Meditasyon Yoga

Hong-Sau nedir?

19 Aralık 2019

Hong-Sau  ‘’Ben O’’ ya da ‘’Ben Ruh’’ anlamlarına gelmektedir. Hong-Sau ile yeni bir dünyanın keşfine çıkmadan önce derin bir nefes alın ve bir yere oturun. Gözleriniz kapalıyken, alnınızdaki kaşlar arasında belirlediğiniz bir noktaya odaklanın. Belirlediğiniz noktaya mümkün olduğunca bakmaya çalışın ve kendinizi bu meditasyonun kollarına bırakın.

Hadi Başlayalım!

Her derin düşünce tekniğinde yaptığımız gibi bu yöntemde de nefes bizim için çok önemli. Önce yavaşça bir nefes alın, içinizden sekize kadar sayın. Dikkatinizi kaşlarınızın arasına alnınızın altına odaklayın. Sabit bir noktaya yoğunlaşmaya unutmayın. Her sekiz sayıda bir nefesinizi tutun. Tuttuğunuz nefesi sekiz saniye sonra yavaşça bırakın. Bunu üç yâ da altı kez tekrarlayın. Düzenli nefes alıp verme dikkat edin. Nefesinizi ritmik bir şekilde alıp verin. Tuttuğunuz sayıları kaçırmamaya özen gösterin.

Şarkılara Eşlik Edin!

Soluduğunuz havayı yavaş yavaş içinizden bırakırken onun gidişine bir tekerleme ile eşlik edin. Tamamen teneffüs ettikten sonra, bir sonraki nefesinizle bunu sürekli tekrarlayın. Hong-Sau tekniğindeki ‘’Hong’’ kelimesi şarkı, tekerleme anlamına gelmektedir. Sau kelimesi ise tekrarlamayı ifade eder. Ritmik nefes alış verişlerimizde zihnimizi şarkıların ritmine bırakmak esas alınır. Bunu yaparken kafiyeleri ve zihinsel tekrarlamayı unutmamalıyız.

Akışa Bırakın!

Solunumunuzu asla kontrol etmeye çalışmayın. Soluduğunuz hava kendi doğal akışıyla devam eder siz sadece bu akışı serbest bırakın. Bu şekilde terapinizin doğallığını bozmamış olursunuz. Nefesinizin içindeki melodileri dinleme çalışın. Nefesinizin kendisinin sessizce Hong- Sau sesleri çıkardığını duyacaksınız. Nefesinizin çıkardığı sesleri hissedin. İçinizin derinliklerinde yeni besteler oluşacak onları kucaklayın. Bu ritimleri önce burun deliklerinizin girdiği noktada duyacaksınız. Deliklerdeki notaları hissedin ve onlara ayak uydurun.

Konsantre Olun!

Terapi sırasında mümkün olduğunca dikkatli olmaya çalışın. Hislerinizi elinizde tutmaya çalışın. Odaklanmanızı bozmamaya dikkat edin. Eğer nefesinizi hissetmekte güçlük çekiyorsanız, bir süre için nefesinizi diyaframınızı ve göğsünüzdeki kabarmayı hissetmeye konsantre olmaya çalışın. Hong-Sau ritme kendini kaptırmaktır. Bir süre dikkatinizi toplamayı öğrendikten sonra kendinizi tamamen içinizdeki şarkılara bırakın.

Nefes alıp verirken sayıları kaçırmamaya da dikkat etmeniz gerekmektedir. Hangi sayıda duraksayıp hangi sayıda devam edeceğinizi bilmek dikkatiniz toplama da yardımcı olacaktır.

Sabit Bir Nokta Seçin!

Hong-Sau tekniğini doğru ve verimli yapabilmek için sabit bir nokta belirlemelisiniz. Antrenmanlarınızda kaşlarınız arasındaki noktada bakışlarınızın o noktada sabitlendiğinden emin olmalısınız. Nefesiniz sakin ve yavaşça akmalı. Sabitlediğiniz noktada nefesinizi daha yüksek hissetmeye çalışın. Gözlerinizle nefesinizi takip etmeye çalışmayın. Gözleriniz sadece kaşlarınızın ortasında birleşsin. Nefesinizi serbest bırakın o ritimle doğal akışında kalsın.

Zihniniz de bu yolculukta size eşlik eden bir kaşiftir. Sizinle birlikte dağılmaya ve kaybolmaya meyilli bir kaşiftir. Zihninizin sizden ayrılıp başka yerlerde dolaştığını görebilirsiniz. Kaybettiğinizi anladığınız anda onu nefes ve mantra farkındalığına geri çağırın.

 

Sınır Yok!

Hong-Sau tekniğini istediğiniz kadar uygulayabilirsiniz. Başlayıp bitirmek için belirlediğiniz süreler olabilir ama bunların dışına çıkabilirsiniz. Kendinizi tamamen iyi hissedene kadar bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz. Her gün bir ya da birden fazla yapmanız mental olarak rahatlamanıza yardımcı olur.  Tekrarlanan melodi ve tekerlemeler size iyi gelecektir. Hong’un sessine kendinize vererek dışarıdaki kirli sesle kendiniz kapatabilirsiniz.

İpuçlarına Dikkat Et!

Hong-Sau tekniğini uygulamanın en önemli püf noktası nefesi doğru ve ritmik olarak alıp vermektir. Nefesinizin akışında şarkıları hissetmek ve odaklanmak gerekir. Fakat bunları yapmakta zorlanan birçok uygulayıcı vardır. Asıl olan gerekli püf noktaların püf noktasını bilmektir. Nefes kontrolünü sağlamak ve belli bir noktaya odaklanmak yapmanız gereken önemli olandır.

Nefesinizi Kontrol Edin!

Hong-Sau’da nefesi kontrol etmek gerçekten oldukça önemlidir. Uygulayıcılar nefes kontrolünü yapmaya çalışırken kendini strese sokar. Nefesinizi sürekli kontrol almaya çalışmak yanlıştır. Nefesinizin peşinden koşmak ve kontrol altına almak için çabalamayın. Doğal olarak akmasına izin verin bırakın kendi ritmini yakalasın. Sakin yavaş ve sizinle bir şekilde uyum yakalamışsa bu yeterli olacaktır. Eğer nefesini size uymazsa siz ona ayak uydurmaya çalışabilirsiniz bu daha kolay olacaktır.

Duraklamalardan Kaçının!

Güçlü ve yavaş nefesler almaya çalışırken bunların kimi zaman kaçırırız. Hong-Sau’nun ritmine kapıldığımız anda içimizden sayıların bizden bağımsız aktığını görürüz. Doğal akış içinde varmak istediğimiz noktada sapabiliriz. Böyle zamanlarda dikkatimizin bir anda dağıldığını görürüz. Uygulamanın başında bu tür şeylerle sıkça karşı karşıya kalırız. Sapmalar durakalmalara sebep olur. Başlangıçta bu tip durumlar sizi korkutmasın. Sürekli tekrarlar odaklanmanızı arttıracak ve duraklamaları ortadan kaldıracaktır. Duraklamalar ne kadar kısa sürerse o kadar iyi olacaktır.

Sakin Olun!

Meditasyon esnasında ne kadar sakin olursanız o kadar iyidir. Nefeslerinizi daha sakin alır. Daha sakin şarkılar tekrarlarsınız. Duraklamalarla karşılaştığınız zamanlarda da aynı sakinlikle durumu kontrol altına alabilirsiniz. Uzun süre panik halinde dağılacak odaklardan sizi kurtaracak olan şey sakinleşmektir. Hong-Sau sizi yeterince sakinleştirecektir ama siz bu sakinliği en başında yakalayın.

Nasıl Sonlandıracağız?

Hong-Sau’ nın derinliklerinden çıkmak için derin bir nefes alın ve üç kez nefes verin. Daha sonra zihninize yeniden odaklanın enerjinizi bir noktaya toplayın. Uygulama boyunca içinizde biriken hislere odaklanın hepsini kavrayın. Kucakladığınız enerjilerinizi tamamen içselleştirin. Zihninizden geçirdiğiniz melodinin etrafa yayıldığını görün. Kulaklarınızda huzur, neşe ve sevgi dolu şarkıları hissedeceksiniz.

Tüm bu hislerin rahatlığına varın. Hisleriniz doruklarına vardığında ise en az beş dakika bekleyin kaybolmalarına izin vermeyin. Bu sonsuz rahatlığın gün boyu tadını çıkarın.

Nerede Yapmalıyız?

Hong-Sau tekniğini yapabilmek için özel bir yere ihtiyacınız yok. İstediğiniz herhangi bir yerde bu uygulamayı yapabilirsiniz. Rahatsız edilmeyeceğiniz sadece içinizdeki seslere odaklanacağınız bir alan olması yeterli olacaktır. Rahat bir minder, sandalye koltuk ya da yumuşak bir zemin hiç fark etmez. Sesleri duyun yeter.

Kendinize sürekli tekrarlarınız için ufak bir alan da belirleyebilirsiniz. Her gün aynı yerde meditasyona başlamak ritüeliniz haline gelebilir. Buda odaklanmanız için faydalıdır. Hong-Sau’yu zihninizin bir köşesinde belirlediğiniz küçük bir oda da misafir edebilirsiniz. İhtiyacını olduğu her an meditasyon odanızdan çıkarıp rahatlayabilir gün boyu pozitif dolaşabilirsiniz.

İyi Bir Duruş Önemli!

Rahat bir uygulama için en başta aldığınız pozisyon oldukça önemlidir. Hong’un doğal akışında sizi derin yolculuğunuzdan söküp almaz. Düz destekli bir yerde yumuşak bir zeminde yeriniz alabilirsiniz. Vücudunuz doğal duruşunu yakalamanız yeteli olacaktır.  Omurganızın düz olmasına ve aynı zamanda rahat durmaya dikkat edin. Zamanla kendiniz için en doğru oturuş şeklini seçmiş olursunuz.

 

Gözlere Dikkat!

Hong-Sau meditasyonunda odağı sabitlemek oldukça önemlidir. Dikkatinizi iki kaşınızın arasında bölgeye vermeniz gerekmektedir. İki kaşınızın arasındaki bölge ‘’Manevi Göz’’ olarak adlandırılmaktır. Burada büyük bir manevi enerji vardır. Hong’ un derinliklere dalmadan bu enerjiyi hissetmek oldukça zordur. Enerjinin merkezine indikçe bu maneviyatı içinizde daha da yüksek hissettiğiniz göreceksiniz. Gözlerinizin kapalı olmasına dikkat etmelisiniz.  Bir kolun uzunluğu mesafe kadar başınızı yukarı hafifçe kaldırın.

Kapalı gözler, sabit bir duruş ve derin nefesler… Hong-Sau’un ritmik melodileri… Gözlerinizi kaşlarınızın ortasına sabitleyin ritmik nefesler almaya dikkat edin ve içinizdeki şarkıları dinleyin. Zihninin enerjisiyle gününüzün geri kalanına nasıl devam edeceğinize karar verin.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar