İyi Bir Meditasyon İçin Doğru Yastığı Seçin

İyi bir meditasyon için doğru yatık nasıl seçilir, yoga yastığı seçerken nelere dikkat edilir, yoga yastığı ne işe yarar?

Meditasyonun ruhumuzu ve bedenimizi dinlendirdiği yüzyıllar boyunca kanıtlanmış bir gerçektir. Stresi azaltmak, rahat bir uyku çekmek, konsantrasyonumuzu arttırmak, yaşlanmayı geciktirmek ve sağlıklı bir beden için meditasyon şarttır. Bağışıklığımızı güçlendirme, farkındalığınızı arttırmak ve mutluluğunuzu artırmak için rahat bir yastık desteği almamız gerekmektedir.

Yastığın Önemi

Meditasyonu çok fazla faydası vardır. Meditasyonun sayısız faydalarını elde ederken atladığımız bir şey vardır; bu da rahat bir yastık. Derin düşünme tekniklerini uygularken vücudumuzun rahat olmasını sağlayan ideal pozisyonu almamız gerekmektedir. Yeni başlayanlar ve uzman yogiler daha sağlıklı bir uygulama için doğru yastığı seçmelidir. Ruhunuzun merkezine daha iyi ulaşabilmek için omurgamızın rahat etmesi gerekir. Bu nedenle vücudumuz düzgün bir şekilde desteklenmelidir. Bu olduğunda zirveye ulaşmamız daha kolay olacaktır.

Ağrılarınız Size Engel Olmasın!

Meditasyon ağrılarımız hafifletmek ve iyileştirmek için etkili bir yöntemdir. Ağrılarımızı yok etmeye çalışırken düzgün alamadığımız pozisyonlar sancılarımızın artmasına sebep olur. Derin düşünme uygulamamızı gerçekleştirirken yumuşak araçlardan destek almalıyız. Yoga yapmak için özel olarak üretilen yastıklardan satın alarak ağrıların oluşmasını engelleyebiliriz. Özel olarak tasarlanan yoga yastıklarını ağrıları yüzünden uygulamadan vazgeçenler için bir seçenektir.

Meditasyon Yastığı Nedir?

Meditasyon yastığı, rahat bir meditasyon için özel olarak tasarlanan minderlerdir. Pelvisiniz yükselten ve kalçalarınız dizlerinizin üzerin eyerleştiren, omurganızın dik durmasını sağlayan konforlu yapıda tasarlanan yastıklardır. Daha iyi kan akışı sağlar ve ayaklarınıza düzgün bir duruş getirir. Ağrı ve batma hissi duymanızı engeller. Bu yastıklar üzerinde uzun süre oturabilir ve derin meditasyon seansınıza devam edebilirsiniz.

Meditasyon Minderi Neden Önemli?

Vücudumuz kavisli bir yapıya sahiptir ve dik durmamızı zorlaştırır. Meditasyon uygulamasına başlayan çoğu insan dik bir duruş alma da zorlanır. Bu minderler vücudumuza doğru duruşu vermek için tasarlanmıştır. Yanlış ve rahatsız edici pozisyonların önüne geçer.

Meditasyon uzun süren bir uygulama olduğu için uzun süre rahat edebileceğimiz bir zemin hazırlamamız gerekmektedir. Bu minderler sadece vücudumuzu uzun süre uygun hiza da tutmakla kalmaz aynı zamanda kan akışımızı da düzenler. Konforlu bir meditasyon deneyimi için özel minderlerden satın almalıyız.

 

Meditasyon Minderi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Meditasyon için özel olarak tasarlanmış birkaç tane minder tipi vardır. Bu yastıklar çeşitli renk, boyut ve malzeme tiplerinden üretilmiştir. Birbirinden farlı bu yatık tiplerinden hangisini seçmeliyiz? Meditasyon minderi seçerken bazı püf noktalara dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu özellikler şunlardır;

 • Yükseklik: Yükseklik minder için en önemli özelliktir. Çünkü oturduğumuzun yerin yüksekliği konforumuzu değiştirir.
 • Şekil: Çeşitli meditasyon teknikleri vardır. Her bir meditasyon için farklı pozisyonlar almamız gerekmektedir. Meditasyonun gerektirdiği pozisyona göre, kıvrımlı, kavisli, düz ve yuvarlık gibi farklı tipteki yastıkları tercih etmeliyiz.
 • Doldurma: Yastık kılıfları çeşitli malzemeler ile doldurulmaktadır. Yumuşak mı yoksa daha dayanıklı minder mi tercih etmek istediğinize karar verin. Oturduğunuz minder şeklinizi alabilecek özellikte olmalıdır. En iyin minder dolguları, Kapok Tress ve karabuğday tahılıdır.
 • Malzeme: Meditasyon için seçtiğimiz minderin yumuşak ancak aynı zamanda da dayanıklı olmasına dikkat etmeliyiz. Cildimiz rahatsız eden ve alerjimizin olmadığı malzemelerden yapılan minderleri tercih etmemiz gerekmektedir.

Renkler Ruhumuzu Yansıtır

Konforlu minderlerimizi seçerken renklerine dikkat etmemiz gerekir. Farklı renkler farklı enerjilere sahiptir. Kendi enerjinizi yansıtan renkte minder seçmeye özen gösterin. Renklerin karakterinizi yansıttığından emin olun.

 • Kırmızı: Kırmızı, ateşi, yangını ve tutkuyu temsil eder ve enerji yükselten bir renktir.
 • Sarı: Sakinliği ve neşeyi simgeleyen bir renktir. Ruhunuz temizler ve zihni açar.
 • Mavi: Mavi huzuru, denizi ve gökyüzünü temsil eder. Ruh haliniz yatıştırır ve sakinleştirir. Saflık ve temizlik hissini uyandırır.
 • Siyah: siyah renk karanlığı ve derinliği temsil eder. Derinden içe odaklanmayı ve daha fazla yoğunlaşmanızı sağlar.
 • Turuncu: Turuncu, lezzeti temsil eder. Zihinsel ve fiziksel iyileşmeyi teşvik eder.
 • Menekşe: Eski dengemize dönmemizi sağlar. Mor renk ruh halimizin yoğunluğunu temsil eder.
 • Yeşil: yeşil renk, doğayı temsil eder. Ruhumuz dengeler ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

Bu Minderleri Deneyin!

Piyasada meditasyon için özel olarak tasarlanmış birçok yastık vardır. Bu yüzden gereksinimlerimize ene uygun yastık tipi seçmek de zorlanabiliriz. Sizler için vereceğimiz minder örnekleri seçimleriniz için yardımcı olacaktır.

 • Zen Evim Dhyana Meditasyon Minderi: Bu minder tipi %100 organik Kapok dolgusundan yapılmıştır. Yumuşak ve dayanıklıdır. Dizleriniz ve ayak bilekleriniz için ekstra destek sağlar. Büyük bir kare şeklindedir ve ayarlanabilir özelliğe sahiptir. Geleneksel adaçayı ve tay tüyü renklerinde üretilir. Güzel bir görünüme sahiptir. Denge sağlayan, canlılık veren ve sakinleştirici etkisi vardır.
 • Peace Yoga Zafu Minderi: Sıkılaştırılmış karabuğday dolgusundan yapılmıştır. Pamuklu örtüsü takıp çıkarılabilir özelliktedir. Sıkılık ve esneklik dengesini bir arada bulundurur. Geometrik şekillerde üretilir ve kayma yapmaz. Omurganızı doğru hizada tutarak vücudunuzun uzun süre rahat durmasını sağlar. Uzun meditasyon uygulamaları için iyi bir tercihtir.
 • Zabuton Minderi: Bir adet yuvarlak yastık ve bir adet dikdörtgen paspastan meydana gelir. Karabuğday dolgusuna sahiptir. Dayanıklı ve ayarlanabilirdir. Kolay katlanabilir özelliğine sahiptir. Yumuşaktır ve mükemmel destek sunar. Yastık ayarlarınız vücudunuza göre rahatlıkla yapabilirsiniz.
 • Buda Minderi: Sandalye görünümündedir. Araksındaki ergonomik destek mekanizması ile omurganızın rahat ve dik durmasını sağlar. Bacak ve diz için özel olarak tasarlanan destekleri vardır. Katlanması ve taşınması oldukça kolaydır. Kalça ve eklem sorunların olanlar için idealdir.
 • Alexia Minderi: Koltuk görünümünde ve rahatlığında bir minderdir. Vücudunuzun tamamını çevreleyecek şekilde tasarlanmıştır. Tüm iskeleti destekler. Yumuşak ve köpüklü bir malzemeden üretilmiştir. Çeşitli renklerde üretilmektedir. Geleneksel meditasyon minderleri arasındadır. Piyasadaki en rahat minderdir.
 • Zafu-Zubton Minderi: Zafu hilal şeklinde ve karabuğdayla doldurulmuş boyna tam oturan küçük bir yastıktır. Zubton ise kare şeklinde ve pamuklu bir paspastır. İki parça şeklinde alınır. Organik pamuklu ve kanvas kumaştan meydana gelir. Dayanıklı ve rahat bir oturuş sağlar. Mükemmel bir bacak desteği sunar. Modern bir görünüme sahiptir.

 

Gelelim Sadede

Meditasyon bizlere çok farklı faydalar sağlar. Meditasyonun ruhumuza ve bedenimize yaptığı etkilerin güzelliği yadsımaz bir gerçektir. Uygulamaları daha etkili ve avantajlı hale getirmek için diğer destekleyici araçları kullanmak da fayda var.

Bize bu etkinlikte avantaj sağlayacak olan minder ve yastık seçimlerini doğru yapmamız gerekmektedir. Bu sayede sahip olduğumuz hisler daha kuvvetli olacaktır. Kendiniz için en konforlu yastık tipini belirleyin. Sizler için örneklendirdiğimiz yastıkların tamamı vücudunuza mükemmel destek sağlayacaktır. Bu yastıklardan herhangi birini kullandığınız da ağrı ve batmalar yaşamayacaksınız.

Meditasyon seansı sırasında uzun süre zinde ve odakta kalmanız şart. Omurganız sağlam tutacak beden yapınıza ve yoga tekniğinize uygun minderlerden bir tanesini seçiniz. Minder seçimleriniz de yaptığınız renk seçimleriniz de enerjinizi yansıtacaktır. Ruh halinize ve yapınıza uygun olanı tercih ediniz.

Keyifli ve uzun süreli derin düşünmenin tadını çıkarmak için minderinizi seçin. Omurganızı rahatta bırakın ve zihninizi tamamen içinizdeki enerjiye bırakın. Vücudunuz esnerken siz de ruhunuzu dinleyin.

BENZER İÇERİKLER

OKUYUCU YORUMLARI

Yorumlar (0)

Yorum Yazın