Doğal Taşlar

İnci / Pearl (Kalsiyum Taş)

25 Eylül 2021

İnci Taşı Ne Demek?

İnci taşı, kabuklu deniz canlıları olarak kabul edilen istiridye ve midyelerin içinde oluşan bir taştır. Eski zamanlardan beri kullanıldığı için oldukça değerli kabul edilen İnci, mücevher kategorisinde yer alan bir taştır. Kalsiyum karbonattan meydana gelmesi, halk arasında bilinen diğer adının kalsiyum taşı olmasını sağlamıştır.

İnci Taşı Ne Anlama Gelir?

Kız çocuklarına isim olarak konulabilen İnci kelimesinin sözlük anlamı küçük ve sevimli demektir. Kıymetli olan eşyalar İnci taşına benzetildiği için değerli anlamı da mevcuttur. Ayrıca, gülünç kabul edilen sözler ve cümleler için inci kelimesinin kullanılması yaygındır. Bu nedenle İnci taşından esinlenerek oluşan pek çok anlam bulunmaktadır.

İnci Taşı Oluşumu

İnci taşı, diğer doğal taşlar gibi volkanik olaylar sonucunda kayaçlarda oluşan bir taş değildir. İstiridye ve midyelerin içine giren yabancı cisimlerin değişim geçirmesiyle oluşur. Bu süreç ortalama olarak 10 yıl sürmektedir. Deniz canlılarının içine giren yabancı madde ete tam olarak yerleştikten sonra sedefle kaplanır. Sedefin neredeyse tamamı kalsiyum karbonattan oluştuğu için İnci taşında bol miktarda kalsiyum bulunur.

Kültür İncileri, ticari amaçla üretilen İnci taşlarıdır. Yalnızca istiridye ve midye kabukları arasına yapay yollarla yabancı madde sokulması olduğu için yapay değillerdir. Normal incilerle aynı özelliklere sahiplerdir ancak tamamından mükemmel İnciler elde edilemez. Kültür İncisi yapmaktaki amaç kısa süre içinde daha fazla İnci taşı elde ederek satmaktır. İlk olarak denendiği yer Çin’dir.

İnci Taşı Nerede Çıkar?

Geçmişten günümüze kadar değerini arttırarak ulaşan İnci taşının çıkarıldığı pek çok deniz ve okyanus bulunur. Genellikle ılıman ve sıcak bölgelerde daha sık rastlanır. Kızıldeniz, Polinezya, Avusturya, Hindistan gibi yerlerde oldukça fazla bulunur. Ayrıca İran Körfezi ve İrlanda içinden çıkarılan İnciler nadir renklerde olabileceğinden dolayı daha kıymetlidir.

Üç bölgesi denizlerle kaplı olan Türkiye’de zaman zaman İnci çıkarılabilir ancak ticarete dökülecek kadar fazla değildir. Genellikle İskoçya, Amerika, Fransa üzerinden ithal edilen İnci taşları satışa sunulur. Yaygın olarak bulunduğu için aksesuarların haricinde pek çok eşyanın içinde yer almaya uygun taşlardır.

 İnci Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mücevherler arasında en çok tercih edilenlerden biri olan İnci taşını alırken dikkat edilmesi gereken yedi özellik vardır. Bu özelliklerin başında hangi familyaya ait olduğu gelir. Sonrasında İnci taşının boyutu, sedefinin özellikleri, şekli, yüzeyinin nasıl olduğu, parlaklığı ve rengi yer alır. Bu özellikler her birini incelemeden önce istenilen İnciye sahip olmak oldukça zordur.

İnci taşları oldukça pahalı olduğu için piyasada sahteleri bulunur. Genellikle dokularına ve ağırlıklarına bakarak gerçeğiyle sahtesini ayırt etmek kolaydır ancak bazı imitasyon taşlar hemen hemen aynı göründüğü için alırken dikkat edilmelidir. Normal fiyatların çok altında bulunan taşların satın alınmaması oldukça önemlidir.

Her eşya için yapılan alışverişlerde güvenilir mağazalar tercih edilmelidir. Özellikle İnci gibi pahalı taşlar için güvenilir olmayan yerlerden alışveriş yapmak maddi ve manevi açıdan zarara uğramaya neden olur. Özelliklerini değerlendirmeden, taşın gerçek olduğuna karar vermeden, fiyat kontrolü yapmadan önce alışveriş tamamlanmamalıdır.

İnci Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

İnci taşlarının sahte olup olmadığını kontrol etmek için pek çok yöntem bulunur. Bunlardan ilki, gerçek İnci taşlarının nadiren mükemmel şekilde çıkarılmasıdır. Genellikle işlenmemiş taşların şekillerinde, yansımalarında, girintilerinde ve yüzey lekelerinde gerçek olduğunu belirten kusurlar bulunur.

Sahte İnciler ışığa tutuldukları zaman parlayabilirler ancak üst ton rengini yakalayamazlar. Gerçek İnciler çok iyi yansıma yapabildikleri için yakından bakıldığında bir ayna gibi kullanılabilir. Ayrıca sahte İnciler aksesuarlarda kullanmak amacıyla delindiklerinde iç renkleri farklı olduğu anlaşılmasın diye yeniden boyanırlar. Eğer ipin veya zincirin geçtiği deliğin etrafında boya kalıntıları veya pürüzler varsa sahte olduğu anlaşılabilir.

İncileri sahtelerinden ayırabilmenin pek çok yöntemi bulunur. Dişlere sürterek pürüzlü yapısını kontrol etmek gerçek İncileri anlamak için oldukça yaygın kullanılan bir yöntemdir. Sahte taşlar birbirine sürtündüğünde kayıp geçtiklerinden dolayı kendilerini ele verirler. Gerçek İncilerde sürtünme kuvveti fazla olduğu için ayırt edici bir özelliktir.

İnci Taşı Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

İnci taşı, doğada bir canlının içinde yetişen tek taştır. Diğer tüm taşlar kayaçlarda, madenlerde, tarlalarda veya yeryüzünün farklı alanlarında bulunduğu için İnci taşı oldukça değerlidir. İşlenmesi oldukça kolay olduğundan dolayı aksesuarlarda ve eşyalarda sürekli kullanılır. Sahtesinden ayırt etmenin pek çok yolu olması nedeniyle oldukça avantajlıdır.

İncilerin en önemli özelliği zaman içinde doğurabilmeleridir. Genellikle karanlık ortamda uzun süre kalan İncilerden irili ufaklı yeni İnciler oluşabilmektedir. En değerli İnci taşlarıysa siyah ve parlak olanlardır çünkü en nadir bulunan renk siyahtır. Bu nedenle fiyatları normal mücevherlerden bile çok daha pahalıdır.

İnsanı olumsuz duygulardan uzaklaştıran İnci, ortamda bulunan negatif enerjilerin uzaklaşmasını sağlar. Bu nedenle strese karşı oldukça etkili bir taştır. Farklı renkleri farklı özelliklere sahip olduğundan dolayı şifalı olduğu etki alanı geniştir. Sezgileri güçlendirme, şans getirme, ruhsal anlamda direnç kazanmaya yardımcı olma gibi etkileri bulunmaktadır.

İnci Taşı Kullanımı ve Kullanım Alanları

Mücevherlerin göz bebeği olan İnci, tüm süs eşyalarında kullanılabilmektedir. Kolyelerde, küpelerde, saatlerde, bileklik ve tespihlerde, broşlarda yer alarak zarif ve şık bir görünüm sunar. Renk çeşitliliği çok olsa da genellikle açık pembe, krem veya beyaz renkleri yaygındır. Popülerliğini hiç kaybetmeyen İnci, altın ve gümüşlerle birlikte de kullanılabilmektedir.

İnci taşı, doğada kendi kendine var olduğu için enerji dönüşümü yapabilmektedir. Ayrıca çakraların açılmasına yardımcı olması nedeniyle bedensel ve ruhsal şifa kazanmayı sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, iç organların temizlenmesi ve dolaşım sistemine etki etmesi sayesinde sağlıklı kalmaya yardımcı olur.

Sezgileri güçlendiren İnci, güçlü kadınların bir sembolü gibidir. Tüm kıyafetlere uyum sağlayabildiğinden dolayı sürekli kullanılma şansı vardır. İnci taşı ne kadar sık kullanılırsa o kadar faydası görülebilen bir taştır. Pahalı olduğundan dolayı kullanımı esnasında dikkatli olmak gerekir.

İnci Taşı Ritüeli

Enerji seviyesi diğer doğal taşlara göre çok yüksek olan İnci taşıyla yapılan tüm ritüeller dileklere kavuşmayı sağlar. Özellikle aşk, sağlık, aile ve para alanlarında yapılan ritüellerde kullanılmaya uygundur ancak tüm ritüellerde enerjiyi yükseltir. Bu sayede yalnızca beklenen alanda değil, beklenmeyen alanlarda da isteklere kavuşmaya yardımcı olur.

İnci taşıyla yapılacak ritüellerde su, kağıt, kalem, toprak, mum gibi bazı eşyalara ihtiyaç duyulabilir. Genellikle odanın mum ışığında aydınlatılmış, sessiz ve mümkünse boş olması tercih edilir. Dikkat dağıtmaması adına başka insanların yanında kesinlikle ritüele başlamamak gerekir. Bu esnada ritüel yapabilmek için diğer eşyalar olmasa bile İnci taşı mutlaka bulunmalıdır.

Yabancı kaynaklarda ve resmi belgelerde Pearl adıyla geçen İnci, diğer doğal taşlarla beraber kullanmaya uygundur. Kendisi bir mücevher olduğu için doğal taşların yanında daha gösterişli durmaktadır. Bu nedenle estetik açıdan kötü görünse de enerji anlamında uyum sağlamaktadır. Kendi enerjisi zaten yüksek olduğundan dolayı başka taşlar kullanılmasa da olur.

İnci Hangi Çakraya Uyumlu?

Enerjisi en yüksek taşlardan biri olan İnci, vücudun enerji kanallarının temizlenmesinde faydalıdır. Bundan dolayı, enerji kanallarının önemli bölümlerinde yer alan çakraların açılmasına yardımcı olur. Tüm çakralar üzerinde etkili olmasına rağmen sezgilerin merkezi olarak bilinen üçüncü göz çakrayla uyum sağlar.

Üçüncü göz çakra, diğer ismiyle alın çakrası, kapalıysa İnci taşının kullanımıyla beraber açılmaya başlar. Özellikle iki kaşın arasında yer alan çakra bölgesinde bekletilmesiyle daha iyi çalışmaya başlar. Böylelikle çakranın etki sağladığı fiziksel ve ruhsal durumlarda iyileşmeler gözlemlenir. Altıncı hissin gelişmesi, kişinin ruhsal anlamda daha iyi ve güçlü hissetmesi bu duruma bağlı olarak gelişir.

İnci taşının üçüncü göz çakrayı açması rüyaları daha anlamlı kılar. Uyku düzeni oluşturduğu için bireyin dinlenmesini, bu sayede günün kalanını aktif şekilde kullanarak verimli geçirmesini sağlar. İnsanlar arasındaki iletişimi güçlendirdiği gibi ilahlarla olan bağları sıkılaştırır. Varlıkların tamamını sevmeyi, canlılara şefkat duymayı ve insanlara karşı empati yapabilmeyi mümkün kılar.

İnci Taşının Uyumlu Burçları

Mükemmel uyumu ve dengeyi yakalamaya yardımcı olan İnci, özellikle yengeç ve ikizler burcuyla uyum sağlar. Tüm burçlara fayda gösterebildiğinden dolayı yalnızca yengeç ve ikizler burçlarının kullanabileceği durumu doğru değildir. İnci, enerji anlamında çok güçlü bir taş olduğu için burcuna bakmaksızın her insanın üzerine olumlu etkilerini bırakır.

Duygularına güvenerek hareket eden yengeç ve ikizler burçlar, İnci taşını kullanmak için oldukça uygunlardır. Henüz kullanmaya ilk başladıklarında bile ferahlama ve rahatlama hissiyle karşılaşırlar. Stresleri azalacağı için daha doğru karar vermeye başlarlar. Seçim yapmaları gereken zamanda hislerine güvenilirlerse İnci taşının önderliğinde her zaman doğru olanı seçmeye başlarlar.

Yengeç ve ikizler burçları için İnci taşını kullanmak her daim iyiliği çağırmak ve desteklemek demektir. Bundan dolayı kötü enerjiler, insanlar, eşyalar veya olaylar karşısında dirayetlerini korurlar. Nazardan, sihirden, büyüden ve muskadan koruyan İnci taşı sayesinde uyumlu olduğu burçları başarılı bir hayat bekler. Ayrıca sağlık, para ve kariyer alanlarında ani ama olumlu gelişmeler görülebilir.

İnci Taşı Faydaları ve Zararları

Doğanın bir ürünü olan İnci taşı, kalsiyum bakımından çok zengin olduğu için kalsiyum taşı olarak adlandırılır. Bu nedenle kemiklerin ve dişlerin sağlığını korumada, bu bölgelerde oluşan hastalıkları iyileştirmede oldukça başarılıdır. Özellikle gelişim çağında olan ve bol bol kalsiyum alması gereken çocuklara kaşı faydalıdır.

Dişil ve eril enerjiyi dengeleyen İnci taşı, anne adaylarının hamilelik sürecini kolaylaştırır. Doğurganlığı arttırdığı için hamile kalma ihtimalini yükseltir. Ayrıca anne sütünün artmasını sağlar. Doğum sonrası yaşanabilecek ruhsal sıkıntıların daha hafif geçmesine yardımcı olur. Bebeğin büyüme ve gelişmesi üzerinde de olumlu etkileri bulunur.

İnci, pek çok sanatsal eserde yer alan bir taştır. Hayal gücünü arttırıcı, sanata yönelik zekayı güçlendirici ve bireyi sanatsal faaliyetlere yönlendiren etkileri bulunur. Bu çalışmalar esnasında ruhsal olarak dinlendirme özelliği de vardır. Özellikle depresyon ve kaygı bozukluğu olmak üzere pek çok rahatsızlığın çeşitli aktivitelerle daha kolay atlatılmasına yardımcı olur.

İkili ilişkilerin tamamını güçlendiren İnci taşı, özellikle aşk yaşamını güzelleştirmesiyle öne çıkar. Sevgililer veya eşler arasındaki sorunların daha hızlı çözülmesine yardımcı olur. Güven, kıskançlık, soğukluk ve öfke problemlerini bitirerek mutlu bir aile hayatı sunar. Arkadaşlıkların ve dostlukların başladığı temelleri sağlam tuttuğu için uzun süreli ilişkilere imza atar.

İnci Taşı Evde Nereye Konur?

İnci taşı, genellikle aksesuar olarak kullanılsa da bazı değerli ev eşyalarında yer alabilir. Bu nedenle eşyanın nasıl bir görüntüsü olduğuna, hangi odaya uyum sağlayacağına bakarak yerleştirilmesi gerekir. Özellikle yatak odaları, İnci taşının enerjisinden faydalanabilmek için en çok tercih edilen bölümdür.

İnci taşına salon veya oturma odasında da yer verilebilir. Aile içinde huzuru korumaya yardımcı olduğu için çözülmesi gereken sorunların çözüme kavuşmasını sağlar. Birlik ve beraberlik duygularını güçlendirir. Aile bireylerinin birbirlerini anlamalarını, ortak bir kararda buluşmalarını mümkün kılar. Böylece bireyin iç huzuru yakalayabilmesi de İnci taşı sayesinde kolaylaşır.

İnci taşı oldukça pahalı bir mücevherdir. Bu nedenle çok fazla misafir ağırlanan evlerde gözle görülür alanlara konulması tavsiye edilmez. Ayrıca çocuklu evlerde alçaklarda, görünür ve ulaşılabilir yerlerde, çocuk odalarında bulunmamalıdır. Yutulabilecek kadar küçük bir taş olduğundan dolayı çocukların göremeyeceği, hırsızlıklara karşı güvende olacak bir alanda bulundurulmalıdır.

İnci Taşı Nerede Satılır?

En çok kullanılan mücevherler arasında yer alan İnci taşı, genellikle kuyumcularda satılmaktadır. Değerli bir taş olduğu için sıradan bijuteri ve dekor eşyaları satılan dükkanlarda yer almaz. Bazı antika eşyaların içinde bulunabileceği için antika ürün satılan yerlere bakılabilir ancak antikalarda yer alan İnci taşları oldukça nadir şekilde bulunur.

İnci taşının satın alınabileceği bir diğer alan web siteleridir. Farklı mağazaların web sitelerine yüklenen modeller sayesinde online İnci taşı alışverişi yapılabilir. Fiyatları yüksek olduğundan dolayı güvenilir olmayan sitelerle kart bilgilerini paylaşmamak gerekir. Dolandırıcılıklara karşı daha önce kendisini kanıtlamış, mümkünse alışveriş yapılmış kuyumcular tercih edilmelidir.

İnci Taşı Fiyatı Ne Kadar?

Sıradan bir doğal taş olmayan İnciler, doğanın kıymetli parçaları arasında yer alır. Mücevher kabul edildikleri için oldukça pahalı taşlardır. Kolye ve bileklik olarak kullanıldığında İnci miktarı arttığı için fiyatları da yükselir. Nadir bulunan siyah İncilerin fiyatları, diğer renklerine göre çok daha fazladır. Ayrıca taşın büyüklüğü, parlaklığı, yanında kullanılan mücevherler de fiyatlarda değişiklikler oluşturur.

İnci Taşı Bakımı ve Temizliği

Kalsiyum taşı olan İncinin bakımı ve temizliği oldukça kolaydır. Pahalı bir taş olduğundan dolayı zarar görmemesi için kimyasal maddelerden uzak tutulmalıdır. Dış yüzeyinin kirlerinden arınması için nemli bir bezle silinmesi yeterli olur. Kullanıldığı zamanlarda üzerine parfüm veya deodorant sıkmamaya dikkat edilmelidir. Ayrıca İncileri kapalı alanda uzun süre tutmak yerine ara ara havalandırılan yerlerde tutmak gerekir.

İnci, negatif enerjileri kendine çekerek bulunduğu ortamı rahatlatan bir mücevherdir. Bu nedenle enerji kirliliği yaşaması muhtemeldir. Ayda bir olacak şekilde toprak üzerinde bekletmek, adaçayı veya diğer temizleyici tütsüler yardımıyla negatif enerjilerinden arındırmak gerekir. Güneş ışığı ve ay ışığı da İnci tanelerinin kendilerini yenilemelerine yardımcı olur. Böylelikle eskisinden çok daha iyi şekilde etkileri ve fayları görülmeye başlanabilir.

İnci Taşı Hakkında İlginç Bilgiler

Binlerce yıl önce kullanılmaya başlanan İnci, eski dönemlerde farklı anlamlar kazanmıştır. Mitolojilerde tanrı ve tanrıçaların gözyaşı olduğuna inanıldığı için kutsal görülürdü. Bu nedenle halkın yalnızca yönetici veya zengin kısmında bulunanlar İnci kullanabilirdi. Sonrasında kraliçelerin göz bebeği haline gelerek tılsımlı bir taş olduğu fark edildi.

İnci hakkında pek çok efsane ve yaşanmış olay bulunmaktadır. Cleopatra, kendini zehirden korumak için içine İnci tozu atılan şaraptan içmiştir. Eski Çinliler ateş ve su elementleriyle ilişkilendirerek yağmurlara ve yangınlara karşı etkili olan bir tılsım olduğunu düşünmüşlerdir.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar