taşları oldukları için enerji değiştiren ve manyetik çekim yapan taşlar değildir. Şifa, enerji dengesi, aşk, para veya ilişkiler üzerinde etkili değillerdir. Yalnızca süs amacıyla kullanılmaları uygundur.

Kalsedon taşının ele alındığı zaman gerçek veya sahte olduğuna karar vermek oldukça zordur. Yalnızca taşlar konusunda uzman olan kimseler dokundukları zaman taşın gerçek olup olmadığını anlayabilir. Bu nedenle imitasyon olanları ayırt edebilmek için Kalsedon taşının bir kısmının kırılması gerekir. Eğer iç ve dış renkleri uyum içindeyse taşın sahte olmadığı anlaşılır.

Sahteliği kontrol etmek için yapılan testlerden biri de taşı yakmaktan geçer. Doğal Kalsedon taşları ısıya karşı yüksek bir dayanıklılığa sahip oldukları için ateş karşısında reaksiyon vermezler. Ancak daha ucuza alınan ve imitasyon olan taşların dış yüzeylerindeki boya akar, erir veya soyulur. Böylelikle sahte olduğu konusunda kendini ele vermiş olur.

Kalsedon Taşı Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

Eskişehir’de mavi renkleriyle çıkarılabilen Kalsedon, Anadolu’da mavi altın ismiyle anılır. Ayrıca beyaz, sarı, yeşil, gri veya kahverengi renkleri de oluşabilmektedir. Sertlik skalasında 7’ye yakın bir puanı olduğu için dayanıklıdır. Bu sayede pek çok aksesuarın yapımında, ev eşyalarında veya sanayide ilgili alanlarında kullanılabilir. Sahip olduğu sertlik sayesinde kolayca kırılmayacağı için işlenmesi ve kullanılması daha kolaydır.

Kalsedon taşının insan ruhu üzerinde pek çok etkisi bulunur. En önemli özelliği, bulunduğu her ortamın ve taş sahibinin enerjisini dengelemesine borçludur. Kişinin her daim pozitif kalmasını sağlayarak sıkıntılı zamanlarını kolayca atlatmasını sağlar. Değişiklikler karşısında gösterilen adaptasyonu güçlendirerek alışma sürecini kısa tutar.

Zihin üzerinde de Kalsedon taşının etkisi vardır. Hafızayı güçlendirdiği için yeni bilgiler edinmeyi, eski bilgileri unutmamayı, daha kolay ezber yapabilmeyi sağlar. Bu nedenle özellikle iş ve okul hayatında sürekli olarak kullanılması gereken bir taştır. Gösterdiği etkiler arasında kişinin başarıya ulaşması, duygu ve mantık arasında denge kurabilmesi, istekleri elde edebilmesi de vardır.

 

Kalsedon Taşı Kullanımı ve Kullanım Alanları

Kalsedon taşı, yaygın olarak aksesuar ve süs eşyası olarak kullanılır. Tarihte de Kalsedon taşından yapılan eşyalar ve oymalar bulunmaktadır. Gösterişli yapısı ve estetik duruşu sayesinde oldukça rağbet gören doğal taşlar arasında yer alır. Bulunduğu alanda hemen etki göstermeye başladığı için meditasyonlarda ve ritüellerde kullanılmaktadır.

Kalsedon taşının insan vücuduna faydası çoktur. Bu nedenle alternatif tıpta hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Özellikle ateşli hastalıklarda ateşi düşürmesiyle öne çıkmaktadır. Öksürük kesici özelliğinden dolayı ilaç almak istemeyen bireyler veya çocuklar tarafından kullanılması uygundur. Stresin neden olduğu baş ağrıları, mide bulantılarına iyi gelir.

Psikoloji alanında da Kalsedon taşına yer verilebilmektedir. Kişinin duygularını dengede tutabildiği için ruhsal hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir. Negatif enerjinin ele geçirdiği psikolojiyi temizleyerek daha iyi düşünerek hareket etmeyi sağlar. Ayrıca kişinin kendini yarım hissettiği konularda tama ulaşmasına yardımcı olarak bireyin kendisiyle barışmasına yardımcı olur.

Kalsedon Taşı Ritüeli

Kalsedon taşının yer aldığı pek çok ritüel yapılabilir. Bu ritüellerin amacı kişinin enerjisini dengelemek, aşkı bulmak, stresi azaltmak, şifaya kavuşmak olabilir. Tek başına yapıldığında da etkili olan ritüellerde Kalsedon taşı kullanılırsa birden fazla fayda görülmüş olur. Yalnızca ritüelin yapıldığı alanda bulunmasının bile kişiye sağladığı yararlar oldukça fazladır.

Bir Kalsedon taşından yardım alarak ritüel yapabilmek için öncelikle uygun bir alan oluşturulması gerekir. Ritüeller kişinin tercihine bağlı olarak uzanması veya oturması, ardından hangi konuda iyileşme istiyorsa düşüncelerini o alana yönelmesiyle başlar. Kalsedon taşının vücuda temas etmesi alınacak olan etkiyi arttırır. Ayrıca uyumlu olduğu çakralar üzerine yerleştirilmesi de mümkündür.

Kalsedon taşı, ritüelin işe yarayıp yaramadığını hemen gösterir. Kişi, kendini rahatlamış ve hafiflemiş hissediyorsa ritüel doğru şekilde yapılmış demektir. Eğer ruhsal anlamda herhangi bir değişiklik yaşanmamışsa ritüel esnasında bazı yanlışların yapılması mümkündür. Bu nedenle başka zamanlarda yeniden denenmesi gerekir.

Kalsedon Hangi Çakraya Uyumlu?

Vücutta bulunan enerji tıkanıklıklarını açan Kalsedon taşı, çakraların çalışmasında oldukça etkilidir. Kapalı olan çakraları enerji temizliği yaparak açarken, açık olan çakraların da kapanmamasını sağlar. Tüm çakralarda etkili olsa da özellikle kök ve boğaz çakraları üzerinde etkilidir. Bu nedenle uyum sağladığı çakralar kök ve boğaz çakralarıdır.

Boğaz çakrasının açılmasına yardımcı olan renk mavidir. Bu nedenle mavi Kalsedon taşını kullanmak boğaz bölgesinde yer alan çakranın açılmasını sağlar. Kişinin kendini daha iyi ifade edebilmesine yardımcı olarak insan ilişkilerini güçlendirir. Kendini bastırılmış hissedenlerin ruhundaki zincirleri kırmasına yardımcı olur. Böylelikle özgüveni yükselterek daha bağımsız bir hayat yaşanmasını hedefler.

Kök çakra ve Kalsedon taşının uyumu oldukça fazladır. Üreme bölgesinde bulunduğu için Kalsedon taşıyla birlikte açılan kök çakra, cinsel sorunların çözülmesine yardımcı olur. Ayrıca sürekli endişe hali, hayattan bezmişlik, güven sorunları gibi durumların yaşanmamasını sağlar. Kişiye insanları eşit görmeyi, böylelikle tüm insanlara insan oldukları için değer vermeyi öğretir.

Kalsedon Taşının Uyumlu Burçları

Doğal taşlar üzerinde bulunduğu her insana, içinde yer aldığı her ortama katkıda bulunurlar. Gösterdikleri yararların artmasını sağlayan özelliklerden biriyse hangi burçla uyum sağladıklarıdır. Kalsedon taşı; yengeç, yay ve başak burçlarıyla uyum sağlayarak bu burçları taşıyan kimselere daha iyi etki ederler.

Yay, yengeç ve başak burcu sahipleri Kalsedon taşını uzun süre düzenli olarak kullanırsa hayat kalitelerini arttırırlar. Psikolojik ve fiziksel olarak güçlenecekleri için zorluklar karşısında yılmazlar. Sıkıntılı zamanları daha kolay ve hızlı şekilde atlatarak hayatlarında aksama oluşturacak duygularını dengelerler. Böylelikle diğer insanlarla olan ilişkilerinde mantıkları ve kalpleriyle aynı anda hareket edebilmeyi öğrenirler.

Kalsedon taşının uyum sağladığı burçlarda gösterdiği bir diğer etki zihni dinginleştirmektir. İnsanların hayatlarına daha rahat şekilde devam edebilmelerine yardımcı olur. Olayların iç yüzünü görebilmek, doğru kararlar alabilmek, yeni çözüm yolları üretmek gibi alışkanlıklar kazandırır. Ayrıca insan sarrafı olmak isteyen burç sahiplerine yardımcı olarak diğer insanların düşüncelerini daha kolay şekilde anlamalarını sağlar.

Kalsedon Taşı Faydaları ve Zararları

Doğada kendi kendine oluştuğu için enerji dengelemekle görevli olan Kalsedon taşının bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Her daim bulunduğu alana olumlu enerjiler vererek eksik hissedilen konularda tamamlanmayı sağlar. Şifa verici taşlardan biri olduğu için hastalıklarla savaşarak kişiyi rahatsız eden sorunların çözülmesine yardımcı olur.

Kalsedon taşının en çok bilinen özelliği her durumda dengeyi sağlayabiliyor olmasıdır. Bu nedenle alınan kararların arkasında durmayı, ikilemlere son vermeyi, insan ilişkilerini güçlendirmeyi başartan taşlardan biridir. Özellikle negatif enerjilerin uzaklaştırılmasını, duyguların daha rahat kontrol edilebilmesinde etkilidir.

Psikolojik faydalarının yanında bedensel faydaları da bulunan Kalsedon, cilt hastalıklarının ve lekelerin tedavi edilmesinde kullanılabilir. Hafızayı güçlendirdiğinden dolayı Alzheimer olmayı engeller, ezberleri kolaylaştırır. Bağışıklık sistemine sağladığı faydalar bulaşıcı hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Ayrıca vücudu sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların bırakılma sürecinde hissedilen kötü enerjilerden arındırır.

Kalsedon Taşı Evde Nereye Konur?

Kullanımı aksesuarlara göre daha kolay olan Kalsedon süs eşyalarının evlere doğru şekilde yerleştirilmesi önemlidir. Aksi taktirde etkilerini yeterli kadar gösteremeyebilirler. Gözle görülür, açık alanlara bırakılmadıklarında enerji dengesini sağlamakta zorlanırlar. Bu nedenle evin kullanılmayan odalarına, kapaklı dolapların veya saklanma amacının haricinde kutulara konmamalıdır.

Kalsedon taşının kullanım amacına bağlı olarak farklı odalara konması daha doğrudur. Psikolojik rahatlama ve şifa isteniyorsa yatak odalarında bulundurulması gece boyu etki alınmasını sağlar. Hane içindeki enerjiyi dengelemesi amacıyla en çok kullanılan odalara yerleştirilebilir. Bu odalar salon, oturma odası, mutfak olabileceği gibi bahçe ve balkonlar da olabilir.

Konsantrasyon sağlama üzerinde de etkili olan Kalsedon taşı, çalışma yapılan alanlara yerleştirilebilir. En iyi etkiyi alabilmek için çalışma masalarında yer almalıdır. Çocukların gelişimine sağladığı faydalardan dolayı çocuk odalarında bulunabilir. Ayrıca çocukların akademik hayatlarına katkıda bulunması için onların çalışma alanlarında kullanılması uygundur.

 

doğal taş

Kalsedon Taşı Nerede Satılır?

Kalsedon taşı, eski zamanlardan beri kullanılan doğal taşlardan biridir. Bu nedenle halk arasında ismi bilinen ve tercih edilen popüler taşlar arasında yer alır. Satıldığı yerler arasında kıyafet mağazalarının aksesuar bölümleri veya bijuteri dükkanları bulunur. Aksesuar olarak tercih edilmezse hediyelik eşya veya dekorasyon ürünleri satılan dükkanlardan alınabilmesi mümkündür.

İnternet, alışveriş yapmak amacıyla kullanılan önemli bir platformdur. Kalsedon taşını satan mağazaların web siteleri üzerinden istenilen ürünün satın alınması mümkündür. Farklı renk, tasarım, büyüklük ve markalardan kişiye en uygun gelen ürün internet üzerinden alınabilir. Güvenilir yerlerden alışveriş yapıldığı sürece sahte taşlarla karşılaşılma olasılığı yoktur.

Kalsedon Taşı Fiyatı Ne Kadar?

Kalsedon, doğal taşlar kategorisinde yer aldığı için mücevher olarak kabul edilmez. Nadir bulunan, ithal edilen ve kırılgan bir taş olmadığı için fiyatları her bütçeye uygundur. Yanında kullanılan materyale, taşın büyüklüğüne, satın alınan mağazaya, taşın rengine ve desenine bağlı olarak fiyatları değişiklik gösterebilir. Bu nedenle kesin bir fiyat söylemek mümkün değildir.

Kalsedon Taşı Bakımı Ve Temizliği

Zarafetiyle öne çıkan Kalsedon taşı bazen etkisini yeterli düzeyde gösteremez. Bu durum, bakım ve temizlik zamanının geldiğinin habercisidir. Doğal taşlar için yapılan bakımlar enerji temizliği anlamına gelirken, temizlikler yalnızca yüzeysel kirlerinden arındırmak anlamında kullanılır. Kalsedon taşının eski etkisini görebilmek için hem bakımının hem de temizliğinin yapılması oldukça önemlidir.

Kalsedon taşının oluşumu doğal olduğu için bakımı da doğal maddeleri kullanarak yapılmalıdır. Bu nedenle güneş, ay, toprak veya su kullanılarak negatif enerjilerinden uzaklaşması beklenir. Suyun ve toprağın altında yarım saate yakın şekilde bekletilmesi taşın özelliklerini yeniden gösterebilmesini sağlar. Ay ve güneş ışığı sayesinde de bünyesinde bulunan negatif enerjiler havaya karışarak yok olur.

Kalsedon taşına bakım yapabilmenin diğer yolları arasında Ametist taşından yardım almak bulunur. Gece boyu Ametist ile yan yana kalması negatif enerjilerin Ametist taşına geçmesine neden olur. Böylelikle Kalsedon taşı için gereken bakım yapılır. Ayrıca adaçayından yapılan tütsüleme işlemi sayesinde kötü enerjilerden arındırılması mümkündür.

Kalsedon Taşı Hakkında İlginç Bilgiler

Kalsedon taşının ilk kullanıldığı zamanlar Hitit ve Urartu uygarlıklarına kadar uzanır. En parlak dönemineyse Romalıların yaptığı önemli ihraçlarla ulaşmıştır. Bu nedenle halk arasında hikayelere, mitolojide önemli yerlere ulaşmıştır. Yaygın biçimde kullanıldığından dolayı yapılan kazılarda Kalsedon taşından yapılan aksesuar, mühür veya oymalara ulaşılır. Ayrıca ülkeler arasındaki dostluğun sembolü haline gelmiştir.

Kalsedon, geçmiş zamanlarda hekimler tarafından sürekli kullanılan bir taştı. Yaydığı iyi enerjiler fark edildiği andan itibaren özellikle psikolojik sorunlar yaşayan kimselere kullanmaları tavsiye edilirdi. Kişiyi rahatlatması, uyku düzeni oluşturması, kabusları önlemesi gibi etkiler sayesinde uzun yıllar boyunca kullanıldı.

Kalsedon, insan ilişkilerini dengelemekte ve bozulan ilişkileri onarmakta oldukça etkili olan bir doğal taştır. Bu nedenle eski samimiyetin yakalanmak istediği herkese Kalsedon Taşlı Doğal Kolye hediye ederek aradaki buzları eritebilirsiniz.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar