Doğal Taşlar

iyolit Doğal Taşın Özelikleri ve yararları nelerdir?

04 Kasım 2020

İyolit Taşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nispeten kolay bulunabilen ve uygun fiyatlı mavi taş seçeneklerinden biri olan iyolit, günümüzde hızla popülerlik kazanmaktadır. Genellikle çelik, mürekkep rengi veya soluk mavi renge sahiptir. Ancak, en iyi örnekleri mavi ve mor renkli versiyonlarıdır.

İyolit Taşının Anlamı ve Tarihi

İyolit taşının adının anlamı, Yunancada “menekşe” anlamına gelen “ios” sözcüğünden gelmektedir. Taşın zengin mor ile mavi tonları, bu değerli taşa su safirinin adını kazandırmıştır. Resmi olarak 1900’lü yılların başında isimlendirilen iyolit, tarih boyunca farklı kültürler tarafından kullanılmış ve değer görmüştür.

Fransız jeolog Cordier tarafından adını alan iyolit taşı, yaygın olarak “su safiri” olarak bilinir. Diğer değerli mavi taşlar gibi, farklı yönlerden bakıldığında ışığı farklı şekillerde iletir. Viking Dönemi’nde bir pusula olarak anılan iyolit taşı; güneş bulutlarla gizlendiğinde Viking denizcilerinin yön bulmasına yardımcıydı. Vikinglerin, bulutlu günlerde bile güneşin konumunu belirlemesini sağlayarak, eskisinden daha uzun ve daha uzağa gitmelerini mümkün kıldı. Yüzyıllar boyunca bir tılsım olarak kullanılırken, özellikle 18.yüzyıl Avrupası’nda kuyumcular arasında popüler hale geldi.

İyolit Taşı Özellikleri

Kordiyerit, mineralin resmi adıdır. İyolit ise ticari adıdır ve “su safiri” bu taşa verilen alternatif bir isimdir. İyolit, bir magnezyum alüminyum silikattır. Gri, soluk ile koyu mavi, menekşe rengi ve renksiz bir taş olarak görülür. Aynı taş üzerinde, üç farklı renk tonu görülebilir. Ana kaynakları Hindistan, Madagaskar ve Sri Lanka’dadır. Vikingler onu bulutlu günlerde güneşin yönünü bulabilmek için kullandıkları için, eski zamanlarda “Vikingler pusulası” olarak biliniyordu.

  • İsim: İyolit
  • Isı Duyarlılığı: Yok
  • Renk: Mavi, mor mavi, gri, neredeyse renksiz
  • Sertlilk: Mohs değerine göre 7 – 7.5
  • Kristal Sistem: Ortorombik
  • Kırılma İndisi: 1522- 1578

Rengi tipik olarak açık ile koyu kavi ve mordur. Ancak sarı, gri, yeşil veya kahverengi tonlarında da oluşabilir. En çok arzu edilen renk, yoğun bir menekşe mavisidir. Bakış açısına bağlı olarak, aynı taşın üzerinde üç farklı renk görülebilmektedir. Kötü kesilmiş bir versiyonu, siyaha yakın veya mürekkepli görünebilir. Mohs değerine göre 7- 7.5 sertliği onu güzel bir mücevher yapar. Dünya ticaretinde, çoğunlukla Hindistan’dan gelir. Ancak Sri Lanka, Brezilya ve Tanzanya’da da önemli miktarlarda çıkarılmaktadır.

İyolit Taşı Faydaları

  • Fiziksel sağlık için faydaları

İyolit taşı, kullanan kişinin görme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur. Yolunuzu bulmaya çalışırken de kullanabilirsiniz. Bu değerli taş; elektromanyetik dalgaları televizyon, bilgisayar ve cep telefonlarından saptırır. Bu maddelerle her gün çalışan kişiler için sürekli yanlarında bulundurmaları tavsiye edilir. Hafızayı uyarır ve uyku ile ilgili problemlerde yardımcı olur.

  • Duygusal sağlık için faydaları

Bu değerli taş; bağımlılığın nedenlerini anlamanıza ve serbest bırakmanıza yardımcı olur. İlişkilerdeki uyumsuzlukları açığa çıkarır. Kişiyi, kendi sorumluluğunu üstlenmeye ve hayatta nereye gittiğini doğrulamak için başkalarına güvenmemeye teşvik eder.

Bu taşla birlikte zekanızı kullanarak, tekrarlayan sorunları bulma fırsatınız olur. Sağlıklı ilişkilerde, başkalarıyla bağlantı kurmanızı engelleyen şeyin kaynağını bulmanızı sağlayacaktır. Agresif eğilimleri azaltır. Duygusal hedeflerinize odaklanmanıza yardımcı olacak mükemmel bir taştır.

Aşılması zor görünen duygusal sorunlara çözümler getirmenize yardımcı olur. Zor koşullarda size umut verebilir. Zorlukların ortasındayken pozitif, sakin ve açık bir zihinle kalmanızı sağlar. Olumsuz yaşam koşullarında, daha net bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olabilir.

  • Zihinsel sağlık için faydaları

Öğretmenler, yazarlar ve iletişim alanındaki kişiler için uygun bir taştır. İyolit taşı, düşünceleri düzenlemeye yardımcı olabilecek bir odak taşıdır. Kullanan kişinin, kendisini açık ve öz bir şekilde ifade etmek için doğru kelimeleri bulma yeteneğinizi geliştirecektir. Çok aktif zihni sakinleştirmeye yardımcı olur. Kişinin, koşulları daha yüksek bir bakış açısından görmesini sağlar. Bilgeliğe dayalı aydınlanmış bir ayırt etme ve eylem taşıdır.

  • Ruhsal sağlık için faydaları

İyolit taşı, kişinin psişik yeteneklerini açar ve genişletir. Ruhsal yolda, yeni olanlar için iyi bir taştır. Merakı ve başarıyı arttırır. Ruhsal başlangıçlar ve gelişim boyunca kişiye rehberlik eder. Meditasyon için de iyi bir taştır. Manevi gerçeklikler boyutunda gezinmenize yardımcı olmak için kullanılabilir. Diğer Taraftaki sevdiklerinizden ve yükselmiş üstatlar ile iletişim kurma yeteneği konusunda size yardımcı olur.

İyolit Hangi Burcun Taşıdır?

Vedik Astroloji’ye uygun olarak, iyolit taşı Satürn gezegeni ile ilişkilidir. Astrologlar, bu değerli taşın bir kişinin yıldız haritasında Satürn’ü güçlendirmek için yararlı olabilir. Hint astrolojisine göre, Oğlak ve Kova burçlarının taşıdır. Batı astrolojisine göre ise, Başak burcunun burç taşıdır. Boğa, İkizler ve Başak burcuna mensup kişiler de şifalanmak ve denge bulmak için bu değerli taşı kullanabilir.

İyolit Taşı Nasıl Kullanılır?

Iyolit taşı, safir gibi daha pahalı taşların fiyat etiketi olmadan muhteşem bir mücevher takmak için uygun fiyatlı bir alternatif olarak kabul edilir. Diğer mavimsi mor taşların yanı sıra, iyolit taşı kullanılarak tek renkli takı tasarımları oluşturulabilir. Mor tonları tamamlayan takılarla birlikte kullanıldığında, dinamik bir renk farkı yaratır.

İyolit taşı bileklik ve takılar kullanarak, her zaman ve her yerde onun enerjisinden faydalanabilirsiniz. Ne kadar sık titreşim alanınıza yaklaştırırsanız, şifa enerjilerinden de o kadar çok yararlanabilirsiniz. Meditasyon sırasında elinizde tutmak ya da dua ederken iyolit taşı tesbih kullanmak, size daha fazla enerji, canlılık, daha fazla barış ve uyum getirecektir. İyolit taşı kolye, içgörü almak ve tam iyileşme sağlamak için meditasyon sırasında da takılabilir.

İyolit Taşı Temizliği ve Bakımı

Oldukça sert ve dayanıklı bir taştır. Ancak, kırılganlığı arttıran iyi bir bölünmeye sahiptir. Herhangi bir sert darbeyi önlemek için ekstra özen gösterilmelidir. Kuvarsa göre daha sert bir taş olsa da, pek çok popüler mücevhere göre daha yumuşaktır.

Zarar görmesini önlemek için, diğer değerli taşlarla birlikte kullanmaktan kaçınılmalıdır. Isı ve buharlı temizleyiciler ile temizlenmemelidir. İyolit taşı bileklik ve takıların temizliği, ılık sabunlu su ve yumuşak bir bez kullanılmalıdır. Üzerinde kalan sabun kalıntılarını gidermek için iyice duruladığınızdan emin olun. Sıcaklık dalgalanmaları, uzun süre ısı ve güneş ışığına maruz kalmaktan kaçının.

Yoğun bir egzersiz ya da ev işi yapacaksanız, öncesinde mutlaka çıkartın. İyolit taşı bileklik ya da kolyenizi çıkarırken, taştan çekmeyin. Bu, taşın kaybolmasına ve zarar görmesine neden olabilir. İyolit taşı bileklik ve takılar, her zaman ayrı saklanmalıdır. Mümkünse, yumuşak bir bezle sarın ve kumaş kaplı bir mücevher kutusunda saklayın.

Sonuç Olarak…

Hayatınızdaki dengeyi yeniden kurmak veya kafanızı karıştıran şeyleri anlamlandırmak istiyorsanız, iyolit taşının iyileştirici enerjilerinden yararlanabilirsiniz. Kaotik ortamlara düzen ve huzur getirmenize yardımcı olur. Dünyanız ne kadar karmaşık olursa olsun, duygularınızı sakinleştirmeye ve gevşetmeye yardımcı olacaktır.

Kullanan kişinin yaratıcılığını ortaya çıkarır ve zihni canlandıracak yaratıcı bir taştır. Yaratıcı arayışlarında, yeni fikirlere uyum sağlamak için size rehberlik edecektir. Bir iyolit taşı kolye, size ihtiyacınız olan umut ve güveni verebilir!

 

 Doğal taşlar hakında daha fazla bilgi edinmek için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Doğal taş satın almak için tıklayınız.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar