Doğal Taşlar

Gua Sha Masaj Taşı Nedir? Nasıl Kullanılır?

19 Ağustos 2021

Gua Sha, teknik olarak yeni bir şey olmasa da, güzellik dünyasında tüm cilt bakımı hayranları ve uzmanlarına göre sahip olunması gereken en trend güzellik aksesuarlarından biri. Ve faydaları, aslında gevşeme ve gerginliği azaltmanın ötesine geçiyor: daha temiz bir cilt, daha az kırışıklık ve ince çizgi!

Yeşim taşı roller veya kobido masaj gibi konulara zaten aşinaysanız, gua sha’yı da daha önce duymuş olabilirsiniz. Uzak Doğu’dan gelen gua sha masaj tekniği, cilt için çok çeşitli faydalar sağlaması ile son zamanlarda Batı güzellik dünyasına da damga vurdu. Gua sha masaj taşı hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin…

Gua Sha masaj taşı nedir?

Tıpkı akupunktur gibi, Gua sha masaj taşının kökleri de geleneksel Çin tıbbına dayanmaktadır. Son yıllarda daha genç görünen bir cilt vaadi ile popüler olsa da, uzun bir zamandır terapötik faydaları ile bilinmektedir. Uzak Doğu’da, gua sha taşı ve masajının alternatif tıpta kullanılan bir araç olduğunu hatırlamak önemlidir.

Alternatif tıptan türetilen birçok enerji verici masajda olduğu gibi, Gua sha masaj taşı ile masaj da; toksinleri atmak, drenajı ve kan kan dolaşımını teşvik etmek için lenfatik dolaşıma etki eder. Vücut kendini kötü enerjilerden arındırdığında ağrı ve sızıların ortadan kalktığı söylenir.

Gua sha masajı, genellikle yeşim veya pembe kuvars taşı ile yapılmış düz bir taşı cilt üzerinde hareket ettirmeyi içerir. Çinli terapistler bu taş ile sıkı ve derin bir çalışmanın ardından, cildi parlak ve kırmızı bırakabilir. Ve kaçınılmaz olarak yaşlandığımız gerçeği düşünüldüğünde, her gün cildiniz için bir şeyler yapma fikri oldukça cazip gelebilir.

Gua sha masaj taşı; kasları gevşetir, enerjiyi ve kanın hareket etmesini sağlar, şişlikleri azaltır ve kan dolaşımını hızlandırır. Araştırmalar, %400’e kadar kan dolaşımını hızlandırdığını göstermektedir. Bu da, toksinleri uzaklaştırdığı, oksijen ve besinleri getirdiği anlamına gelir. Ayrıca, kontrollü bir travma yaratıldığı için cildin yeni kolajen üretimi de uyarılmış olur.

Gua Sha masaj taşı faydaları nelerdir?

Lenfatik drenajı artırır

Yavaş bir lenf sistemi:

 • Şişkinlik
 • Yorgun cilt görünümü
 • Akne gibi cilt sorunlarına neden olabilir.

Lenf dolaşımını arttırmak sadece kas hareketi ve masajla mümkün olduğundan, gua sha masaj taşı onu arttırmanın en etkili yollarından biridir.

Sivilceleri yatıştırabilir

Yaygın yanlış inanışlardan biri, sivilceli ciltlerde gua sha masaj taşı kullanamayacağınızdır. Bu doğal taş; kan dolaşımını iyileştirerek kızarıklığı, alevlenmeleri ve sivilce boyutunu azaltmaya yardımcı olur. Ancak, doğrudan kistik akne üzerinde kullanmamayı unutmayın.

Akne izleri ile savaşır

Gua sha masaj taşı; cilt hücrelerini yenileyen cildin yüzeyine taze kan getirir, böylece akne izlerinin görünürlüğünü azaltır. Etkili ve hızlı sonuçlar için C vitamini serumu ile birlikte kullanabilirsiniz.

Şişliği azaltır

Ciltteki lenf ve diğer sıvıları uzaklaştırdığı için cildi sıkılaştırır ve daha keskinleştirir.

Göz altı morlukları ve donuk cilt görünümü ile mücadele eder

İyileşmiş bir kan dolaşımı, daha az koyu halkalar ve daha genç bir ışıltılı cilt ile sonuçlanır.

İnce çizgileri yumuşatır

Gua sha masaj taşı, sert yüz kaslarınızı ve dokularınızı gevşeterek yaşlanma belirtilerini yumuşatır.

Çene çizgisi ve elmacık kemiğini konturlar

Masaj taşını sürekli olarak doğru şekilde kullanmak; belirgin bir çene çizgisine ve elmacık kemiklerine sahip olmanızı sağlayacaktır. Zaman geçtikçe, yüzünüz doğal olarak kontur kazanacaktır.

Gua Sha masaj taşı nasıl kullanılır?

gua sha masaj taşı faydaları

Gua sha masaj taşı; yüze, vücuda ve saç derisine uygulanabilir. Duşta su ile birlikte veya bir cilt bakım yağı ile birlikte uygulanabilir. Ancak, asla kuru cilde uygulanmamalıdır.

 • Yatıştırmak ve şişkinliği gidermek için gua sha masaj taşını cilde, gözlerin altına ve kızarıklıkların üzerine düz tutarak kullanın.
 • Daha sonra, kavisli tarafı kullanın ve cildin geri kalanında çalıştırın.
 • Her zaman ileri- geri değil, bir yönde kısa vuruşlar yaparak uygulayın.
 • Kaş kemiği üzerinde küçük yatay hareketlerle uygulayın.
 • Gerginliği azaltmak için kaşların arasında tutup yukarı doğru hafifçe bastırın.
 • Şişliği azaltmak istiyorsanız hafifçe çalışın. Kasları gevşetmek istiyorsanız daha baskılı çalışabilirsiniz.

Gua sha masajı sonrası cildiniz kızarık görünebilir. Ancak, egzersizden sonra gelen kızarıklık gibi, bu da kan dolaşımının arttığını gösterir. Bu taş ile gece yatmadan önce yapmak inanılmaz derecede rahatlatıcıdır. Ayrıca, sıkı bağ dokusunun serbest kalmasına yardımcı olmak ve cildi daha sağlıklı hale getirmek için bir yönde ortalama 6 kez hareket ettirerek vücut üzerinde de çalışabilirsiniz. Bu, cildi fırçalamaktan da daha kolaydır.

Gua sha taşı ile yüz masajı nasıl yapılır?

Gua sha masaj taşı yüz, vücut ve saç derisinde kullanılabilir. Daha sağlıklı bir cilt görünümü, ince çizgiler ve kırışıklıklar için yüz masajı yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Kavisli tarafı yüzünüze gelecek şekilde tutarak boyun, çene çizgisi, çene ve ağız çevresinden başlayarak her bir alana 3-5 kez nazikçe yukarı ve dışa doğru kaydırın.
 • Her zaman, sadece tek bir yönde kısa vuruşlar yapın. İleri geri doğru hareket ettirmeyin.
 • Cildi yatıştırmak ve şişkinliği gidermek için gözlerinizin altına düz bir şekilde bastırın.
 • Kaşları kaldırmak için, kaş kemiği üzerinde küçük yatay hareketlerle çalıştırın.
 • Kaşların arasındaki gerginliği azaltmak için, iki kaşın arasına yerleştirin ve yukarı doğru bastırın.

Gua sha masajı ne sıklıkla yapılmalıdır?

Dişlerimize her gün bakıyorsak, aynısını cildimiz için de yapmamız gerekir. Sabahları; şişkinliği azaltmak ve cilde enerji vermek için ve akşamları kasları gevşetmek, sıkı bağ dokusunu serbest bırakmak için gua sha masaj taşı ile çalışabilirsiniz.

Gua sha için hangi doğal taşlar kullanılmalı?

Pembe kuvars taşı gua sha masaj aleti ve yeşim taşı en popüler seçeneklerdir. Yeşim taşı, dengeleyici etkileri ve soğutma yeteneği ile bilinir. Bu nedenle, iltihabı temizlerken şişliği azaltmaya yardımcı olur.

Pembe kuvars kalple ilgilidir. Bu nedenle, özellikle boyun ve dekoltede kullanılması iyidir. Ametist gua sha akşamları ve sitrin de yaz aylarında kullanmak için iyidir.

Gua sha masaj taşı yeni aldıysanız; önce taşınızı yıkayın ve daha sonra dolunay sırasında gece boyunca dışarıda bırakarak önceki negatif enerjilerden temizleyin. Doğal taş temizliği, taşı size ait kılmak için güzel bir yol sağlayacaktır.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar